svatební fotograf

Jak fotit svatbu 11. díl – Svatební hry

Jak fotit svatební hry a veselí, jak úspěšně fotit momentky se svatebními hosty, jak být ve správný okamžik na správném místě. Jaká technika se ti hodí pro focení svatební zábavy.

V minulém díle se nám rozpadla kytice nevěsty při nárazu na zem. A teď už bude jenom samá zábava a veselí. Nebo alespoň pro svatebčany. Práce svatebních fotografů ještě neskončila!

Jak fotit svatební hry a veselí

Někdy se setkávám s klienty, kteří se na svojí svatbě rozhodnou nemít žádné hry, ani žádné tradice, že jim přijdou jako klišé, nedůstojné, atp. Fotil jsem i svatbu, kde nebylo žádné rozbití talíře, proslov s přípitkem byly odbyté, chyběl hod kyticí, nebyl ani jeden tanec, žádné hry. Takový svatební den je pro mě jako pro svatebního fotografa o něco větší výzvou, protože je logicky těžší vytvořit z menšího množství akcí nějaký příběh svatebního dne.

Focení momentek svatebních hostů

Svatební den bez akcí má ještě jednu nepříjemnost: nedají se dobře fotit momentky se svatebními hosty. Momentky totiž fotím právě v okamžicích, kdy je nějaká akce, kdy se lidé soustředí na to, co se před nimi děje (krájení dortu, první tanec, nějaká hra,…) a ne na to, že je fotí svatební fotograf. Lidé se při těchto akcích nesnaží „nahodit“ umělý úsměv pro svatebního fotografa. Pokud lidé celé odpoledne a celý večer jen sedí kolem stolů a povídají si spolu, bývá těžké je nestřeženě vyfotit s jejich přirozeným výrazem tváře. Proto klientům vždy doporučuji, aby zařadili na svoji svatbu nějakou akci alespoň pro fotky. Ale pozor, nesmí to být vyplňovací kvíz, kdy mají všichni svatebčané většinu času sklopenou hlavu k papíru a něco píší :-)

Pro focení svatební zábavy přesná pravidla opět neexistují a záleží jednak na prostředí, typu hry, ale hodně i na stylu focení fotografa. Takže jen pár obecnějších tipů v bodech:

Vyvaruj se přehnanému dokumentarismu

Nesnaž se zachytit s dokumentární přesností průběh hry. Nejsi na svatbě od toho, abys s přehnanou pečlivostí zaznamenal/a každé zvednutí boty (teď mám na mysli oblíbený manželský kvíz s botami). Místo toho si pro fotky vybírej jen to, co je zajímavé (a co třeba zaznamená náladu lidí).

Novomanželský kvíz se zvedáním bot
Novomanželský kvíz se zvedáním bot ženicha a nevěsty.

Soustřeď se na svatební hosty

Při takovém typu her (nebo při promítání filmu), kdy můžu mít jako fotograf větší odstup od svatebních hostů, se nejčastěji soustředím právě na svatební hosty než na samotné novomanžele. Fotím je nepozorovaně dlouhým sklem (70-200mm), jak se smějí, brečí, zkrátka momentky. Nejsou to ani tak záběry celých postav, ale hlavně detaily obličejů (třeba jen jeden nebo dva obličeje na každé fotce).

Buď ve správný okamžik na správném místě

Důležité je počkat si na správný okamžik, kdy se člověk rozesměje (to už dokážeš předem odhadnout, protože znáš všechny svatební hry nazpaměť). Vážné nebo zamračené výrazy nejsou tak populární, tak proč je fotit, když můžeš mít něco lepšího: přirozený úsměv nebo smích. Jakmile vyfotím rozesmátou fotku nějakého člověka, soustředím se hned na jiné lidi, abych měl fotky co nejvíce lidí. Občas je nutné přemístit se na jiné místo, abys měl/a výhled na jiné lidi a zároveň aby lidi nevěděli, kde zrovna fotíš a že příštím terčem jsou oni. Někdo si tě sice může na okamžik všimnout, ale nikdo nebude hlídat celou dobu každý tvůj pohyb. Takže přecházej sem a tam, dokud ho neomrzí sledovat tě).

Dojdi si pro lepší fotku

Pokud se někde v místnosti děje něco zajímavého, nestyď se tam dojít a fotit lidi zblízka. Od svatebního fotografa se to očekává a nikdo ti za to nebude nadávat, že je fotíš – děláš to ne pro sebe, ale pro nevěstu & ženicha. Přes celou místnost nevyfotíš tak zajímavé reakce v obličejích jako když stojíš přímo u lidí. Samozřejmě dodržuj zásady etického chování svatebního fotografa, nestrkej lidem foťák až k nosu, nenarušuj běh událostí, nefoť lidi s jídlem v otevřených ústech, atp.

Buď připravený na přítmí

Připrav se na to, že se svatební hry odehrávají často až v noci, a proto budeš nejspíš potřebovat blesk pro lepší kvalitu snímků. Osvětlení uvnitř místností bývá často žluté od žárovek, takže dobré je použít gel pro změnu modré barvy světla blesku. 

Vezmi si širokoúhlý objektiv

Pro některé svatební hry bývá nemožné používat objektiv s delší ohniskovou vzdáleností. Ani se základním objektivem tolik neuspěješ. Na řadu přicházejí nejširší skla. Například šikovný Canon RF 15-35 mm f/2,8L IS USM. (Canon mi za tuto reklamu koupil nový fotoaparát – ne, to píšu, jen abys mi záviděl/a, ve skutečnosti to není pravda… :-))

Vezmi si například hru ženicha se zavázanýma očima, který osahává lýtka žen a snaží se poznat svoji novopečenou manželku. Pokud nejsi přímo v centru dění a nefotíš širokáčem, tak si podle mého názoru – řečeno lidově – „vůbec neškrtneš“… V těchto chvílích už bývá alkoholem povznesená nálada, všichni jsou v jednom hloučku, jedno tělo vedle druhého, těžko se pak dá mluvit o možnostech nějakého odstupu fotografa.

Dost už bylo smíchu!

Tak jo, už toho bylo dost, zábava končí. Jdeme fotit první tanec nevěsty a ženicha. A hned potom další divoké tancovačky. Jestli máš sám/sama nějaké tipy, připomínky, vtipné zážitky ze svatebních zábav, poděl se o to s námi dole v komentáři ;-)

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments