svatební fotograf

Libeňský zámek – svatba očima svatebního fotografa

Libeňský zámek je místo, kde jsem fotil i jedny z mých prvních svateb. Není divu, protože tenhle zámek patří mezi často vyhledávaná pražská místa pro svatební obřad, svatby se tu konají jedna za druhou. Historie Libeňského zámku sahá staletí do minulosti, např. v r. 1608 tu byl sjednán Libeňský mír. Dnešní podoba zámku a zámecké kaple pochází z rokokové přestavby.

Libeňský zámek
Libeňský zámek – fotografoval jsem po svatebním obřadu
Svatba Libeňský zámeček
Svatební místo Libeňský zámek, Praha 8
Svatba Libeňský zámek
Libeňský zámek potřetí, jiná svatba – najděte 5 rozdílů :-)
Libeňský zámek v zimě se sněhem
Na Libeňském zámku fotím svatby v každém ročním období. Tady je zámek krásně pocukrovaný sněhem.
Svatba Libeňský zámeček
Nojo, z tohoto úhlu fotím zámek v Libni na každé svatbě, už bych z toho mohl sestavit mozaiku :-) Tak tady ještě naposledy, ať si můžete rozmyslet, jestli Libeňskému zámku sluší víc jednolitá modrá obloha nebo mraky.
Základní informace o Libeňském zámku
Název místa Libeňský zámek
Adresa Zenklova 1/35, Praha 8 – Libeň
Parkování Ulice U Libeňského zámku. Přímo před vchod zámku se nezajíždí (pokud si nepřejete být rozcupovaní ostrahou zámku).
Oficiální web Informace o svatbách – Libeňský zámek
Svatební fotograf Svatební fotografie Petr Doležal

Svatby v Libeňském zámku jsou organizované pod záštitou Úřadu městské části Praha 8. Obřadní síň zámku tak patří do klasické řady úředně určených svatebních síní pro jednotlivé městské části Prahy (sestavil jsem pro vás jejich seznam).

Svatba v Libeňském zámečku
Průčelí Libeňského zámku – pro Pražany dobře známé dějiště svateb
Svatba v Libeňském zámečku
Tenhle pohled na Libeňský zámek, zarámovaný větvemi stromů, patří k jedněm z mých nejoblíbenějších. Škoda, že ho z tohoto úhlu částečně zakrývá strom (uprostřed snímku).
Svatba Libeňský zámeček
Svatbu jsem tady v Libni fotil mnohokrát, takže někdy zámek zkouším vyfotit z jiné pozice, z jiného úhlu…
Svatba Libeňský zámeček
…třeba tady z větší vzdálenosti pod schodištěm.

V areálu Libeňského zámku se svatby pořádají na dvou místech:

Svatby čas od času navštěvuji na obou místech, tak se na ně pojďme podívat blíže, začneme síní uvnitř zámku:

Svatební obřad v síni Libeňského zámku

Obřadní síň Libeňského zámku je líbivá. Nenajdeme zde žádné dataprojektory a podobné kazy na kráse, které často doprovází obřadní sině městských radnic. Libeňský zámek se může pyšnit opravdu hezkým zámeckým sálem, kde si všimneme umělecké výmalby stropu i stěn, velkých zajímavých lustrů, empírových kamen, vkusných židlí, zaobleného obřadního stolku, paravánu a černého klavíru. Myslím si, že pro svatebčany může prostředí obřadu vytvářet skutečně příjemný zážitek. Z pohledu svatebního fotografa jsou velice příjemné velké rozměry sálu, takže fotograf se může volně pohybovat do všech stran prakticky bez omezení. Dokonce si může poodstoupit hodně daleko od ženicha s nevěstou a zachytit celé jejich postavy (aniž by je krátkým ohniskem deformoval). Jistou komplikaci však může přinášet řešení světla v sále.

Světlo v obřadní síni

Pojďme si rozebrat vlastnosti světla daného místa. Předně je potřeba říct, že se nejedná o nic, co by muselo způsobovat tragicky vypadající fotografie a laik si vlastnosti světla na fotografii možná ani neuvědomí. Na jiných svatebních místech existují z hlediska řešení světla daleko horší situace. Nepíšu ale recenzi místa pro snoubence, spíš pojednání o situaci očima fotografa. Jelikož světlo je pro každého profesionálního fotografa zcela zásadní, proto se k tomuto více rozepíšu.

V obřadní síni Libeňského zámku jsou dva zdroje světla:

  • sluneční světlo přicházející zvenku okny
  • světlo umělého osvětlení z lustrů
schéma světla svatebního obřadu
Sluneční světlo přichází do obřadní síně Libeňského zámku z boční strany (z pohledu oddávajícího se jedná o pravou stranu). Ze stropních lustrů svítí shora žluté umělé světlo.

Sluneční světlo

Směr slunečního světla

Sluneční světlo přichází okny zvenku (kupodivu!). Okna jsou umístěná pouze v jedné boční stěně místnosti a jsou orientovaná na východ. Boční směr světla sice může přinášet určité problémy (zvýrazňuje nerovnosti pleti), ale pro focení obřadu to tady není takový problém. Výhodou bočního světla u takto orientované podélné místnosti je rovnoměrné osvětlení sálu v celé hloubce dlouhé místnosti (kdyby světlo přicházelo zepředu, mohli by lidé v zadní části místnosti utonout ve tmě).

Intenzita slunečního světla

Při bočním osvětlení je potřeba dávat si pozor na to, že intenzita osvětlení klesá se čtvercem vzdálenosti, tedy velice rychle směrem od okna. Svatební hosté, kteří jsou usazení přímo u oken, jsou proto zasažení daleko větší intenzitou světla než lidé na protilehlé straně místnosti. Největší rozdíly intenzity jsou pozorovatelné na objektech přímo u zdroje světla, tedy na lidech, kteří sedí nejblíže oknu.

Barva slunečního světla

Největší starost při fotografování obřadů v Libeňském zámečku mi přináší barva světla, konkrétně jeho kombinace s umělým osvětlením. Vysvětlím níže.

Umělé osvětlení z lustrů

Směr umělého světla

Směr světla z lustrů není lichotivý pro nikoho, podobně jako polední sluneční světlo nad hlavou totiž způsobuje stíny pod očima a nosem, stinné oprátky na krku. Bohužel nevěsta se ženichem stojí takřka přímo pod jedním z velkých lustrů.

Intenzita a barva umělého světla

Lustry v místnosti jsou skutečně velké a vydávají hodně světla, takže žlutá barva světla na pleti a oblečení lidí je dost znatelná a nepůsobí lichotivě.

Kombinace dvou zdrojů světla v obřadní síni

Konečně se dostávám k tomu hlavnímu, na co by si fotograf měl dávat pozor a co už každý zkušený fotograf dávno zná: problematika mísení různých barev světla. Venkovní světlo má chladnější odstín, zhruba 5.500 K, vnitřní umělé osvětlení má zde tipuji asi 3.000 kelvinů. Výsledkem je, že temena hlav, určité části obličejů, horní část ramen a zkrátka všechno osvětlené shora je žluté – ale všechno, co je nakloněné k oknu, má modrý odstín.

Jak elegantně vyřešit osvětlení obřadní síně pro fotografie?

  1. Zhasnout. Asi první, co fotografa napadne. Už jsem byl ale v minulosti poučený (v jiné obřadní síni, kde by zhasnutí ošklivých zářivek skutečně dávalo smysl), že lustry se nesmí zhasnout údajně z důvodu předpisů (spíš mě chtěli jen odpálkovat). Každopádně rozumím tomu, že pěkné rozsvícené lustry působí prostě lépe a samozřejmě nechci kazit svatebčanům zážitek z prostředí, takže zhasínání v obřadních síních neprosazuji. (Podobně by to bylo se zatažením závěsů kvůli zamezení venkovního světla.)
  2. Převést fotografie do černobílé. Tohle skutečně pomáhá. Neopraví se tím směry světelných zdrojů, ale barvy světla jsou pak pryč, takže fotografie může působit opět profesionálně. Bohužel většina lidí má ráda barevné fotografie, takže to taky není vždy ideální řešení.
  3. Změnit orientaci uspořádání svatebního obřadu. Ne, nebojte se, nejsem takový blázen, abych na Libeňském zámku přestavoval nábytek a měnil zavedený pořádek, jen pokračuji v teoretickém výkladu. Představte si situaci, kdy by svatebčané přicházeli do místnosti dveřmi z chodby (na následující fotografii jsou to dveře v levé části proti oknům). Židle by byly rozestavené čelem k oknu a ženich s nevěstou by stáli uprostřed místnosti rovněž čelem k oknu. Bezprostředně nad nimi by najednou nebyl lustr, opravil by se tím směr i intenzita obou zdrojů světla.
  4. V praxi snad nejschůdnějším požadavkem fotografa může být postavit ženicha s nevěstou do větší vzdálenosti od lustru, aby nestáli přímo pod ním.
Svatba Libeňský zámeček
Krátce před svatebním obřadem. Za okamžik se dveře vzadu otevřou a začnou vcházet svatebčané. (Libeňský zámek)
Svatba Libeňský zámeček
Obřadní síň v Libeňském zámku
Svatba Libeňský zámeček
Obřadní síň v Libeňském zámku, tentokrát vyfotografovaná z druhé strany
Svatba v Libeňském zámečku
Obřadní stůl v sále Libeňského zámku
Svatba Libeňský zámeček
Na obřadní stoleček si můžete umístit buď váš vlastní polštářek pod snubní prstýnky, nebo…
Svatba v Libeňském zámečku
…nebo využijete zdejší dekorační misku.
Svatba v Libeňském zámku
Miska na prsteny získala nedávno novou podobu.
Svatba v Libeňském zámečku
Detail snubních prstenů na dekorační misce. Prsteny jsou připravené, takže svatební obřad může začít!
Svatba v Libeňském zámku
Nová varianta misky ve tvaru srdce na snubní prsteny
Svatba v Libeňském zámku
rokokové malby na stěnách sálu
Svatba v Libeňském zámku
Malba na zadní stěně obřadní místnosti
Svatba v Libeňském zámku
Další z maleb v obřadní síni
Svatba v Libeňském zámku
Nástropní freska v obřadní síni Libeňského zámku
Svatba v Libeňském zámku
Dveře do předsálí k obřadní síni, kde se řeší oficiality se snoubenci a svědky. Tam se také shromažďují všichni svatebčané před vstupem do obřadní síně.
Zámeček Libeň
Pohled na obřadní síň Libeňského zámku přes klavír. Ano, ano, je to pořádná fuška fotit svatby, zároveň zpívat a hrát na klavír, ale někdy tomu prostě neodolám – (samozřejmě si dělám legraci :-).
Zámek Libeň
Svatba na zámku, Libeň
Libeňský zámek
Svatební obřad vyfocený zezadu (Libeňský zámek v Praze)
Zámek Libeň
Záda svědků vyfocená z větší blízkosti, abyste si mohli lépe prohlédnout malby přední části místnosti. (Libeňský zámek)
Libeňský zámek
Svatební obřad – Libeňský zámek
Libeňský zámek
Svatební obřad – Libeňský zámek
Libeňský zámeček
Svatební obřad – Libeňský zámeček
Svatba Libeňský zámeček
Rodinná fotka s novomanželi po skončení svatebního obřadu

Po konci svatebního obřadu si můžete pro fotky vyhrát se směrem světla. Když novomanžele postavíte ke klavíru, zády k nástěnným malbám, získáte klasické čelní světlo (viz následující foto). Když novomanžele postavíte před paraván bokem k oknu, získáte dramatičtější vyznění. A když je postavíte přímo před okno a budete fotit do protisvětla, dostanete zase úplně jinou fotku, třeba se siluetami (viz níže).

Svatba v Libeňském zámečku
Jo, nechtěl jsem, aby bylo poznat konkrétní lidi na fotografii, tak začerňuji obličeje. Pro jistotu i u maleb na zdi, když už, tak už ;-)
Svatba v Libeňském zámečku
A proč do třetice nevytvořit jednu fotografii i v protisvětle, když to situace nabízí – tentokrát před francouzským oknem zarámovaným závěsy z obou stran.
Svatba v Libeňském zámku
Polibek novomanželů dole pod schodištěm. Toto schodiště vede nahoru do obřadní sině.
Svatba Libeňský zámeček
Tady se při východu novomanželů střílelo! (naštěstí jen konfetami)

Svatební obřad v Zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie

Zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie má oproti zámeckému sálu docela jiný charakter. Ten je daný samozřejmě v první řadě sakrálním typem architektury – přestože kaple není vysvěcená a konají se v ní civilní obřady stejně jako v obřadní síni zámeckého sálu.

Druhý velký rozdíl je řešení světla. To jsem podrobně popsal pro zámecký sál, pro kapli už to pojmu méně obšírně, světlo je v kapli totiž pro focení příjemné a vytváří krásné lichotivé portréty jak ženicha s nevěstou, tak všech gratulujících hostů v závěru obřadu. Světlo přichází velkými okny umístěnými po bocích oltáře, takže směr světla je pro ženicha s nevěstou čelní. Oltář je kupodivu orientovaný směrem k severu (nikoli k typickému východu), takže světlo přichází také od severu. Další okna jsou umístěná vysoko v boku kaple, ale ty vedou do interiéru zámku. Pro úplnost musím zmínit i namalovaná okna v protějším boku kaple, ale ty už nepropouštějí světlo vůbec žádné, světlo jen odrážejí :-)

Oltář zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie v Libeňském zámku
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie (Libeňský zámek). Dominantní zdroj světla přichází ze severní strany, kde je mezi okny umístěný oltář.

I v kapli je umělé osvětlení, ale jeho intenzita není oproti slunečnímu světlu příliš významná. Pokud budete fotit svatbu v Zámecké kapli, dejte si z hlediska světla pozor na dvě věci:

  • Protisvětlo na začátku svatebního obřadu. Pokud jste už někdy fotili obřad v kostele, víte, jaké tohle přináší komplikace. Pokud je intenzita protisvětla velká, fotoaparát si s tím často neporadí. Přináší to problémy se zaostřením, expozicí, sníženým kontrastem a obrysy postav se můžou snadno rozplynout v auře protisvětla. Osobně znám tři klasické recepty, jak se vyhnout problémům:
    • postavit se co nejvíce do boku, abyste se při focení vyhnuli přímému protisvětlu
    • nesnažit se vyfotit nevěstu hned ve vstupních dveřích, ale prostě počkat, až přijde blíže k oltáři
    • po domluvě může po vstupu posledního člověka (obvykle nevěsty) nějaký člověk urychleně zavřít vstupní dveře – a (neméně důležité) urychleně zmizet ze záběru, aby „nešaškoval“ v pozadí fotografií (pokud ten člověk zůstává uvnitř)
  • Novomanželé si budou pravděpodobně přát po skončení obřadu fotografii, na které budou stát před oltářem, tedy opět v protisvětle. Tady se vám může hodit blesk pro vyšší level snímku.
schéma světla svatebního obřadu
Dominantní zdroj světla je pro zámeckou kapli Nanebevzetí Panny Marie sluneční světlo. Přichází velkými okny umístěnými po bocích oltáře, takže směr světla je pro ženicha s nevěstou čelní.
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Do kaple Neposkvrněného početí Panny Marie se přichází ze zámeckého nádvoří. Hned za vstupními dveřmi je hlavní prostor kaple.

Kaple je na rozdíl od zámecké obřadní síně daleko menší. Kapacitu má zhruba 60 osob. Přináší to částečné omezení pohybu fotografa. Při fotografování v kapli osobně zůstávám v hlavní části obřadu stále v kněžišti (nevěstu se ženichem fotím přes nízké zábradlí). Upozorňuji na to, že oltář se dá zezadu pohodlně obejít (podobně jako velký státní znak ve svatební síni Novoměstské radnice), takže se dá fotit zleva i zprava, a tak snadno zachytit svatební hosty na obou stranách. Cestu na jiná místa mám prakticky zablokovanou lidmi nebo bych musel procházet mezi oddávajícím, ženichem a nevěstou, zkrátka vyvolat nepřiměřeně velký vzruch. Svatební fotograf by neměl zapomínat, že jeho úkolem není jen vytvořit pěkné fotografie, ale zároveň na sebe nepoutat nepřiměřenou pozornost a nenarušovat tím zážitek lidí ze svatebního obřadu (viz etika svatebního fotografa). Fotografie focené z druhé strany je možné v klidu udělat s novomanželi po skončení svatebního obřadu.

Svatba v kapli Libeňského zámku
Člověk by řekl, že tam před oltářem stojí novomanželé sami. Ve skutečnosti je všude okolo nich tolik očí! Všechny jsem je raději začernil (GDPR, hehe) :-)
Závoj nevěsty v kapli u Libeňského zámku.
Závoj nevěsty v kapli u Libeňského zámku.
Kaple Nanebevzetí Panny Marie u Libeňského zámku a světlo prosvítající skrze okna
Kaple Nanebevzetí Panny Marie u Libeňského zámku a světlo prosvítající skrze okna
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Hodiny na nádvoří Libeňského zámku ukazují blížící se čas svatebního obřadu (svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie)
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie (Libeňský zámek)
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Detail lustru a stropní malby v Zámecké kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Detail oltáře – asi bych měl spíše napsat obřadního stolu na místě oltáře (kaple Neposkvrněného početí Panny Marie)
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Dva dvouocasí lvi, moravská orlice a slezská orlice: Státní znak České republiky je povinnou součástí úředních svateb. (detail na obřadním stolku v zámecké kapli)
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Svatební pochod vám zahrají v kapli andílci. No možná ne přímo oni, ale nad nimi jsou umístěné varhany, takže hudbu uslyšíte určitě shora.
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Detail plastiky v interiéru – svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Detail plastiky v interiéru – svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Detail plastiky v interiéru – svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Detail plastiky v interiéru – svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Interiér kaple (Libeňský zámek)
Svatba v kapli Neposkvrněného početí Panny Marie
Interiér kaple (Libeňský zámek)
Kaple Libeňského zámečku
Kaple Libeňského zámečku
Kaple Libeňského zámečku
Kaple Libeňského zámečku
Kaple Libeňského zámečku
Kaple Libeňského zámečku
Kaple Libeňského zámečku
Východ šťastných novomanželů z kaple Libeňského zámečku.

Svatební fotografování v okolí Libeňského zámku

Ať už máte svatbu v kapli nebo v zámeckém sále, můžete pak přímo v areálu Libeňského zámku vytvořit řadu pěkných fotografií. Uvnitř zámku je populární široké schodiště a mříže pod ním. Venku je pak na jižní straně zámku malá zahrada, kde se dají najít stinná místa i v poledním čase, se zelenou vegetací v pozadí, případně můžete použít venkovní schodiště, které používám s oblibou i já (následující fotografie). Fasáda zámku zde slouží jako šikovná odrazná deska pro světlo, její odstín je pro pleťovku vyhovující.

Svatba v Libeňském zámku
Portrét novomanželů před zámkem. Záměrně jsem akcentoval svatební šaty.
Svatba v Libeňském zámku
Novomanželé před rozkvetlými růžemi vedle Libeňského zámku
Svatba v Libeňském zámku
Nevěsta a ženich v zahradě plné růži na boční straně Libeňského zámku
Svatba v Libeňském zámku
Na zámku fotím i v zimě…
Svatba v Libeňském zámečku
Svatba v Libeňském zámku
Svatba Libeňský zámeček
Venkovní schodiště u Libeňského zámku

Skupinky svatebních hostů fotím podle toho, jaký je venku směr světla a kolik čítají osob. Čtyři nejčastější místa jsou:

  • na schodišti na jižní straně zámku – ideální pro velké skupiny svatebčanů, především když jsou příznivé světelné podmínky a rozkvetlé květiny
  • před hlavním vstupem do zámku (bez schodiště, takže buď menší skupiny, nebo potřeba rozestavit lidi hodně do šířky – ve více řadách za sebou by nebyli lidé v zadních řadách vidět)
  • pár schodů před vchodem do kaple (pokud měli klienti svatbu v kapli a nepraží na to místo nepříjemně slunce)
  • na trávníku před stromem – fotím směrem k Zenklově ulici (pouze v měsících, kdy nesou stromy zelené listy, aby zakrývaly výhled na okolní zástavbu)

V těsné blízkosti Libeňského zámku je také bývalý zámecký park, nyní Thomayerovy sady (pojmenované po jejich zahradním architektovi). Ty ale v současném stavu neshledávám pro focení úplně fotogenické. Možná by se dala využít jejich vyhlídka. Ale než tam s nevěstou ve střevících dojdete… Lepší je zůstat v bližším okolí zámku, případně odjet na dlouhodobější fotografování někam úplně jinam.

V okolí zámku najdete i lavičky pro fotografování, treláže s popínavými květinami a dostatek zeleně. Jen je potřeba najít tu správnou kvalitu světla. Tak přeju, ať se vám to hledání vyvede a ať máte ze svatby plno krásných fotek ;-)

Svatba Libeňský zámeček
Nevěsta na svatbě v Libeňském zámku
svatební fotograf praha libeň
Nevěsta se ženichem vyfocení na lavičce v malém parčíku na jižní straně Libeňského zámku.

Vaše recenze a tipy k Libeňskému zámku

Napadá vás něco k fotografování v Libeňském zámku, co jsem v článku nezmínil a vy byste to rádi doplnili? Neváhejte využít diskuzní formulář. Stejně tak pokud byste se na něco rádi zeptali, dejte vědět ;-)

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments