svatební fotograf

Zásady etického chování svatebního fotografa

Být dobrým fotografem neznamená jen dělat skvělé fotky. Svatební fotograf nesmí kazit svatebčanům příjemný prožitek svatebního dne. Na co si dávat na svatbě pozor, abyste ji svatebčanům nepokazili a byli u nich oblíbení?

 1. Nefoťte svatby, dokud neumíte fotit. Ať to nedopadne jako tady. Nejde o vás, jde o jedinečnou vzpomínku vašich klientů. Svatba není od toho, abyste si na ní cvičili techniku focení.
 2. Važte si vašich zákazníků. A to nejen naoko, ale opravdově. Jsou to právě oni, kdo vás živí a kdo vám umožňuje dělat to, co děláte rádi.
 3. Přicházejte na svatbu dobře a zodpovědně připravení. Snažte se být v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Pro fotografa je to pracovní den, pro svatebčany je to ale završení dlouhodobých snah a oslavný den. Do svatby vložili spoustu peněz, času a energie.
 4. Nenuťte svatebčany dělat něco, co sami nechtějí. Někteří svatební fotografové jsou vyhlášení lamači rukou. Jakmile dojde na portrétní focení ženicha a nevěsty, fotografové posouvají jejich končetiny do takových krkolomných póz, až to není vůbec příjemné. Nebuďte taky takoví.
 5. Nikdy se nehádejte se svatebčany a nepostrkujte se s nimi. Jediný dovolený knockout je při prvním polibku, jako tady.
 6. Nezaclánějte ve výhledu rodičů (a dalších svatebčanů) při důležitých okamžicích (zejm. při svatebním obřadu).
 7. Neblýskejte do očí svatebčanů silným bleskem. V průběhu obřadu zvažte, jestli blesk opravdu potřebujete. Podle mě je někdy lepší trochu horší kvalita fotek než narušení obřadnosti ohňostrojem blesku (platí např. i pro první tanec ženicha & nevěsty, pro intimní okamžiky se zapálenými svíčkami, atd.).
 8. Nestrkejte slzícím maminkám objektiv přímo před nos. Zbytečně na sebe neupozorňujte, foťte je co nejvíc nenápadně, aby se nestyděly projevit svoje pocity.
 9. Zejména při svatebním obřadu se pohybujte důstojně, omezte pohyby na minimum, před svatebčany choďte pomalu. Vzadu, kde svatebního fotografa nikdo nevidí, si můžete i zaběhat (někdy je to z hlediska krátkého času obřadů potřeba – když chcete odběhnout opravdu daleko a udělat větší záběr).
 10. Pokud vám při svatebním obřadu na podlaze pískají boty nebo hlasitě vržou parkety, pohybujte se co nejméně.
 11. Vnímejte okolí kolem sebe. Neshazujte svými zády obrazy, svícny, atp., nešlapejte zbytečně na skřípající prkna, atp.
 12. Pokud nemáte zkušenosti s církevními obřady, nejdříve si je nastudujte, zeptejte se přátel atp. Za hlasité cvakání zrcátka/závěrky v průběhu čtení z Písma nebo za divoké pobíhání po kněžišti vás kněz pravděpodobně nepochválí.
 13. Nemluvte v průběhu svatebního obřadu.
 14. Neotvírejte v průběhu obřadu hlasité zipy batohu, obecně mějte techniku dopředu připravenou tak, abyste v průběhu obřadu nevyrušovali.
 15. Nekažte záběry kameramanovi. Snažíte se pro klienty o nejlepší společný výsledek.
 16. Nesahejte při focení na modely, zejm. na nevěsty. Pokud jste si jistí, že jim nebude vadit, když jim rychle narovnáte vlas atp., tak oznamte, že to uděláte a udělejte to. Jak říká fotografka Sue Bryce, neptejte se: „Můžu na tebe… prosímtě… sáhnout?“ Zní to víc úchylně, než kdybyste to rovnou udělali a bylo by hned po všem.
 17. Pijte alkohol pouze do té míry, že budete schopní bezpečně a zodpovědně donést hotové snímky ze svatby domů.
 18. Přijďte na svatbu slušně oblečení. S oblečením svatebních fotografů bývá boj, protože je potřeba vyvážit sportovní/pracovní funkci s funkcí společenskou/formální. Některé věci jsou ale dle mého názoru neoddiskutovatelné a patří mezi ně krátké kalhoty s chlupatýma nohama – to na klasickou svatbu prostě nepatří.
 19. Nemluvte vulgárně, chovejte se celkově slušně, važte si toho, že máte příležitost být součástí jednoho z nejvýznamnějších dnů života vašich klientů.
 20. Nenuťte svatebčany zbytečně opakovat nějaké akce, pětkrát oblékání saka, dvakrát novomanželský tanec atp. Svatba se netočí kolem fotografa. Buďte připravení, abyste nic nepropásli, tak všechno zvládnete napoprvé. (Jednou jsem fotil přípravy ženicha a kameraman dorazil na místo až v okamžiku, kdy byl ženich kompletně oblečený. Kameraman donutil ženicha znovu se vysvléknout, sundat sako, rozvázat kravatu, rozvázat boty…)
 21. Nechte svatebčanům osobní prostor, ať si můžou užít svůj svatební den. Např. jakmile nafotíte po ranních přípravách první setkání ženicha a nevěsty (the first look), nechte pak snoubence nějakou chvíli o samotě, aby si mohli v soukromí říct cokoliv, co je pro ně důležité. Při prvním novomanželském tanci jim neklepejte na rameno, aby se otočili směrem k foťáku, atp.
 22. Nepublikujte fotografie, které by někoho zesměšňovaly nebo zobrazovaly v intimních situacích (zvednutá sukně při výskoku k hozené kytici, polozavřené oči, otevřená ústa při jedení, nahota při přípravách nevěsty…) Svatební fotograf by měl chránit nejen svoje přímé klienty (ženicha a nevěstu), ale i všechny ostatní vyfotografované lidi, přestože ti nás neplatí. Nezobrazujte zbytečně nedostatky lidí, nikdo není dokonalý.
 23. Nešlapejte na šaty nevěsty. Pokud k tomu máte neodbytnou touhu, tak to dělejte alespoň tajně, aby to nikdo neviděl :-)
 24. Předtím než řeknete, co mají lidé před vaším objektivem dělat, přesvědčte se, že je to bezpečné. Nestavte lidi na kraj skály, na vratký most nad rozbouřenou řekou, neříkejte jim, ať skáčou v podpatcích nebo nad kluzkou zemí, neboť by si mohli ublížit.

Zažité hrůzy z focení

Většina svatebních fotografů nejspíš zavrtí hlavou a pomyslí si, proč jsem sepsal takové samozřejmé zásady. Pravda je bohužel taková, že většina z těch výše popsaných bodů vychází z mých dřívějších pozorování. V minulosti jsem viděl nebo slyšel různé odstrašující případy, kdy fotografové nebo kameramani nedbale porušovali jednu nebo více popsaných zásad. Nejspíš i vy znáte nějaké hrůzostrašné příhody z dřívějška, tak je neváhejte napsat do komentáře ;-)

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments