svatební fotograf

Jak fotit svatbu 1. díl – Svatební detaily

První díl ze seriálu svatebního focení se věnuje svatebním detailům. Proč fotit detaily, jakým způsobem a čím.

Seriál o svatebním fotografování

Připravil jsem pro tebe 12 dílů seriálu o tom, jak fotit svatbu. Rozhodně to není univerzální návod, jak by měl postupovat každý svatební fotograf. Svatební fotografování je kreativní činnost a nedá se popsat pevnými pravidly. Tento seriál spíš poskytuje určitá vodítka, tipy k zamyšlení a poznatky z mých vlastních zkušeností.

Jak fotit svatební detaily
detail svatební kytice nevěsty

Čím začíná fotografování svatebního dne?

Celodenní fotografování svatebního dne začíná ráno (žádné překvapení). Méně jasná odpověď je na otázku: ČÍM začíná focení svatebního dne?

To už záleží na konkrétním svatebním fotografovi, případně na přání snoubenců. Lidé mají často představu, že se ráno fotí pudrování nevěsty :-) nasoukání do svatebních šatů a to je tak všechno. Skutečná situace může být ale složitější a mnohem více času může zabrat např. focení detailů: snubních prstenů, šatů, střevíců, atd. A právě o svatebních detailech je tento článek.

O tom, proč se fotí svatební detaily a které svatební detaily se fotí, jsem už psal. Teď se na to podíváme blíže z pohledu svatebního fotografa. Proč fotit detaily, jak a čím.

Ale ještě než začneme, chtěl bych ti položit takovou běžnou první otázku, kterou dostávám po příchodu na svatbu…

Dáte si kafe, pane fotograf?

V tu chvíli jsou ještě všichni v klidu. Já už ale vím, že během jedné až dvou hodin se tahle situace promění v běsnící peklo plné spěchu, hádek a šlehajících plamenů ze všech stran… Ne, to dost přeháním. Hmm… trochu přeháním. No tak dobře, tenhle blog asi svatebčané číst nebudou, takže je nemůžu vyděsit, když napíšu: ani tak moc nepřeháním. A ty, fotografe, jsi už určitě taky někdy zažil hektické svatební ráno. Takže co v takových chvílích odpovídáš – dáš si kávu, posedíš půl hodinky?

svatebni detail snubnich prstenu
detail snubních prstenů ze svatby

Proč vůbec fotit svatební přípravy?

Důvodem focení ranních příprav je vytvoření úvodu ke svatebnímu příběhu, poskytnutí základních informací o ději. Divák by měl z tohoto začátku pochopit, že se bude jednat o svatbu, měl by poznat nevěstu, ženicha a ideálně se o nich něco dozvědět. Pohádku o Červené karkulce můžeme taky začít vyprávět až od okamžiku, kdy myslivec páře břicho vlkovi, ale ztratí se nám tak začátek, nebudeme znát kus informací.

Jednou z možností, jak vtáhnout diváka nenásilně do děje, je předložit mu fotografie detailů svatebních předmětů. Když se nad tím zamyslíš, detaily mají hned několik silných vlastností.

 • působí esteticky dobře (a to i bez veliké námahy fotografa)
 • jsou nápovědou k vlastnostem člověka, kterému patří (např. styl prstenů)
 • prozrazují kontext doby a místa, kdy a kde se fotilo (když např. šperk vyfotíš vedle sněženek, v napadaném podzimním listí nebo na stylové lampě luxusního hotelového pokoje)
 • fotografie detailů jsou významné pro klienty

Jak fotit svatební detaily

K focení detailů jsou tři základní přístupy:

 • detaily věcí fotit jako dvě zátiší: nevěsty a ženicha – to může svatebnímu fotografovi ušetřit spoustu času a energie, zvlášť pokud má před sebou dlouhý namáhavý den
 • detaily fotit po jednom na různých místech (řetízek na jedné květině, náušnice na jiné květině,…) – při prohlížení jednotlivých snímků se nenudíš, ale jako soubor fotek na stejné dvoustraně fotoknihy to působí nesourodě
 • detaily fotit po jednom na stejném místě – vznikne tak sourodý soubor fotografií na stejném pozadí, stejně nasvícený, stejně barevný, ideálně s podobnou hloubkou ostrosti atp.
 • (čtvrtý přístup: nefotit žádné detaily)
detail svatebních střevíců nevěsty
detail svatebních střevíců nevěsty
svatební detail podvazku nevěsty
svatební detail podvazku nevěsty

Čím fotit svatební detaily

Pro fotografování detailů máme v podstatě tři základní možnosti (pak můžeš fotit ještě kompaktem nebo mobilem):

 • makrokroužky
 • makroobjektiv
 • objektiv s menším poměrem zvětšení (běžné objektivy)

Makrokroužky jsou nejlevnější varianta, zároveň zaberou v batohu nejméně místa a mají mnohem nižší hmotnost než objektivy. Sám jsem s nimi svatební detaily kdysi fotil, dokud jsem si nepořídil makroobjektiv. Šlo to, ale nemůžu říct, že by se mi nějak osvědčily. Svatební fotograf má s nimi předem danou vzdálenost, ze které musí fotit, aby byly předměty správně zaostřené. Jako ekonomická varianta je to dobré, ale na svatbu, kde je obvykle málo času, je hraní s makrokroužky docela protivná záležitost (alespoň pro mě byla).

Makroobjektiv je profesionální varianta. Makroobjektiv sice můžeš použít i na jiné focení než na detaily, ale pokud jsi už vybavený kompletní výzbrojí objektivů, tak stejně najdeš v batohu vždycky vhodnější objektiv pro další typy focení, než je makro. Takže makroobjektiv ti pak zůstává jen na pár detailních záběrů ráno. Možná se ptáš, jako spousta dalších svatebních fotografů, proč se teda s makroobjektivem tahat, když se stejně využije jenom na méně než jedno procento všech svatebních snímků. Osobně ale věřím, že i jeden jediný snímek by měl smysl, pokud by byl zajímavě vyfocený. Makroobjektiv je věc, která tě dokáže opět o něco více odlišit od šedé masy jiných fotografů, která ho nepoužívá.

Běžným objektivem myslím i skla za sedmdesát tisíc, které ale nespadají do kategorie makro. Boty a kytky s tím vyfotíš, zátiší sestavená z více šperků taky, ale na nějaké super detaily nečekej zázraky. Šidit to můžeš větším výřezem fotky v postprocesu, ale výsledek nebude stejný jako s makroobjektivem.

svatební detail podvazku a střevíců nevěsty
svatební detail podvazku a střevíců nevěsty
jednoduché zátiší se snubními prsteny
jednoduché zátiší se snubními prsteny

A jak ty fotíš svatební detaily?

A co ty? Patříš k těm lidem, kteří si ráno raději o tři hodiny přivstanou, aby byli na místě svatby hned od začátku? Nebo ti stačí přijít až na poslední chvíli? Co všechno ráno fotíš a kolik ti to zabere času? Nech nám dole komentář ;-)

Příště se vrhneme na první fotky nevěsty a ženicha při svatebních přípravách.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments