svatební fotograf

Staroměstská radnice – svatba očima svatebního fotografa

Na Staroměstské radnici v Praze jsem fotil svatbu tolikrát, že už to ani nespočítám. To místo mám pro focení svatebních obřadů moc rád, protože směr a barva světla jsou v obřadní síni lichotivé, matrikářky jsou tam příjemné. Na druhou stranu si uvědomuji, že nafotografovat zde svatbu opravdu dobře může být i pro pokročilejšího fotografa dost obtížné, protože se zde řeší spousta expozičně složitých situací: fotografování v protisvětle, v bočním světle, fotografování s bleskem atd. Některým těžším situacím je možné se vyhnout, ale pak zase člověk zbytečně přijde o zajímavé svatební fotografie.

Základní informace o Staroměstské radnici v Praze
Název místa Staroměstská radnice
Adresa Staroměstské náměstí 1, 110 00 Praha 1 – Staré Město
Oficiální web Oficiální informace k uzavření manželství – Staroměstská radnice MČ 1
Oficiální Fotogalerie Fotografie interiéru obřadní síně na Staroměstské radnici
Parkování Přímo před Staroměstskou radnicí – pouze pro svatebčany
Kapacita Pro sezení 6 lavic (18 lidí), pro stání zhruba 100 lidí
Svatební fotograf Svatební fotografie Petr Doležal

Staroměstská radnice - svatba
Staroměstská radnice v Praze – oblíbené místo pro svatby

Svatba Staroměstská radnice
Staroměstská radnice se na první pohled zdá docela vysoká, ale ve skutečnosti je její sedmdesátimetrová věž jen o trochu vyšší než tulipán ;-)
Staroměstská radnice Praha fotografovaná přes květinový záhon na Staroměstském náměstí
Staroměstská radnice Praha fotografovaná přes květinový záhon na Staroměstském náměstí

Svatba Staroměstská radnice v Praze
Tenhle průhled na Staroměstskou radnici zarámovaný obloukovým prampouchem je můj nejoblíbenější. Zkuste si to ale někdy vyfotit – není tady úplně triviální dostat všechny prvky obrazu hezky k sobě, aby se ale zároveň nepřekrývaly ani nedotýkaly.
Staroměstská radnice - svatba
Co by to bylo za článek o Staroměstské radnici, kdybych nepřidal aspoň jednu fotku Orloje, že ;-) Pod Orlojem fotím skoro všechny novomanžele, kteří vyjdou po svatebním obřadu z radnice.

Staroměstská radnice v Praze
Věž Staroměstské radnice v Praze, detaily architektury v okolí a napravo Týnský chrám, dobře viditelný od orloje radnice.

Fotografování svatby na Staroměstské radnici

Cesta se svatebčany do obřadní síně je jiná, než cesta směrem ven. Jinými slovy: když některé místnosti nevyfotíte už před obřadem, už si je po obřadu nevyfotíte, protože se do nich pak už nedostanete. Píšu o tom proto, že přípravná místnost nad schodištěm pro shromažďování a sezení hostů je asi nejlepší možností, kde vyfotit menší skupinky svatebčanů. Je tam dostatek světla i prostoru.

Populární je v té “čekací” místnosti zejména tapisérie na zdi. Pokud před ní budete fotit více lidí, tak pozor na silné boční světlo od okna zleva. Jak my fotografové víme, intenzita světla klesá se čtvercem vzdálenosti. Může se vám proto lehce stát, že člověk nejvíce u okna bude přeexponovaný a člověk od vás vpravo, nejdále od okna, bude tmavý, podexponovaný.

Další “hezká” věc je zrcadlo a květina mezi dvěma okny. Tam musíte fotit v protisvětle směrem do oken a připravte se na nutnost silné korekce expozice do plusu, ideálně použijte blesk (odražený od zdi).

Staroměstská radnice v Praze - svatba
Snažím se neztrácet čas a pokud nejsou snoubenci proti, fotografuji už cestou chodbami k obřadní síni. Hned dole v přízemí se nachází obrovské okno, které nabízí pohled přes sklo na Staroměstské náměstí: v pozadí jsou vidět historické domy se zdobnými atikami, typický kandelábr a pod ním stejně typičtí staroměstští holubi :-) Upozorňuji na to, protože si myslím, že spousta lidí i amatérských fotografů by touto cestou prošla ve spěchu, aniž by si povšimla zajímavé příležitosti k fotografování. Jo a pozor, fotografování je v protisvětle, tak pozor ať nepokazíte správnou expozici fotografie.

Svatba Staroměstská radnice
Stejné okno ještě jednou, s jinými snoubenci. Tentokrát mě zaujaly světelné podmínky: slunce vrhalo dovnitř radnice dlouhé stíny, které tady posloužily jako netradiční výtvarný prvek.
Svatba Staroměstská radnice
….a pak se stačí jenom otočit a na druhé straně je další příležitost k fotografii, stačí pár vteřin navíc. Z pohledu zblízka je vidět v uměleckém zasklení reliéf státního znaku (tady vždycky používám blesk, abych získal správně nasvícené snoubence i světlé pozadí (opět protisvětlo). V pohledu více zdálky (jako na této fotografii) vynikne žebrová klenba. Když už máte svatbu na historické radnici, využijte pro fotografování maximum z jejích unikátních prostor. Jiné obřadní síně mají na obyčejném stropě jen nevzhledné dataprojektory, na zdech hasičáky a moderní okna s žaluziemi…

Až se dostanete do místnosti, kde snoubenci a svědkové předávají občanské průkazy a podepisují dokumenty, všimněte si, že deska stolu je zrcadlí — a stejně tak tomu bude i v obřadní síni u skleněné desky stolu.

Svatba Staroměstská radnice
Sál Staroměstské radnice, kde snoubenci a jejich svědci vyřizují formality před začátkem svatebního obřadu. Pokud je čas a chuť, opět se dá prostor využít k zajímavým fotografiím.

Svatba Staroměstská radnice
Když už fotíte svatbu na stejném místě popadesáté jako já, víte přesně, jaké fotografie ve výsledku dobře fungují, koho kam máte posadit nebo postavit. Tady jsem si vzal jednou do hlavy, že vyfotím nevěstu se ženichem před zrcadlem, a zároveň v zrcadle odraz jejich svědků. Poprvé mi zabralo trochu delší čas, než jsem všechny osoby správně rozestavil, výsledek za mě ale funguje skvěle. Teď už bych přesně věděl co a jak, takže pokud byste si i Vy přáli podobnou fotografii, zabralo by nám to jen minutku.

 

Svatební obřad ve Staroměstské radnici

Staroměstská radnice v Praze - svatba
Obřadní síň Staroměstské radnice v Praze

 

Staroměstská radnice v Praze
Pro snubní prsteny jsou ve stolku obřadní síně ve Staroměstské radnici vyhloubené dva otvory, svatebčané si tak nemusejí přinést žádnou dekorativní podložku.

 

Svatba Staroměstská radnice
Na vyfotografování prstenů mám tady obvykle čas jen pár vteřin, ale to stačí. Skleněná deska stolu je už po letech dost poškrábaná, což v běžném pohledu není vidět, ale na fotografii s detailem ji pokaždé retušuji. Pomoct může určitý úhel fotoaparátu, odkud rýhy nejsou tolik vidět, ale jak jsem psal – na focení před začátkem obřadu je jen pár vteřin, takže není čas všechno vyladit.

 

Svatba Staroměstská radnice
Nevěsta a ženich ve svatební síni Staroměstské radnice

 

Svatba Staroměstská radnice v Praze
Oblouky svatební síně dávají příležitost pro zajímavá kompoziční řešení, musíte mít ale dostatečně širokoúhlý objektiv, aby dokázal zabrat celou šíři prostoru.

 

Svatba Staroměstská radnice
Tento pohled na oddávajícího mezi postavami svědků, ženicha a nevěsty, může být pro amatérského fotografa velice těžké zachytit z důvodu protisvětla. Aby byly barvy oken pěkně vykreslené a aby zároveň bylo vidět oddávajícímu do tváře, je potřeba použít blesk nebo postproces fotografie.
schéma světla svatebního obřadu
Schéma směru světla pro svatební obřad na Staroměstské radnici – Směr měkce mléčného světla z okna je přímo do obličejů ženicha a nevěsty, takže pro fotografování ideální.

Více informací ke schématům řešícím směr světla při svatebních obřadech. Krémová barva zdí dodává pleti lidí příjemný lichotivý tón.

 

Příchod svatebčanů nefoťte přímo pod schodištěm, všichni se tam dívají na zem, protože dávají pozor, aby ze schodu nespadli. Když je budete fotit kousek dál, bude to proti oknům v zadní části místnosti, pozor na správnou expozici. Ze zkušenosti vím, že pro přicházející osoby úplně vzadu musím poměrně extrémně korigovat expozici o 2,5 EV proti tomu, co mi napovídá foťák. A čím blíže lidé ke mně přicházejí do sálu, tím musím plynule korekci expozice snižovat. Nakonec stojí snoubenci poměrně blízko okna, vzadu jsou svatební hosté ale v daleko nižší intenzitě světla. Vím, že spousta fotografů tady opět pohoří, protože srovnají expozici podle průměru světla v celé ploše obrazu (resp. jim to automatický nebo poloautomatický režim fotoaparátu sám předhodí a oni to nevyhodnotí jako chybnou expozici): důsledkem by totiž byla příliš světlá nevěsta a ženich, bílé šaty nevěsty rozpité v jedné velké bílé skvrně bez viditelných detailů svatebních šatů — schválně se zkuste podívat, kolik takových fotografií na internetu najdete. Pokud je hlavním motivem fotografie nevěsta se ženichem, měli by být exponovaní správně, třebaže by to znamenalo podexponovat pozadí se svatebními hosty, na to pozor. Vždyť svatební hosty můžete vyfotografovat zvlášť na jiné fotografii, kde budou vidět správně.

Po nástupu všech svatebčanů do sálu mi oddávající většinou dává čas, abych si novomanžele vyfotil, než začne obřad. Je to velice laskavé gesto (se kterým se jako svatební fotograf setkávám jen zřídka), tak je dobré ho využít a dát pak oddávajícímu pokyn, že obřad může začít.

Staroměstská radnice - svatba
Zajímavou alternativu pro fotografie nabízí balkónek u vstupu do svatební síně.
Staroměstská radnice v Praze - svatba
Státní znak se lvy a orlicemi – povinná součást svatebního obřadu.

Po svatebním obřadu obvykle bývá krátký čas na nafocení skupinek svatebčanů přímo v oddacím sálu. Můžete si svatebčany postavit klasicky zády k oknu, opět ale pozor na protisvětlo, doporučuji použít blesk. Nebo si je postavte zády ke kovovým píšťalám varhan, čelem k hlavnímu zdroji světla, to je technicky jednodušší.

Staroměstská radnice - svatba
Fotografování novomanželů po skončení svatebního obřadu. (Svatba ve Staroměstské radnici)

Staroměstská radnice svatba
Přiznám se, že tohle barevné okno mi přijde natolik kouzelné, že nechci, aby o něj někteří z „mých“ novomanželů přišli. Některé fotografie se snažím stále obměňovat, ale tenhle motiv fotím pokaždé. Proč měnit něco, co je dobře osvědčené.

Dolů z obřadu se pak schází dlouhým schodištěm. Na něm se můžete střetnout s turisty. Pokud tam chcete fotit, je dobré mít k ruce asistentku, která průchod na chvilku zastaví – požádá cizince, aby nechali projít svatebčany dolů samotné kvůli focení. Proč ale fotit jen zespodu, když můžete fotografovat i shora ze schodiště? Novomanžele pak máte krásně zarámované a dostanete opět výtvarně zajímavou fotografii. Pravda, nevěsta a ženich jsou na ní vidět jen jako malinké postavičky, ale portrétů focených zblízka dostávají ode mě také spoustu, jen je tady nezveřejňuji, protože o to v tomhle článku nejde. Ani vy nezapomínejte fotit zblízka i zdálky.

 

Svatba Staroměstská radnice
Svatba Staroměstská radnice

Dole před posledními dveřmi ven vás čeká tmavý gotický vestibul s malovaným gotickým stropem a stěnami, autorem předloh maleb je Mikoláš Aleš (motivy Libušino proroctví a Hold Slovanstva městu Praze). Světlo do vestibulu proniká jen úzkými okny z výšky, můžete toho využít pro netradiční dramatické svícení na fotkách.

Někomu se může zdát tenhle typ prostor docela všední, ale stačí si uvědomit, že tudy kráčely známé osobnosti dějin, ve Staroměstské radnici jsme v místech, do níž se nesmazatelně zapsala slavná historie. Přistupujme k tomu s uvědoměním a pokorou.

Svatba Staroměstská radnice
Dramatické svícení, kdy jedna část šatů nevěsty je světlá a druhá už ve tmě. Mimochodem světlé šaty nevěsty tady dobře vyniknou proti tmavým dveřím v pozadí, portál dveří navíc opět pěkně zarámuje dominantní prvek obrazu, kterým je samozřejmě nevěsta. (Staroměstská radnice)

Svatba Staroměstská radnice
Opačná strana vestibulu. Tady jsem pro změnu použil blesk, abych dodal potřebnou intenzitu světla pro novomanželský pár i malbu. Vaše všímavé oči si určitě povšimly začerněných obličejů na stěně, nojo, to víte, GDPR :-))

Po východu nevěsty a ženicha počítejte s tím, že vám budou tleskat tisíce turistů před Staroměstkou radnicí, tím spíš, pokud se blíží celá hodina – populární atrakce Orloje. Skupinky doporučuji vyfotit přímo před radnicí (pokud jste to nestihli v obřadní síni), Staroměstské náměstí je přelidněné. Stejně tak je přelidněný prostor před Orlojem a nahoře i Staroměstská věž – pokud by vám náhodou čert napovídal, abyste nahoře ve věži fotili, tak ho pošlete k čertu :-)

Obřadní síň -Staroměstská radnice Praha
Vypouštění holubic před vchodem do Staroměstské radnice
Svatební fotograf Praha Staroměstská radnice
No a fotit se dá samozřejmě i ve věži, nebo fotograf ve věži a svatebčané pod věží. Je to ale docela komplikované kvůli množství turistů. Proto to osobně nedoporučuji.

Svatební síň Staroměstské radnice je jednou z obřadních síní městských částí Prahy (odkaz vede na fotky všech obřadních síní).

Staroměstská radnice v Praze
Detaily architektury v okolí Staroměstské radnice v Praze

Za léta, co fotografuji svatby, jsem zastal několikrát i roli svědka — ať už z důvodu, že původní svědek nevěsty a ženicha si zapomněl občanský průkaz, nebo prostě z toho důvodu, že svatba byla jen o dvou lidech.
A jedna fotka se mnou :-) Za léta, co fotografuji svatby, jsem zastal několikrát současně i roli svědka — ať už z důvodu, že původní svědek nevěsty a ženicha si zapomněl občanský průkaz, nebo prostě z toho důvodu, že svatba byla jen o dvou lidech.

Také jste už někdy byli na svatbě na pražské Staroměstské radnici? Dejte vědět, jak se vám tam líbilo a jestli máte nějaké tipy ke svatebním fotkám v okolí.

 

Odebírat
Upozornit na
2 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Pribanova
4 let před

Dobry vecer,mela bych doraz prosim je mozny si udelat termin svatby jeste nyni na 07/08 2020 dekuji.Jana