svatební fotograf

Zámek Troja – svatba očima svatebního fotografa

Zámek Troja je raně barokní stavba v Praze. Pro svatbu nabízí majestátní prostředí. Jako svatební fotograf jsem se dostal i sem, takže vám místo představím. Podmínky pro svatební fotografování jsou zde velice dobré, v zámku i v zahradě před ním.

Základní informace o zámku Troja
Název místa Zámek Troja
Adresa U Trojského zámku 1/4, Praha 7-Troja
Oficiální web Informace o svatbách – zámek Troja
Svatební fotograf Svatební fotografie Petr Doležal
Svatba zámek Troja
Svatba na zámku Troja. Stál jsem na příjezdové cestě, přede mnou Trojský zámek, za mnou fontána. (rok 2016)

Svatební obřad na zámku Troja

Trojský zámek nabízí dvě varianty pro svatebních obřady:

  • Císařský sál
  • Francouzská zahrada

Císařský sál má rozměry cca 23×12 metrů, běžná kapacita na sezení svatebčanů při svatebním obřadu je zhruba 50 míst, je zde ale spousta místa i pro stojící svatebčany. První, co vás v sálu zaujme, je bohatá malířská výzdoba stěn i stropu. Nizozemští malíři ji v 17. století vytvořili temperovými barvami, motivem je osmansko-habsburská bitva Vídně. Tato bitva byla jednou z nejdůležitějších bitev století, stálá proti sobě křesťanská Evropa (Habsburkové) a Osmanská říše, která obléhala Vídeň. Bitva zakončila turecký vpád do střední Evropy, Habsburská moc pak velmi vzrostla.

Svatební obřad v Císařském sálu Trojského zámku
Svatební obřad v Císařském sálu Trojského zámku

Císařský sál v Trojském zámku je vysoký dvanáct metrů. Na stropě jsou namalovaná nebesa, která vyvolávají iluzi ještě vyššího prostoru. Určitě doporučuji pro svatebčany vyfotit pár detailů i z této krásné malby, jak stropu, tak i stěn. Nezapomeňte vyfotografovat snoubence v průběhu obřadu i zezadu, s pohledem na stěnu před nimi. Vytěžte pro svatební fotky z tohoto nevšedního místa maximum.

Císařský sál má okna po dvou bočních stranách. Světelné podmínky pro focení svatebního obřadu jsou zde velice dobré. Jedna z bočních stěn má okna orientovaná k jihozápadu, takže z ní přichází více světla a z vnější strany tvoří část průčelí zámku, směrem do trojské francouzské zahrady. Takže se dají po obřadu ze sálu otevřít dveře s pohledem přímo do zahrady, sestupuje se do ní po velkém dvouramenném schodišti. Schodiště zdobí velké plastiky znázorňující boj Titánů s antickými bohy. Mezi sochami najdete i alegorie denních a ročních období a světadílů.

schéma světla svatebního obřadu
Okna v Císařském sálu jsou na obou bočních stranách. Levá strana (A) je orientovaná k jihozápadu.

Svatební fotografování ve francouzské Trojské zahradě před zámkem

Skupinky svatebčanů můžete vyfotit na dvouramenném schodišti nebo před ním, schodiště zámku vám zde pěkně vynikne, ačkoliv lidé se pak koukají k jihu do slunce.

Francouzská zahrada před zámkem Troja je upravená do přesných geometrických tvarů, vyznačuje se tedy formálností a symetrií (francouzský park je protikladem rozvolněných anglických parků). Symetrii můžete k vašim svatebním fotografiím buď využít, nebo záměrně porušit. Zejména poutavá je hlavní příjezdová cesta k zámku, hlavní tepna zahrady. Novomanželé budou chtít určitě nějaké svatební fotky, kde bude za nimi v pozadí dobře vidět celý zámek, tak se tam jako fotografové vyřádíte :-)

Vypouštění holubic po svatebním obřadu na zámku Troja
Vypouštění holubic po svatebním obřadu na zámku Troja

Cesty v okolí zámku jsou vysypané šedým kamením, který si pro focení portrétů nemůžu vynachválit. Jeho neutrální barva zachovává v obličejích fotografované nevěsty a ženicha přirozené pleťové odstíny. Je to o poznání příjemnější zážitek, než bojovat s odrazy zelených odstínů ze stromů a trávníků. Mimochodem i barvy fasády zámku jsou pro pleťovku fajn a větší bílé plochy ve zdech můžete při svatebním focení pohodlně využít jako odrazné plochy slunečního světla.

Uprostřed Trojské zahrady je velká fontána, kde si novomanželé často přejí vytvořit několik svatebních fotografií.

Součástí parku je i velké „bludiště“ , ve kterém nejspíš nikdo nikdy nezabloudí, protože je geometricky jednoduché. Uprostřed jsou kruhy a do krajů vede celkem osm paprsčitě vedených „únikových“ cest :-) Nevšední bludiště a zámek k sobě poutají hodně pozornosti i z pražské botanické zahrady, protože ze severní strany se k nim přiklání svah Vinohradu Svaté Kláry a zámek je tam odtud dobře viditelný. To znamená i naopak – z určitých míst můžete od zámku vytvořit fotografie s vinicemi v pozadí.

Zahrady jsou otevřené do sedmi hodin večer. Přes zimu (zhruba listopad až březen) je zámek zcela zavřený.

Portrétní fotografování novomanželů na zámku Troja
Portrétní fotografování novomanželů v zahradě u zámku Troja

Vaše recenze a tipy na zámek Troja

Už jste někdy byli na svatbě v zámku Troja? Dejte vědět, jak se vám tam líbilo a jestli máte nějaké tipy ke svatebním fotkám v okolí. K napsání recenze na Trojský zámek využijte diskuzi pod článkem.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments