svatební fotograf

Plánujete svatbu? Všechno, co musíte vědět

Máte svatbu poprvé? :-) Nebuďte zelenáči a podívejte se, na co se snoubenci nejčastěji ptají a v čem dělají nejčastější chyby.

Velké moudrosti pro ženichy

Jak poznám nevěstu?

No dobře no, tuhle otázku přeskočíme :-)

Na které straně nevěsty stojí tatínek nebo ženich?

Čestné místo je po pravé ruce, tam stojí dáma. Je to logické: pravá ruka bývá silnější, takže muž pravou silnější rukou snáze zachytí nevěstu, až si šlápne na šaty a bude padat :-) Prohozené strany jsou jen při některých církevních obřadech.

Který knoflík u saka má být rozepnutý?

Jediný rozepnutý knoflík má být ten nejspodnější. A to i u třívrstvého obleku (sako, vesta, košile), u saka i u vesty. Vypadá to blbě? To neřeš, hlavně, že je to podle etikety. Stejně se budou koukat všichni na nevěstu, ty jsi tam jen do počtu :-))

Čouhá mi tam dole kravata, je to tak správně?

Jasná páka, čéče. Kravata by měla ideálně sahat špičkou k opasku kalhot. Takže ani kratší, ani delší. Neboj, přinejhorším na třicátý pokus ji uvážeš správně :-))

Co je to korsáž a jak se to ovládá? :-)

Korsáž je ozdobná kytička, která patří na klopu saka ženicha. Konkrétně na levou klopu (blíže k srdci). Podle korsáže pozná nevěsta ženicha, protože všichni chlapi vypadají v oblecích stejně. Ke korsáži si nezapomeň před svatbou zajistit malý zavírací špendlík (já vím, stejně na to zapomeneš). Většinou přijde špendlík zapíchnutý v korsáži přímo od floristky, protože jsou ale špendlíky ukrutně drahé, někdy je tam nepřipíchnou. Možná je to i proto, že si pak květinářky škodolibě představují tvoje problémy, až nebudeš vědět, jak to k tomu saku připevnit bez špendlíku. Nakonec ti nezbyde nic jiného, než korsáž zasadit do horní kapsičky saka. To je ale vidlácký řešení, protože v kapse by měl být (už podle jejího názvu) jedině kapesníček. Takže korsáž vždy na klopu!

Jakou pánskou obuv zvolit na svatbu?

Tohle v Čechách moc chlapů neřeší. Klidně si vezmou běžné boty zvané derby. Jestli chceš být spešl a neplánuješ neformální venkovskou svatbu, pořiď si oxfordky. Hezky si je nablýskej, nezapomeň uvázat tkaničky uzavřeným šněrováním podle návodu, jakým se oxfordky vážou. A pak můžeš mezi chlapy machrovat u baru, že máš oxfordky, jak se podle etikety správně sluší a patří. Barva bot by měla být stejná jako barva opasku.

Pozn.: Další možností jsou běžecké boty. K čemu se budou hodit před svatebním obřadem? Bez komentáře, k ničemu nenavádím ;-)

Ze které strany se začíná gratulovat?

Po svatebním obřadu začínají svatební hosté gratulovat směrem od nevěsty. Ženich je gentleman a jakmile uvidí někoho, kdo se s gratulací přiřítí nejdřív k němu, tak mu dá zdvořile pěstí. Ostatně – mezi námi chlapy – ono ženichům není k čemu gratulovat :-P :-))

Jakou košili pro ženicha?

Záleží na osobních preferencích. Osobně mám plný šatník bavlněných nežehlivých košil od Anthony’s (dříve T.M.Lewin). S touto firmou jsem později vytvořil spolupráci, díky které si můžete stáhnout slevové kupóny.

Malé moudrosti pro nevěsty

Až mě budou ve svatební den líčit, kolik lidí mám u sebe nechat?

Vizážistku, fotografa, kameramana. Všechny ostatní vyhoď z místnosti. No dobře, klidně si tam nech další nejdůležitější osoby. Ale pokud bude v místnosti celá rodina, bude tam chaos. Ať se rodina sjíždí na svatbu jinde, než ve tvém bytě. Svůj telefon dej někomu, komu věříš, ať všechny problémy vyřizuje za tebe. Využij ráno k relaxaci. Jinak hrozí, že ženich u oltáře uvidí vystresovanou hysterickou ženskou a vezme pak nohy na ramena :-)

Naplánovala jsem na ráno časovou rezervu, stačí to?

Nestačí. Tři čtvrtiny nevěst v plánování podcení čas pro ranní přípravy. Pochopí to až v okamžiku, když se půl hodiny po plánovaném začátku obřadu začínají podruhé šněrovat svatební šaty (protože napoprvé se to nepovedlo). Musíš vzít v úvahu, že ve svatební den ráno řešíš spoustu neobvyklých věcí, se kterými nemáš zkušenosti. Reklamaci květin, hledání ztraceného podvazku, problém s rozbitým autem strejdy. Do toho všeho ti máchá štětcem před obličejem vizážistka a fotograf žvaní o tom, aby ses nemračila. Vážně, dej si dvojnásobnou časovou rezervu. Obzvlášť v případě, pokud je svatební obřad na jiném místě než tvoje přípravy – přejezdy jsou časově nejnáročnější. Nezapomínej ani na fotografování, je škoda, když závěr příprav proběhne v šíleném spěchu a chaosu, protože právě v závěru mají přijít na řadu ty nejdůležitější fotky.

Na kterou nohu se navléká svatební podvazek?

Některé zdroje na internetu tvrdí, že podvazek patří rozhodně na pravou nohu. Jiné píšou, že se podvazek rozhodně nosí na levé straně blíže k srdci. Dobrá zpráva je, že více možností neexistuje a že tvůj podvazek bude tak i tak schovaný pod sukní, takže ho nikdo neuvidí (leda by ho ženich veřejně sundával svými zuby).

Tatínek nevěsty předává její ruku ženichovi

Nevěsto, řekni tatínkovi, co je jeho úkolem na začátku svatebního obřadu. Není to jenom o tom, doběhnout k oltáři a rychle se vypařit. Ten úkol tatínků je takový, že předávají svoji dceru ženichovi, pánovi, který se o ni bude od toho okamžiku starat místo táty. Na obřadech to vidím vždy a znovu, jak tatínci s nevěstou dobíhají dopředu a pak zmateně neví, co dál. Nojo, chlapi jsou někdy zmatení, měj nad námi slitování a nenech mezi svatebčany vypuknout paniku. Stačí prostě jen říct něco takového: „Táto, až dojdeme nakonec, spoj moji ruku s rukou ženicha a řekni: Svěřuji ti moji dceru, dobře o ni pečuj.“

Kdy házet svatební kytici?

Svatební kytici házej až po fotografování. Někdy mají nevěsty snahu odhodit kytku hned po svatebním obřadu, ale pak by neměly kytici na fotkách. Leda bys měla pro hod vyhrazenou druhou kytici. Na druhou stranu svatební kytici je dobré házet ještě před západem slunce. Často se hod kytkou dává na poslední místa programu, ale pokud chceš kytku házet venku, ve tmě toho nebude moc vidět. Což se projeví hlavně na fotkách, ani použití blesku není úplně šťastné řešení.

Obecné svatební mudrování

Na kterou stranu píchnout tu zelenou trávu?

Myrty, stužky, souhrnně nazýváno svatební vývazky jsou poznávacím znamením svatebních hostů. Patří na levou stranu svobodným hostům, špendlíky píchejte přímo do srdce. Ženatí a vdaní nosí vývazky na pravé straně. Každopádně když uvidíte někoho, kdo vývazek nemá, znamená to, že se k vám vetřel nějaký cizinec, aby si naplnil břicho na svatební hostině. Než ho ale vypráskáte od stolu, zkuste opatrně vypátrat, jestli mu vývazek pouze nespadl na zem, protože to vývazek dělá rád.

Na co si dát pozor u svatebního obřadu?

No, na obřadu už je to celkem jedno. Od chvíle, kdy jste se zasnoubili, je už všechno jedno… ;-) Pokud se ale přece jen nevzdáváte, dejte aspoň pozor, co a kdo stojí ve směru, odkud bude přicházet ženich a nevěsta na svatební obřad. Občas se při venkovních obřadech stává, že v blízkosti zaparkuje autem někdo z hostů nebo se v pozadí zastaví hlouček cizích čumilů v kraťasech, atp. Také se vyhněte velkým reklamním slunečníkům z restaurací, propagující třeba pivo. Všechny tyhle věci jsou totiž vidět na fotkách a je lepší na fotkách vnímat nevěstu s tatínkem než auta a reklamní nápisy v pozadí. Někdy není úplně možné, aby fotograf pozadí rozostřil nebo úplně eliminoval z vašich svatebních fotografií.

Jak přicházet na svatební obřad?

Doporučuji, aby procesí svatebčanů přicházelo po samostatných párech, ne ve skupině. Stačí si uvědomit, že na fotkách jdou vidět jen lidi, kteří kráčejí v první řadě, ostatní lidi jsou za nimi zakrytí. Takže pokud chcete mít fotky všech důležitých párů (ženich s maminkou, svědkové, družičky, nevěsta s tatínkem), udělejte mezi jednotlivými páry časové rozestupy a nechte je vstupovat samostatně.

Je slušné začít jíst polévku, dokud všichni nemají před sebou jídlo?

Polévku, kterou mají nevěsta a ženich jíst z jednoho talíře, začínají jíst novomanželé hned, jak ji dostanou. Čekat na ostatní lidi není dobře, neboť personál restaurace jim obvykle záměrně přináší polévku až po delší chvíli. Je tomu tak samozřejmě proto, že jedení novomanželů ze společného talíře je tradiční atrakce a spousta škodolibých hostů se chce dívat, jak se novomanželé krmí, jak jim visí nudle od pusy a jak jim crčí voda z polévky do klína. Hosté si často nelení a jdou si udělat i fotku. Až poté může obsluha roznášet polévku hostům.

Jak zakrojit svatební dort?

První zakrojení dortu je další svatební tradicí. A jako každá tradice má i tato svoje pravidla a postupy. Nejdůležitější je, aby nůž drželi oba novomanželé společně. Prvním kouskem dortu se mohou nakrmit sami novomanželé, podobně jako předtím s polévkou. Nebo první kusy dostanou maminky, dále se dort roznáší podle důležitosti svatebních hostů (tatínkům, sourozencům, atd.).

První tanec novomanželů a rodičů

Prvním novomanželským tancem může být cokoliv, klidně ploužák. Důležité je, abyste ho neodbyli a věnovali mu celou jednu píseň. Nedělejte tu věc, že během jedné písně stihnete vystřídat partnera, rodiče i svědky. Jednak byste tím vyjádřili neúctu k rodičům, pro mnoho z nich je tanec s nevěstou/ženichem důležitý. A jednak to nebude čekat ani váš svatební fotograf a dáte mu tak méně času, aby pro vás stihl vyfotit všechny taneční páry (vemte si, že páry jsou na parketě dva: ženich s maminkou a nevěsta s tatínkem, chvíli trvá než se maminka a tatínek otočí v tanci kolem dokola tváří směrem k fotoaparátu, během necelé písničky to může být náročné stihnout.)

Druhá píseň patří vždy rodičům. Maminka se ženichem a tatínek s nevěstou. Začít tancovat s někým jiným nebo rodiče úplně vynechat je projevem neúcty.

Odebírat
Upozornit na
2 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jitka Buková
4 let před

Dobrý den, děkuji za vtipný popis všeho, co se týká svatby.
Jen bych chtěla upozornit, abyste si opravili gramatickou chybu v odstavci První tanec novomanželů a rodičů. „Důležité je, abyste ho neodbili“ – správně je „neodbyli“. „Bít je někoho tlouci, ale odbýt znamená odfláknout“