svatební fotograf

Jak fotit svatbu 3. díl – První pohled ženicha na nevěstu

Jaké jsou možnosti prvního setkání nevěsty a ženicha ve svatební den? Jak vymyslet scénář pro fotografování prvního pohledu?

Kdy se nevěsta se ženichem vidí poprvé ve svatební den

První setkání nevěsty a ženicha (anglicky „the first look“) může proběhnout ve svatební den třemi nejběžnějšími způsoby:

  • nevěsta a ženich se ráno připravují spolu v jedné místnosti (spíš menší svatby), takže se vidí už od rána a žádné „první setkání“ se nekoná
  • ženich vidí nevěstu poprvé, až když k němu přichází s jejím tatínkem uličkou na začátku svatebního obřadu
  • jako kompromis mezi dvěma výše uvedenými může být setkání nevěsty a ženicha po tom, co jsou oba už oblečení, ale ještě před začátkem obřadu

V Praze si snoubenci obvykle přejí, aby se spatřili poprvé až při svatebním obřadu. Někdy se říká, že „když vidí ženich nevěstu v šatech před obřadem, přináší to smůlu“. Kouzlo chvíle prvního pohledu na začátku obřadu je neoddiskutovatelná. V České republice je ale i ta tradice, že ženich ráno před obřadem přijíždí se svojí rodinou do domu nevěsty, předává jí kytku, příp. ji musí vykoupit, oba dostanou od rodičů požehnání, atd. 

Každopádně někdy může být první pohled ženicha a nevěsty organizačně náročný, zejm. kvůli přejezdu z místa příprav na místo obřadu, kvůli zařizování formalit před začátkem obřadu nebo kvůli tomu, že je fotografování snoubenců naplánované před svatebním obřadem. Kompromisem pak může být, že se nevěsta se ženichem uvidí v okamžiku, kdy se oba oblečou. Nemusí to být kompromis z nouze, ale záměrně přidaný bod do harmonogramu, zejména kvůli získání zajímavějších fotografií. Pro fotografování to může být zajímavá příležitost, jak přidat další dílek svatebního příběhu. Nejde o to, že by v tom okamžiku ženichovi klesla čelist, padl na kolena, vytryskly mu slzy. Myslím si, že  pro pěknou vzpomínkou na svatební fotografii stačí i úplně obyčejné objetí.

První pohled ženicha a nevěsty
Ženich dostal instrukci být ke mně otočený, zatímco nevěsta přichází zezadu, obejde ženicha, abych ženichovi stále viděl do tváře a pak se na sebe poprvé podívají.

First look scénář

První pohled ženicha a nevěsty se dá efektně připravit po vzoru zahraničního first look konceptu. Svatební fotograf cíleně postaví ženicha do takového místa, aby vznikly skvělé fotografie. Ženicha otočí tváří k sobě, aby neviděl, jak k němu za zády přichází nevěsta. Nevěsta dostane od fotografa pokyn, aby přišla, obešla ženicha okolo a postavila se mírně z boku před ženicha. Ženich se nesmí celou dobu otáčet, protože svatební fotograf mu musí vidět do tváře.

Tipy pro fotografování prvního setkání

Scénář prvního setkání se dá vymyslet různými způsoby. Jakmile je všechno domluvené, můžeme ženicha ještě trochu navnadit, aby si uvědomil vážnost chvíle. Trochu ho můžeme potrápit i tím, že záměrně prodloužíme jeho čekání, aby se cítil víc napjatý. Celé tohle focení je o emocích, tak je dobré z toho „vyždímat“ co nejvíc. Podle mě jsou u naplánování scénáře nejdůležitější čtyři věci:

  • Jako svatební fotograf vyber místo pro první setkání takové, aby bylo na fotkách pěkné a mělo správné řešení světla. Zajímavá mohou být schodiště, po kterých přichází nevěsta. Nebo aleje, podloubí atd. Je lepší se vyhnout tmavým místnostem uvnitř domu, kde nebývá dostatek světla ani prostoru.
  • Jako svatební fotograf si přesně představ, jak má scéna proběhnout od začátku do konce. Potom dej jednoduché a přesné instrukce ženichovi i nevěstě. Vím, že snoubenci jsou v těchto chvílích poměrně dost nesoustředění, proto je potřeba mluvit krátce a jasně, jinak pokyny neprovedou správně.
  • Podle mě jsou v této chvíli nejdůležitější oči ženicha. Ať se děje, co se děje, fotograf musí zachytit výraz ženicha, jakmile prvně spatří nevěstu, o to jde. Nevěsta být vidět nemusí. Zachytit oba dva z boku může sice znít lákavě, ale pak v podstatě nemáš vyfoceného ani jednoho z nich pořádně. Protože emoce jdou vidět nejlépe z předního pohledu na obličej, nikoli z profilu.
  • Buď připravený na všechno, i na to, že ženich scénář pokazí a např. se k nevěstě otočí. Scéna se nedá opakovat, nekřič do této vzácné chvíle režisérské „Stop!“, místo toho prostě foť co nejlépe, jak dokážeš a respektuj, že všechno se netočí jen kolem fotografa. Svatba se nekoná kvůli focení, ale z jiných důvodů. Dodržuj zásady vhodného chování svatebního fotografa. Já osobně, jakmile tuhle scénu nafotím, nechávám pak snoubence spolu o samotě, aby si mohli říct něco pěkného v soukromí. Lidé by neměli vnímat svatebního fotografa jako nějakého vetřelce, který jim brání prožít společné intimní chvíle, ale spíš jako přítele, který se ty chvíle snaží zachytit pro jejich památku, pouze pro jejich dobro.

Jak fotíš první setkání nevěsty a ženicha?

A jak ty fotíš první pohled ženicha a nevěsty? Fotíš to podle nějakého osvědčeného vzoru, nebo vždycky jinak? Povedly se ti někdy opravdu zajímavé záběry z prvního setkání? Pochlub se dole v komentáři.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments