svatební fotograf

Jak fotit svatbu 7. díl – Svatební hostina

Tipy pro fotografování svatební hostiny. Od příchodu na místo, přes přípitek, rozbití talíře a zametání střepů, přenos nevěsty ženichem přes práh, proslovy u svatební tabule, až k fotografování jedení společné novomanželské polévky. Jak a co fotit v této části svatebního dne?

Minule jsme se zapotili u focení skupinek svatebních hostů. Teď už nás čeká odpočinek na hostině. Nebo ne a budeme zase pracovat?

Focení v době svatební hostiny můžeme rozdělit na tyto události:

 • Fotografování dekorace svatební tabule a celého sálu než vstoupí hosté
 • Fotografování přípitku novomanželů před vstupem na hostinu
 • Fotografování tradičního rozbití talíře
 • Fotografování ženicha, jak přenáší nevěstu přes práh, společný vstup
 • Fotografování proslovů a přípitku všech hostů na hostině
 • Fotografování tradičního jedení společné polévky ženichem a nevěstou
fotografování svatební hostiny
fotografování svatební hostiny v hotelu The Granary, Praha

Fotografování dekorace svatební tabule než vstoupí svatebčané

Pokud není možnost nafotit připravené místo pro svatební hostinu už dopoledne, tak ho fotím těsně před hostinou. Lidé obvykle přicházejí k místu hostiny, já požádám obsluhu, aby na mě s přípitkem a rozbitím talíře pět minut počkala a během krátké doby vběhnu dovnitř, všechno nafotím a zase se vrátím zpět ke svatebčanům. Přitom musím být pohotový a opět postupovat systematicky. Vím, že potřebuji fotky:

 • celek místnosti se všemi stoly
 • detailnější výzdoba čela tabule (stůl, kde budou sedět novomanželé s rodiči) – obvykle tam bývá nejhonosnější květinová výzdoba a dekorace s nápisy – vyfotit zepředu i svrchu
 • detail jmenovek (obvykle volím jmenovku ženicha nebo nevěsty)
 • detail ozdobného jídelního lístku nebo harmonogramu
 • detail připravených talířů s příborem a ubrousky (počet kusů příboru u každého talíře prozrazuje, kolik bude na hostině chodů)
 • květinová výzdoba na ostatních stolech
 • detail každého zajímavého předmětu na stolech (svíčka, láhev, fotografie v rámečku)
 • pokud je přesné zarovnání stolů, židlí, talířů – přesné zarovnání svědčí o „lepším podniku“, o jejich preciznosti k detailu
 • dekorace na stěnách
 • fotografie cedule se zasedacím pořádkem (pokud vypadá dobře)
 • sweet bar, truhla na dary, apod.

A tohle všechno skutečně vyfotím téměř v běhu během pěti minut, každou věc na první dobrou. Věci, u kterých vím, že je můžu vyfotit i po příchodu svatebčanů, fotím až s jejich společným příchodem (např. dekorace na stěnách).

A proč to všechno fotím? Připravoval/a jsi někdy sám/sama vlastní výzdobu na svatbu pro mnoho lidí? Pokud ano, tak víš, kolik času a úsilí to celé zabere. Všechno musíš koupit nebo vyrobit, nazdobit, není to vůbec žádná legrace. Nazdobit celý sál může zabrat několika lidem i celý den (nemluvě o času před svatbou, který zabralo všechno rozmýšlení, plánování a nakupování). Pokud je to koupené, stálo to peníze. A co stálo peníze, to chtějí mít klienti vyfocené. A pokud je to z domácí výroby, někdo z rodiny nebo přátel tomu věnoval spoustu času. A pokud tomu věnoval tolik času, opět to chtějí mít klienti vyfocené.

Všechny detaily fotím pokud možno ze strany od oken, aby byly hezky nasvětlené. Často je potřeba přisvítit si bleskem (odrazem od stěny).

fotografování svatební hostiny
fotografování svatební hostiny

Fotografování přípitku novomanželů před vstupem na hostinu

Pro přípitek platí často dvě nepříjemnosti.

 1. málo místa
 2. novomanželé otočení čelem k budově, obličeji směrem do stínu

Vyplatí se požádat obsluhu, aby rozbila talíř pokud možno dál od vchodu, abys nemusel/a fotit na nejširší záběry a aby nebyli novomanželé tolik zastínění. Při prioritě clony obvykle korekce expozice do plusu, na manuál samozřejmě taky „přeexponovat“, ideálně trochu líznout stíny bleskem, ať nejsou svatebčané v pozadí utopení ve světle.

Jako vždy nefoť příliš zblízka, jinak budou postavy lidí zdeformované.

fotografování svatební hostiny
fotografie ze svatební hostiny v hotelu Hejtmanský dvůr, Slaný

Fotografování tradičního rozbití talíře

Při rozbití talíře můžeš fotit na sekvenční režim řízení, abys zachytil/a pár fotek talíře při pádu a střepy ve vzduchu, budeš vypadat jako frajer :-)) Pozor ale, ať ti nevletí střep do objektivu :-))

Nezapomínej, že svatba není jenom o nevěstě a ženichovi, ale i o ostatních lidech. Proto můžeš fotit nejen hlavní děj (novomanželé, jak zametají střepy talíře), ale i vedlejší děje okolo (škodolibé posměšky od rodiny).

Fotografování ženicha, jak přenáší nevěstu přes práh

Tady se ukáže, jak jsi rychlý/á a technicky zdatný/á. Během pár vteřin musíš rychle přenastavit foťák, předpokládám, že vstupujete zvenku do vnitřních tmavších prostor. Já osobně venku často fotím na poloautomatickou prioritu clony, uvnitř na manuál, takže rychle přepnu expoziční režim snímání na manuál, zapnu nebo přenastavím blesk na automat (TTL), otočím hlavu blesku ke zdi, ženich už drží v náručí nevěstu a jdeme na to. Často je ještě potřeba odehnat od vstupu obsluhu z restaurace, aby se nepostavila do záběru…

Jelikož ženich vstupuje z nepříjemně silného protisvětla do „tmy“, může být trochu problém s ostřením. Stejně tak musíš exponovat trochu víc do plusu, např. posunout expozici kompenzace blesku do kladných hodnot. Snaž se ale fotit víc z boku, ať nemusíš zápasit s protisvětlem a máš pak po starostech.

Svatební fotografové pak ještě někdy fotí samotné novomanžele stojící u svatební tabule, dříve než přijdou všichni ostatní hosté. Já to nedělám, protože dekorace mám už nafocené, nevidím další důvod v téhle chvíli zasahovat do přirozeného běhu událostí.

fotografování svatební hostiny
svatební hostina v pražském Chateau St. Havel, Praha

Fotografování proslovů a přípitku na svatební hostině

U proslovu můžeš fotit jednak člověka, který pronáší proslov, jednak reakce novomanželů. Při focení svatební hostiny jsou v jistém smyslu nepříjemné kulaté stoly. Na rozdíl od rovného stolu, kde můžeš vyfotit celou řadu obličejů naráz, tak kulaté stoly umožňují zachytit vždycky jen jeden nebo pár obličejů, ostatní lidé jsou otočení bokem nebo zády.

U proslovů je ale krásné to, že všichni lidé v sále jsou otočení k tomu, kdo zrovna mluví. Pokud máš možnost postavit se poblíž hovořícího člověka (aniž bys na sebe příliš upozorňoval/a), můžeš tak vyfotit ze svojí pozice téměř všechny tváře hostů. A co víc, můžeš je fotit v jejich přirozenosti, svatebčané se totiž v tuhle chvíli nesoustředí na tebe, ale na člověka pronášejícího proslov.

Fotografování tradičního jedení společné polévky

Pár tipů jak fotit jedení novomanželské polévky:

 • Před přinesením polévky si vykliď prostor na stole před novomanželi v úhlu, odkud budeš fotit. Někdy jsou na stole poházené ubrousky od předkrmu, nějaký nahodilý nepořádek, vysoká svatební kytice nevěsty. Je divné, když na fotce mizí ruka s lžící za kytkou, takže není vidět talíř s polévkou.
 • Neboj se přijít až k novomanželům a fotit zblízka. Svatební hosté občas fotí mobily nebo je na místě kameraman. Tak ať máš výhodnou pozici a nikdo ti nestojí v cestě.
 • Pokud jsi nevyfotil/a čelo stolu novomanželů už při přípitku, vyfoť ho při jedení polévky. Často na něm visí nějaká dekorace.
 • Buď připravený/á s fotoaparátem stále u oka. Stejně jako u krájení dortu přesně nevíš, kdy přesně přijde dobrý okamžik.
 • Vyfoť i rodiče, na obou stranách, dokud nejedí a dokud se smějí novomanželům.
 • Pokud chceš vytvořit fotky, kde budou ženich s nevěstou vypadat elegantně, foť až v okamžiku, kdy mají lžíci v ústech a zavřená ústa. Není to těžké. Pokud si přeješ i nějaké fotografie s otevřenými ústy, mám pro tebe jeden tip: foť vždy ze strany a to sice z té strany, která je blíže osobě, která zrovna jí. Tzn. pokud zrovna ženich krmí nevěstu, postav se po boku nevěsty (Pokud tě ovšem nemrzí, že z boku neuvidíš všechny krásné zuby, sliny a mandle…). Z boku máš dobrý úhel pohledu do obličeje člověka, který zrovna krmí (protože se dívá na osobu, kterou krmí).
 • Až budeš mít hotové fotky společného jedení polévky, přestaň fotit. Všichni hosté už jedí, focení by je akorát rušilo při jídle a na fotky lidí s otevřenými ústy stejně nikdo není zvědavý.
fotografování svatební hostiny
fotografování na svatební hostině v hotelu Na Zámečku, Praha

Čas, aby svatební fotograf nabral síly na další část dne

Tak už máš nafocenou i hostinu a můžeš si dát i ty sám/sama oběd. Ale pouze pokud máš štěstí nebo pokud sis to zařídil/a ve smlouvě :-)) Jinak se ti taky může stát, že jídlo žádné nedostaneš. A v případě, že se svatba odehrává někde mimo město, v lokalitě, kde se třeba ani nevaří (jídlo je tam dovezené nebo napočítané přesně na počet hostů), tak se ti taky může stát, že zůstaneš o hladu. Já bych mohl vyprávět a určitě nejsem mezi svatebními fotografy sám, že? Ale svatební fotograf přece nepotřebuje jíst, nevykonává žádnou fyzickou práci, vydrží jeden den od rána do noci bez vody a bez jídla, nebo ne? Dej vědět svoje vlastní zkušenosti dole v komentáři ;-)

Až dojíme (až svatební hosté dojedí), tak vyrazíme na párové focení ženicha a nevěsty. Těš se ;-)

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments