svatební fotograf

Chvalský zámek – svatba očima svatebního fotografa

Přestože historie Chvalského zámku sahá až do 15. století, já jsem tam v té době svatby ještě nefotil :-) Na zámku Chvaly jsem začal fotografovat až o šest století později. I přesto jsem se tam už ale stihl zúčastnit celé řady svateb a o svoje zkušenosti a postřehy se s vámi teď podělím.

Základní informace o zámku Chvaly
Název místa Chvalský zámek
Adresa Na Chvalské tvrzi 857, 193 21 Praha 9 – Horní Počernice
Oficiální web Informace o svatbách – zámek Chvaly
Parkování Parkovací místa s kolmým stáním se nacházejí v ulici Na Chvalské tvrzi, která vede z ulice Náchodská. Pro svatebčany je zdarma. Další parkovací místa jsou před hotelem Chvalská Tvrz, ale pouze pro lidi, kteří si v hotelu zamluví svatební hostinu.
Svatební fotograf Svatební fotografie Petr Doležal
Chvalský zámek v zimě
Chvalský zámek v zimě

 

Chvalský zámek s věží kostela sv. Ludmily
Chvalský zámek s věží kostela sv. Ludmily

 

Kostel sv. Ludmily Chvaly
Kostel sv. Ludmily Chvaly

 

Kostel sv. Ludmily u Chvalského zámku
Kostel sv. Ludmily u Chvalského zámku

Svatby ve Chvalském zámku

Chvalský zámek stojí v pražských Horních Počernicích. U zámku se tyčí kostel sv. Ludmily. V 15. století byl zámek Chvaly tvrzí, v 17. století se přestavěl na renesanční zámek a dnešní podobu získal po barokní přestavbě. Chátrající zámek zachránila rekonstrukce dokončená r. 2008.

Svatební obřady se na zámku Chvaly pořádají v těchto místech:

  • Obřadní síň (kapacita 80 osob)
  • Zámecké nádvoří (kapacita 200 osob)

Svatební obřady pro menší svatby lze případně domluvit i pro tato místa:

  • Reprezentační salónek
  • Modrý salónek
  • Zámecké sklepení

V obřadní síni i na nádvoří jsem už svatební obřad fotografoval několikrát, ve sklepení nebo v salónku jsem nikdy svědkem obřadu nebyl, nevím, jestli o to má vůbec někdo zájem. Já osobně považuji obřadní síň a nádvoří za lepší volbu. Každopádně salónky i sklepení nabízejí možnost vytvořit portrétní fotografie po skončení obřadu. Co si tak pamatuji, v minulosti za focení platili novomanželé příplatek, v roce 2020 je už focení bez příplatku.

Uvnitř zámku ani v okolí zámku se nesmí kvůli zachování čistoty házet rýže ani okvětní lístky, dovolené jsou však bublifuky.

Detail krucifixu před průčelím Chvalského zámku
Detail s krucifixem před průčelím Chvalského zámku

 

znak městské části Horní Počernice s koněm skákajícím přes tři obilné klasy
Detail z interiéru obřadní síně Chvalského zámku: znak městské části Horní Počernice s koněm skákajícím přes tři obilné klasy

 

Velký státní znak České republiky
Velký státní znak České republiky visící na stěně obřadní síně zámku Chvaly

 

Intarzie na stole na Chvalském zámku (český lev a znak Horních Počernic) a svatební koláčky
Intarzie na stole na Chvalském zámku (český lev a znak Horních Počernic) a svatební koláčky

Obřadní síň Chvalského zámku

Na obřadní síni se mi líbí zajímavé závěsy kolem oken a velké lustry. Ty můžete do fotografií co nejvíce zakomponovat, abyste svatebním fotkám dodali honosnější vzhled. Na boční zdi visí menší zrcadlo, které výborně zrcadlí stojící snoubence před oddávajícím. Využívám ho pro méně tradiční fotografie (ve chvíli, kdy fotím zrcadlo stranou do zdi, si asi někteří svatebčané myslí, že jsem se zbláznil). :-) Na druhou stranu mix barev umělého a přirozeného světla není pro pleť lidí na fotografiích úplně ideální, ale to už tak v obřadních síních bývá. Snoubenci stojí přímo pod lustrem, který tak svítí v nevhodném umístění přímo nad hlavami. Jelikož stěna čelem ke snoubencům je bílá, jako zajímavá varianta k focení v přirozeném světle se zde jeví focení s odrazem světla externího blesku od stěny. Pozor ale na to, že stěna je příliš blízko ke snoubencům a intenzita světla se čtvercem vzdálenosti rychle slábne, takže svatební hosté nejdále od svatebního fotografa už budou znatelně (a nepřirozeně) tmavší.

schéma světla svatebního obřadu
Schéma vstupu světla při svatebním obřadu v obřadní síni Chvalského zámku. Více informací o směru světla.

Esteticky více citlivým lidem se nemusí líbit u stropu zavěšený projektor, plátno a rozvěšené reproduktory. To už je ale klasický nešvar obřadních síní, od Chvalského zámku zkrátka nemůžete očekávat honosnost velkých zámků typu Karlova Koruna, Zbiroh, Liblice, Jemniště, ad.

Vzadu v místnosti se nachází zvuková technika, kterou obvykle obsluhuje pán ze zámku. Doporučuji se s ním před začátkem obřadu domluvit a požádat ho, aby při příchodu ženicha a nevěsty do sálu stál trochu stranou, ne uprostřed zadní stěny, jelikož jinak by byl vidět v pozadí na všech fotkách. Stejně tak, aby nezačal zavírat příchodové dveře dříve, než se ukončí nástup nevěsty, protože pak je vidět na pozadí fotografií, jak manipuluje s dvoukřídlými dveřmi – a některé citlivější nevěsty na to nemusejí reagovat dobře…

Obřadní síň pro svatby - Chvalský zámek
Obřadní síň pro svatby – Chvalský zámek

 

Svatební síň zámku Chvaly
Svatební síň zámku Chvaly

 

Zrcadlo ve svatební obřadní síni na zámku Chvaly
Zrcadlo ve svatební obřadní síni na zámku Chvaly

Fotografování skupinek po obřadu doporučuji zorganizovat kvůli lepšímu světlu venku. Když je venku zima nebo prší, fotím přímo v síni, směrem k obřadnímu stolku. Dejte si ale pozor na protisvětlo z okna. Pokud postavíte člověka přímo před něj, Váš fotoaparát si s tím nemusí umět poradit (obličej ztratí kontrast a rozpije se v mléčném protisvětle). Také doporučuji skupinky stavět blíže doprostřed místnosti, aby nestály kvůli nevhodnému směru světla přímo pod lustrem – pokud jim jako fotograf nic neřeknete, nalepí se instinktivně zády ke stolečku, přímo pod lustr, protože lidé mají obvykle tendenci co nejvíce couvat a „opírat“ se zády o objekty za sebou.

Salonky ke svatebnímu portrétnímu focení

Po obřadu využívám pro fotografování v saloncích zdobená křesla, pohovky, obrazy, lustry, okna, to všechno na fotkách přispívá k zámeckému stylu. Nezapomeňte si v saloncích zhasnout lustry, ať se vám nemísí barva modrého slunečního světla z oken se žlutým umělým světlem z lustru.

Chvalský zámek - svatební fotografování v interiérech
Chvalský zámek – svatební fotografování v interiérech

 

Siluety novomanželů před oknem na zámku Chvaly, zrcadlící se v desce stolu
Jiná svatba, podobný motiv se siluetami novomanželů před oknem na zámku Chvaly, dole odraz v desce stolu

Nádvoří Chvalského zámku

Na nádvoří zámku Chvaly se dá fotit i v případě deště, protože je zastřešené bílou plachtou. V případě potřeby se zde dá odfotit jak obřad, skupinky, i párové fotografie nevěsty a ženicha. Pro fotografa je tento prostor vcelku příjemný. Plachta i země jsou světlé, částečně odráží světlo (vykrývají stíny). Místa je na nádvoří dost, není to tu tolik stísněné jako v obřadní síni. Chápu, že některým svatebčanům budou na nádvoří chybět honosné prvky zámeckého nábytku, které najdou v interiéru, ale na druhou stranu se zde mohou lidé nadechnout čerstvého venkovního vzduchu. Takže volba místa záleží čistě na preferencích snoubenců a na počtu svatebních hostů (na nádvoří se vejde více než dvojnásobek osob oproti obřadní síni).

Svatební fotografování v okolí Chvalského zámku

Místo, kde já osobně u Chvalského zámku fotím po obřadu nevěstu a ženicha, je parčík před přilehlým hotelem Chvalská Tvrz. Na zámku Chvaly nejčastěji fotím menší svatby, klienty, kteří nepotřebují za fotografiemi cestovat nikam daleko. Takže přesun pár kroků do blízkého parku bývá pro ně nejlepší volba. Na jaře, v létě i na podzim se dají k focení hezky využít tamní stromy, vrhají stíny i v poledních hodinách, takže fotograf se díky nim může snadno zbavit příliš vysokého kontrastu slunečního světla. Celoročně využívám k focení studnu se stříškou (ta je hezká i zasněžená, jak můžete vidět níže v ukázce). Na trávě si může nevěsta rozprostřít šaty – to už ale v zimě nedoporučuji :-). Pro méně tradiční úhel focení shora se dá využít i zídka, na kterou se postaví fotograf a novomanžele postaví pod sebe o úroveň níže.

Přítomný svah se dá dobře využít i pro focení větších skupin svatebčanů, kde se fotograf postaví o úroveň výše a z nadhledu se mu žádná tvář z lidí neschová.

Svatební focení na podzim u Chvalského zámku
Svatební focení na podzim u Chvalského zámku

 

Zámek Chvaly - zimní svatba
Zámek Chvaly – zimní svatba

Hotel Chvalská tvrz

Hotel Chvalská tvrz v těsném sousedství zámku nabízí zázemí pro přípravy nevěsty, svatební hostinu a ubytování svatebčanů. V jednom areálu tedy můžete uspořádat celý svatební den (spolu s obřadem na Chvalském zámku).

Průčelí hotelu Chvalská tvrz
Průčelí hotelu Chvalská tvrz, vozidla stojí zaparkovaná přímo před hotelem

 

Sál s připravenými stoly pro svatební hostinu v hotelu Chvalská tvrz
Sál pro svatební hostinu v hotelu Chvalská tvrz

Recenze na Chvalský zámek

Taky jste už někdy byli na svatbě na zámku ve Chvalech? Líbilo se vám tam? Máte nějaký tip ke svatebnímu fotografování ať už v zámku, na nádvoří nebo v okolí? Poraďte ostatním čtenářům dolů do komentáře ;-)

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments