Fotograf Petr Doležal na svatbě s fotoaparátem, kufrem a stativem

Fotograf Petr Doležal s fotoaparátem připevněným na opasku, podepisující dokument v průběhu svatebního obřadu

Svatební fotograf Praha Petr Doležal - sedící při práci u počítače pod velkým svatebním obrazem

Jsem tady pro Vás. Chci, abyste byli maximálně spokojení. Ke svatbám přistupuji velice zodpovědně, ale zároveň musí být i legrace. Chcete mě vidět v akci? Koukněte sem na šokující záběry :-)

O mně a o mém přístupu k fotografování (rozklikněte)

Mám rád čokoládu, filmová dramata, výtvarné umění, nové technologie, běh a hudbu. Svatba spojuje vlastnosti všech těchto věcí dohromady :-)

Ve fotografickém oboru se specializuji přímo na svatby. Fotím sice i jiné žánry:

…svatby jsou ale oborem, kterému se věnuji nejvíce.

Napětí, slzy dojetí, radost, smích, objetí. Svatební den je pro mě dnem silných emocí. Dnem plným očekávání, přátelského setkání i loučení. Ani v současném světě nepřestává být významným okamžikem života.

Mým cílem je zachytit všechny tyto emoce a náladu svatebního dne, neopakovatelné okamžiky. Fotky mají i po letech připomínat lásku našich nejbližších. Někdy ji považujeme za samozřejmou a její pomíjivou vzácnost si bohužel uvědomíme až po čase…

Každý amatérský fotograf víceméně umí vyfotit lidi, kteří přijdou na svatbu. Jako důležitější ale považuji to, aby fotografie vyprávěly i o pocitech. Takové fotografie pro nás mají po čase daleko větší cenu než jen dokumentační snímky. Svatební fotografie ode mě jsou živé vzpomínky, vyprávějí příběh Vás dvou, co jste tenkrát na svatbě prožívali a jak se cítili svatební hosté.

Svatební fotografie stavím na čtyřech základních pilířích (prosím nezaměňovat s důchodovými pilíři :-))

 • Emoce (napětí, slzy, objetí, přátelství, rodinná pouta, radost i dojetí a smutek)
 • Láska (vztah ženicha a nevěsty, ale i všech svatebčanů vůči nim)
 • Elegance (lidem sluší reprezentativní vzhled, vyhýbám se infantilně humorným zobrazením)
 • Detaily (ve zdánlivě bezvýznamných maličkostech se skrývá více, než si na první pohled uvědomujeme)

Moje svatební fotky jsou především o lidech. Vždy se snažím, abyste na fotkách vypadali co nejlépe: ženy krásné a elegantní, muži silní a reprezentativní. Nejdůležitější je pro mě vztah Vás dvou, nevěsty a ženicha. Jako fotograf se na některá svatební místa vracím znovu a znovu. Přesto je svatba pokaždé jiná, protože lidé a jejich vztahy jsou to, co činí každou svatbu jedinečnou. A podle mě jsou lidé, projevy náklonnosti a přátelství tím nejdůležitějším, kvůli čemu se budete ke svým svatebním fotkám vracet s nadšením i po letech.

Jen pro zajímavost, co a koho jsem už fotografoval?

 • Fotil jsem nevěstě 2 svatby s různými ženichy — nejlepší důkaz spokojenosti klientů :-)
 • Na Mezinárodní den žen jsem fotil registrované partnerství dvěma pánům — proč ne :-)
 • Fotil jsem Evropany, Američany, Asiaty a Afričany — když zrovna nebyl Covid-19 :-)
 • Fotil jsem hinduisty, buddhisty, židy, křesťany a ateisty — fotografování se neohlíží na vyznání :-)
 • Fotil jsem designéry, fotografy, architekty, herce a známé osobnosti, zatímco jsem loktem odstrkoval paparazzi :-)
 • Fotil jsem 9 měsíců po svatbě těhotenské fotky, krátce před porodem — že by svatební noc? :-)
 • Ale ať už jsem fotil kohokoliv, vždy jsem se snažil fotit srdcem. <3

Jsem svatební fotograf z Prahy, ale fotím i jinde po republice.

Může Vás zajímat: Příběh o tom, jak jsem začal fotit svatby.

Dost bylo povídání o mně. Já se teď těším na ten Váš příběh.

Co ode mě dostanete

1. Pěkné přirozené fotografie (nikdo nechce být na fotce za obludu)
 • Chci, abyste vypadali na fotkách ze svatby přirozeně a co nejlépe. To je jedním z hlavních úkolů svatebního fotografa. Abyste neměli dvojitou bradu, silná nadloktí, žluté zuby, kruhy pod očima. Ale zároveň abyste to byli pořád Vy.
 • Neumíte se tvářit? Nejste fotogeničtí? Tohle slýchám stále. Nedělejte si starosti, každý to před mým fotoaparátem dokáže. Živím se svatebním fotografováním, to znamená, že nepracuji s modelkami, ale s běžnými lidmi, kteří většinou stojí před fotografem poprvé v životě. Celý postup focení mám tomu přizpůsobený. Jednoduché a milé focení, které Vám svatební den nezkazí, ale naopak zpříjemní. Není to bolest, ale příjemný partnerský zážitek.
 • Uvolněné focení bez stresu. Fotografování se mnou není otrava ani pro pány. Sám jsem muž, takže chápu mužské obavy, že nás bude chtít cizí člověk při focení režírovat nebo do něčeho nutit. Takhle to ale u mě nechodí. Nabízím moderní způsob fotografování, zapomeňte na hrůzostrašné zážitky o krkolomném pózování. Jedná se o nenásilný příjemný přístup.
 • Snažím se o to, abych do Vašich svatebních fotografií vtiskl víc než jen Vaši podobu. Nesmí to být klasický svatební kýč. Chci, aby fotka vyprávěla příběh, aby působila na Vaše emoce. Aby měla nadčasový přesah, protože se k ní budete vracet i za desítky let.
2. Přátelský přístup (jsem prostě pohodář)
 • Individuální přístup — každý pár snoubenců je jiný, a tak přistupuji ke každému z Vás individuálně, abych splnil všechna Vaše přání.
 • Neházím Vám klacky pod nohy: žádný limit počtu fotografií, ani počtu hodin na svatbě (pro celodenní focení). Nechci Vás tím zbytečně stresovat. Dostanete všechno důležité. Maximálně přátelský přístup.
 • Klidně mi tykejte, chcete-li. Při fotografování je to běžné a myslím si, že se pak všichni budeme cítit lépe. Chci být milou součástí Vaší svatby.
 • Dobře vím, že naplánovat svatbu není jednoduché, tak Vám to chci maximálně zjednodušit. Abyste se mnou nemuseli nic zdlouhavě řešit, počítat, abyste neztráceli zbytečně čas a měli na závěr snadno dostupné fotografie, připravené i pro okamžité sdílení s přáteli.
3. Roky zkušeností (nojo, všichni pomalu stárneme :-))
 • Svatební fotografii se věnuji už od roku 2013. Každoročně cílím na fotografování 25 svateb (většinou celodenních), aby to nebylo málo ani hodně — abych se zvládl věnovat všem zákazníkům naplno. V současnosti mám úspěšně za sebou zhruba 200 svateb.
 • Jsem autorem největšího českého blogu pro svatební fotografy, ve kterém zdarma předávám kolegům své znalosti a zkušenosti z praxe.
 • Pro všechny fotografy pořádám hodiny výuky a workshopy.
4. Profesionalita (jsem nejšpičatější špička v oboru :-))
 • Jsem jedním z mála českých fotografů, kteří fotí svatby na plný úvazek, focení svateb mě tedy živí. Spousta českých fotografů fotí svatby jen formou přivýdělku, což klientům přináší hodně rizik. Amatéři mívají horší techniku, nemají záložní řešení pro případ, kdy se jim nějaký přístroj na svatbě rozbije, mají mnohem méně zkušeností, menší motivaci a zodpovědnost (když se něco pokazí, svoji hlavní práci tím neztratí, protože focení je neživí). Poloprofesionál Vám paradoxně může dát vyšší cenu za fotografické služby, protože mu stačí pár zakázek ročně (a všechny zájemce s nižším rozpočtem prostě odmítne, protože má jiný hlavní zdroj příjmu, takže si to může dovolit). Doba dodání fotografií bývá výrazně delší, protože amatéři a poloprofesionálové nemají dost času při svém hlavním zaměstnání fotky zpracovat.
 • Od roku 2019 jsem členem ISPWP — Mezinárodní asociace profesionálních svatebních fotografů. V České republice je pouze sedm členů (stav 2020).
 • Používám profesionální výbavu, technologické novinky na trhu často nakupuji mezi prvními, abyste dostali nejlepší výsledky.
 • Nespoléhám se na štěstí, dobře vím, že i profesionální technika může občas zklamat. Proto jsem vybavený náhradním fotoaparátem a dalšími záložními přístroji, aby se nestalo, že svatební fotografování skončí předčasně.
5. Věnuji Vám nadstandardní čas (miluju dlooouhé sezení u kompjůtru)
 • Fotografování zabírá svatebním fotografům pouze 4 procenta jejich času. Většinu času věnuji výběruúpravě Vašich svatebních fotografií, abyste dostali utříděný a skvěle vypadající výsledek.
 • Zatímco někteří fotografové věnují postprocesu (třídění a úpravě fotografií) 1 až 3 hodiny, já mu věnuji až 50 hodin času — šest pracovních dní! Mým prokletím je to, že žádnou práci nedokážu odbýt :-)
 • Zatímco někteří fotografové Vám předhodí fotky, aniž by se na ně pořádně podívali, já pro Vás pečlivě připravím hned několik užitečných výstupů. Online galerii pro snadné a okamžité sdílení s Vašimi přáteli. Online úložiště fotografií v maximální velikosti. Videoprezentaci pro silnější zážitek z prohlížení příběhu Vašeho svatebního dne. Někdy i balíček černobílých fotografií. Návrh fotoknihy (který můžete a nemusíte využít). A nabízím i další služby.
6. Rychlé dodání fotografií (nejpozději na Vaše výročí zlaté svatby ;-))
 • Přes sezónu pracuji téměř nonstop, o víkendech i v nočních hodinách. Nemusel bych, ale chci, abyste na Vaše svatební fotografie nemuseli čekat měsíce. Pracuji vsedě, vestoje i vleže :-)
 • Nesnažím se jen o co nejrychlejší vyřízení zakázky, v první řadě je samozřejmě kvalita výsledku. I tak jsem ale schopný dodávat velké množství fotografií v rekordním čase. Jak je to možné? 
  • Jako jeden z mála českých fotografů se věnuji svatebnímu fotografování na plný úvazek. Proto mu dokážu věnovat daleko více času než ostatní. A proto má u mě zakázka ze svatby vyšší prioritu než jiné zakázky.
  • V minulosti jsem věnoval spoustu času na to, abych maximálně optimalizoval svoje workflow (pracovní procesy). Tam, kde tím neutrpí kvalita, jsem nasadil automatizaci. Nakoupil jsem výkonné hardwarové a softwarové nástroje, které mi práci v mnohém usnadňují a urychlují.
  • Jsem technicky zdatný, takže hravě a hlavně rychle ovládám všechny programy. Znám klávesové zkratky, používám svoje vlastní lightroomové presety, photoshopové akce, atd.
  • Spolu s rezervací Vašeho termínu svatby si zároveň rezervuji i 50 hodin času na zpracování Vašich fotografií. Tím, že všechno plánuji takto dlouho dopředu, nestává se, že bych se zbytečně dostával do skluzu.
7. Tisk krásných svatebních alb (to zas budou všichni čubrnět)
 • Není to tak, že bych Vám poslal fotky a tím se s Vámi rozloučil. Vaše svatební fotografie si zaslouží vytisknout a sám jsem rád, že většina mých zákazníků tuto finální (a možná nejdůležitější) část práce neopomíjí.
 • Správný tisk fotoknih je poměrně složitou záležitostí: k profesionální přípravě potřebujete mít kvalitní monitor, kalibrační sondu, mít znalosti o správě barev, komunikovat delší čas se zákazníkem o výsledné podobě fotoknihy. Po vytištění už není cesty zpět. Proto tisk fotoknih většina fotografů nenabízí, nebo je dodávají v amatérské kvalitě. To je ale škoda.
 • Ne každý zákazník chce věnovat svůj čas a energii na to, aby si vytvořil svoji vlastní fotoknihu. Ne každý to umí. A zdaleka ne každý má schopnosti na to, aby výstup vypadal profesionálně — jako ode mě. Je to pro mě spousta práce navíc, ale důležitá a dělám ji pro Vaši spokojenost. Proto Vám nabízím krásné svatební fotoknihy.
8. Nadšení do práce (prostě mě to baví no)
 • Jedna nevěsta o mně kdysi napsala: “Petr má focení rád a nebere ho jen jako zaměstnání, ale jako své poslání.” No je to tak :-)
 • Proč vlastně fotím? Mohl jsem pokračovat v jiné zajímavé práci, dal jsem ale přednost fotografování. Protože chci přinášet lidem trvalou radost. Protože je to moje forma seberealizace.
 • Někteří dodavatelé služeb na svatby jsou po letech v oboru už poněkud vyhaslí. To se mi naštěstí vyhýbá, protože se vždy snažím odvést nejlepší práci a vždy se snažím o kreativní výsledky. Focení je pro mě nejen prací, ale i koníčkem.
9. Příznivá cena (ale stejně Vás malinko voškubu)
 • Je pravda, že nejsem nejlevnější svatební fotograf. Focení celodenních svateb pod patnáct tisíc korun je však cena, při které v oboru dlouho nevydržíte. Za takto nízké ceny se nedá dlouhodobě udržovat kvalitní fotografická výbava, záložní technika, ani zázemí pro úpravu fotografií. Obvykle však platí, že levní svatební fotografové nepůsobí na trhu dlouho, a tak nemají ani dost zkušeností.
 • Samozřejmě záleží i na tom, kolik Vám který fotograf věnuje svého času pro vytřídění a úpravu fotografií. Někdo Vám předhodí fotky, aniž by se na ně pořádně podíval, jiný fotograf věnuje přípravě hodinu, jiný fotograf (jako já) 50 hodin nebo více.
10. Profesionální retuše (to se Vás netýká, protože Vy jste hezcí i bez retuší)
 • Kromě toho, že jsem svatební fotograf, jsem i retušér. Některým zákazníkům se to může zdát jako samozřejmost, ve skutečnosti ale málokterý fotograf umí zvládnout kvalitní postproces fotek ze svatby (nebo se mu vůbec nevěnuje).
 • Neznamená to, že bych vzhled Vašich fotografií dramaticky měnil, že bych Vás přetvářel na jiné lidi. Právě naopak: kvalitní retušovací práce se vyznačuje i tím, že ve výsledku nikdo nepozná její použití. Nikdo tak neuvidí Vaše akné, křečové žíly, modřiny, žluté zuby, silná předloktí, atd. Upřímně, někdy si říkám, že je škoda, že zákazníci nevidí, kolik pečlivé práce jejich fotografiím věnuji. Vidí pouze pěkný výsledek, nevidí ale vyretušovaná auta na pozadí, cigaretové nedopalky a jiné smetí na zemi, atd. Osobně ctím zásady etického chování svatebních fotografů, a tak si samozřejmě nedovolím poslat zákazníkům původní fotografie bez úpravy. Nikdo by neměl vidět člověka v nelichotivé podobě, nikdo by neměl porovnávat vzhled dámy před úpravou a po úpravě, takové fotografie se nezveřejňují.
 • Mám rád přirozené barvy. Zatímco současnou módní vlnou je extrémní desaturace (snížení sytosti barev) fotek, já mám barvy rád a zároveň věřím, že přirozená podoba fotografií je zároveň i ta nejvíce  nadčasová. Kromě barevných fotografií jsem milovníkem i černobílého zpracování, ne každá fotka je k tomu ale vhodná.
 • Všechny fotky ze svatby ode mě dostanete upravené. Nejvíce času věnuji portrétním fotografiím nevěsty a ženicha. Reportážní fotografie (např. ze svatebního obřadu) spíše opravuji než upravuji, aby neutrpěla autentičnost dokumentu. Všechny fotografie prohlížím a upravuji v několika etapách. Nejdříve opravuji náklon, takže se nestane, že byste Vaše svatební fotky dostaly nakřivo. Pokud je potřeba, fotografii ořežu do lepší kompozice. Vyladím vyvážení bílé, kontrast, světlo & stíny a vlastnosti barev. Popř. použiji speciální fotografické efekty. Na závěr probíhají lokální retuše (časově nejnáročnější).

Svatební fotograf Petr Doležal stojící před zarámovanými svatebními fotografiemi

najdete mě na sociálních sítích