Villa Richter – svatba očima svatebního fotografa

Svatba ve Ville Richter přináší rozhodně nevšední zážitek. Villa Richter se pyšní především senzační lokalitou pár metrů od Pražského hradu, a tak je odtud výborný výhled na pražské panorama v té nejkrásnější podobě. Výhledy na Prahu si můžete užívat jak během svatebního obřadu, tak i při svatební hostině, zkrátka celý den. Proto kdo miluje všechny ty mosty a střechy stověžaté Prahy, zamiluje si i Richterovu vilu.

Svatba Villa Richter
Výhled od Villy Richter: Takhle to vypadalo ráno při mém příchodu na svatbu, snad první fotografie hned potom, co jsem s neuvěřitelnou lehkostí vyběhl Staré zámecké schody :-) V popředí je vidět Svatováclavská vinice.
Svatba Villa Richter
Víno může být pro někoho jedním z dobrých důvodů, proč chtít svatbu právě ve Ville Richter :-)
Základní informace o Ville Richter
Název místa Villa Richter
Adresa Staré zámecké schody 6/251, 118 00 Praha 1
Oficiální web Informace o svatbách – Villa Richter
Svatební fotograf Svatební fotografie Petr Doležal
Svatba Villa Richter
Úžasné výhledy na Prahu ze svatebního místa Villy Richter
Svatba Villa Richter
O něco větší celek. Tohle jsem vám tady prostě musel ukázat :-) Na konci článku najdete noční fotografie, které jsem fotil od Richterovy vily na konci svatebního dne.

Svatební obřad Villy Richter

Svatební obřady probíhají venku, snoubenci mají při nich výhled na Prahu přímo před sebou, takže to přináší skutečně zajímavý prožitek. Co ale bude zajímat fotografy? Z hlediska světových stran jsou nevěsta se ženichem nasměrovaní k otevřené jihovýchodní straně. Za jejich zády rostou stromy, takže pokud se nestřetnete s ostrým slunečním světlem, jedná se o velmi dobrou orientaci směrem ke světlu.

schéma světla svatebního obřadu
Venkovní svatební obřad u Richterovy vily je orientovaný směrem k otevřené jihovýchodní širé obloze, vzadu je uzavřený vysokými stromy, tedy stínem. Více ke směru světla tady.

Horší je samozřejmě fotografování z druhé strany, když budete chtít vyfotit obřad zezadu, za zády snoubenců. Takových fotek asi moc nepotřebujete, ale přitom je zcela jisté, že aspoň jeden takový snímek rozhodně budete chtít, protože právě na něm je vidět panorama Prahy a bez takové fotografie by se úplně ignorovalo to nejlepší, co místo nabízí. Já osobně jsem při fotografování zezadu opatrně použil blesk, abych prosvětlil stíny osob, přitom abych nepřeexponoval pražské panorama. (Stejně tak jsem blesk používal ještě před začátkem svatebního obřadu při fotografování květinových detailů na slavobráně, které jsou samozřejmě taky orientované ke svatebním hostům, jejich focení tedy probíhá v protisvětle.)

Svatba Villa Richter
Svatební obřad Villa Richter – při pohledu zezadu můžete potřebovat opatrně použít blesk, abyste pomohli více srovnat správnou expozici panoramatu Prahy na jedné straně a nevěsty, ženicha, svatebních hostů na straně druhé.
Svatba Villa Richter
Drobná nepříjemnost může být náklon svahu, který svádí boj s jiným sklonem horizontu Prahy v pozadí. Fotografie tak může působit dojmem, že je pořízená nakřivo. Podle kterého sklonu vlastně srovnat fotku? Já tady víceméně srovnal vertikály budov (např. Staroměstské mostecké věže), pokud ty budou správně vertikální, je i fotografie „správně“ narovnaná. Někdy ale může být lepší dát přednost optickému vyznění a zvolit nějaký kompromis, který je pro vnímání lidského oka nejpříjemnější. Svatební fotografové nejsou vědci, kteří by museli dělat všechno přesně podle předpisů, cíl fotografů bývá jiný.
Svatba Villa Richter
Svatba u Richterovy vily: Někteří méně zkušení fotografové mohou být při focení nervózně ukováni bezprostředně na místě, proto připomínám: prohlédněte si obřadní místo už před začátkem svatebního obřadu, abyste pak mohli být myšlenkami více nad věcí a nezapomeňte si ve vhodné chvíli z obřadního místa odstoupit i do větší vzdálenosti. Můžete tak zachytit zajímavý celek s Pražským hradem v pozadí (konkrétně s Černou věží). Potom, co vyfotíte výhled na Prahu, budete tak mít na fotkách zaznamenanou i tu druhou nejvýznamnější skutečnost: že se svatební obřad konal v blízkosti Pražského hradu.

Svatební skupinky jsem fotil v přirozeném světle, zády k zeleným stromům, čelem lidí do světla (směrem k Praze). Píšu to proto, že vím, že spousta lidí by mohla podlehnout pokušení fotit lidi v protisvětle, aby na pozadí fotografií byla Praha. Pokud dáváte přednost pěkné Praze před ošklivě nasvícenými lidmi, je to také řešení. Osobně si ale nemyslím, že by to bylo u focení mnoha skupinek šťastné rozhodnutí.

Směru světla se podřizuje hodně věcí.  Osobně jsem byl dokonce takový tyran, že jsem nechal novomanžele projít po svatebním obřadu špalírem hostů hned dvakrát: napoprvé totiž odcházeli od slavobrány směrem do stínu, takže v nepříznivém světle, které fotografa nepotěší. Pak jsem je ale vybídl pro druhý průchod opačnou stranou. Lidé si aspoň užili foukání do bublifuků, novomanželé se více nasmáli a já byl spokojenější – protože jsem pro ženicha s nevěstou vytvořil hezčí fotografie.

V případě nepříznivého počasí se svatební obřady samozřejmě konají v prostorách vily.

Fotografování svatebního dne ve Ville Richter

Svatba Villa Richter
Pro fotografování svatebních detailů můžete využít květiny atp. jako obvykle. Jasně, ale proč nevyužít charakter místa Villy Richter a nefotit tak, jak se na jiném místě nedá. Tady jsem kousíček od Richterovy vily našel zídku s výhledem na malostranský kostel sv. Mikuláše a vyfotil tam střevíce… ehm… obuv nevěsty :-) Samozřejmě se dá vyhrát s nastavením clony tak, aby kostel v pozadí byl buď více rozostřený (tím pádem více vyniknou boty) nebo naopak více zaostřený (ale pozor na to, aby fotka najednou nezískala úplně jiný význam – hlavní roli tady musejí hrát boty!). 
Svatba Villa Richter
Nevěsta si přála vyfotografovat její svatební šaty na zelené stěně restaurace Piano Nobile, která je součástí Villy Richter. Mých 183 cm výšky skoro nestačilo, abych dokázal zavěsit háček ramínka. Pokud jste menší, budete potřebovat židli :-)
Svatba Villa Richter
Vnitřní salonky Villy Richter mají úžasné tapety, elegantní lustry, nábytek i okna. Dají se využít k portrétům zasazeným do luxusního prostředí.
Svatba Villa Richter
Příchod nevěsty s tatínkem směrem od Richterovy vily. Na téhle fotografii se mi líbí, že je vidět vinnou révu, která k Ville Richter neodmyslitelně patří, sudy dávají fotce perspektivní hloubku. Ale zároveň je vidět Praha! Jsem moc rád, že jsem v tomhle okamžiku nečekal na místě svatebního obřadu, kde už byli všichni nastoupení a místo toho jsem běžel vstříc příchodu nevěsty. Jinak bych promeškal příležitost při jejím příchodu zachytit tohle trio víno & nevěsta & Praha.
Svatba Villa Richter
A další „piáno“, tentokrát restaurace Piano Terra, kde probíhala u Richterovy vily svatební hostina. Kapacita je až 150 osob.
Svatba Villa Richter
Svatební tancovačky probíhaly v netradičním skleníku restaurace Piano Nobile. Všimněte si toho úžasného zastřešení (s neméně zajímavým nočním osvětlením). Zelenou hydroponii jsem už ukázal na předchozí fotce se svatebními šaty. Ale ještě upozorním na jednu věc: celá jedna stěna je poskládaná zrcadly, i to se dá využít k zajímavým fotografiím. Jediné, s čím se musí zápasit, je málo místa. Jakmile se místnost roztančila všemi lidmi, měl jsem dost problém přemístit se z jedné strany na druhou.

Kde fotit nevěstu a ženicha? Výše už jsem zmínil, že pěkné svatební portréty se dají pohodlně vytvořit přímo v prostorách Richterovy vily. Nicméně dá se pohodlně fotit i venku v areálu Svatováclavské vinice nebo odejít/odjet do nedalekých zajímavých míst:

  • areál Pražského hradu (hradní nádvoří a katedrála sv. Víta)
  • Královská zahrada
  • Letenské sady
  • zahrady pod Pražským hradem
  • Valdštejnská zahrada
  • Vojanovy sady
  • park Cihelná (břeh Vltavy obsazený labutěmi, v pozadí fotek Karlův most)

Určitým problémem může být velká zalidněnost všech uvedených míst turisty. Snad kromě Letenských sadů, na tak velké rozloze se lidé více rozptýlí, takže na focení je víceméně klid. Známá je tam například vyhlídka od Hanavského pavilonu, kde jdou vidět pražské mosty přes Vltavu pěkně za sebou.

Jo a pak pozor na park Cihelná, ten pro svatbu taky úplně nedoporučuji. Pokud si tam chcete jen tak odběhnout během svatebního dne, tak hlavně pozor na to, kudy vláčíte svatební šaty a do čeho šlapete. Labutě a další zde přítomné ptactvo na čistotu svatebních šatů úplně nemyslí… :-)

Svatba Villa Richter
My jsme pro naše svatební fotografie využili mimojiné Letohrádek královny Anny (Belveder) v Královské zahradě.
Svatba Villa Richter
Belveder se nachází pouhých 200 metrů vzdušnou čarou od Villy Richter!
Svatba Villa Richter
Pohled k Pražskému hradu zespodu od Richterovy vily
Svatba Villa Richter
Pohled od Richterovy vily o svatební noci… ehm, lépe řečeno na konci svatebního dne… svatební noc se asi většinou říká něčemu jinému :-) Rozsvícená Praha je taky kouzelná! (focené z ruky na 1/250 s)
Svatba Villa Richter
A tohle už je ze stativu (těsně předtím jsme fotili prskavky), taková víceméně rychlovka na rozloučenou. Tak na viděnou příště, „vílo“ Villo Richter!

Villa Richter – recenze a názory

Tak co vy a svatby v centru Prahy? Líbí se vám to, nebo raději než Richterovu vilu byste měli nějaký statek mimo město? Byli jste už někdy na svatbě nebo v restauraci ve Ville Richter? Pochutnávali jste si stejně jako turisté na víně ze Svatováclavské vinice? Nestyďte se to napsat do diskuze ;-)

Subscribe
Upozornit na
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments