svatební fotograf

Proč svatební fotograf potřebuje asistentku

Jak může asistentka pomoct svatebnímu fotografovi, jaká je její náplň práce, jak by měla přijít připravená.

Svatební fotografování je často fyzicky i psychicky náročné. Někdy pracuje svatební fotograf sám, jindy má u sebe pomocníka nebo dokonce celý tým lidí. Pokud svatební fotograf fotí celý den nebo dva a více dní po sobě, je velice vítaná pomoc další osoby, asistentky nebo asistenta svatebního fotografa. Asistovat při focení může někdo ze svatebčanů, pokud s tím bude souhlasit. Nepůsobí to ale profesionálně, svatebčané ve společenském oděvu nejsou na pomoc v náročnějším terénu připravení a hlavně – pomoc asistentky je vítaná v průběhu celého svatebního dne, zdaleka to není jen o držení odrazné desky při párovém fotografování. Asistentka může usnadnit celou řadu činností, kterou popisuji níže.

Koho vybrat za asistentku pro svatebního fotografa?

Najít asistentku můžete přímo mezi svými nejbližšími, v rodinném kruhu nebo mezi přáteli. Nemusí to být nutně člověk, který má zkušenosti s focením, ale doporučuji, aby měl minimálně pozitivní vztah ke svatbám a fotografování. Z toho důvodu to může být třeba i člověk, který fotografování studuje a nabírá zkušenosti z oboru. Když mu ale budete svěřovat svoji drahou fotografickou techniku, měl by to být někdo, komu důvěřujete a na koho se dá spolehnout.

Je lepší pro focení asistentka nebo asistent?

Pokud máte možnost se rozhodnout, jestli vzít na svatbu asistentku nebo asistenta, doporučuji oslovit člověka opačného pohlaví. Takže svatební fotograf přijde s asistentkou, svatební fotografka s asistentem. Přítomnost ženy ocení zejm. nevěsty v delikátnějších chvílích, jako je např. ráno při oblékání svatebních šatů. Ženské si mohou vzájemně pomoct tam, kde jsou oči muže méně žádoucí :-) Na druhou stranu muž oproti křehké ženě zvládne přenášet těžší věci, fototechniku i nábytek, když je potřeba.

Oblečení pro asistentku svatebního fotografa

Volba oblečení pro asistenta-muže není tak problematická. Trefa vedle může přijít ale s asistentkami-ženami, pokud jim svatební fotograf nedá jasné instrukce. Jakmile nezkušená asistentka uslyší, že má přijít na svatbu, nejspíš si bude chtít obléknout pěkné šaty a k tomu nejspíš i nějakou společenskou, nepříliš vhodnou obuv. Měla by ale vědět, že pokud má pobíhat celý den všude možně s fotografem, ve vyšší trávě, po deštěm rozbahnělé půdě, po poli atd., pak musí zvolit sportovnější obuv. Stejně tak pokud se bude často ohýbat k narovnávání svatebních šatů nevěsty při párovém fotografování, měla by být oblečená tak, aby to bylo pro ni pohodlné. Osobně dávám asistentkám tyto tři instrukce:

 • obuv bez podpatků, spíš uzavřená – bude hodně pobíhání, třeba i ve vyšší trávě
 • slušné, ale pohodlné oblečení – asistentka se bude sklánět k rovnání šatů nevěsty, ke zvedání fototechniky atd., takže asi žádné extrémní výstřihy a upnuté minisukně :-)
 • bez velké kabely a mnoha věcí – asistentka bude mít často plné ruce – držet květinu nevěsty, můj foťák a jiné předměty, neměla by být zbytečně ověšená ještě svými osobními věcmi. Pár jejích nejnutnějších osobních věcí může přijít do batohu spolu s fototechnikou fotografa.

Asistentka hlídá techniku fotografa

Když fotím na místech v centru města, obvykle není dobré kvůli zlodějům nechat fotoaparát osamoceně položený na zemi nebo v batohu a opodál se plně soustředit na focení. Když fotím celodenní svatbu a jsem na místě, kde procházejí cizí lidé (každý sám se zamyslí, jestli se dá vždy a všude stoprocentně věřit všem svatebčanům i personálu různých podniků), tak opět je poměrně odvážné nechávat drahé věci bez dozoru, i když si musím odskočit třeba jen na chvilku na toalety. Pokud není na místě bezpečností kamera nebo nechci otravovat někoho z personálu/svatebních hostů, pak je ideální právě přítomnost asistentky.

Asistentka kontroluje techniku při přesunech z místa na místo

Nevím, jak to máte vy, ale já jsem při focení občas dost roztržitý. Soustředím se na různé věci, během focení pokládám foťáky, objektivy, krytky a další věci tu a tam, při rychlém přesunu na jiné místo mám pak tendenci zapomínat věci. Asistentka se stará v první řadě o techniku, takže na tyhle věci myslí a při přesunech z místa na místo kontroluje obsah batohu, jestli něco nechybí.

Asistentka aranžuje detaily

Ráno před svatebním obřadem fotím detaily snubních prstenů, květinu nevěsty, její šaty, střevíce atd. Jelikož rána jsou často hektická, šikovná asistentka může výrazně pomoct při aranžování těchto detailů. Zatímco fotím jeden detail, připravuje asistentka kousek vedle k focení druhý předmět (třeba náušnice na květině). Jednak to velice ušetří čas, jednak jsou ženy obvykle citlivější k detailům a můžou tak zvýšit kreativní kvalitu výsledných fotografií.

Asistentka přinášení/odnášení věcí ráno při focení šatů venku atp.

Předměty jako jsou snubní prsteny, šaty a střevíce nevěsty, opasek ženicha, manžetové knoflíky atd. je někdy lepší vynést z domu, z hotelového nebo panelového bytu a nafotit tyto detaily venku v přírodě. Na kamenech, květinách, kmenech stromů. Přinášet a odnášet všechny tyto věci může být ale časově náročné, obzvlášť když je nutné běhat po schodišti nebo jezdit přes několik pater výtahem (a dlouho na ten výtah čekat). Běžně jdu takto s věcmi čtyřikrát sem a tam:

 1. poprvé nesu samostatně svatební šaty, víc věcí k tomu nepoberu
 2. podruhé nesu všechny předměty nevěsty (ozdoby do vlasů, řetízek, náušnice, střevíce, podvazek, parfém,…)
 3. následují módní doplňky ženicha (manžetové knoflíky, boty, opasek, kravata nebo motýlek,…)
 4. svatební kytice, snubní prsteny a další detaily (svatební oznámení,…)

I zde se hodí pomoc asistentky. Zatímco fotograf fotí jednu sadu detailů, asistentka odnáší a přináší další sadu předmětů.

Asistentka působí jako psychická podpora pro fotografa i svatebčany

Svatební fotografování je náročné nejen fyzicky, ale i psychicky. Svatební fotograf nese na sobě tíhu zodpovědnosti za výsledné fotografie, v některých složitějších situacích se mu může hodit mít u sebe známého člověka, kterému důvěřuje, který mu rozumí a může mu tak být i psychickou podporou.

Asistentka zajišťuje marketing

V průběhu svatebního dne se setkávám s vizážistkami, koordinátorkami, floristkami, dýdžeji, provozovateli restaurací, se svatebčany, kteří hledají svatebního fotografa pro svoji budoucí svatbu. Promluvit si s těmito lidmi a navázat kontakty pro budoucí spolupráci je určitě pro byznys výhodné. Jako svatební fotograf na to ale často nemám čas, protože se musím soustředit na focení. Pokud mi asistentka zrovna nepomáhá, může to být právě ona, kdo mě zastoupí, vymění vizitky, prohodí pár slov, seznámí se.

Zkušenější asistentka může předem vyhlídnout lokality

Skupinky svatebčanů fotím typicky hned po svatebním obřadu, v blízkosti. Pokud se ale někdy dostanu na místo, kde fotím svatební obřad poprvé, přijedu na místo společně se svatebčany a před obřadem už nemám čas obhlédnout okolí místa, pak nevím, kde je nejlepší místo pro focení skupinek. Během focení obřadu a gratulací se proto může hodit zkušená asistentka, která na rozdíl ode mě může obřad opustit a obejít lokalitu, aby místo pro skupinky vyhlídla, v závislosti na světelných podmínkách, povaze terénu a vhodném pozadí pro skupinové fotografie.

Asistentka pomáhá při focení skupinek svatebčanů

Asistentka může držet seznam skupinek svatebčanů k focení a zatímco se fotí jedna skupinka, může svolávat následující skupinku, aby se už vedle připravovala. Fotografování je pak pro všechny zúčastněné daleko plynulejší a příjemnější. Asistentka může při focení skupinek často pomoct i tím, že během focení podrží kabelky, brýle a svršky lidem, kteří jsou zrovna před fotoaparátem.

Oči asistentky fotografa jsou zároveň jeho druhýma očima. Může se stát, že svatební fotograf při rychlém focení skupinek přehlédne nějaký detail, třeba ohnutý rukáv košile, protože při větším počtu lidí před fotografem je těžké postřehnout v krátkém vymezeném čase všechny detaily. Potom se právě hodí, když fotografovi někdo pomáhá, asistentka sleduje lidi zároveň s ním a upozorňuje na chyby. Fotograf a asistentka si tak můžou práci i rozdělit: fotograf se soustředí na technické záležitosti, expozici, kompozici, celkové rozestavení svatebčanů, jejich pozici nohou, rukou, výraz tváře. Asistentka se soustředí na detaily oblečení, rozepnuté spodní knoflíky sak, odebrání mobilů z vyboulených kapes kalhot, odebrání slunečních brýlí, narovnání kravat, opravení šatů nevěsty apod.

Asistentka upravuje nevěstě šaty

Dlouhé šaty nevěsty je potřeba při focení často narovnávat, aby byly na zemi rovnoměrně položené a vypadaly celkově pěkně. Pro svatebního fotografa může být skutečně náročné soustředit se střídavě na fotografování, přibíhat k šatům, sklánět se k nim, rovnat je, opět odbíhat a znovu fotit. Nemusí se to na první pohled zdát, ale když se to takto opakuje desetkrát, dvacetkrát, padesátkrát, fotograf spotřebuje víc energie na běhání než na samotné focení.

Asistentka pomáhá k plynulejšímu a příjemnějšímu focení

Samozřejmě většinu činností zvládne svatební fotograf i sám, bez asistentky. Je to ale za cenu většího fyzického vypětí a pomalejšího průběhu focení. Když si chce fotograf např. vyměnit objektiv, je rychlejší, když požádá asistentku o nový objektiv, která ho připraví a vymění. Fotograf zatím může dávat novomanželům instrukce k dalšímu focení nebo fotit druhým fotoaparátem. Neztrácí se tak čas, kterého bývá ve svatební den málo. A hlavně nedochází k takovým těm výpadkům z „rozjeté vlny energie“, novomanželé jsou udržováni stále při náladě. Delší pomlka může úplně umrtvit správně nastartovanou vlnu, kdy novomanželé přestávají vnímat focení a začínají si správně focení užívat.

Asistentka drží blesk, odraznou desku, závoj

Když je potřeba použít blesk (zejm. venku), může ho asistentka rychle přidržet přesně v takové výšce a úhlu, jaký je potřeba. Není nutné dlouze připravovat stativ a pak se bát, že ho převrátí vítr. Asistentka může být potřeba i k některým dalším efektům s prskavkami, kouřem nebo s natažením svatebního závoje ve vzduchu.

svatebni fotograf Praha

Asistentka přenáší věci fotografovi i svatebčanům

Abych nebyl zatěžkaný batohem a mohl volně pobíhat kolem svatebčanů při focení, mám v ruce pouze jeden nebo dva foťáky a zbývající techniku mi přenáší asistentka. Stejně tak je občas potřeba podržet kytici nevěsty, postarat se o menší zavazadla klientů (obuv na přezutí, láhev s vodou, sako ženicha…)

Asistentka může fotit fotografa pro sociální sítě

Fanouškům na sociálních sítích, Instagramu a Facebooku, se líbí backstage fotografie z průběhu focení. Stačí, když asistentka udělá pár fotek na mobil, fotograf si to pak může hned přidat do svých Příběhů na sociálních sítích, např. ukázku lokality, kde zrovna fotí. Ukázku, koho zrovna fotí nebo jakým způsobem fotí. Může vyfotit i sám sebe nebo selfie s klienty.

Asistentka zajišťuje občerstvení

Po delším focení v letním vedru, když odfotím svatební obřad, spoustu skupinek svatebčanů i párové fotografie, rád si pak konečně sednu, abych si odpočinul před dalším průběhem fotografování. V takových chvílích jsem rád, že mohu požádat asistentku, aby mi přinesla pití, nemusím pak stát nikde ve frontě, každá minuta odpočinku se hodí.

Asistentka může sloužit i jako druhý pomocný fotograf, ale není to druhý fotograf!

Asistentka může v určitých chvílích vzít sama do ruky fotoaparát a fotit. Využívám toho např. při náročných situacích jako jsou rychlé gratulace po skončení svatebního obřadu. Nebo pro vyfocení reakcí okolostojících svatebčanů při hodu svatební kyticí (kdy já sám se musím soustředit na hlavní děj hodu kyticí). Je ale důležité neplést si roli asistentky fotografa s druhým pomocným fotografem. Zejména by tomu měli rozumět klienti. Aby nedošlo k situaci, že v nepřítomnosti svatebního fotografa požádají asistentku k vyfocení nějakého portrétu nebo scény – a o pár dní později mohou být zklamaní výsledkem (buď nekvalitním nebo zcela chybějícím) – svatebčané od asistentky nesmí očekávat profesionální výstup, na který nemá asistentka samozřejmě zkušenosti, není k tomu určená a není za to ani placená.

Asistentka fotografa není pomocnicí svatebčanů ani jiných svatebních účastníků

A na závěr ještě jedna činnost, kterou by asistentka fotografa neměla vykonávat. Asistentku si zvu na svatbu já sám, předem na ni klienty upozorňuji, ale oni za ni neplatí žádný příplatek. Je na svatbě proto, aby pomáhala mně, nic jiného nemá v popisu práce. Proto pokud floristka požádá o pomoc s časově náročným odnosem květin, neměla by to dělat. Pokud ji chce personál restaurace zneužít k přerovnávání stolů a židlí, opět by to neměla dělat. Jednak svoji asistentku můžu v tu chvíli potřebovat já sám. Jednak v tu chvíli nemůže hlídat moji techniku a já sám jsem pak k té technice připoután (při tom náhle může přijít situace, kdy musím jít fotit). A jednak bývá v součtu všech činností i pomoc asistentky v průběhu celého dne fyzicky vyčerpávající, a tak by měla šetřit síly spíš pro úkoly, které mají prioritu pro focení. Ale – pokud samozřejmě nevěsta zdvořile požádá o pomoc s nějakou drobností, podržením nebo připevněním svatebního závoje – neříkám, aby se asistentka vždy mračila a odmítala. Samozřejmě se k tomu musí přistupovat s rozumem. Být efektivně využívaná, ne zneužívaná.

Svatební fotografové pracující sami

Přestože asistenti mohou mít pro fotografy řadu nesporných výhod, pracovat bez asistenta může mít taky svá pozitiva.

 • ušetří se peníze
 • není potřeba zajišťovat asistenta na svatební dny, domlouvat jim rezervaci dní
 • není potřeba nic řešit s další osobou v průběhu svatebního dne
 • v průběhu focení je méně lidí okolo, v malém bytě se nikdo navíc neplete, je víc prostoru
 • při párovém focení nepůsobí pro nesmělé klienty jako další „cizí oči“
 • svatební fotograf nemusí mít starost s tím, aby se jeho asistent zbytečně neobjevoval v reportážních záběrech, v pozadí kostela, atd.

Pokud fotíte svatby, využíváte k práci pomoc asistentů? Kdo vám dělá asistenta a čím vám pomáhá nejvíc? Dejte vědět ostatním čtenářům v komentáři.

Zajímavé reference k asistenci fotografů

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments