svatební fotograf

Jak fotit svatbu 6. díl – Fotografování skupinek svatebčanů

40 tipů pro focení skupinek na svatbách. Kdy fotit skupinky, kde je fotit, jak je fotit. Věci, na které si dát pozor. Jak se zlepšovat ve focení skupinek. Proč skupinové fotografování svatebních hostů nebrat jako nejhorší část focení, ale naopak jako výzvu.

Minule jsme úspěšně odfotili svatební obřad, dneska si povyprávíme o tom, jak se fotí skupinky svatebčanů. Pro většinu svatebních fotografů je focení skupinek za trest. Nebaví je to, je to náročné a proto je to pro svatební fotografy nejhorší část z celého svatebního dne. Možná i proto, že spousta svatebních fotografů je introvertních, při focení skupinek jsou nucení postavit se před velké množství lidí a hbitě s nimi komunikovat. Pro mnohé lidi to může být bez tréninku těžké.

Říká se, že dobrého svatebního fotografa poznáš právě podle toho, jak umí fotit skupinky. Myslím si, že to není daleko od pravdy, podle skupinového focení se toho o fotografovi hodně pozná: jak je pečlivý, jak umí pracovat rychle, jestli umí mluvit slušně a zároveň rázně s klienty, jestli si umí získat respekt lidí, jak technicky zvládá situaci (směr světla, větší zaclonění) a celkově kolik má s focením zkušeností.

Ať už se nám fotografování skupinek líbí nebo nelíbí, měli bychom se smířit s tím, že právě tyto hromadné fotografie se po svatbě šíří nejvíce. Svatební hosté jsou přirozeně zvědaví, jak oni sami a jejich přátelé vypadají na fotkách. Někdo takovou fotku umístí na sociální síť, označí všechny vyfocené lidi a už se lajkuje a sdílí. I proto by si měl dát svatební fotograf záležet na skupinových fotografiích, protože jejich kvalita mu může značně zlepšit nebo naopak zhoršit reputaci.

jak fotit skupiny lidí na svatbě
Rozestavení skupinky mužů do trojúhelníku, kdy ženich stojí na dominantním místě vepředu uprostřed. Svatebčany můžeš nechat něco zakřičet a nemusíš je fotit přímo při výkřiku s otevřenými ústy. Oni se po výkřiku rozesmějí a to je okamžik, kdy můžeš fotit. Každá skupinka lidí se ale chová různě, někdo nemusí mít rád tento typ humoru. Je proto potřeba přistupovat k fotografování individuálně a lidi správně odhadnout.

Jak fotit skupinky svatebních hostů

40 tipů pro focení skupinek na svatbách, jak vybrat místo, postavit lidi na svatbě, nastavit fotoaparát atp.:

1. Měj seznam skupinek

Zařiď, aby byl k dispozici seznam skupinek svatebních hostů vytvořený pro účely fotografování. Tento bod je velice důležitý u svateb nad cca 40 účastníků, proto bych ho rád zdůraznil. Jak vytvářet seznam skupinek a jaké všechny výhody seznam přináší je obsahem jiného článku. Tam jsou taky popsané další zajímavé tipy: jak skupinky tvořit, kolik lidí a jaké lidi zvolit pro fotky atd.

2. Foť hned po obřadu

Fotografování skupinek doporučuji zorganizovat ihned po obřadu, zejm. pro větší svatby. Dokud máš všechny hosty na jednom místě a dokud jsou v plném počtu (někteří lidé se účastní jen obřadu a pak odjíždějí). V dalším průběhu svatebního dne už může být organizačně těžké svolat mnoho lidí na focení, pokud o tom předem nevědí. Někteří jsou na toaletách, jiní si šli zakouřit nebo zatelefonovat, další si zařizují ubytování, někdo odjel na skok něco zařídit domů, další lidé zrovna jedí nebo jdou na bar pro drink. Dalším argumentem pro focení hned po obřadu je to, že všichni jsou ještě formálně oblečení. Nemají odložená saka, rozvázané kravaty, děti nejsou převlečené a ušpiněné. A pokud neprší, máš jistotu hotových fotek – čekat s focením na večer může být někdy i kvůli dešti rizikové. Naopak argumentem proti okamžitému focení skupin po obřadu mohou být světelné podmínky, které hned po obřadu (kolem poledne) bývají nejnáročnější. Focení svatby je ale často o kompromisech.

3. Foť před občerstvením

Po obřadu je někdy přichystaný přípitek pro všechny lidi nebo malé občerstvení. Mnohdy je ale lepší svolat skupinové focení ještě před jakýmkoli jídlem a pitím, protože jakmile se jednou lidi pustí do jídla, už se od něj těžko odtrhávají :-) V rukou pak drží pivo nebo sklenky se sektem, někteří lidé z něj dokážou usrkávat i celou hodinu…

4. Foť co nejblíže místa obřadu

Na svatbách bývají často i lidé, kteří mají problém s chůzí, zejm. do schodů a na delší vzdálenosti. Foť proto co nejblíže k místu obřadu. Někdy sice lidé mají zdravé nohy, ale jsou neochotní příliš se vzdalovat. Nezapomeň, že přesuny větších skupin lidí trvají mnohem déle, než přesun jednotlivce, pamatuj na to z hlediska časového plánu (aby ti vůbec zbyl čas na samotné focení).

5. Vyber co nejlepší místo

Najdi už před obřadem nejlepší místo pro hromadné focení, po obřadu už na to není čas. Vhodné místo zvažuj z hlediska světla, pozadí fotek a dostatku prostoru do šířky i pro tvůj odstup od lidí. Dej si pozor, abys nevybral/a místo, kde by za lidmi byla cesta, abys často nemusel/a čekat na průchod cizích lidí.

6. Zbytečně neexperimentuj

Místo zvol pečlivě, jakmile skupinky začneš fotit, místo už pak nemusí být jednoduché změnit. Zbytečně neexperimentuj. Pokud pro každou skupinku budeš měnit místo nebo směr, kam se lidé dívají, všichni svatebčané z toho mohou být zmatení a celá organizace focení se časově protáhne. Neměň bezhlavě místo pro každou skupinku. Všechny můžeš vyfotit na stejném místě, popř. zvol dvě nebo tři místa: jedno pro celou skupinu všech zúčastněných lidí, jedno místo pro početnější skupiny a jedno místo pro nejmenší skupinky.

7. Podpatky do hlíny nepatří

Dej si pozor, abys dámy nenutil/a vstupovat do trávníku, kde by se jim bořily podpatky v hlíně. Případně aby tráva nebyla mokrá.

8. Neposílej lidi za sebe

Nezapomeň si rozmyslet místo, kde budou zatím čekat lidé, kteří se zrovna nefotí. Pokud možno, posílej lidi, kteří se zrovna nefotí, někam do strany, ne za tvoje záda. Lidé před foťákem mají totiž tendenci pozorovat před sebou každý pohyb a nedívali by se do fotoaparátu.

9. Vezmi co nejdelší ohnisko

Svatební skupinky foť na co nejdelší sklo, ideálně 70-200mm. Když nemám s sebou asistentku a potřebuji kvůli komunikaci s hosty častěji přiskakovat blíže ke svatebčanům, tak používám základní objektiv 28-70mm, ale na nejdelší ohnisko 70mm. Nebuď líný/á ustoupit si pár kroků dozadu. Když budeš skupinky fotit na širokáč, tak budou mít lidé krátké nožičky a lidé nejvíc po stranách budou vypadat opticky širší (a za to ti nepoděkují). Pokud bys fotil/a širokáčem velkou skupinu lidí skládající se z několika řad, hlavičky lidí v zadních řadách by byly znatelně menší než hlavy lidí v první řadě (protože se širším objektivem se zdůrazňuje perspektiva). Proto „potlač“ perspektivu použitím delšího objektivu.

10. Přicloň

I kdybys fotil/a celou svatbu na největší díru (nejmenší clonu), při skupinkách si pravděpodobně přicloníš. Jinak hrozí, že pokud máš před sebou více než jednu řadu lidí, zadní řady budou mimo hloubku ostrosti. Záleží, jak daleko od lidí stojíš a jak velký fotíš záběr (při širším záběru bude hloubka ostrosti větší). Např. při focení s plnoformátovým snímačem s ohniskem objektivu 50 mm, při vzdálenosti 5 metrů od lidí a cloně 2 je hloubka ostrosti zhruba metr. Do takové hloubky ostrosti se ještě vejdou dvě vzorně srovnané řady lidí, ale třetí už ne (pozor na ohýbání řady, níže viz bod 12). Při focení skupinek se proto často přicloňuje na 4 nebo na 5,6. Taky se může hodit připomenout si, že zhruba třetina až polovina hloubky ostrosti se nachází před bodem, na který ostříš, proto u vícečetných řad nemusíš ostřit na nejbližšího člověka, ale na vzdálenějšího, abys využil/a celou hloubku ostrosti.

11. Foť z výšky pasu

Čím musíš být ke skupině blíž, tím spíš foť z výše pasu, ať nemají lidi na fotce krátké nohy (co je blíž k objektivu, to se zdá větší – co je od objektivu dál, to se zkracuje).

12. Zabraň ohýbání řady

Kvůli hloubce ostrosti se snaž lidi narovnat do rovné řady. Lidé mají velice často tendenci vytvářet místo rovné řady zahnutý oblouk (část pomyslné kružnice, jejímž středem jsi ty jako fotograf/ka). Pomáhá, když je na místě nějaká rovná linie, např. okraj trávníku, která lidem jasně určí, jak se mají postavit.

13. Postav lidi na takové místo, aby byli všichni vidět

Velká skupina lidí se obvykle nedá vyfotit na rovném terénu tak, aby šli všichni vidět. Musel/a by sis přinést štafle (na různých statcích a podobných místech za Prahou jsou štafle často k dispozici, tak si je stačí zapůjčit). Nebo fotit z okna přilehlé budovy. Někdy pomůže postavit se i na obyčejnou lavici nebo na pařez stromu a zvednout fotoaparát do výšky nad hlavu (pokud máš výklopný displej nebo umíš odhadnout úhel sklopení foťáku). Většinou ale stačí využít pro lidi schodiště nebo svah. Dej si pozor, že když lidi postavíš do svahu, nemůžeš stát na stejném svahu pod lidmi, protože pak ti je svah samozřejmě k ničemu a je to stejné, jako kdybys fotil/a na rovině – musíš se postavit na rovinu pod svahem. Pokud je svah strmý, dámy mívají problém šplhat po něm a udržet se na něm v podpatcích. Můžeš to ale udělat opačně – postavit se na svah ty sám/sama a lidi postavit na rovinu pod svah.

14. Snaž se o jednu, max. 2 řady

Pokud fotíš klasické řady na rovném terénu, snaž se vytvořit vždy jednu řadu, aby byly všem vidět celá těla a jejich pečlivě vybrané oblečení na svatbu. Pokud to není možné, vytvoř z lidí dvě řady (lidé ve druhé řadě budou stát vždy v mezeře za první řadou). Tři řady už bývají na rovném terénu těžko zvladatelné, využij pak schodiště nebo svah (viz předchozí tip). Využít můžeš i židle nebo lavice, získáš jednu řadu navíc. Lehání a podřepy lidí v první řadě nebývají pro svatby elegantní a ve formálním oblečení svatebních hostů často ani nejsou proveditelné. Jednu dodatečnou řadu v popředí vždycky snadno vytvoří i děti.

15. Nejdůležitější lidi postav dopředu

Ujisti se, že na velké skupinové fotografii vidíš v první řadě novomanžele a vedle nich rodiče, příp. svědky. Nejbližší rodina (a případně svědkové) by měla stát co nejblíže vpředu, ostatní kamarádi a kolegové z práce se mohou postavit dozadu. Malé děti, které už vydrží samy poslušně stát, můžeš poslat úplně dopředu.

16. Nejdůležitější lidi postav do středu

Novomanžele nech stát ve všech skupinkách ve středu, v čestném „ohnisku“ fotografie. To je místo, na které se divák přirozeně zahledí hned na začátku. Když pošleš ženicha na kraj a doprostřed skupinky postavíš nevěstu se svědkem, bude to diváka svádět k mylné představě, že ženichem je svědek. Novomanželé ale samozřejmě nemusejí stát uprostřed vždy: výjimkou může být např. fotka s babičkou, kde si ji ženich s nevěstou postaví do nejvíce čestného místa mezi sebe.

17. Čestné místo je po pravé ruce

Čestné místo je po pravici. Dáma (nevěsta) by teda měla stát na formálních fotografiích po pravici gentlemana (ženicha). Pokud si neumíš zapamatovat, jestli levá nebo pravá, odvoď si to logicky: pravá ruka je u většiny lidí (praváků) silnější, proto muž lépe udrží ženu pravou rukou, pokud ona klopýtne.

18. Zakryj velká břicha

Před objemnější osoby můžeš postavit někoho méně objemného a tím jim zakrýt břicho.

19. Otoč lidi bokem k fotoaparátu

Otoč lidi k tobě téměř bokem, ne čelem. Tak se jich bude vejít více k sobě, takže např. na každý schod dokážeš dostat více lidí. Hlavně to ale bude vypadat mnohem lépe (ne jako nastoupení vojáci). Zároveň pokud jsou ženy otočené bokem, zeštíhlí je to (na rozdíl od pohledu zepředu, kdy ukazují svoji nejširší část pasu). Aby svatebčané nestáli otočení všichni jedním směrem, nejjednodušší je otočit je směrem do středu, tj. hrudí směrem k novomanželům. Příp. si můžeš víc vyhrát a otáčet je k sobě vždy po dvojicích atd.

20. Neměj mezi lidmi žádnou mezeru

Pokud mezi lidmi vidíš stále mezery, dej jim pokyn, ať se jdou ještě víc k sobě. Tradiční svatební skupinky vypadají dobře, když jsou co nejvíce scelené, když se lidi překrývají svými těly, takže nevidíš žádnou mezeru. Obzvlášť dej pozor na „odpadlíky“, kteří stojí na krajích, ti mají tendenci se od celé skupinky oddalovat.

21. Pozor na šaty nevěsty

Ženy mají často tendenci před zahájením svatebního fotografování hezky rozprostřít svatební šaty nevěsty. Důsledek by byla pak takový, že by se k nevěstě nikdo nemohl postavit kvůli svatebním šatům, stála by tam sama samotinká jako infikovaná obluda. Proto nech šaty nevěsty za jejími zády, vlečku připevněnou na knoflíku, ať mohou stát lidi za nevěstou i vedle ní, tělo vedle těla. Často to ani potom úplně nejde, protože jsou šaty na zemi široké. Ženicha někdo z boku objímá a nevěsta stojí opět sama samotinká jako infikovaná obluda. Řekni vedle stojícímu člověku, aby se k ní nebál přitisknout, svoji botu může přinejhorším schovat pod její sukni, aby jí nešlapal přímo na sukni.

22. Lidé jsou zrcadlem tvých emocí

Pokud umíš předávat energii, předávej ji. To, co dostaneš ze sebe, vrací se k tobě zpátky. Lidé jsou při focení jako zrcadlo. Usmívej se a lidé se budou usmívat i na tebe. Mrač se a oni se také budou mračit.

23. Přistupuj k lidem individuálně

Na všechny lidi nefunguje to samé. Odhadni povahu lidí před tebou. Před některými můžeš úspěšně žertovat, před jinými budeš vypadat se stejnými žerty jako klaun.

24. Nech lidi vydechnout a nadechnout

Předtím, než vyfotíš snímek, řekni, ať si svatebčané zhluboka vydechnou, aby nevypadali tak strnule. To obvykle působí jako moje nejuniverzálnější a nejúspěšnější metoda na všechny typy lidí.

25. Chovej se slušně a profesionálně

I když někdo nechce spolupracovat a je protivný, musíš ho zpracovat s profesionální slušností nebo ho přinejhorším ignoruj. Těm ochotnějším svatebčanům poděkuj po každé fotce za jejich spolupráci.

26. Věnuj pozornost každému člověku zvlášť

Nestačí, aby byl dobrý celek (celková kompozice a rozestavení lidí). Měl/a bys věnovat pozornost i detailům, každému člověku zvlášť. Pokud bude celek působit skvěle, ale jeden z lidí bude mít otevřená ústa dokořán, upoutá na sebe ten člověk všechnu pozornost a celá fotka je pak k ničemu. Ideálně každý člověk by měl na fotce vypadat dobře. Je lepší, když v tomto svatebnímu fotografovi pomáhá asistentka nebo vizážistka. Více očí více vidí a není v silách jednoho člověka, aby dokázal vnímat všechno naráz.

27. Pozor na kapsy mužů

Před každou fotografií zkontroluj, jestli muži nemají v kapsách klíče nebo mobily, vytváří to boule na kalhotách.

28. Nevzhledná saka při objímání

Pokud muži v zapnutém saku objímají lidi vedle sebe, všimni si, že sako se nehezky vypíná. Pokud chceš fotit takovéto neformální objímací fotky, je už rovnou lepší sako rozepnout.

29. Knoflíky na saku

Zjistil jsem, že většina českých mužů nemá vůbec ponětí, které knoflíky na saku zapínat. Nejčastěji zapínají všechny, ale někdy vidím i rarity, jako že je spodní knoflík zapnutý a horní rozepnutý. Taktně na to muže upozorni, nejlépe zblízka, aby to zbytečně neslyšeli další lidé.

30. Zvláštní pozornost věnuj ženám

Hlavně pozor na dámy. Rychle ale pokud možno pečlivě prohlédni, jestli jim to všem sluší, jestli jim někde (nevědomě!) nekouká podprsenka, jestli jim nefoukl vítr vlasy přes obličej, atp.

31. Paže žen

Ženy mají často oblečení s krátkými rukávy, holé ruce. Při držení paží rovně při těle je tisknou k trupu a paže se stávají širšími (za to ti žádná žena nepoděkuje). Já vždycky prohlašuji, že se jim zvětšují „svaly“, abych byl taktnější a rozesmál lidi :-) Abys zabránil/a „tloustnutí“ rukou, nech dát ženy ruce v bok nebo chytit loket vedle stojící svatebčanky, cokoli bude vypadat nejlíp. Pozor na dávání rukou v bok. Zjistil jsem, že spousta žen to nedokáže udělat elegantně, některé to zkrátka neumějí a vymýšlejí pak různé nesmyslně pokroucené držící polohy.

32. Nohy žen

Aby vypadaly dobře nohy žen, nech je přenést váhu na zadní nohu (ta co je od tebe jako fotografa více vzdálená) a přední nohu natočit špičkou směrem přímo k tobě. Přitom předpokládám, že žena stojí stále téměř bokem ke svatebnímu fotografovi.

33. Rutina slovních pokynů

Opakuj po mně, chceš-li: „Vydechněte si, narovnejte záda, podívejte se na mě, podívejte se na mě, podívejte se na mě.“ (Opakuj, dokud se na tebe opravdu všichni nepodívají, obvykle třikrát až miliónkrát. :-))

34. Odeber módní doplňky

Tvoje asistentka odebere dámám kabelky, všem sluneční brýle, aby jim bylo vidět do očí. Odebere i všechny další předměty, které drží v rukou, dary pro novomanžele, foťáky, mobily, svetry atd.

35. Najdi optimální rovnováhu mezi časem, ochotou lidí a kvalitou fotek

Pokud je focení v průběhu svatebního dne často o kompromisech, při skupinovém focení to platí dvojnásob. Jsi omezený/á celkovým časem a „mírou ochoty“ svatebčanů. Míru ani jednoho z toho nesmíš překročit, přitom však musíš vyfotit fotografie v co nejlepší kvalitě.

36. Rozestavení lidí

S rozestavením lidí v řadě si můžeš různě hrát, to už záleží na tvých schopnostech. Můžeš střídat rozestavení muž – žena – muž – žena – muž. Pokud máš na výběr, žena by neměla stát na kraji, fyzicky silnější muž „ochránce“ řadu zakončí. Lidi můžeš rozestavit i podle výšky, nejvyšší nebo naopak nejnižší lidé stojí na krajích řady. Snaž se vytvářet z obličejů tří vedle sebe stojících lidí trojúhelníky – oči všech lidí ve stejné výšce nejsou zajímavé. To už ale vestoje nejde tolik ovlivňovat, leda bys mohl/a nechat někoho posadit do křesla, na lavici, do trávy, na zábradlí, atp.

37. Měj jasnou představu

Měj jasnou představu o tom, jak chceš, aby lidi stáli. Pokud ji nebudeš mít, ostatní lidé už vůbec nebudou vědět co, jak a kam. Pokud ale přesně víš, co chceš udělat a dokážeš to jasně sdělit, nebudeš mít problém. Lidé se chovají různě a mají různé představy, pro společnou fotografii je ale potřeba jedna společná vize a to právě ta tvoje. Ty jsi režisérem focení, tebe všichni musí poslouchat.

38. Mluv nahlas a srozumitelně

Mluv nahlas a srozumitelně, abys tvoje pokyny všichni snadno pochopili. Pokud neumíš mluvit nahlas, přizvi si k sobě asistenta se silnějším hlasem nebo požádej o pomoc někoho ze svatebčanů (dohodni si to už předem s klienty na předsvatební schůzce). Nebo si vezmi malý megafon na velkou svatbu. Věř, že se silnějším hlasem nebo s megafonem v ruce tě lidé budou vnímat hned pozorněji.

39. Vyfoť každou skupinku víckrát

Vyfoť každou skupinku vícekrát, abys měl větší pravděpodobnost, že zachytíš aspoň jeden okamžik, kdy mají všichni lidé před objektivem otevřené oči a tváří se dobře. Já osobně fotím menší skupinky zhruba 5krát až 15krát, největší skupiny třeba i 30krát. Není to zdlouhavé, protože fotím sekvenčně v řadě za sebou. Otevřené oči nekontroluji přes displej foťáku, to už je pak zbytečné. Pokud se mi přece jen nepovede udělat žádný záběr, kde by měli všichni svatebčané otevřené oči, přichází pak na řadu Photoshop – fotomontáž otevřených očí z jednoho snímku do druhého snímku. Jelikož moje vyfocené snímky odděluje od sebe jen zlomek vteřiny, nehrozí tam výrazný pohyb lidí, jediná změna je mrknutí, takže taková úprava fotografie je minutová záležitost. Horší je, když se jedná o veliké skupiny lidí – obvykle čím více lidí je na fotce, tím více lidí má zavřené oči. Někdy je proto potřeba přemístit z jedné fotky do druhé více očí, případně mít k dispozici více než jednu fotku, ze které kopíruji oči.

40. Buď kreativní

Jakmile pro tebe přestane být výzva stavět lidi do řad, snaž se pracovat i s hloubkou prostoru. Některé lidi postav víc do pozadí, jiné do popředí. Nebo je nech stát v řadě, ale sám/sama se pak postav na stranu, abys je vyfotil/a z boku, takže řada povede směrem k tobě. Nebo rozestav lidi do trojúhelníku. Nebo nech člověka v popředí pokleknout, foť záměrně širokoúhle. Vědomě rozbíjej uspořádané řady, vytvářej zdánlivě nahodilé skupinky. Využívej schodiště a zábradlí, které ti mohou pomoci k výtvarnějším řešením. Některé lidi můžeš nechat v neustálém pohybu, hraj si s delší dobou závěrky na stativu. Vědomě porušuj všechna „pravidla“, abys získal/a originálnější výsledky.

Svatební skupinky nemusejí být jen o trapném humorném klišé, snaž se vytvořit něco výtvarného, důstojného a smysluplného. Koneckonců pokud s tím tvoji klienti souhlasí, nemusí být někteří lidé na skupinových fotografiích ani rozeznatelní. Mohou sloužit pouze jako „rekvizita“ pro zajímavější fotky s novomanželi.

(41.) Převeď všechno do praxe!

Nestačí jen číst, focení se naučíš až tím, že si všechno sám vyzkoušíš. Můžeš využít jeden z nejrychlejších způsobů, jak se zdokonalit, a to návštěvou některého z mých workshopů, kde se učíme fotit mimo jiné i skupinky na svatbách. Nejbližší termíny svatebních workshopů.

Jak se zlepšovat ve focení svatebních skupin

Jsem si vědom toho, že svatební fotografové mají svoje různé silné a slabé stránky. Někdo je při focení skupinek úspěšný extrovert sršící vtipem, někomu se stačí jenom podívat a lidi před ním se už usmívají. Vím ale, že pro spoustu fotografů je těžké postavit se před zraky spousty lidí, něco tam předvádět s foťákem, nedejbože k tomu něco nahlas říkat. Věřím ale, že tohle se dá časem naučit, stejně jako jsem se postupně „otrkal“ i já. Člověk se neustále učí, jde jen o to chtít. K focení skupinek nemusíš přece přistupovat jako k něčemu otravnému nebo se toho dokonce bát. Pokud chceš fotit svatby opakovaně, musíš brát skupinové fotografování jako výzvu. Snaž se být co nejlepší, po focení se zamysli, zeptej se sám/sama sebe, co fungovalo a co nefungovalo a příště to udělej lépe.

Zeptej se na názor někoho druhého

Další věc, která pomáhá, je zeptat se někoho druhého, kdo se tvého focení zúčastnil. Ty sám/sama se nemusíš vnímat tak dobře a objektivně jako tě vnímá druhá osoba. Tvoje asistentka ti může např. prozradit, že jsi při focení příliš potichu drmolil/a, tudíž tě lidi vůbec neslyšeli a právě proto se mračili. Při focení si tohle třeba sám/sama neuvědomíš, vidíš jen mračící lidi a sám/sama se pak mračíš.

Lidé jsou zkrátka otrávení, když focení trvá příliš dlouho a když nevědí, co mají přesně dělat. Dej jim pocit, že přesně víš, co děláš, řekni jim srozumitelně, co přesně od nich očekáváš, ujisti se, že tě všichni jasně slyší, a máš vyhráno.

A jak fotíš skupinky ty? Máš nějakou vtipnou zkušenost nebo tipy k focení? Dej nám vědět dole v komentáři ;-)

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Holoubek
12 dní před

Krasne napsany prubeh svatebniho dne z pozice fotografa. Jinak u foceni skupinek vetsich jsem se jim naucil rikat, at zavrou oci a na ted je vsichni otevrou (pockam vterinu, dve a cvakam). Vetsinou na fotkach maji vsichni oci otevrene a nikdy se mi nestalo, ze by s tim mel nekdo na svatbe problem 😉