svatební fotograf

100 oblíbených míst na svatbu v Praze

Jsem svatební fotograf z Prahy a za svůj život jsem už navštívil stovky svatebních obřadů po celé Praze i v okolí. Zajímá vás, kde je v Praze nejlepší místo pro svatbu? Podívejte se na můj přehled oblíbených pražských svatebních míst.

Hlavní město Praha má za sebou dlouhou historii, nabízí nepřeberné množství míst pro sňatky a svatební fotografování. Někteří snoubenci upřednostňují na fotkách historické části stověžaté Prahy, jiným se více líbí moderní pražské budovy nebo přírodní lokality, kde byste na první pohled ani neřekli, že se nacházíte v Praze. Pěkné svatební fotografie se dají se šikovným fotografem vytvořit všude.

Místa na svatbu Praha 1

V Praze 1 je snad nejvíce svatebních míst z celé Prahy. Mezi místa na svatbu Prahy 1 patří vily (Richterova, Werichova, Bílkova), paláce (Lobkowiczký, Martinický, Colloredo-Mansfeldský), hotely (Alchymist Grand Hotel and Spa, Aria Hotel Prague, Mandarin Oriental Hotel), restaurace (Nebozízek, Petřínské zahrady, Jindřišská věž), ale i zahrady a sady (Vrtbovská zahrada, Zahrady pod Pražským hradem, Vojanovy sady). Méně tradiční svatbu na lodi můžete mít u Prague Boats. I přes všechny tyto možnosti je ale stále nejznámějším místem pro sňatky Staroměstská radnice, jejíž svatební síň patří pod MČ Praha 1.

Místo na svatbu Praha 1 - Vrtbovská zahrada
Vrtbovská zahrada jako jedno z mnoha svatebních míst Prahy 1

Místa na svatbu Praha 2

Svatební místa v Praze 2 patří zejména dvěma velkým parkům: Grébovce (Havlíčkovy sady) a Riegrovým sadům. Svatba se dá ale uspořádat i v restauracích (Bastion Prague Restaurant, Green Garden Restaurant, Restaurant U Šemíka) nebo samozřejmě na Novoměstské radnici. Originální svatební místo najdete v Botanické zahradě UK, která se nachází nedaleko Karlova náměstí.

Svatební místa Prahy 2 - Grébovka
Viniční altán a Pavilon Grébovka jsou oblíbená svatební místa Prahy 2

Místa na svatbu Praha 3

Když se řekne Praha 3, Pražany okamžitě napadne Žižkov. A co je známější a vyšší dominantou Prahy 3 než Žižkovská věž? Pokud máte žižkovský vysílač oblíbený, může se stát i vaším netradičním svatebním místem. Mimochodem Praha 3 těch možností k netradičním sňatkům nabízí více, třeba Nákladové nádraží Žižkov a Rajskou zahradu. Naopak tradiční svatbu můžete mít na Žižkovské radnici.

Místa na svatbu Praha 4

Svatební místa v Praze 4 zdaleka nekončí Nuselskou radnicí (i když i tam se fotí velice příjemně). Luxusní svatbu si můžete uspořádat v pražské oáze klidu v hotelu Chateau St. Havel nebo ve Ville Voyta. Nebo byste raději měli oddavky na lodi? Pak zkuste v Praze 4 zakotvenou restauraci Rosmarina (bývalý Port 62). Osvědčenou klasikou je svatební lokalita Chodovská tvrz.

Svatební místa Praha 4 - Chateau St. Havel
Toto je zámek Krč, svatební místo v Praze 4 (současný hotel Chateau St. Havel)

Místa na svatbu Praha 5

Svatební místa v Praze 5 patří nejen zámkům Hlubočepy a Zbraslav. Velice oblíbeným místem je restaurace Černý kohout v romantické lokalitě Prokopského údolí. Pod Petřínem vás ke svatbě vyzývá Musaion, tj. Letohrádek Kinských v zahradě Kinských. Z vlastní zkušenosti vím, že v okolí se dají vytvořit krásné svatební fotografie. Pokud nechcete uzavřít manželství v obřadní síni, můžete v Praze 5 využít pro svatbu i areál Císařská louka, Národní dům na Smíchově nebo třeba Winternitzovu vilu.

Místa na svatbu Praha 6

Svatební místa v Praze 6 jsou zejména vily. Pro svatbu můžete využít Villu Pellé, Vilu Lanna, vilu Kajetánka nebo Dolce Villa Hotel. Podélný obřadní sál MČ Prahy 6 je umístěný ve Skleněném paláci v Bubenči. Místo pro sňatek byste asi hned nehledali v netradiční průmyslové Staré čistírně odpadních vod. Na Marjánce můžete vstoupit do manželství v tanečním sálu. Francouzský styl svatby hledejte ve Ville St-Tropez. Dalšími oblíbenými místy na svatbu jsou Usedlost Ladronka, Trojanův mlýn a samozřejmě Letohrádek Hvězda a Břevnovský klášter, kde jsou možné nejen církevní sňatky, ale i civilní.

Vila Kajetánka zrcadlící se v rybníku
Vila Kajetánka v Praze 6

Místa na svatbu Praha 7

Svatební místa v Praze 7 jsou svojí rozlohou obzvlášť velké. Obrovský park Letná hostí svatby v Letenském zámečku nebo v Hanavském pavilonu. Botanická zahrada Prahy 7 nabízí hned pět míst pro svatby: kapli sv. Kláry, terasu pod kaplí ve viničním svahu, Japonskou zahradu, Pivoňkovou louku a skleník Fata Morgana. Stromovka je samozřejmě také obrovským pražským parkem a i tam si můžete uspořádat svatební obřad. Dalším svatebním místem ve velkém stylu je krásný zámek v Troji. A pokud jste klasický český pivař, určitě se vám bude líbit pivovar Marina, který najdete rovněž v Praze 7.

Zámek Troja s příjezdovou cestou
Svatba na zámku Troja, Praha 7

Místa na svatbu Praha 8

Nejznámějším svatebním místem v Praze 8 je Libeňský zámeček. Tím ale výčet nekončí, svatbu můžete mít např. i v Golemově restauraci nebo v hotelu Troja.

Svatební místa Praha 8 - Libeňský zámek
Libeňský zámek jako jedno ze svatebních míst Prahy 8, kde se oddává mnoho Pražanů.

Místa na svatbu Praha 9

Praha 9 je plná hotelů a zámků, některý z nich si můžete vybrat i jako místo pro vaši svatbu. Mezi zámky pražské devítky patří Chvalský zámek, zámek Ctěnice a zámek Čakovice. V nabídce hotelů můžete vybírat např. mezi hotely Chvalská Tvrz, Čertousy nebo Svornost. Oblíbeným místem pro svatby v Dolních Počernicích je areál Léta Páně, sousedící s netradiční trojicí pivovaru, kostela a zámku. Pokud chcete při svatbě získat náležitý nadhled, zkuste pro svatební obřad rozhlednu Doubravku. Dalšími zajímavými místy pro svatby jsou Hoffmanův dvůr, Český statek a další.

Místo na svatbu Praha 9 - Dolní Počernice
Počernický rybník u areálu Léta Páně (Praha 9) je svatebním místem, kde jsem také už fotil několik novomanželů.

Místa na svatbu Praha 10

Praha 10 má svatební síň v zámeckém stylu oblíbeného Vršovického zámečku, nazývaného taky jako Rangherka. Focení ženicha a nevěsty můžete po obřadu na zámku zorganizovat hned v sousedních Heroldových sadech, nebo se přemístit do vedlejší části Prahy do Havlíčkových sadů. V Praze 10 najdete pro uspořádání svatby i několik hotelů: Hotel Selský Dvůr, hotel Baroko, hotel Na Zámečku, hotel Kanárek nebo hotel Park Holiday. V blízkosti Hostivařské přehrady můžete využít svatební místo areálu restaurace Na Šancích. Dalšími místy na svatbu v Praze 10 jsou Toulcův dvůr, konferenční centrum GreenPoint nebo Trmalova vila.

Vršovický zámeček
Svatební místo v Praze 10 – Vršovický zámeček

Seznam pražských svatebních míst Prahy 1 až Prahy 10 se věnuje pouze občanským (civilním) sňatkům, Praha ale samozřejmě nabízí i desítky kostelů pro církevní svatby. Některé z pražských kostelů jsem zmiňoval už tady.

Svatební fotografie na zámku v Praze

Jako svatební fotograf jsem při focení pražských svateb navštívil už řadu zámků. Každý Pražan určitě zná Trojský zámek. Ke svatbám je často využívaný Libeňský zámek na Praze 8 nebo pražský Vršovický zámeček, zvaný Rangherka, na Praze 10. Svatební obřady se konají i ve Chvalském zámku na Praze 20, a to uvnitř zámku i na nádvoří. Dalšími podobnými místy jsou Zámek Ctěnice, Čakovický zámek a kousek za Prahou Zámek Průhonice nebo Hrad Červený Újezd, který je sice moderní stavbou, ale kdo by to na první pohled poznal?

Svatební fotografování v pražských hotelech a restauracích

Pokud nemáte rádi staré hrady a zámky, můžete si uspořádat svatbu třeba v hotelu nebo restauraci. Dostanete se pak rychleji k jídlu :-) Které jiné české město nabízí takové množství hotelů jako Praha? Některé podniky poskytují skromnou a útulnou atmosféru, jiné přepych a nadstandardní luxus, jako Art Deco Imperial Hotel v ulici Na Poříčí nebo Alchymist Grand Hotel na Praze 1 a další. Několikrát jsem fotil i v hotelu Chateau sv. Havla, což je klidná oáza s rybníkem, oblíbené místo nejen pro golfisty, ale i pro nevěsty a ženichy.

Manželství můžete uzavřít na vrchu Petříně, u Restaurantu & Hotelu Nebozízek, s nádhernou vyhlídkou na Pražský hrad a Staré Město. Další zajímavá místa jsou TOP HOTEL na Praze 11, Dolce Villa Hotel a Hotel Čertousy, s ostrůvkem uprostřed rybníku, kam můžete v případě nouze odplout na lodičce a uprchnout tak před svatebními hosty ;-)

Kromě hotelů se v Praze nabízí i řada restaurací, kde můžete uspořádat nejen svatební hostinu, ale také obřad. Třeba u mlýnského kola na nádvoří restaurace Selský Dvůr v Hostivaři nebo pro milovníky piva u restaurace Léta Páně v Dolních Počernicích. Kdo má rád přírodu, určitě se mu bude líbit svatební fotografování v zahradě Hliněné bašty v Průhonicích,

Svatební fotky pod širým nebem Prahy

Svatební fotografie vypadají skvěle i z venkovních obřadů, na nádvořích, v zahradách, v pražských parcích atp. Svatební obřady pod širým nebem jsou sice s rizikem dešťů, vedra nebo zimy, zato atmosféra je nezaměnitelná. Venkovní svatbu jsem fotografoval např. u vltavské lodi Rosmarina Restaurant. Hezké místo pro svatební fotografování je Hoffmanův dvůr v Praze-Vinoř.

Vrtbovská zahrada je jedna z nejhezčích, na jejím vrchu se můžete vyfotit s typickým panoramatem pražských střech. Nesmím zapomenout na Grébovku (Havlíčkovy sady), kde se oddává nahoře v altánu nebo dole u pavilonu.

Milovníci květin se můžou vdávat a ženit v Botanické zahradě Praha, na Pivoňkové louce, v exotické Japonské zahradě nebo u oblíbených vinic sv. Kláry, odkud je pěkná vyhlídka nad Prahou – s vínem v ruce ;-) Romantická přírodní zákoutí najdete také kousek za Prahou v Dendrologické zahradě Průhonice.

Fotky ze svatby z pražských kostelů

Nefotím jen civilní obřady, ale i církevní. Stověžatá Praha je plná kostelů. Svatby často fotografuji v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Také jsem fotil v kostele sv. Cyrila a Metoděje, v kostele sv. Václava na Smíchově (Praha 5) nebo v kostele sv. Václava na Proseku (Praha 9). Vedle Jindřišské věže na Novém Městě stojí kousek od Václavského náměstí kostel sv. Jindřicha a Kunhuty.

Pokud Vám nestačí kostel, můžete si pro své první manželské focení zvolit rovnou celý Břevnovský klášter a na hostině upíjet pivo z jejich Klášterního pivovaru sv. Vojtěcha. Církevní sňatky ale neznamenají nutnost starého kostela, svatbu si můžete nechat zorganizovat třeba v moderním kostele Neposkvrněného početí Panny Marie ve Strašnicích na Praze 10.

Svatební foto z obřadní síně MČ Praha

Do manželského svazku můžete vstoupit nejen na zámcích, v hotelech a kostelech, v zahradách a parcích, ale i na radnicích. Každý správní obvod Prahy má svoje místo pro pořádání sňatků, svatební síň. Městských částí Prahy je celkem 22 (Praha 1 až Praha 22), ve více než polovině z nich už jsem také fotil. Seznam obřadních síní všech městských částí Prahy jsem pro Vás připravil tady. Mým oblíbeným místem pro fotografování je např. Staroměstská radnice v Praze, která spojuje historii s moderním vzhledem. Pěkné lichotivé světlo je i na Nuselské radnici.

Focení svateb za Prahou

V Praze je velký výběr svatebních míst. Dneska už se můžete vzít prakticky kdekoli, nemusí to být jen radnice nebo kostel. Tak proč toho nevyužít? Pokud Vám Praha nevyhovuje, můžete si zajet kousek za město. Ve všech směrech v okolí na Vás čekají hrady, zámky, statky, farmy, lesní mýtiny a louky, resorty v přírodě, kde si užijete v klidu celý Váš svatební den na jednom místě, spolu se všemi svatebními hosty.

Znáte další zajímavé místo na svatbu v Praze? Dejte vědět v komentáři.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments