Proč a jak vytvořit seznam pro focení skupinek svatebčanů

Skupinky svatebčanů je dobré fotit podle předem sepsaného seznamu. Jaké jsou výhody takového seznamu? Co doporučuji pro vytváření skupinek v seznamu? Jaké jsou obvyklé skupinky svatebčanů pro fotografování?

Seznam skupinek významně pomáhá při fotografování skupin svatebních hostů. Už na každé předsvatební schůzce doporučuji klientům, aby si do svatby sepsali seznam skupinek svatebčanů, které chtějí mít na výsledných svatebních fotkách. Vím o jednom svatebním fotografovi (a nejspíš jich bude víc než jeden), který má tento seznam skupinek dokonce uvedený ve smlouvě jako podmínku. A není to jen tak z legrace. Seznam skupinek přináší hodně výhod, které klienti mnohdy ani netuší, proto mají snoubenci tendenci seznam podceňovat.

Seznam skupinek má samozřejmě smysl vytvářet jen pro větší svatby nad 40 účastníků. Práce s malým množstvím lidí je mnohem jednodušší, komunikace je snazší, focení rychlejší, skupinky se dají vymyslet na místě.

Dobře vymyšlený seznam skupinek není žádná věda, ale když s tím člověk nemá zkušenost, tak vím, že ho napoprvé dobře nesepíše. Proto klientům doporučuji, aby mi poslali sepsaný seznam lidí ještě před svatbou. Můžu se pak lépe připravit a doladit ho, hlavně změnit pořadí focení.

Jaké jsou výhody sepsaného seznamu skupinek svatebčanů

  • Na žádnou skupinku se nezapomene, protože si to klienti můžou promyslet dopředu, mají na to dost času, mají k tomu čistou hlavu (ve svatební den už bývají nesoustředění).
  • Focení je rychlejší, nemusí se na nic vzpomínat. Skupinky může pomáhat svolávat další osoba, takže jedni lidé se fotí, druzí se mezitím připravují.
  • Pro svatební hosty znamená plynulé, dobře organizované focení lepší náladu a větší respekt ke svatebnímu fotografovi. Naopak chybějící seznam skupinek může vést k chaosu, anarchii, lidovým nepokojům  :-) A obecně ke zhoršení nálady.
  • Promyšlený seznam skupinek efektivně zabraňuje tomu, aby se stejní lidé vraceli zbytečně několikrát na místo focení. Neustálý odchod/příchod stejných lidí zbytečně prodlužuje celkovou dobu focení. Navíc lidé, kterým se hůře chodí, určitě nebudou nadšení, když budou nucení chodit opakovaně sem a tam.
  • Někdy se stává, že si klienti přejí nafotit extrémně velký počet skupinek, který nelze nafotit v rozumném čase svatebního dne. Sami si to ale předem neuvědomují, věří, že těch skupinek bude málo. Pokud si klienti sepíšou seznam ještě před svatbou na papír, tenhle problém ihned poznají a počet skupinek se dá o přebytečné kombinace snížit.
  • Svatební fotograf může přesněji naplánovat rychlost focení podle časového harmonogramu a podle počtu skupin uvedených v seznamu.
  • Když není seznam skupinek, tak se focení snadno stává nekonečným. Různí přítomní lidé rádi vymýšlejí další a další kombinace hostů pro focení. Fotografování není ničím ohraničené a svatební fotograf se stává bezmocným. Časový rámec původně vymezený pro focení snadno přeteče.
  • Svatební fotograf podle seznamu už dopředu ví, kdy se budou fotit velké skupiny lidí a kdy malé skupinky, rozmyslí si a určí podle toho nejlepší místo/místa na focení.
  • Svatební fotograf se podle fotek zorientuje, jaké jsou vztahy mezi lidmi, kdo ke komu patří. Pak podle toho může vybírat fotky z celého dne (např. upřednostnit fotografii, kde gratuluje ženichovi jeho sestra místo fotky, kde gratuluje nevěstě). Stejně tak může fotograf díky znalostem příbuzenských vztahů lépe uspořádat fotky na dvoustraně fotoknihy, atp.
  • Pokud se umisťují fotky skupinek do fotoknihy, dají se zařadit jen ty naplánované, prioritní, ostatní skupinky (obvykle improvizovaně vymyšlené svatebními hosty) se v základním výběru ve fotoknize vynechají. Pokud ale seznam neexistuje a prakticky všechno je improvizované, fotograf pak nemusí vědět, které skupinky jsou ty „důležité“ a které všechny má zařadit do fotoknihy.
  • Pokud jsou rodiče rozvedení nebo někdo z nich už nežije, se seznamem skupinek se předejde různým faux-pas. Fotograf pak nevyvolává zesnulé. Nesnaží se k sobě namáčknout rozvedené rozhádané rodiče. U rozvedených rodičů je fajn si dopředu rozmyslet, jestli budou stát na jedné fotografii, nebo jestli je rozdělit do dvou fotografií atp.

Sepsat seznam skupinek donutí člověka o všech těchto věcech přemýšlet dopředu a zabrání se tak nepříjemnostem během svatebního dne.

Doporučení pro vytváření skupinek svatebčanů

  • Doporučuji nefotit více než 15 skupinek. Pokud si klienti přejí více skupinek, nemám s tím problém (pokud mi na to dají dostatečný čas), ale ze zkušenosti vím, že větší počet už vede spíš ke zbytečnému překombinování. Zbytečně dlouhé focení otravuje svatební hosty. Snoubenci by se měli zeptat sami sebe, jestli skutečně potřebují desítky fotek s různými kombinacemi svatebčanů – a k čemu je potřebují. Vím, že snoubenci často vymýšlejí skupinky jen tak ze zvyku (protože to tak prý dělá každý) a přitom pro výsledné fotky nemají využití. Myslím si, že některé formální skupinky je určitě dobré vyfotit, ale nic se nemá přehánět. Během celodenního svatebního focení vznikne spousta dalších fotek se svatebními hosty i různé momentky. Pokud nepotřebujeme vyloženě formální fotografii, tak jsou reportážní fotografie (momentky) někdy i více ceněné pro jejich spontánnost.
  • Je dobré si převést počet skupinek na dobu focení. Pokud svatební fotograf potřebuje například 2 minuty na každou skupinku, pak jednoduše vypočítáme, že fotografování 15 skupin zabere 30 minut. To je pro většinu svatebčanů ještě snesitelný čas. Ale pakliže si klienti přejí 30 skupinek, focení by už mohlo trvat hodinu a to není pro hosty příjemné. Pokud svatební fotograf zná toto číslo dopředu, může svoje tempo práce podle potřeby buď urychlit (bohužel na úkor kvality), nebo naopak zpomalit ve jménu větší kreativity.
  • Snoubenci by se měli zamyslet nad tím, jestli je pro ně fotografování skupinek opravdu důležité a jestli je nechtějí jen kvůli tomu, že „všichni ostatní to fotí“ (tenhle názor slýchám často). Někdy je lepší udělat třeba jenom jednu skupinovou fotografii všech zúčastněných a stačí to, protože fotky se skupinkami by stejně nikoho nezajímaly.
  • Doporučuji nevytvářet zbytečné kombinace, kde je nevěsta bez ženicha nebo ženich bez nevěsty. Ve svatební den patří nevěsta k ženichovi, měli by být na většině fotografií spolu. Je samozřejmě možné vyfotit zvlášť jenom nevěstu s jejími kamarádkami, družičkami, maminkou, atp. Stejně tak ženicha s jeho kamarády. Ale osobně se mi zdá nadbytečné fotit natřikrát:
    • rodina nevěsty s nevěstou bez ženicha
    • rodina nevěsty s ženichem bez nevěsty
    • rodina nevěsty s nevěstou i ženichem (pokud neexistuje nějaký zvláštní důvod, tak podle mě stačí tato třetí kombinace, focení se zkrátí a zpříjemní)
  • Minimálně jedna skupina všech přítomných svatebčanů se vyfotí, ale jinak bývá lepší fotit menší skupinky, ideálně do počtu 12 lidí. Proč?
    • Pokud má být vidět na fotografii mnoho lidí, musejí se zobrazit v menší velikosti, aby se tam všichni vešli. Tím pádem jsou na fotce vidět jen malé hlavičky a nejde jim tolik vidět do tváře.
    • Větší skupiny je zdlouhavé organizovat, ve svatební den na to není tolik času. Pokud se jedná o jednu velkou skupinu, tak se to dá zvládnout, ale pokud je těch velkých skupin hodně, hrozí nebezpečí, že focení bude trvat příliš dlouho.
    • S početnými skupinami je těžké vymýšlet zajímavou kompozici (v rozumně dlouhém čase). Pokud má svatební fotograf před sebou sedm lidí, může vymýšlet rychlá a kreativní rozestavení. Pokud má ale fotograf před sebou skupinu o velikosti fotbalové sestavy, pak se těžko vymýšlí něco jiného než klasické „školní“ fotky, kde jsou lidé prostě postavení do řad, aby byli všichni vidět. Svatba focení ztěžuje tím, že obvykle nemáme k dispozici lavičku na sezení v první řadě, ani nemůžeme požádat lidi, aby si v první řadě klekli nebo dřepli, na společenské svatební události ve formálním oblečení to nepůsobí elegantně.
  • Populární je fotit skupinky typu „všichni chlapi s nevěstou“, „všechny ženy s nevěstou“, to samé se ženichem. Pokud se jedná o větší svatbu, pak opět platí předchozí pravidlo: snažit se spíše o menší skupinky. Tzn. neusilovat o fotku „všech chlapů“, ale např. jen „kamarádů“ nebo ten počet mužů snížit jiným klíčem, aby jich nebylo tolik. To samé platí pro fotky se ženami.
  • Na seznam skupinek je dobré uvést i přibližný počet osob v každé skupince (nebo výčet jmen), aby svatební fotograf viděl, jestli se bude jednat např. o skupinku 6 lidí nebo o velkou skupinu 60 osob. Někdy to není totiž zřejmé, např. z názvu „kamarádi Pepy“, „rodina ženicha“, „strýčkové a tety + jejich rodiny“…
  • Ideální je poslat seznam skupinek s předstihem svatebnímu fotografovi v elektronické podobě, aby za seznam převzal zodpovědnost, aby ho mohl vytisknout a přinést na svatbu. Pokud jsem si ten seznam sám nepřinesl, tak se mi v minulosti párkrát stalo, že se během přesunů na obřad seznam zapomněl nebo ztratil (byť jsem ho ráno při přípravách u někoho zahlédl).
  • Seznam je dobré mít skutečně vytištěný na papíře, aby z něj mohla číst i další osoba. Když máte seznam jen v mobilu, tak displej může zhasínat nebo se mobil zamyká, atp. Pokud si to jako svatební fotograf technicky neošetříte, bude čtení z mobilu nepohodlné a zdlouhavé.

Obvyklé skupinky svatebních hostů pro focení

  • všichni svatební hosté
  • novomanželé + prarodiče
  • novomanželé + rodiče (v případě rozvedených rodičů fotit navíckrát?)
  • novomanželé + jejich sourozenci
  • novomanželé + svědci
  • ženich + ženichovi kamarádi
  • nevěsta + ženichovi kamarádi (zvedačka nevěsty)
  • nevěsta + její kamarádky nebo družičky
  • tématické (bývalí spolužáci, kolegové z práce)
  • „rychloskupinky“ (kdo další chce vyfotit, vytvoří frontu a fotí se s novomanželi jeden za druhým)

Spoustu tipů pro fotografování skupinek najdete v tomto seriálu.

Považujete za výhodné mít pro focení sepsaný seznam skupinek svatebčanů? Máte s tím nějakou zkušenost? Pochlubte se v komentáři.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments