svatební fotograf

Vršovický zámeček – svatba očima svatebního fotografa

Ve Vršovickém zámečku (někdy nazývaném Rangherka) jsem fotil svatbu už mnohokrát. Vždy to ale byla menší zakázka, maximálně na dvou nebo tříhodinové fotografování svatebního obřadu plus portrétních fotografií svatebčanů, nevěsty a ženicha. Z tohoto důvodu vnímám svatby Vršovického zámečku jako takové pěkné etudy pro svatební fotografy.

Pro snoubence je Vršovický zámek hezké místo, kde se dá pohodlně zaparkovat, říct svoje ano, v areálu vyfotografovat skupinky i novomanželské fotografie. Komu by nestačilo okolí zámečku, může se kousek přemístit do Havlíčkových sadů (Grébovky), které svojí rozmanitostí uspokojí i náročnější fotografické touhy.

Svatby ve Vršovickém zámečku se konají pod záštitou Úřadu městské části Praha 10. Obřadní síň Vršovického zámku tak patří do klasické řady pražských svatebních síní.

Vršovický zámeček vyfotografovaný z podhledu pod dlouhým schodištěm
Svatební místo Vršovický zámeček
Základní informace o Vršovickém zámečku
Název místa Vršovický zámeček (Rangherka)
Adresa Moskevská 120/21, Praha 10 – Vršovice
Kapacita obřadní síně 50 osob
Parkování přímo nahoře před průčelím zámečku
Oficiální web Informace o svatbách – uzavření manželství MČ Praha 10
Svatební fotograf Svatební fotografie Petr Doležal

Svatební obřad ve Vršovickém zámečku

Čeho využít při fotografování svatby ve Vršovickém zámečku? A na co si dát naopak pozor?

Fotografování venku před Vršovickým zámkem

Začít fotografovat už můžete samozřejmě venku, prostory před zámkem jsou fotogenické a maximálně vám můžou překážet zaparkovaná auta svatebčanů. Doporučuji vyfotit aspoň jeden celek zámečku, tak jako při každé svatbě, aby měli budoucí manželé zaznamenanou budovu, kde se oddali jeden druhému. Možná je to samozřejmé, ale píšu to proto, že někteří fotografové na to můžou zapomenout a v zápalu akce se soustředí hned na lidi.

Co se týče lidí, můžete fotografovat výstup nevěsty z automobilu, vzájemné vítání lidí, někdy i připínání svatebních vývazků, zkrátka cokoliv se na místě děje. No dobře, úplně všechno ne: Pokud budou lidi z aut vystupovat s igelitkami v rukou, s rozepnutými kalhotami nebo v chladnějších obdobích v nevzhledných svršcích, asi by vám za jejich fotky později nepoděkovali :-)

Svatba Vršovický zámeček
Vršovický zámeček – Rangherka. Všimli jste si, že budova není vystavěná úplně symetricky? Mimo jiné je počet vikýřů vlevo a vpravo rozdílný.
Svatba Vršovický zámeček
Když dorazíte na focení svatby dříve, máte dost času nafotit pro klienty Vršovický zámek ještě i zvenčí. Po obřadu už na to nemusejí být podmínky (a hlavně by to měla být úvodní fotka). Fotografie dokumentuje nejen místo svatby, ale i počasí (někdy modrá obloha, jindy oblačno a déšť…)
Vršovický zámeček vyfotografovaný z podhledu přes travnatý svah a stromy
Vršovický zámeček vyfotografovaný z podhledu přes travnatý svah a stromy. Jiná svatba, jiné počasí…
Vršovický zámeček v zimě se sněhem
A takto vypadá Vršovický zámeček se sněhem, když přicházím fotografovat svatbu v zimě
Vršovický zámek - s obřadní síní pro svatby
Vršovický zámek ještě z jiné strany – nahoru k němu vede dlouhé schodiště, jako by to byl vzdušný zámek vystavěný v oblacích
Vršovický zámeček
Ženich s nevěstou před Vršovickým zámečkem. Dveře, před kterými se objímají, vedou přímo do obřadní síně. Tudy se ale do síně nepřichází, tudy se jen slavnostně odchází po skončení obřadu. Příchod do síně je organizovaný bočními dveřmi přes předsálí.
Příjezd svatebčanů na Vršovický zámek
Příjezd svatebčanů na Vršovický zámek. Už to začíná, to budou fotečky! :-)
Automobil nevěsty stojící u Vršovického zámečku, na pozadí kostel sv. Mikuláše v Moskevské ulici
Automobil nevěsty stojící u Vršovického zámečku, na pozadí kostel sv. Mikuláše v Moskevské ulici

Předsálí

V předsálí svatební síně se nachází velké zrcadlo, kde můžete vyfotit pár fotografií snoubenců ještě před začátkem svatebního obřadu. Pro stylizované fotografie to může být trochu složitější, protože když je místnost plná svatebčanů, zrcadlo je odráží. Aniž bych ale někoho nabádal, snad vždy k zrcadlu přijde ženich nebo nevěsta, aby naposledy doladili svoje oblečení před začátkem obřadu. V předsálí se také většinou předávají snubní prsteny a občanské průkazy matrikářce a řeší se tu další oficiality (jako pořadí lidí při nástupu na začátku obřadu). Takže pokud si přejete zachytit úvod do svatebního příběhu, netrpělivé a nervózní výrazy snoubenců – které už ke svatbám prostě patří – tak právě v předsálí máte dobrou příležitost.

Svatební síň Vršovického zámku

Obřadní síň Vršovického zámku je stavebně skutečně hezká, od roku 2014 po rekonstrukci. Nečekejte obyčejnou radniční místnost s projektorem na stropě a hasičákem v pozadí. Místo toho se tady člověk setkává se sloupy, zajímavým lustrem, vzhlednými židlemi pro hosty, schodišti do všech stran, červeným kobercem, uměleckou plastikou v popředí, klavírem… Celkový dojem na mě působí dobře. Pro fotografie je podle mě zajímavý především pohled zezadu od dveří síně.

Svatba Vršovický zámeček
Takhle vypadá prázdná svatební síň Vršovického zámku. Nebuďte smutní, brzy se zaplní ;-)
Snoubenci do obřadní síně nejdříve scházejí ze schodů, pak opět vystoupají po schodech nahoru, po dobu ceremoniálu tak stojí výše než svatební hosté.
Snoubenci do obřadní síně nejdříve scházejí ze schodů, pak opět vystoupají po jiných schodech nahoru, po dobu ceremoniálu tak stojí výše než svatební hosté.
Před tímto pultíkem ve svatební síni se ze snoubenců stávají novomanželé
V popředí svatební síně hned dva znaky: státní znak na skleněné plastice a znak městské části Praha 10 uvnitř dřevěného stolku.
Svatební obřad v obřadní síni Vršovického zámečku
A takhle už vypadá plný sál Vršovického zámečku přímo při svatebním obřadu

Nástup svatebčanů do síně

První, na co musím upozornit, je focení nástupu svatebčanů. Prakticky hned za dveřmi z předsálí následuje pár schodů dolů do svatební síně a mnohé fotografy by mohlo napadnout fotit přicházející lidi právě na schodišti. Ale pozor na to, situace je stejná jako všude jinde, kde je potřeba překonat schody, obrubník nebo jiné převýšení: většina lidí (zejména dam s dlouhými šaty) vám tam přirozeně sklopí hlavu, aby nespadla. Fotka nevěsty, která chudák smutně se sklopenou hlavou přichází do svatební síně, může působit poněkud… ehm… :-)

Barvy světla

Na co dál si dát pozor při fotografování? Především na barvy fotografie, tj. vyvážení bílé. V zámku se setkáváme s mísením třech barevných teplot světla: chladné „modré“ sluneční světlo přicházející okny zvenčí (cca 5.500 K), teplejší umělé světlo ze stropu (cca 2.700 K) a dekorativní světlo umělecké skleněné plastiky, která se nachází v čele sálu (před nastoupeným ženichem a nevěstou). Barevnost podsvícení plastiky se dá měnit na přání, protože nabízí tisíc barevných odstínů. Pozor na to, že tahle barva se samozřejmě trochu odráží i v postavách ženicha a nevěsty, které stojí čelem přímo k plastice, kousek od ní. Laik si toho možná ani nevšimne, ale cvičené oko fotografa vidí stopy téhle barvy v obličejích snoubenců, dokonce i v bílých svatebních šatech. Níže vidíte, jak fialové nasvícení působí i na snubní prsteny položené na stolečku.

Svatba Vršovický zámeček

Obvykle stojí v pozadí obřadní síně člověk, která přes tablet ovládá hudbu a právě podsvětlení stěny (v tabletu má posuvníky pro jednotlivé barvy). Obvykle tam mají nastavený jako výchozí barvu pro svatby nějaký fialový nebo modrý odstín, takže moje přání bývalo modrý odstín vypnout a místo něj zapnout odstín, který je bližší stropnímu osvětlení, aby se snížil negativní efekt barevného mísení. Při fotografování poslední svatby jsem obsluhující dámu požádal, aby barevné podsvícení stěny úplně vypnula – a můžu říct, že to byla ta nejlepší volba, kterou jsem dosáhl přirozených barev pleti novomanželů na fotografiích.

Výměna prstenů nevěsty a ženicha na konci svatebního obřadu ve Vršovickém zámečku
Výměna prstenů nevěsty a ženicha na konci svatebního obřadu ve Vršovickém zámečku

Vzdálenost nevěsty a ženicha od stěny místnosti

Vzdálenost snoubenců od stěny místnosti je krátká. Poodstoupit si příliš nemohou, protože by spadli ze schodiště. Z tohoto důvodu může být trochu složitější vyfotit větší celek postav s ženichem a nevěstou (z každého boku navíc stojí jeden ze svědků, což situaci ještě ztěžuje). Nemyslím si, že by to bylo něco tragického, každé místo má něco, na co si člověk musí dávat pozor, nebo co se tam nedá provést. Důležité je zaměřit se na klady každého místa a ty využít. Takže budete pracovat zkrátka s tím, co máte a svatebních fotografiích budou záběry těla říznuté zhruba ve výšce stehen (50 mm na plnoformátový snímač). V minulosti jsem zkoušel fotit i na širokoúhlých 15 mm (plnoformát) při prvním polibku. Postavil jsem se při tom přímo za stoleček do pozice oddávajícího, abych měl místnost v symetrickém záběru – nevypadá to zle, výhodou je, že jsou vidět na obou stranách sedící rodiče, ale na můj vkus stojí lidé prostě příliš blízko objektivu. Takže se obvykle držím přirozenějších ohnisek, případně fotím pár více z boku, abych měl od něj větší odstup.

Množství světla je v síni uspokojivé, dá se i přiclonit (pokud je to fotografův záměr), aby byli ženich i nevěsta při focení z boku oba v hloubce ostrosti.

Snoubenci a svědci při svatebním obřadu ve Vršovickém zámečku
Snoubenci a svědci při svatebním obřadu ve Vršovickém zámečku
Snoubenci v průběhu svatebního obřadu
Snoubenci v průběhu svatebního obřadu

Boty fotografa

Jo, moje boty. Tohle sem dávám spíš jako takovou úsměvnou zajímavost, neberte to prosím moc vážně :-) Před lety se mi totiž stalo, že mi na povrchu sálu při každém pohybu děsivě pískaly boty :-)) Přiznám se, že mě to trochu paralyzovalo v pohybu, abych nevyrušoval. Jednu chvíli jsem uvažoval, že si je i sundám, abych mohl nerušeně přejít z jedné strany sálu na druhou (nebojte, neudělal jsem to) :-) Ale byly to jen jedny boty, asi nějaká špatná podrážka, od té doby už roky žádný problém. Nestalo se vám to taky někdy někde? Docela nepříjemné. Na některých svatebních místech vržou staré parkety, u lesních obřadů praskají pod nohama větvičky :-)

Vršovický zámeček
Ještě jsem vám neukázal pohled do zadní části obřadní síně Vršovického zámečku, takže tady je.
Hlavní lustr v obřadní síni Vršovického zámečku
Hlavní lustr v obřadní síni Vršovického zámečku. Jojo, já vím, lidi se na mě někdy koukají s údivem, když fotím všechny ty detaily, státní znaky, lustry, kliky… Ale když mě to něčím zaujme, tak proč ne. Všechny ty malé detaily společně vytvářejí atmosféru místa. Tak se podívejte a zapojte fantazii, připomíná vám tvar lustru něco?
Zámeček Vršovice
Tohle je fotografie snad z první svatby, kterou jsem kdy ve Vršovicích fotil. Tradiční pózovačka před bílým klavírem…
Nevěsta a ženich u bílého klavíru v síni Vršovického zámečku
…A tohle je svatba o téměř deset let později, kterou jsem ve Vršovickém zámečku fotil r. 2023. Podoba květinové dekorace se osvědčila a zůstala i po letech stejná.
Svatba Vršovický zámeček
Když nemůžu fotit celé postavy v průběhu obřadu, vyfotím je po skončení, není problém. Tohle dělám skoro vždy: vyfotím ženicha s nevěstou po konci obřadu ještě i z druhé strany. Někdy je to velice zajímavý úhel pohledu jako na tomto místě. Tady určitě pomáhá honosnějšímu dojmu červený koberec a symetričnost prostředí.
Nevěsta a ženich mi pózují v síni Vršovického zámečku pro svatební fotografii po skončení svatebního obřadu
Nevěsta a ženich mi pózují v síni Vršovického zámečku pro svatební fotografii po skončení svatebního obřadu
Svatba Vršovický zámeček
Odchod novomanželů z obřadní síně Vršovického zámečku. Přede dveřmi už čeká rozjařený špalír svatebních hostů. Na této fotografii si všimněte barev světla. Tentokrát jsem bílou vyvážil na chladnější teplotu (5.500 kelvinů), aby dveře a především novomanželé měli ten správný přirozený odstín. Obřadní síň v pozadí se tím pádem utopila v žluté barvě (2.700 kelvinů). Je tak dobře vidět rozdíl mezi venkovním slunečním světlem a umělým osvětlením interiéru. Při fotografování uvnitř síně vyvažuji bílou na barvu umělého osvětlení, aby bílé šaty nevěsty nebyly žluté a aby měli lidé přirozený odstín pleti.

Fotografování po skončení svatebního obřadu

Fotografování skupinek svatebních hostů

Po skončení svatebního obřadu přichází obvykle na řadu focení skupinek svatebních hostů. Menší skupinky se dají vyfotit hned před zámkem. Stěna zámku je lemovaná asi pěti schůdky, které se taky dají využít pro rozmístění svatebčanů, aby byli všichni na fotografii dobře vidět. Početnější skupiny lidí se tradičně fotí vedle zámku na velkém schodišti, které se směrem nahoru rozvětvuje do dvou ramen. Příjemná je i možnost velkého odstupu fotografa, takže můžete použít delší ohnisko, což je u skupinek určitě dobrý nápad (rozdíl velikosti lidí v popředí a v pozadí se tím sníží, lidé na bocích nebudou opticky širocí, atd.). Více o fotografování skupinek tady.

Portrétní fotografování v okolí zámku

Dobré je uvědomit si, že země pod nohama svatebčanů má kolem zámku pěkný neutrální šedý odstín, takže nevrhá do tváří lidí děsivé barvy, naopak i za přímého slunečního světla nekazí přirozený pleťový odstín. Samozřejmě částečně i odráží množství světla, takže funguje jako odrazná deska na prosvětlení stínů v obličejích. Všimněte si, že i samotná fasáda zámku má barevný odstín blízký tomu pleťovému, takže i její odraz funguje při portrétování skvěle. Fotografování lidí v okolí zámku je zkrátka radost. Jen pozor na to, že svatby na Vršovickém zámečku za sebou rychle navazují, takže se s ničím zbytečným dlouho nezdržujte, abyste mohli kolegiálně uvolnit místo pro focení i dalším příchozím svatbám.

Na druhou stranu zámek je orientovaný přímo na jižní stranu, takže v bezoblačném počasí může kvalita světla utrpět ostrými stíny. Naštěstí stačí zámek obejít z druhé strany a na té severní najdete stín určitě. Pokud se s novomanželi nepřesouváte už na žádné další místo, nevadí, protože tohle poměrně malé místo Vršovického zámku nabízí skutečně hodně možností. Portréty můžete nafotit pohodlně právě před zámkem nebo za zámkem, na obou stranách se dají využít cesty a okolní zeleň, zajímavá zábradlí, schodiště a výhledy na Vršovice.

Svatba Vršovický zámeček
Tohle schodiště na boku Vršovického zámečku výrazně usnadňuje práci při fotografování větších skupin svatebčanů, takže je škoda ho nevyužít. Nedávno bohužel někdo vandalsky pomaloval jeden sloupek schodiště, takže jsem to musel na řadě letošních fotografií retušovat. (Jestlipak sprayerové vědí, kolik práce každoročně přidávají fotografům? :-))
Kreativní fotografie před Vršovickým zámečkem
Kreativní fotografie se záměrně pohybově rozostřenými svatebními hosty kolem novomanželů – fotografoval jsem přímo před obřadní síní Vršovického zámečku
Svatební fotografování nevěsty a ženicha na sněhu u Vršovického zámečku
Svatební fotografování nevěsty a ženicha na sněhu u Vršovického zámečku
Tradiční portrét nevěsty a ženicha u Vršovického zámečku
Tradiční portrét nevěsty a ženicha u Vršovického zámečku
Dvojportrét novomanželů před Vršovickým zámečkem
Dvojportrét novomanželů před Vršovickým zámečkem
Novomanželé u Vršovického zámečku
Novomanželé u Vršovického zámečku
Svatební fotografie nevěsty a ženicha u Vršovického zámečku
Svatební fotografie nevěsty a ženicha u Vršovického zámečku
Svatební fotografie nevěsty a ženicha u Vršovického zámečku
Svatební fotografie nevěsty a ženicha u Vršovického zámečku
Nevěsta na schodišti u Vršovického zámečku
Nevěsta na schodišti u Vršovického zámečku
Ženich s nevěstou nad schodištěm
Ženich s nevěstou nad schodištěm – Vršovický zámeček Praha 10
Svatba Vršovický zámeček
Stejné schodiště, tentokrát v jiné kompozici. Na schodištích krásně vyniknou dlouhé svatební šaty nevěsty.

Portrétní fotografování nevěsty a ženicha v Grébovce

Pokud byste fotografováním chtěli strávit delší čas a nestačil by vám areál Vršovického zámku, doporučuji přejet autem (dá se dojít i pěšky) do blízkého parku Grébovka (Havlíčkovy sady). O Grébovce píšu už v jiném článku, takže můžete případně překliknout. Přeji, ať se vám vydaří krásné fotografie!

Svatba Vršovický zámeček
V blízkosti Vršovického zámečku se rozprostírá velký areál mých oblíbených Havlíčkových sadů, kde můžete vytvořit spoustu dalších povedených svatebních fotografií.

Svatební fotografování

Pokud jste ve Vršovickém zámečku ještě nikdy nebyli a budete tam fotografovat (nebo se tam necháte fotografovat), můžete se místem projít ve virtuální prohlídce, kde jsou vidět všechny důležité prostory.

backstage svatební fotograf Petr Doležal před Vršovický zámečkem
A jedna fotka se mnou ze svatby na Vršovickém zámečku :-)

Kde najít Vršovický zámeček?

Recenze na Vršovický zámeček

Ve Vršovickém zámečku se pořádá jedna svatba za druhou, takže se zámkem má nějakou zkušenost určitě už spousta Pražanů. Patříte k těm, kteří to tam už navštívili? Jak se vám tam líbilo, co vás tam zaujalo? Pište do komentářů, můžete tak dát dalším čtenářům, snoubencům a fotografům cenné tipy.

Odebírat
Upozornit na
3 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adéla
4 měsíců před

Dobrý den, pane Doležale, mohla bych se zeptat, jestli bylo potřeba použit externí blesk na focení při obřadu? Děkuji!

Adèla
4 měsíců před
Reply to  Petr Doležal

Moc Vám děkuji za obsáhlou odpověď a Váš čas! Ať se daří, Adéla