svatební fotograf

Jak fotit svatbu 10. díl – Hod svatební kyticí

Pár tipů k tomu, jak fotit hod svatební kyticí.

Minule jsme dokázali sníst svatební dort, dneska si povíme o tom, jak končí přenádherná práce floristek :-) Aneb O princezně Jasněnce a létající kytici.

Jak fotit hod svatební kyticí

Myslím, že tradici házení svatební kytky není nutné představovat. Pro vyfocení opět neexistuje žádné pevné pravidlo. Dvě klasické pozice fotografů jsou:

  • stát (téměř) před nevěstou, takže fotit celou akci zepředu
  • stát z boku

Zepředu máš obvykle nejvíc prostoru (protože svatebčané stojí spíš po stranách) a taky nejlépe vidíš výrazy obličeje nevěsty a chytajících nezadaných slečen. Oproti tomu z boku bývá vidět situace trochu přehledněji (ne nadarmo právě z boku přihlížejí hosté).

Když ale píšu o focení zepředu, je lepší se přece jen postavit trochu na stranu (podobně jako je vidět na fotce níže), aby nevěsta nezakrývala slečny v pozadí svými zády. Mohlo by se totiž stát, že hozená kytka poletí ke slečně, která je v zákrytu za nevěstou, takže by chycení svatební kytice nebylo zaznamenané.

Každopádně postavit se můžeš i kamkoli jinam na odvážnější místa, obzvlášť pokud tvoji klienti zrovna nevyžadují fotografie s klasickým záznamem. Proč fotit vždy stejně, když můžeš být kreativní?

Tipy k focení hodu svatební kytice
Letící svatební kytka je dobře vidět proti čisté jednolité obloze.

Tipy pro focení hodu svatební kytice

  • Pokud máš na výběr, kde a ze které strany se bude událost fotit, pamatuj nejen na směr světla, vzhled pozadí za nezadanými slečnami, ale i na pozadí nahoře – aby byla pěkně vidět kytice letící ve vzduchu. Když kytici fotíš např. proti stromům, kytka může na takovém pozadí úplně zaniknout, na fotce ji budeš těžko hledat. Proti čisté obloze bude kytka vidět na první pohled.
  • Domluv se s nevěstou, ať kytici nehází hned, ale ať s ní chvílí otálí. Můžeš tak pohodlně vyfotit soutěživé slečny, které si už nedočkavě trénují výskoky, vykřikují vtipné poznámky, smějí se, atd. Stejně tak můžeš udělat ještě pár záběrů žertujících svatebčanů v okolí.
  • Přenastav si režim řízení fotoaparátu na nejrychlejší sekvenční mód. Když budeš fotit rychlostí jen tři snímky za sekundu, nebudeš mít jistotu, že zachytíš tu nejlepší fázi pohybu nezadané slečny ve výskoku. Samozřejmě si nejdřív doma ověř, kolik fotek za sebou můžeš udělat bez přerušení, než se ti zaplní buffer – aby se ti pak nestalo, že se ti přeruší focení už při letící kytce. To se stane, pokud máš příliš pomalý zápis na kartu – v takovém případě si pořiď rychlejší paměťovou kartu – nebo rychlejší fotoaparát :-)
  • Pokud se kytka hází venku, snaž si pohlídat, aby k tomu došlo ještě před západem slunce. I když to tak původně v harmonogramu bývá, často se házení kytky z důvodu různých zpoždění odsouvá do pozdních večerních hodin. Jak jsem psal výše, ten nejlepší okamžik výskoku slečen je těžké zachytit bez sekvenčního snímání klik-klik-klik-klik-klik. V noci ti ale nejspíš nebude blesk tak rychle pálit. Venku navíc nemáš od čeho odrážet blesk a pokud nemáš pro osvětlení lepší řešení (LED světlo nebo vzdáleně odpalovaný blesk), musíš pálit blesk směrem od sebe přímo do lidí – a to není pro lidi na fotkách lichotivé (a nejspíš ani příjemné, když jim ve tmě vpálíš blesk přímo do očí).
  • Pokud na začátku fotíš házející nevěstu, neboj se při dopadu kytky rychle vyběhnout přímo proti slečnám, abys je vyfotil zblízka. Nezřídka tam dochází k chaotické situaci a zdálky by se ti nepodařilo nic vyfotit.
  • Jakmile slečna s chycenou kytkou dojásá, nevypínej foťák, ale zaměř svoji pozornost na svatební hosty. Možná se ještě stále řehtají, ukazují kamarádům, jaký se jim podařil na mobilu záběr, vykřikují škodolibé hlášky na účet partnera slečny, atp. Rozhlížej se a foť, foť, tak ulovíš nejlepší momentky!
  • Jakmile opadne veselí, na závěr tradičně fotím dvojportrét nevěsty se šťastnou (do roka vdanou) slečnou.
  • Bonusový tip na závěr: té slečně, která chytila kytici, pogratuluj a slavnostně předej svoji vizitku. Pokud má už na svatbě partnera, můžeš jim udělat pěkný dvojportrét. Každopádně máš klientku na příští rok! (podle tradice – svatba do roka, že?) :-)

Jestli máš nějaké zajímavé tipy nebo vzpomínky na hody svatební kyticí, pochlub se dole v komentáři. V příštím článku si budeme hrát: Focení svatebních her.

jak fotit hod svatební kytice
Hod svatební kyticí fotografovaný z bočního pohledu
Vyplétání svatební kytice
Existuje i několik dalších alternativ k házení kyticí. Asi nejznámější je u nás vyplétání svatební kytice, kdy dívky chodí kolem nevěsty, ta má zavázané oči a postupně ustřihuje nebo jiným způsobem odstraňuje jednotlivé stužky – až zbyde jedna poslední stužka a dívka, která ji drží, se stává vítězkou.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments