svatební fotograf

Svatba v dešti – katastrofa nebo štěstí?

Nechcete, aby vám pršelo na svatbě? Máte noční můry z toho, jak vás bude každý utěšovat tím, že vám prší štěstí? Opravdu to znamená zkaženou svatbu? Kdepak. Počasí na svatbě je ale jedna z věcí, kterou nelze ovlivnit a je potřeba připravit se i na déšť.

Když vám na svatbě prší štěstí... (na fotografii oblíbené svatební místo Jízdárna Hejtmánkovice)
Když vám na svatbě prší štěstí… (na fotografii oblíbené svatební místo Jízdárna Hejtmánkovice)

Výhody deště na svatbě

Svatba venku v dešti nemusí být vůbec katastrofa, déšť přináší i výhody. Oproti letním parným dnům není tak horko, starším lidem se lépe dýchá. Výhody deště najdete i ve svatebním fotografování. Samozřejmě nesmí přijít krupobití, focení v silném lijáku by asi nebylo příjemné a v dunění hromu byste se s fotografem jen špatně slyšeli…

Svatební fotografie v dešti jsou ale nevšední. Pokud máte zkušeného fotografa, v dešti pro vás dokáže vykouzlit svatební fotky, kterými se může pyšnit málokdo.

Nevěsta a ženich v dešti pod deštníkem před katedrálou na Pražském hradě
Déšť nás nezastaví – Pražský hrad

Proč si přát pro svatební focení déšť

Výhody focení svatby v dešti:

  • Obloha krátce před bouřkou (a po bouřce) vydává magické světlo. Jen si představte paprsky světla prosvítající průtrží mračen. Objevit se může i duha.
  • I v průběhu deště působí mraky dramaticky. Pro příznivce dramatičtějších fotek je to doslova dar z nebes. Ačkoli si většina lidí přeje pro svoji svatbu krásný slunný den, jen si vezměte, jak to pak vypadá na fotkách: jednotvárná prázdná modrá obloha působí nudně, na rozdíl od výtvarně zajímavého oblačného nebe.
  • Fotografové vám dokážou vysvětlit, že mraky krásně rozptylují sluneční světlo, a tak se pěkně změkčují všechny stíny na svatebních fotkách. Kontrasty světla a stínu nejsou přehnaně velké. V důsledku to znamená, že budete na fotkách vypadat lépe.
  • Pokud máte rádi odrazy ve vodě, kaluže slouží jako zajímavé odrazné plochy, kde se můžou zrcadlit vaše postavy. S fotoaparátem umístěným těsně u hladiny kaluže můžete dosáhnout dojmu velké vodní hladiny.
  • Určitě jste už viděli fotky, kde kapky deště krásně vynikly při focení v protisvětle. Obvykle se toho dosahuje při použití blesku mířícího směrem k fotografovi, schovaného za postavami novomanželů. Kapky deště se v protisvětle kouzelně rozzáří.
  • Svatební fotky s deštěm nejsou běžně k vidění, získáte něco originálního.
Deštivá svatba může vaše svatební fotografie proměnit v něco nevšedního.
Deštivá svatba promění vaše svatební fotografie v něco nevšedního.

Statistiky dešťů pro plánování data svatebního dne

Snoubenci, kteří rádi plánují, si mohou vybrat svůj svatební den podle historicky statisticky nejsuššího dne. Jedni snoubenci se mi kdysi svěřili, že datum pro svůj svatební den skutečně vybrali na základě historických srážkových dat, aby měli nejnižší pravděpodobnost deště. A co myslíte, uspěli? Murphyho zákony platí neúprosně…

Pokud byste ale přece jen chtěli zkusit štěstí podle statistik, možná vás budou zajímat následující fakta.

Nejlepší měsíc na svatbu podle srážkovosti

Je svatba v září, svatba v říjnu nebo listopadová svatba rizikovější z hlediska deště, než letní měsíce? Nejspíš ne, protože měsíce letních prázdnin jsou nejdeštivější v roce. Je ale potřeba si uvědomit, že příčiny letních srážek bývají konvektivní. To znamená, že během pár hodin spadne velké množství srážek, nemusí to být celodenní vytrvalý déšť.

Zdroj dat: ČHMÚ

Nejlepší den na svatbu podle srážkovosti

Prší o víkendu více než ve všední dny? Někde ve světě ano. Jinde je deštivost pro každý den podobná.

Historická data o úhrnu srážek pro jednotlivá data v průběhu roku (Praha – Klementinum obsahuje data od roku 1804).

Dešťové přeháňky na svatbě
Přeháňky se místům nevyhýbají. Pršelo i na zámku Liblice.

Příprava na déšť na svatbě

Počasí na svatbu se nedá objednat, ale říká se, že štěstí přeje připraveným. Říkat „nám pršet nebude“ působí sice optimisticky, ale je to nerozumně naivní, zvlášť v případě plánování takové velké akce, jakou je svatba. I kdyby byla pravděpodobnost deště nízká, nikdy není vyloučené, že zrovna zaprší. Jaké jsou základní věci, které by měli snoubenci zajistit při přípravách na svatbu?

Mokrá varianta pro svatební obřad

Pokud plánujete svatební obřad venku pod širým nebem, musíte mít jasnou představu, jak proběhne obřad v případě mokré varianty. Většina svatebních míst je na takové situace připravená a nabízí i zastřešené řešení.

Nezapomeňte si vzít na svatbu deštníky

Pokud náhradní řešení pod střechou neexistuje a musíte mít svatební obřad venku v dešti, zajistěte pro sebe deštníky a informujte svoje svatební hosty, že obřad se bude konat venku bez zastřešení. I tak ale raději přineste více deštníků, protože ne každý dorazí připravený. Hlavně byste měli myslet na deštníky pro rodiče a prarodiče, možná i pro oddávajícího a svědky.

Svatební obřad venku v dešti
Svatební obřad venku v dešti? Nezapomeňte na deštníky!

Jaké jsou nejlepší deštníky na svatbu?

Na vzhled deštníků je potřeba myslet v souvislosti se svatebním fotografováním. Nevhodné jsou reklamní deštníky s velkými logy. Z hlediska barvy je snad nejméně vhodná zelená barva, protože každá barva se odráží ve tvářích. Nikdo nechce vypadat zeleně, jako by mu bylo špatně. Ideální jsou průhledné nebo bílé deštníky, rozptylující sluneční světlo (jinak jsou hlavy příliš zastíněné). Pro snoubence je vhodný jeden velký golfový deštník, který může gentlemansky držet ženich (nevěsta stejně drží svatební kytici). Pokud se pod jeden deštník schová ženich i nevěsta, působí to romanticky. Při výměně prstenů může deštník podržet jeden ze svědků. Pokud chcete mít něco hodně výjimečného, můžete si sehnat hromadu stejných deštníků pro všechny hosty. I kdyby nepršelo, můžete s nimi pak vytvořit zajímavou skupinovou fotografii a deštníky nechat svatebčanům jako dárek.

Nevěsta a ženich se objímají s deštníkem a duhou nad hlavami
Svatba s duhou – Mlýn na Dobré vodě, Praha

Svatební focení v dešti

Základem je vybrat si profesionálního svatebního fotografa, který je na déšť připravený a který se ho nebojí. Profesionální technika je utěsněná proti vlhkosti, takže se není čeho bát. Většina levných fotografů ale používá polopresionální fotovýbavu, která není proti dešti chráněná. Můžete se na to fotografa zeptat, ještě než s ním uzavřete dohodu o focení svatby.

Jak se vyhnout dešti při svatebním focení

I přes všechny výhody svatebního focení v dešti platí, že většina svatebčanů se lijáku raději vyhne. Když prší hodně, bývá to pro lidi nepříjemné. Proto je vhodné mít časově flexibilní harmonogram svatebního dne a v případě deště focení odsunout na pozdější hodinu. Nestává se často, že by vytrvale pršelo celý den. Možnost pozdějšího focení využijete jen v případě, že fotografa máte objednaného na celý den. Pokud tedy chcete snížit riziko, že čas focení vyjde na deštivou hodinu, objednejte si celodenní fotografování. Samozřejmě platí i opak: pokud víte, že předpověď počasí hlásí na večerní hodiny dešťové přeháňky, neměli byste přísně lpět na harmonogramu, aby bylo nejdřív krájení dortu, pak až focení – vyměňte pořadí událostí! Dokud neprší, věnujte se venkovním aktivitám, potom už můžete být vevnitř a déšť vám nebude vadit.

Profesionální svatební fotograf se setkává s deštěm několikrát za rok.
Profesionální svatební fotograf se nevyhnutelně setkává s deštěm několikrát za rok. Zatímco pro svatebčany to může být něco neobvyklého, svatební fotograf nefotí v dešti poprvé ani naposledy.

Pozor na svatební šaty a brýle

Pokud na svatbě začne pršet ještě před portrétním fotografováním, dejte si pozor na oblečení. Svatební šaty nevěsty by měly mít možnost zvednout vlečku ze země a připnout ji ke knoflíku na zádech, aby se šaty neušpinily od mokré hlíny. Dešťové kapky jsou ale nejvíce vidět na tmavém oblečení, na obleku ženicha. Proto by se měl ženich před deštěm co nejvíc schovávat. Kapky deště se samozřejmě zachytávají i na skle brýlí, to pak může být pro focení nepříjemné, protože přes ně nejdou vidět dobře oči. Pokud můžete, dejte přednost kontaktním čočkám.

Ženich objímá nevěstu zezadu, v pozadí duha nad kostelíkem
Duha na svatbě po dešti

Kde se nechat vyfotit v případě deště

Pro párové svatební fotografování nevěsty a ženicha byste měli mít vymyšlenou mokrou varinatu, stejně jako ji máte pro svatební obřad. Pokud nemáte příležitost nechat se vyfotit v interiérech, fotit se dá i venku, focení v dešti přináší svoje výhody. Fotit se můžete pod deštníkem, pro deštník platí doporučení, která jsem zmínil už výše. Posloužit mohou i různé altány, okraje střech, tunely a železniční nadjezdy.

Ale proč se dešti stále vyhýbat? Proč déšť na fotkách potlačovat a místo toho ho nezdůraznit, otočit zdánlivou nevýhodu ve výhodu? Jestli jste odvážní a můžete se po focení hned převléknout do suchého oblečení, můžete fotit pod širým nebem a zatančit si mezi kapkami deště. Přece nejste z cukru a výsledné fotografie za to stojí.

Co říct na závěr? Důležité je užít si na svatbě to, co je, mávnout nad tím, co není, ale hlavně si nenechat ničím zkazit dobrou náladu!

Nenechte si zkazit náladu deštěm na svatbě
Nenechte si zkazit náladu deštěm na svatbě

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments