svatební fotograf

Jak fotit svatbu 9. díl – Krájení svatebního dortu

Jak vyfotit svatební dort před začátkem krájení, jak fotit událost krájení svatebního dortu a proč fotit při krájení dortu i svatební hosty.

V minulém článku jsme fotili nevěstu a ženicha. Dneska si povíme, jak se krájí svatební dort a jakým způsobem se dá sníst. Ne, to vlastně ne, jenom si povíme, jak se tohle všechno fotí (o jedení dortu možná někdy příště :-)).

Detaily svatebního dortu
Detaily svatebního dortu

Jak fotit krájení svatebního dortu

Detaily dortu ještě před zakrojením

Předtím, než novomanželé rozkrojí svůj svatební dort, vyfotím pár záběrů samotného dortu. Ještě než moderátor oficiálně vyhlásí krájení dortu, občas požádám personál podniku, aby mi dort položil na nějaké osamocené místo – dříve než se dort stane středem pozornosti všech lidí. Mám tak nějaký čas na to, abych dort v klidu nafotil ještě před jeho rozkrájením a nemám tak na pozadí fotek žádné lidi. Jakmile se dort zanese mezi lidi, obvykle k němu přiběhnou všichni s mobilem a fotí si ho ze všech stran.

svatební hosté si fotí svatební dort svými mobily
svatební hosté si fotí svatební dort svými mobily :-)

Typicky se snažím o tři záběry dortu:

  • celkový boční pohled (mírně z nadhledu)
  • „letecký pohled“ shora
  • větší detail vrchní ozdoby dortu (často tam jsou nějaké originální figurky)

Samozřejmě se dort nemusí fotit vždycky stejně a kreativitě se meze nekladou (pokud jí nekladou meze klienti).

Detaily svatebního dortu
Detaily svatebního dortu

Fotografování krájení svatebního dortu

Na krájení dortu bývá problém málo prostoru. Svatebčané dort někdy obklopí v úzkém kroužku a fotí s mobily v rukou. Takže se snažím být na místě mezi prvními, abych si zabral nejlepší místo a to si pak zuby nehty držím. Při krájení je dobré být celou dobu ve střehu, často přijde nějaké kratičké originální gesto novomanželů, jako třeba šermířská póza, olíznutí nože nebo sfouknutí nože (jako by se z něj vystřelilo), atd… Při prvním zakrojení je dobré se zaměřit na výrazy tváří novomanželů. Výrazy totiž bývají zajímavé, jak se novomanželé soustředí nebo dívají téměř vyděšeně na krájející čepel nože. Nejlepší pohled do obličejů bývá v tomto případě z podřepu svatebního fotografa. Jako druhou věc se snažím zachytit jeden větší celek (přehledně s celou situací) a do třetice uskočím do boku, abych vyfotil detail společného úchopu nože, jen ruce a nůž. Víte, co se říká o tom, kdo má v tuhle chvíli ruku navrchu – že bude mít i v manželství navrchu.

Stane se, že nevěsta a ženich kupodivu nevědí, jak se svatební dort tradičně krájí. Že mají nůž držet společně. Možná na to zapomínají kvůli tomu, že jsou v centru pozornosti, moderátor ani koordinátorka jim to neřekne… Tak jim to připomeň ty ;-)

Detailní fotografie svatebního dortu
Detailní fotografie svatebního dortu

Nezapomínej fotit svatební hosty

No a podobně jako třeba u zametání střepů rozbitého talíře, nemusíš fotit jenom hlavní aktéry – ženicha a nevěstu – ale nezapomínej fotit i svatební hosty. To je věc, kterou dělá celý den zpravidla jen svatební fotograf. Vždy když je nějaká akce, tak se svatebčané snaží mobilním telefon ulovit fotku nebo video toho, co dělá nevěsta a ženich. Nikdo ale nevěnuje příliš pozornosti svatebním hostům. Jak se hosté dívají, jak se smějí nebo posmívají, jak ukazují… Můžeš je fotit i při tom, jak se na začátku před krájením všichni seběhnou kolem svatebního dortu, jak drží v ruce tucet mobilů a tabletů a jak ho fotí ze všech stran.

Detailní fotografie svatebního dortu
Detailní fotografie svatebního dortu
Detaily svatebního dortu ve fotografiích
Detaily svatebního dortu ve fotografiích
Detaily svatebního dortu ve fotografiích
Detaily svatebního dortu ve fotografiích

Příště budeme chytat svatební kytici!

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments