Staroměstská radnice – svatba očima svatebního fotografa

Na Staroměstské radnici jsem fotil svatbu tolikrát, že už to ani nespočítám. To místo mám pro focení svatebních obřadů moc rád, protože směr a barva světla jsou učebnicové, lidé jsou tam také příjemní.

Základní informace o Staroměstské radnici
Název místa Staroměstská radnice
Adresa Staroměstské náměstí 1, 110 00 Praha 1 – Staré Město
Oficiální web Oficiální informace k uzavření manželství – Staroměstská radnice MČ 1
Oficiální Fotogalerie Fotografie interiéru obřadní síně na Staroměstské radnici
Parkování Přímo před Staroměstskou radnicí – pouze pro svatebčany
Kapacita Pro sezení 6 lavic (18 lidí), pro stání zhruba 100 lidí
Svatební fotograf Svatební fotografie Petr Doležal
Staroměstská radnice v Praze

Věž Staroměstské radnice v Praze, detaily architektury v okolí a napravo Týnský chrám, dobře viditelný od orloje radnice.

Svatební obřad ve Staroměstské radnici

schéma světla svatebního obřadu

Schéma směru světla pro svatební obřad na Staroměstské radnici.

Směr měkce mléčného světla z okna je přímo do obličejů ženicha a nevěsty, takže pro fotografování ideální. Více informací ke schématům řešícím směr světla při svatebních obřadech. Krémová barva zdí dodává pleti lidí příjemný lichotivý tón.

Staroměstská radnice v Praze

Pro snubní prsteny jsou ve stolku obřadní síně ve Staroměstské radnici vyhloubené dva otvory, svatebčané si tak nemusejí přinést žádnou dekorativní podložku.

Fotografování svatby na Staroměstské radnici

Cesta se svatebčany do obřadní síně je jiná, než cesta směrem ven. Jinými slovy: když některé místnosti nevyfotíte už v průběhu před obřadem, už si je po obřadu nevyfotíte, protože se do nich pak už nedostanete. Píšu o tom proto, že přípravná místnost nad schodištěm pro shromažďování a sezení hostů je asi nejlepší možností, kde vyfotit menší skupinky svatebčanů. Je tam dostatek světla i prostoru.

Populární je v té „čekací“ místnosti zejména tapisérie na zdi. Pokud před ní budete fotit více lidí, tak pozor na silné boční světlo od okna zleva. Jak my fotografové víme, intenzita světla klesá se čtvercem vzdálenosti. Může se vám proto lehce stát, že člověk nejvíce u okna bude přeexponovaný a člověk od vás vpravo, nejdále od okna, bude tmavý, podexponovaný.

Další „hezká“ věc je zrcadlo a květina mezi dvěma okny. Tam musíte fotit v protisvětle směrem do oken a připravte se na nutnost silné korekce expozice do plusu, ideálně použijte blesk (odražený od zdi).

Až se dostanete do místnosti, kde snoubenci a svědkové předávají občanské průkazy a podepisují dokumenty, všimněte si, že deska stolu je zrcadlí – a stejně tak tomu bude i v obřadní síni u skleněné desky stolu.

Příchod svatebčanů nefoťte přímo pod schodištěm, všichni se tam dívají na zem, protože dávají pozor, aby ze schodu nespadli. Když je budete fotit kousek dál, fotíte proti oknům v zadní části místnosti, pozor na správnou expozici.

Po nástupu všech svatebčanů do sálu mi oddávající většinou dával čas, abych si novomanžele vyfotil, než začne obřad. Je to velice laskavé gesto (se kterým se jako svatební fotograf setkávám jen zřídka), tak je dobré ho využít a dát pak oddávajícímu pokyn, že obřad může začít.

Po svatebním obřadu obvykle bývá krátký čas na nafocení skupinek svatebčanů přímo v oddacím sálu. Můžete si svatebčany postavit klasicky zády k oknu, opět ale pozor na protisvětlo, doporučuji použít blesk. Nebo si je postavte zády ke kovovým píšťalám varhan, čelem k hlavnímu zdroji světla, to je technicky jednodušší.

Dolů z obřadu se pak schází dlouhým schodištěm. Na něm se můžete střetnout s turisty. Pokud tam chcete fotit, je dobré mít k ruce asistentku, která průchod na chvilku zastaví – požádá cizince, aby nechali projít svatebčany dolů samotné kvůli focení.

Dole před posledními dveřmi ven vás čeká tmavá místnost s malovaným stropem. Světlo tam proniká jen úzkými okny z výšky, můžete toho využít pro netradiční dramatické svícení na fotkách.

Po východu nevěsty a ženicha počítejte s tím, že vám budou tleskat tisíce turistů před Staroměstkou radnicí, tím spíš, pokud se blíží celá hodina – populární atrakce Orloje. Skupinky doporučuji vyfotit přímo před radnicí (pokud jste to nestihli v obřadní síni), Staroměstské náměstí je přelidněné. Stejně tak je přelidněný prostor před Orlojem a nahoře i Staroměstská věž – pokud by vám náhodou čert napovídal, abyste nahoře ve věži fotili, tak ho pošlete k čertu :-)

Svatební síň Staroměstské radnice je jednou z obřadních síní městských částí Prahy (odkaz vede na fotky všech obřadních síní).

Staroměstská radnice v Praze

Detaily architektury v okolí Staroměstské radnice v Praze

Také jste už někdy byli na svatbě na pražské Staroměstské radnici? Dejte vědět, jak se vám tam líbilo a jestli máte nějaké tipy ke svatebním fotkám v okolí.

ONLINE kurzy pro tebe: Nauč se upravovat fotografie!
Nauč se fotografovat svatby! Další workshop: 9. - 10. dubna 2022

Sdílejte prosím!

Štítky:

Blog svatebního fotografa » Místa na svatbu
26. 3. 2020, aktualizace 6. 11. 2020
Autor: Svatební fotograf Petr Doležal

Odebírat
Upozornit na
2 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Nejpopulárnější
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Pribanova
1 rok před

Dobry vecer,mela bych doraz prosim je mozny si udelat termin svatby jeste nyni na 07/08 2020 dekuji.Jana