svatební fotograf

Svatební hry a zábava

Seznam nejlepších svatebních her pro svatební hostinu a svatební oslavu. Hledáte inspiraci, jak na svatební párty zabavit všechny svatebčany, aby se nikdo nenudil? Jako svatební fotograf jsem se už zúčastnil nespočtu svatebních oslav, takže vím, které hry jsou osvědčené a zabaví nejen svatebčany, ale i novomanžele. Připravil jsem pro vás tipy na nejoblíbenější svatební hry včetně návodů a PDF ke stažení. Tento přehled společenských her se dá samozřejmě použít nejen po svatebním obřadu, ale i pro svatební rozlučku a po letech i pro výročí svatby.

Jako svatební fotograf vím, že svatební hry jsou důležité nejen pro zábavu svatebčanů, ale také pro nafocení reportážních fotografií, na kterých se budou vaši svatební hosté tvářit přirozeně a smát se. Hosté se soustředí na hru a nevěnují pozornost svatebnímu fotografovi. To jsou vždy nejlepší příležitosti pro to, aby se lidé nenápadně vyfotili. I proto věnujte svatebním hrám náležitou pozornost, ať máte ze svatební oslavy spoustu vyfocených pěkných „momentek“.

Seznam svatebních her

Svatební hry pro svatebčany

Svatební hra Královský kočár

Královský kočár je jedna z nejčastějších českých svatebních her. Hodně se při ní pije alkohol, takže je to takříkajíc cesta do pekel. Proto by se měla hrát až v pozdějších hodinách svatebního večera, kdy už tolik nevadí, že někdo spadne pod stůl. No vlastně v případě královského kočáru může spadnout spíš pod židli, protože tuto svatební hru hraje jedenáct svatebčanů, usazených na židlích podle pravidel. Připravil jsem pro vás podrobná pravidla hry Královský kočár a vymyslel jsem nový příběh hry!

Svatební hra Rok s novomanželi – úkoly na 12 měsíců

Rok s novomanželi je mojí nejoblíbenější svatební hrou. Musíte vědět, že jsem svatební fotograf, a tak jsem už viděl stovky her i v různých obměnách. Některé hry ztrácejí pro znalého diváka při jejich opakovaném zhlédnutí humornost. Není to ale případ svatební hry Rok s novomanželi, která mě zatím ne a ne omrzet. Je to dáno tím, že velký díl zábavy tvoří nahodilost, improvizace a chování svatebních hostů, které je na každé svatbě jiné. Zároveň není těžké vymyslet vlastní obsah hry, takže se tolik neopakuje jako jiné svatební hry. Sepsal jsem pro vás přesná pravidla hry a úkoly na dvanáct kol hry, i na 12 měsíců pro poražené hráče.

Svatební tombola

Svatební tombola je hra, při které se losují výherci cen. Výherci jsou svatební hosté, kteří si předtím zakoupili lístky s čísly. Většinou se jedná o ceny, u nichž jsou nejdůležitější jejich názvy. Názvy jsou totiž zveřejněné už před prodejem slosovacích lístků a záměrně navozují falešnou představu zajímavých a velkolepých výher, přitom ve skutečnosti se jedná jen o humorné drobnosti. Čtěte podrobná pravidla tomboly a více než 170 tipů na věcné výhry v tombole.

Kvíz pro svatební hosty

Svatební kvíz obvykle uvádějí novomanželé. Svatebním hostům pokládají otázky, které prověří, jak dobře svatebčané znají ženicha a nevěstu. Na druhou stranu mají lidé možnost dozvědět se o nich i něco nového.

Otázky pro hosty můžete vymyslet i zcela kuriózní, abyste svatebčany co nejvíce pobavili. Vzpomeňte si na svoje humorné okamžiky nejen z nedávné doby, ale třeba i z dětství. K otázkám můžete přidat tři možnosti odpovědí, abyste hádání hostům usnadnili. Příklady otázek do svatebního kvízu pro svatební hosty:

  • Co dostala nevěsta od ženicha jako první dárek?
  • Kde se seznámil ženich s nevěstou?
  • Ve kterém roce se ženich s nevěstou seznámili?
  • Kde ženich požádal nevěstu o ruku?
  • Který byl nejoblíbenější plyšák ženicha?
  • Jak se jmenuje pejsek, kterého mají ženich s nevěstou?
  • Jaká je nejoblíbenější květina nebo barva nevěsty?
  • Ve kterém evropském městě se spolu novomanželé ztratili a museli se ptát na cestu domorodé babičky?
  • Kvůli čemu zmeškali nevěsta se ženichem odlet letadla do Londýna?
  • Ve kterém státu zůstal apendix ženicha?
  • Čím praštil ženich svého bratra, když mu bylo šest let?

Na závěr nezapomeňte kvíz vyhodnotit a vítězné jednotlivce nebo týmy odměnit (buď věcnou cenou nebo tancem s novomanželi nebo panákem u baru).

Jako svatební fotograf musím napsat, že kvíz pro hosty má i jednu svoji nepříjemnou vlastnost. Pro fotografování bývá ze všech svatebních her nejméně vhodný, protože lidé mají většinu času skloněnou hlavu nad papírem, kde něco vyplňují nebo píšou. Když konečně zvednou hlavu, přemýšlejí nad otázkami, proto se často mračí. Pokud chcete mít více rozesmátých fotek a nemáte možnost do programu zařadit více her, doporučuji vám zvolit jinou hru než kvíz pro svatebčany.

Nebo kvíz připravte tak, že se ho zúčastní pouze pár hráčů. Všichni nastoupí do řady, k dispozici dostanou papíry s tužkou. Po každé otázce napíšou svoji odpověď na papír a pak ji všichni současně ukážou před sebe. Ten z účastníků, který odpověděl správně, udělá krok dopředu. Ostatní zůstávají stát. Na konci vyhrává ten, kdo stojí nejdál od původní řady (udělal nejvíce kroků = správných odpovědí).

Svatební kvíz může mít ale i jinou podobu, kdy otázky směřují naopak na novomanžele a ti odpovídají (nejčastěji zvedáním bot).

Soutěž ve skládání puzzle z předsvatebních fotografií

Pokud jste pojali přípravy na svatbu svědomitě a několik týdnů/měsíců před svatbou jste s vaším svatebním fotografem zorganizovali předsvatební fotografování, pak můžete výsledné fotografie použít pro zabavení svatebčanů. Z předsvatebních fotografií si nechte vyrobit puzzle, pexeso, karty nebo je použijte jako potisk dřevěných kostek. Svatební hosty rozdělte do týmů a vyhlaste soutěž, kdo puzzle/kostky složí nejdříve. Na složené puzzle se vám můžou svatebčané podepsat fixem. S kostkami můžete soutěžit i o nejvyšší věže do výšky nebo je pak dětem dáte na hraní.

Videoprezentace složená z fotografií

Vytvořte pro svatební hosty krátkou videoprezentaci složenou z vašich fotografií, tzv. slideshow z fotek. Fotky mohou mapovat váš život od dětství až do svatby nebo se zaměří pouze na párové fotografie a předvedou to nejlepší nebo nejvtipnější, co jste spolu jako ženich a nevěsta prožili. K videu můžete použít i nějakou písničku a krátké vtipné texty. Video můžete nechat promítnout hostům i v době, kdy s nimi zrovna nebudete kvůli svatebnímu fotografování, tím je zabavíte.

Představení svatebních hostů

Pokud se vaši svatební hosté navzájem příliš neznají, můžete zkusit prolomit ledy tím, že je necháte postupně se představit. Každý postupně vstane, řekne svoje jméno a (příbuzenský) vztah k novomanželům, odkud a odkdy zná nevěstu nebo ženicha a nějakou příhodu z minulosti, která se váže společně k němu a novomanželům. Pokud se sejdou lidé se smyslem pro humor, máte o skvělou zábavu postaráno a navíc se tak všichni seznámí.

Poznávací svatební hry pro svatebčany

Svatební hosté se musejí poznat podle hlasu. Muži a ženy se vzájemně nevidí, jsou k sobě otočení zády. Jeden z nich vždy zavolá: „Kde je můj miláček?“ A pokud si jeho partner/ka myslí, že uslyšel/a její/jeho hlas, musí odpovědět: „Tady!“ Který pár se najde jako poslední, ten prohrál.

Krájení svatebního dortu

Nepamatuji si, že by na některé svatbě chyběl dort. Ve skutečnosti byl i na těch svatbách, kde jinak žádný jiný program nebyl. Společné novomanželské zakrojení svatebního dortu je zkrátka nutnost. Už jsem se ale setkal i s tím, že nevěsta se ženichem nevěděli, jak dort zakrojit. Je to jednoduché: novomanželé by měli držet nůž společně!

Hod svatební kyticí

Jak se hází svatební kytice nemusím nikomu vysvětlovat, tuhle tradici každý zná. Říká se, že žena, která svatební kytku chytí, se bude do roka vdávat. Pokud je vám líto svatební kytky, můžete si u květinářky objednat i jednu menší házecí kytičku, která je určená vyloženě pro tento účel. Vynalézavější nevěsty si obstarají kytici, která se ve vzduchu rozletí na několik menších kytiček a přinese tak radost většímu počtu dívek.

Na některých svatbách se hází i korsáž ženicha (to je ta ozdobná kytička na klopě jeho saka). Tu hází ženich mezi muže.

Sundání podvazku nevěsty

Ženich by měl podvazek z nohy nevěsty sundávat pouze svými zuby, bez pomoci rukou. Jakmile se mu to podaří, může podvazek vstřelit mezi soupeřící muže. Většinou jde ale podvazek do dražby.

Svatební hry na výběr peněz

Pokud chcete od svatebních hostů vybrat peníze a použít je třeba svatební cestu, na zaplacení nákladů svatby nebo na úplně jiný, třeba charitativní účel, existují minimálně tři způsoby:

  • Svatební tombola – inkasujete za každý slosovací lístek
  • Dražba podvazku
  • Opijete svatební hosty do bezmocné němoty a pak je všechny oberete o peníze :-)) Nejlepší je pak rychle utéct na svatební cestu.

Novomanželský tanec

Na novomanželský tanec nemusíte chystat kdovíjak složitou choreografii. Většina novomanželů volí jednoduchý ploužák. První tanec patří jen novomanželům, ale nezapomeňte, že hned druhý tanec patří novomanželům s rodiči. Je dobré toto tradiční pořadí vždy dodržet, protože jinak můžete někoho urazit nebo zmatete dýdžeje i fotografa. Až po tanci s rodiči smějí tancovat ostatní hosté. Je to tak nejen kvůli úctě k rodičům, ale i proto, aby byl prostor vytvořit pěkné formální fotografie.

Taneční hry na svatbě

Nabídka svatební taneční zábavy je hodně pestrá. Mezi časté taneční hry na svatbách patří:

  • Tanec s balónky – Svatební hosté tančí v párech, mají k nohám přivázané nafukovací balónky. Cílem hráčů je šlapat na cizí balónky, nechat je prasknout, zároveň ale chránit ten svůj balónek. K boji se nesmějí používat ruce. Vyhrává ten pár, jehož balónek vydrží nezničený jako poslední. Doporučuji, aby si před začátkem hry všichni vyzuli boty, jinak budou mít účastníci bolestivě podupané nohy, dámy si v podpatcích zvrtnou kotníky, některé boty jsou pro ničení balónků vhodnější než jiné, bez bot bude zkrátka soutěž bezpečnější a férovější.
  • Tanec okolo židlí – Židle se rozestaví do kruhu, svatební hosté kolem nich chodí nebo tančí, dokud hraje hudba. Dýdžej v náhodných chvílích hudbu vypne a v ten okamžik si musí každý sednout na jednu židli. Jelikož je židlí o jednu méně než hráčů, jeden z hráčů vždy vypadne ze hry. Pak se odstraní i jedna židle a může začít další kolo. Až zbyde pouze jedna židle a dva hráči, vyhrává ten, kdo se v posledním kole stihne posadit na poslední židli.
  • Taneční podlézání laťky nebo provázku – Tancující páry nebo jednotlivci mají za úkol podlézt pod laťkou nebo pod nataženým provázkem. Každý, kdo se provázku dotkne nebo shodí laťku, vypadává ze hry. Pro všechny hráče, kteří dokázali podlézt, se laťka/provázek o něco sníží a podlézají pak znovu.
  • Tanec s jablkem, ořechem, míčkem, vejcem, bramborou, pomerančem, citrónem… – Taneční páry si umístí mezi čela jednu z uvedených věcí a nesmí jim při tanci spadnout na zem. Pokud předmět spadne z čela, mohou jej stále držet tělem, ale po pádu na zem vypadávají ze hry. Aby se to více okořenilo, páry mohou tvořit lidé, kteří se neznají. Podpořit se to dá i vytvořením poroty, která hodnotí taneční kreace a odvahu. Pokud se jako předmět použije vejce, může být uvařené, ale i syrové.
  • Tanec pogo – tanec pro odvážné, bez pevného řádu. Lidé divoce skáčou, máchají rukama, zvedají nohy, neustále do sebe vzájemně narážejí. Kdykoliv někdo upadne na zem, lidé mu musejí pomoct zpátky na nohy. Tomuhle já říkám masakr :-) Ptáte se, jestli jsem to skutečně viděl na svatbě? Ano, viděl! Ideální pro láskyplné svatby…
    Ukázka tance pogo na YouTube

Nacvičené taneční vystoupení

Nevěsta, ženich nebo svatebčané si občas připraví taneční vystoupení, které pak předvádějí pro ostatní jako překvapení. Secvičí si dopředu nějakou skupinovou choreografii, nemusí to být nic složitého, často se vsází spíš na humor.

Zábavný pytel plný rekvizit

Když zábava pokročí, vhoďte na parket pytel plný rekvizit. Každý ze svatebčanů si musí poslepu vytáhnout jednu věc z pytle a vzít si ji na sebe. V pytli budou připravené masky a škrabošky, paruky, havajské květinové věnce, korunky, čelenky, rohy a parohy na hlavu, pirátské a jiné klobouky, nalepovací vousy a kníry, potápěčské ploutve a další… Všichni při tom tančí a na konci všichni společně zapózují pro svatebního fotografa.

Zpěv na svatbě – karaoke

Pokud budete mít na svatbě někoho, kdo umí hrát na nějaký hudební nástroj nebo zpívat, pověřte ho, aby si připravil dvě tři písně. Připravit můžete ale i karaoke, kdy budou zpívat všichni.

Svatební hra, při níž svatebčané hádají osobnost

Tato hra je vhodná zejména pro případ, kdy se lidé na svatbě moc neznají a umožníte jim tak spolu začít komunikovat. Na záda nebo na čelo každého ze svatebních hostů připevněte cedulku. Na cedulce bude vždy napsaná nějaká osobnost, kterou bude člověk představovat. Vyberte si, jestli to budou fiktivní postavy (například z knížek nebo filmů), reálné osobnosti, zvířata nebo předměty. Člověk nevidí nápis na svojí cedulce a musí přijít na to, čím se stal. Přichází na to způsobem, že pokládá otázky ostatním svatebním hostům a ti mu vždy odpovídají způsobem ANO – NE – NEVÍM. Aby se lidé neptali jen svých známých, můžete jim dát limit, že každému člověkovi můžou dát max. 2 otázky, pak se musejí jít ptát jiného člověka.

Vylepšení hry spočívá v tom, že postavy na cedulkách budou vždy v párech. Tzn. že jedna cedulka bude mít nápis třeba Křemílek, druhá cedulka Vochomůrka. Nebo Doyle a Bodie (ze seriálu Profesionálové), Šíp a Uhlíř, Eva a Vašek, atd. Každý ze svatebních hostů musí nejen zjistit, co je sám zač, ale musí pak k sobě najít i člověka, který představuje jeho protějšek. Samozřejmě vyhrává nejrychlejší dvojice.

Svatební hra Blázni – z pořadu Partička

V zábavním pořadu Partička se objevila hra na blázny. I tu si můžete zahrát na veselé svatbě. Hra spočívá v tom, že se svatební hosté domluví na třech reakcích. Každou reakci vyvolává jeden spouštěč. Novomanželé jsou při domlouvání spouštěčů a reakcí pryč, nesmějí je znát, protože jejich úkolem je právě poznat všechny tři spouštěče a všechny tři reakce.

Příklady reakcí:

  • Všichni svatební hosté začnou tleskat.
  • Všichni se napijí
  • Všichni se chytí za ruce
  • Všechny páry si dají pusu
  • Nebo méně nápadné reakce: Pár svatebních hostů se postaví nebo si dojdou pro chlebíček…

Spouštěč dané reakce může být buď nějaké slovo nebo gesto. Aby bylo možné spouštěče použít, novomanželé se nahlas baví s moderátory hry (hru mohou moderovat např. svědci). Svatební hosté je bedlivě pozorují a poslouchají, protože jakmile moderátoři nebo novomanželé vysloví spouštěcí slovo (nebo provedou domluvené gesto), následuje reakce svatebních hostů. Novomanželé si naopak musejí všímat nejen moderátorů (kvůli spouštěčům), ale i svatebních hostů (kvůli reakcím).

Příklady spouštěčů:

  • Překřížení rukou na prsou, drbání se ve vlasech…
  • Slova „nevím“, „proč“…
  • Vyslovení jakéhokoliv dne v týdnu, jakéhokoliv jména osoby atd…

Ukázka z Partičky na YouTube

Svatební hra Hledání kolíčků

Svatební hra s kolíčky je soutěž pro páry. Dámám se zavážou oči. Na pány se připevní tři kolíčky nebo stuhy (na hlavu, ruce, boty nebo oblečení). Dáma která nejrychleji na svém partnerovi najde všechny tři kolíčky, vyhrává.

Pokud nesoutěží všichni zároveň, je potřeba jim měřit čas, aby se dal srovnat s časem ostatních párů. Svatební hosté pak mohou dámám napovídat stylem „voda, přihořívá, hoří“, můžou ale i záměrně mást, aby navigovali do špatných míst.

Svatební hra Včelky

Včeličky jsou hra pro mladé dospělé svatebčany. Prudérním lidem se rozhodně nebude líbit. Připraví se dva týmy o stejném počtu hráčů. Každý z hráčů si na zadek přiváže balónek. První hráči z obou týmů se opřou o židli a nastaví zadek s připevněným balónkem. Jakmile se hra odstartuje, přiběhne k nim další týmový hráč z řady, položí jim ruce na boky a snaží se jejich balónek co nejdříve prasknout. Nesmí ho ale prasknout rukama ani nohama, takže používá jen přírazy kyčlí… Jakmile balónek praskne, první hráč odbíhá, druhý hráč se chytne židle místo něho a přibíhá další hráč z týmu. Zvítězí to družstvo, které má všechny balónky zničené jako první.
Ukázka ze hry na Včelky – YouTube

Svatební hra Písmena

Vytvoříte dva nebo více týmů. Z košíku vytáhnete jedno písmeno, ukážete ho a spustíte odpočet. Během minuty (čas zvolte podle potřeby) musejí hráči nanosit na týmové kupy co nejvíce věcí, jejichž název začíná na vylosované písmeno.

Když např. vylosujete písmeno „K“, hráči mohou přinést: kravatu, kytici, kalhoty, kapesník, korunu, kočku, květináč, kuchaře… Po každém kole se sčítá počet věcí a vyhrává ten tým, který toho přinesl na konci hry v celkovém součtu nejvíce. Každá věc se počítá pouze jednou, když tedy přinesou dva a více kapesníků, počítají se pouze jako jedna věc.

V pravidlech upřesněte, jaké věci je možné přinášet a odkud. Jinak se může stát, že hosté otrhají kytky ze záhonu, v zápalu hry poničí majetek hotelu, atp.

Svatební hra s kalhotami a míčky

Soutěží spolu pět párů. Dámy dostanou pingpongové míčky nebo vařená vejce (moderátor přitom tvrdí, že vajíčka jsou syrová). Úkolem je provléknout míčky pánům z levé nohavice kalhot do pravé nohavice. Kdo je rychlejší, ten vyhrává.

Vypouštění lampiónů štěstí

Vypouštění lampiónů štěstí nedoporučuji. Je to nezodpovědné, protože může způsobit požáry a můžete za to dostat i pokutu. Místo lampiónů vypouštějte heliové balónky.

Vypouštění balónků do vzduchu

Svatební hosté napíšou na pohlednice nějaké pěkné přání pro novomanžele. Pohlednice jsou opatřené známkou, adresou novomanželů a vzkazem pro nálezce: „Vhoďte prosím tento pohled do poštovní schránky, uděláte tím radost novomanželům.“

Pohledy se pak připevní provázkem k balónkům naplněným heliem a všichni zároveň ho vypustí do nebe. Když za několik dní přijde pohled novomanželům domů do schránky, teprve pak si mohou novomanželé přečíst přání.

Alternativně se může na pohled napsat nějaký úkol, který si každý svatebčan sám vymyslí a který je nějakým způsobem prospěšný pro novomanžele. Pakliže pohlednice s úkolem dorazí, znamená to, že úkol se musí závazně splnit.

Zábava s prskavkami

Prskavky jsou na svatbách oblíbené zejména ve spojení s fotografováním. Pomocí prskavem můžete napsat do vzduchu slova, která váš svatební fotograf na fotce zachytí. Můžete napsat i datum svatby nebo nakreslit srdce. Pokud se chcete někomu ze svatebních hostů za něco pomstít, pověřte ho tím, že bude obíhat kolem novomanželů, v ruce bude držet prskavku a na fotografii tím způsobem nakreslí ohnivou spirálu kolem ženicha a nevěsty. Dokonalá souhra fotografa a obíhajícího člověka vyjde často až napodruhé nebo napotřetí, takže host si pěkně zaběhá a tím pádem je to zábavná podívaná pro ostatní škodolibé svatebčany.

Prskavky nebo svíčky můžete použít i pro tanec novomanželů. Svatební hosty postavte v kruhu kolem nich, každý bude v ruce držet zapálenou prskavku. Klíčové je zajistit, aby prskavku zapálili všichni ve stejný čas, takže se nestane, že některým stále hoří, zatímco jiným už zhasla. Použijte co největší délku prskavek, běžné krátké prskavky jsou pro tyto účely nepoužitelné.

Svatební ohňostroj a ohňová show

Na některých místech je možné zařídit svatební ohňostroj. Můžete pozvat i lidi, kteří předvádějí ohňové show. Ti vám předvedou žonglování s ohnivými pochodněmi, s roztočeným hořícím diabolem, tance s ohněm, hořící srdce a další.

Profesionální bavič pro svatbu

Najměte si svatbu profesionálního baviče. Tipy na lidi, které si můžete pozvat:

  • Pianista (za pár korun seženete i studenty, kteří rádi získají zkušenost s veřejným výstupem a zároveň si přivydělají)
  • Kouzelník, iluzionista
  • Karikaturista
  • Profesionální barman pro barman show
  • Známý zpěvák nebo jiná celebrita

Svatební moderátor – připraví vše za vás (většinou DJ)

Pakliže nechcete nebo nemůžete sami vymýšlet žádnou zábavu, nabízí se vám jednoduché řešení: objednejte si na svatbu profesionálního moderátora, který všechnu zábavu připraví a obstará za vás. Moderátor většinou zastává i roli dýdžeje.

Proč si najmout moderátora? Protože moderátor zná všechny hry a jejich úskalí mnohem lépe než vy, protože ví, kdy je vhodné zahájit kterou hru a umí rozproudit zábavu. Bývají to zkušení rétoři, kteří srozumitelně seznamují svatební hosty se svatebním programem a je u nich zaručené (na rozdíl od svatebních hostů), že nepoužijí žádná nevhodná slova, jejich verbální projev je na profesionální úrovni.

Svatební hry pro novomanžele

Svatební hra se zvedáním bot

Hra se zvedáním bot je známá jako svatební kvíz pro novomanžele. Je to jedna z nejčastějších her na svatbách. Připraví se dvě židle, na které se posadí nevěsta a ženich zády k sobě tak, aby na sebe vzájemně neviděli. Oba si sundají boty a vymění si je tak, aby nevěsta držela v jedné ruce svoji botu, v druhé ruce botu ženicha. Stejně tak ženich drží v jedné ruce svoji botu a v druhé ruce botu nevěsty. Moderátor na začátku vysvětlí všem svatebčanům pravidla hry: moderátor bude číst kvízové otázky pro novomanžele a oba novomanželé musejí odpovídat (přitom na sebe vzájemně nekoukají). Odpovídají tím způsobem, že zvednou nad hlavu buď botu ženicha (ta znamená odpověď „ženich“) nebo botu nevěsty (ta znamená odpověď „nevěsta“). Klíčový je přitom správný výběr otázek pro novomanžele. Proto jsem pro vás připravil seznam osvědčených otázek, který si můžete vytisknout. Čtěte: Podrobný návod ke hře s botami a otázky na novomanžele.

Další podoby svatebního kvízu

Svatební kvíz nemusí probíhat jen jako hra s botami, o které píšu výše. Můžete odvést ženicha z doslechu a zatím přede všemi svatebčany veřejně vyzpovídat nevěstu. Budete se ptát na to, jak dobře zná ženicha. Například:

  • Jaká je oblíbená barva ženicha?
  • Jaké je nejoblíbenější jídlo ženicha?
  • Co si myslíš, že dokáže ženicha nejvíce naštvat?

Nevěsta nahlas odpovídá a její odpovědi se píšou buď na tabuli nebo si je aspoň někdo zapisuje na papír. Až nevěsta odpoví všechny otázky, odchází pryč z doslechu, vrací se ženich (nesmí vidět odpovědi nevěsty) a ten taky odpoví na stejné otázky, tentokrát o nevěstě. Pak se nevěsta vrátí, čtou se potřetí otázky a tentokrát na ně odpovídají oba z páru, každý sám o sobě, jak je to ve skutečnosti. Původní odpovědi si svatební hosté buď pamatují, nebo je vidí na odkryté tabuli za zády novomanželů. Hodnotí se pak, jak se odpovědi novomanželů shodovaly, to znamená, jak znají jeden druhého.

Je potřeba nemít otázek hodně, aby hra nezačala nudit. Každopádně hra přináší zajímavá zjištění a pokud je někdo z novomanželů nebo moderátor i trochu bavičem, dokáže všechny spolehlivě rozesmát.

Projekce videa na svatbě

Svatebčané si mohou pro novomanžele připravit překvapení v podobě videa. Před svatbou se spolu tajně domluví a každý pozvaný člověk nebo pár natočí několikavteřinové video, ve kterém sdělí snoubencům nějaké blahopřání nebo radu do společného života. Stačí natáčet na mobily, technická kvalita není prvořadá. Jeden člověk pak všechna natočená videa obdrží např. e-mailem, spojí je dohromady a sestříhá v jeden celek. Na svatbě musí být k dispozici projektor nebo velká televizní obrazovka, aby bylo možné video překvapeným novomanželům veřejně pustit.

Svatební hry a zvyky po svatebním obřadu

1. Koňský chomout kolem krku ženicha

Chomout se nasazuje na ženichův krk jako symbol konce jeho svobodného života a začátek těžkého života. Nevěsta může navíc dostat do ruky bič, aby bylo jasné, kdo bude teď všechno řídit a kdo bude naopak jen tvrdě dřít.

2. Ženich veze nevěstu na trakaři

Tenhle zvyk se už v některých částech Česka moc nevidí, protože ne všichni máme doma trakař a jsme schopní ho dovézt na svatbu. Když se to ale povede, nevěsta si sedne na ozdobený trakař a ženich dostane úkol odvézt ji určenou cestu nebo vzdálenost. Může to být jenom kousek nebo i delší cesta až ke svatební hostině. Možnost je i taková, že ženich trakař táhne za sebou, má kolem krku stále chomout a nevěsta ho z trakaře zdánlivě pobízí bičem.

3. Společné řezání klády

Řezání dříví je společná aktivita pro ženicha i nevěstu. Novomanželé typicky dostanou do ruky zrezivělou rámovou pilu s vylámanými zuby. Každý stojí na jedné straně klády a společně musí dřevo přeřezat. Dřevěné poleno by nemělo být moc silné, aby novomanželé nemuseli řezat celý svatební den. Po chvíli snažení se jim může pomoct i tím, že dostanou k dispozici kvalitnější pilu nebo jim můžou se řezáním pomoct svědkové.

Připevnění koule k noze ženicha

Vězeňský řetěz s těžkou kovovou koulí se dá připevnit k ženichově noze hned po obřadu, nebo i večer v průběhu svatební párty. Ženich se musí vyplatit nebo řetěz přeřezat zrezivělou pilkou, popř. pilníkem. Nevěsta dostane košík plný různých klíčů a má možnost najít ten správný od zámku řetězu a ženicha tak vysvobodit. Udělá to?

Přebalování miminka

Tato tradice má ukázat škodolibým svatebčanům, jak jsou novomanželé připravení na budoucí děti. Velkou panenku může přebalovat sám ženich nebo se s tím poperou oba novomanželé společně. V odvážnějším pojetí může místo panenky posloužit i skutečné dítě (pokud to dovoluje střízlivý stav všech zúčastněných).

Odevzdávání klíčů

Jedná se o krátkou humornou scénku. Před zahájením scénky je potřeba rozdat alespoň deset klíčů svatebním hostům, aby o tom novomanželé nevěděli. Klíče se rozdají mezi dospělé muže, kteří nejsou příbuzní nevěsty. Jeden klíč dostane starší dáma, která buď není z rodiny ženicha, nebo to může být i jeho maminka.

Uvaděč si pak na začátku scénky vyžádá pozornost všech lidí, drží v ruce klobouk a pozve k sobě novomanžele. Nahlas prohlásí, že nevěsta se dnes oficiálně vdala, proto uvaděč žádá, aby všichni, kdo mají klíč od jejího bytu, ho odevzdali do klobouku. Muži postupně přicházejí a k překvapení ženicha odevzdávají klíče jeden za druhým. Přitom můžou dávat nevěstě i pusu jako její bývalí milenci.

Pak uvaděč zahlásí, že i ženich je už ženatý, proto aby všichni, kdo mají klíč od jeho bytu, ho taktéž odevzdali do klobouku. Na výzvu tentokrát přichází jen starší dáma, utře si slzu, vlepí ženichovi pusu a scénka končí. (Může být i taková verze, že přijde i jeden muž.)

Vystřihování srdce

Před svatbou namalujte na prostěradlo velké červené srdce. Dva lidi pak prostěradlo na svatbě rozvinou a podrží napnuté ve vzduchu ve svislé poloze. Novomanželé dostanou za úkol, aby srdce vystřihli. Ztížit jim to můžete tupými nůžkami nebo malinkými manikúrními nůžtičkami. Až novomanželé celé srdce vystřihnou, dostane ženich za úkol chytit nevěstu do náručí a prolézt s ní dírou v prostěradlu.

Vystřižené srdce pak může kolovat a svatebčané se na něj můžou postupně podepsat. Novomanželé se pak můžou s vystřiženým a podepsaným srdcem nechat vyfotit.

Divadelní scénky

Když se mezi svatebními hosty najde někdo, kdo se nestydí, může zahrát na svatbě i krátkou amatérskou divadelní scénku. Může to být i více lidí, kteří si scénku před svatbou secvičí. Jejich odvahu svatebčané určitě ocení. Ideální je, když „herci“ novomanžele dobře znají, takže dokážou vtipně karikovat jejich povahové vlastnosti.

Tipy pro témata divadelních scének:

  • O tom, jak se nevěsta se ženichem poznali a jak probíhalo jejich první rande (přitom to vůbec nemusí být založené na pravdě, cení se pouze humor). Další varianta je taková, že novomanželé zastaví hru v každém okamžiku, když herci zahrají něco jinak, než jak se to stalo ve skutečnosti. K zastavení hry používají třeba píšťalku, trumpetku nebo zvoneček. Herci pak musejí část scény zahrát znovu a opakují ji do té doby, než odpovídá skutečné historii. Někdy se ale na skutečnosti neshodnou ani nevěsta se ženichem…
  • O tom, jak bude probíhat jejich svatební cesta
  • O tom, jak bude vypadat manželský život nevěsty a ženicha za deset a za padesát let (vtipné nastínění toho, jak se změní jejich vztah, nevěsta se například nechá opečovávat, ze ženicha se stává podpantoflák, atp. Jak budou probíhat jejich volnočasové aktivity za několik let, jak se budou bavit s kamarády atp.)

Vaření

Na téma vaření jsem na svatbách viděl už spoustu her. Novomanželé dostanou za úkol něco uvařit nebo usmažit, jsou k sobě přivázaní jednou zástěrou a každý z nich smí používat jen jednu ruku. Pokud není možné na místě vařit, můžou aspoň válet těsto atp. Pro další ztížení úkolu je možné dát novomanželům různé ingredience a nechat čistě na jejich rozhodnutí, co z nich uvaří. Přitom nesmí promluvit, takže se na společném záměru a postupu dorozumívají jen pomocí posunků. Na závěr jejich kuchařské dílo ochutná a ohodnotí odborná porota složená například z jejich rodičů. Ta rozhodne, jestli jsou novomanželé řádně připravení pro život.

Další možností je, že nevěsta dostane lyžařské rukavice a musí v nich oloupat brambory a mrkev, potom je nakrájet. S kuchařskou tématikou se pojí i různé poznávací svatební hry, kdy je potřeba rozeznat mouku, cukr, sůl, různé koření, atd.

Hádání, co spojuje lidi na parketu

Nevěsta a ženich sedí, za jejich zády někdo ukazuje všem svatebčanům tabuli s nápisem, kdo má jít na parket tancovat (např. všichni, kdo zrovna mají kravatu). Svatebčané si tabuli přečtou a pokud spadají do této skupiny, jsou povinní jít okamžitě na parket. Jako jediní se na tabuli nesmějí podívat novomanželé, protože jejich společným úkolem je právě poznat, co spojuje všechny lidi na parketu. Dokud novomanželé hádají, lidé tancují. Pokud novomanželé danou vlastnost nepoznají, musejí se napít alkoholu a pokračuje se dalším nápisem. Nápisy mohou být například:

  • Všichni svatebčané, kteří mají na sobě jakékoli růžové oblečení
  • Všichni s podpatky
  • Všichni s vousy
  • Všichni, kdo se cítí jako děti
  • Všichni, kdo neumí číst (ty musí vyslat na parket jejich rodiče)
  • Všichni, kdo umí mluvit španělsky
  • Všichni vegetariáni
  • Všichni, kdo nevěstu nebo ženicha viděli někdy v životě nahaté
  • Všichni, kdo s nevěstou nebo ženichem někdy spali v jedné posteli
  • Všichni, kdo už byli u nevěsty se ženichem někdy na návštěvě doma
  • Všichni, kdo dosud na parketu nebyli

Poznávací svatební hry pro novomanžele

Poznávačky jsou osvědčená klasika mezi svatebními hrami, dají se ale zorganizovat i netradičně. Ženichovi se zavážou pečlivě oči a v nastoupené řadě žen musí poznat nevěstu. Přitom smí pouze sahat na kotníky, případně na lýtka nebo ruce. Škodolibí hosté posílají do dámské řady i jednoho pána. Na svatbách se hrají různé varianty (vždy ale platí, že ten, kdo poznává, má zavázané oči, aby nic neviděl):

  • Ženich musí poznat nevěstu osaháváním kotníků, lýtek, předloktí, obličeje nebo ušních lalůčků (pro hru se určí pouze jedna část těla).
  • Nevěsta musí poznat ženicha během tancování (a samozřejmě spolu nesmí mluvit).
  • Nevěsta musí poznat ženicha osaháním hýždí (na více neformálních svatbách si ženichové stáhnou kalhoty, aby nevěsta sahala na spodní prádlo).
  • Postaví se jedna židle, na kterou se usadí nevěsta. Zády k ní se postaví řada židlí, kde se usadí vybraní pánové, včetně ženicha. Pánové dostanou popořadě za úkol nahlas vášnivě zavzdychat nebo slastně zasténat. Nevěsta má za úkol poznat podle hlasu svého muže. Nejlepší je hrát s mikrofonem. Tato hra se dá samozřejmě obměnit i tak, že vzdychání bude poznávat ženich. Netřeba říkat, že tuto svatební hru je dobré hrát až v pokročilém alkoholickém opojení :-))

Poznávání ženicha a nevěsty podle jejich vlastností

Další hra vyžaduje trochu větší přípravu. Svatební hosté dostanou totiž za úkol napsat na papír 5 vlastností ženicha, 5 vlastností nevěsty a 5 svých vlastních vlastností (a k nim připíšou svoje jméno). Můžou k tomu využít třeba čas, kdy se novomanželé fotí. Organizátoři hry potom papíry od všech vyberou, přečtou si je a připraví hru. Nejdříve musí ženich poznat nevěstu. Organizátoři hry mu veřejně přečtou sady vlastností 5 lidí a ženich musí přijít na to, která sada vlastností patří nevěstě. Jakmile ženich správně uhodne, role se vymění a hádá nevěsta. Přečtou se sady vlastností jiných 5 lidí, mezi nimi opět jen jedna sada patří ženichovi a nevěsta musí poznat, která to je.

Tématická zábava podle zaměstnání nebo koníčků novomanželů

Je dobré se zamyslet nad tím, čím se nevěsta a ženich živí a co rádi dělají. Podle toho vás může napadnout řada úkolů, které si pro ně vymyslíte a které budou muset přede všemi předvést. Klíčové je, abyste aktivitu záludně ztížili nebo převedli do manželské/svatební tématiky. Zajímavé bude i to, když aktivity novomanželům prohodíte, to znamená, že nevěsta dostane za úkol něco, co umí ženich, naopak ženich bude předvádět to, co umí nevěsta. Uvedu pár příkladů, další si určitě vymyslíte sami:

Úkoly pro hokejisty nebo náruživé fotbalisty

Dostane za úkol trefit se pukem nebo míčem do branky. Dostane ale zlomenou nebo zkřivenou hokejku, vadný puk nebo míč. Za každou nepovedenou trefu si musí dát panáka, branka se k němu přiblíží.

Svatební úkol pro kadeřníky

Dostanou za úkol ostříhat karnevalovou paruku na hlavě někoho z holohlavých svatebčanů, použít se dají tupé nůžky nebo holící strojek, vystříhat vlasy do tvaru srdce, a tak různě. Buď stříhá ten z páru, kdo to neumí nebo oba používají pouze jednu ruku a vzájemně si pomáhají, a tak různě…

Únos nevěsty, jak ho neznáte

Únosy nevěsty už v současnosti nejsou příliš oblíbené. Únos nevěsty dokáže zabít dobře rozjetou náladu na svatbě, protože svatební hosté zůstávají hodinu a delší čas sami a začnou se nudit. Ze zkušenosti vím, že únos si novomanželé často nepřejí a raději to všem oznámí dopředu. Únos totiž dokáže zničit pečlivě naplánovaný harmonogram dne. Leckdy přináší ženichům místo zábavy jen rozmrzelost. Unášet nevěstu může dokonce i nebezpečné. Slyšel jsem o tragickém případu, kdy přiopilí svatebčané havarovali právě při unášení nevěsty. Osobně jsem zúčastnil svatby, kdy únos nevěsty znamenal konec svatebního programu, protože nevěstu dokonale opili místní štamgasti, zatímco ji ženich hledal.

Zažil jsem ale i hezké únosy. V pražském Hotelu Čertousy mohli všichni svatebčané sledovat, jak novomanželku unášejí lodičkou na blízký ostrůvek. Brzy se za ní plavil i ženich a z ostrova ji vysvobodil.

Na jinou svatbu vtrhly sličné břišní tanečnice, všechny roztančily, všichni hosté včetně ženicha na ni mohli oči nechat a najednou – ženichu, kde máš nevěstu? Zamkli ji za dveře a pustili ji teprve až potom, co ženich třikrát hlasitě zakřičel „Miluji tě!“ Takový únos nevěsty je podle mě povedený, protože ani na chvíli nezastaví svatební zábavu, naopak ji podpoří.

Svatební zábava bez novomanželů

Projekce nebo pověšené výtisky fotografií

V sále pro svatební hostinu nebo oslavu můžete rozvěsit vaše fotografie z minulosti. Mohou to být fotky, kde jste jako nevěsta a ženich zvlášť, fotky z dětství nebo s rodinou. Zejména by to ale měly být fotky, kde jste oba spolu. Fotky mohou mapovat nejdůležitější okamžiky vašeho života. Alternativně můžete využít profesionálních výsledků z předsvatebního fotografování, pokud jste ho s vaším svatebním fotografem zorganizovali (třeba pár týdnů nebo měsíců před svatbou).

Fotografie zabaví hosty, protože k nim budou chodit, aby si je prohlíželi. Zároveň jsou ale výzdobou svatebního místa. Fotky můžete pověsit jednoduše s kolíčky na vodorovné (mírně prověšené) dlouhé šňůry natažené přes bar nebo přes zeď. Často se fotky připevňují i ve svislém uspořádání na sloupy. Sofistikovanější řešení je natažení několika provázků uvnitř starých ozdobných rámů obrazů. Vytvořit se dají samozřejmě i různé tabule a nástěnky.

Fotografie můžete i promítat v opakované smyčce třeba v televizní obrazovce, na větším monitoru nebo notebooku, který umístíte někam viditelně do sálu, třeba k sladkému baru. Kdykoliv si svatební hosté přijdou pro zákusek, zároveň se při občerstvení zastaví, aby zhlédli pár fotek z projekce. Promítat se dá i projektorem na zeď nebo na plátno, to ale bývá záležitost spíš kratšího časového úseku (například v době focení novomanželů).

Barevné otisky prstů

Každý ze svatebních hostů vám otiskne prst na velkém formátu papíru nebo plátna. K otisku připíše svoje jméno. K tomu je potřeba připravit:

  • Plátno nebo papír s předkresleným motivem. Asi nejčastější motiv je rozvětvený strom (tzv. strom života), kde otisk každého prstu bude znázorňovat jeden list na stromě. Můžete ale vymyslet i cokoliv jiného, originálním nápadům se meze nekladou. Viděl jsem například nakresleného chlapečka a holčičku, co spolu drží provázky – otisky prstů patří na konec předkreslených provázků, protože znázorňují balónky. Podobně „balónky“ mohou suplovat roli horkovzdušného balónu, v koši letícího balónu jsou pak nakreslení ženich s nevěstou.
  • Různobarevné razítkovací polštářky
  • Ubrousky nebo papírové kapesníky pro následné očištění prstů
  • Slabý fix pro napsání jmen k otiskům

Fotokoutek a instantní fotoaparát

Fotokoutek zabaví na nejdelší čas, zároveň po něm zůstane památka v podobě fotek. Zároveň je ale nejdražší formou zábavy. Svatební hosté se nejčastěji fotí v párech nebo v menších skupinkách. Je potřeba zajistit:

  • Prostory, kde se bude fotit. Místo, kde nebude focení překážet taneční zábavě, pobíhajícím dětem a zároveň aby nebylo příliš mimo dosah a viditelnost svatebčanů. Pamatujte na to, že fotokoutek potřebuje nejen místo pro focené osoby, ale i pro potřebný odstup člověka s fotoaparátem.
  • Dekorace pro ozdobení místa. Záleží jen na vás, do jakého stylu si vyzdobíte váš vlastní fotokoutek. Můžete fotit jen proti prázdné zdi nebo můžete pozadí vyzdobit různými světýlky, ozdobnými řetězy, atp.
  • Svatební kniha. Svatební hosté vám do knihy budou nalepovat fotky.
  • Psací a lepící potřeby, případně ozdobná razítka pro vzkazy. Pro vlepení fotografií do svatební knihy a napsání vzkazu.
  • Instantní fotoaparát. Pokud ho nevlastního vy, ani nikdo z vašich přátel, buď si ho můžete zakoupit nebo existují půjčovny. Pozor na to, aby se fotoaparát nedostal do rukou bujarým hostům povzbuzeným alkoholem, fotoaparát by to nemusel přežít. Je lepší, když focení zajistí někdo ze zodpovědných svatebních hostů, často se přihlásí sám někdo, koho baví fotit.
  • Filmy do instantního fotoaparátu. Pokud nevíte, jak se pohybují ceny, možná budete nepříjemně překvapení vyšší cenou filmů. Pokud vám to nevadí, můžete zajistit dvojnásobek filmu, aby si některé fotografie mohli vytvořit i svatebčané sami pro sebe.
  • Humorné rekvizity. Pokud si přejete focení okořenit vtipem, pak pro svatebčany sežeňte paruky, masky, cedule s humornými nápisy, makety hudebních nástrojů, a další. Každý ze svatebčanů si může sám vybrat, se kterou rekvizitou se nechá zvěčnit na fotku.

Fotokoutek je volná zábava pro svatebčany. Nedoporučuji, abyste focením ve fotokoutku pověřili vašeho svatebního fotografa. Jednak mu tím svážete ruce pro vytváření důležitějších fotografií, jednak vezmete příležitost svatebním hostům, aby si s fotákem mohli sami hrát. Pokud se svatebčané vzájemně fotí, můžou se na tom dokonale vyřádit bez jakéhokoliv ostychu.

Kniha svatebních hostů

Pokud nechcete shánět instantní fotoaparát a rekvizity pro focení, kniha svatebních hostů může existovat i samostatně. Každý z hostů vám do ní napíše nějaký vzkaz. Vymýšlení vzkazů a čtení už popsaných stránek vaše svatební hosty určitě na čas zabaví. Navíc manželům po svatbě zůstane pěkná vzpomínka na všechny pozvané svatebčany.

Schránky na vzkazy pro svatební výročí

Dejte svatebním hostům za úkol, aby vám v průběhu svatební oslavy napsali vzkazy na připravené papírky. Papírky vám pak vhodí do truhly nebo do lahví, atp. Vysvětlete jim, že vzkazy zůstanou nepřečtené až do doby výročí svatby, kdy si je jako manželé poprvé přečtete. Tato výročí mohou být odstupňovaná po několika letech. Můžete například připravit prázdné lahve s nápisy 1, 5, 10, 20 a 50. Po příslušném počtu let od svatby rozbijete láhev a přečtete si vhozené vzkazy. Dejte pozor, abyste zajistili psací potřeby, které vám po letech nevyblednou. Lahve pečlivě zazátkujte, aby se vám do nich nedostala vlhkost. A hlavně na ně po letech nezapomeňte :-)

Svatební noviny

Výroba svatebních novin je časově náročnější, je potřeba do nich vymyslet a napsat obsah, potom je ve větším množství vytisknout. Pokud jsou však snoubenci kreativnější osoby, svatební noviny se pak na svatbě stávají vděčnou zábavou pro svatební hosty. Když přichází volnější chvíle nebo když se jdou novomanželé fotografovat, přichází pravý čas na to, aby se noviny rozdali a svatebčané se mohou začíst!

Pár tipů k obsahu svatebních novin:

  • Poděkování svatebním hostům, že přijali pozvání na svatbu
  • Příběh o tom, jak se nevěsta se ženichem poprvé seznámili
  • Důvod k uzavření manželského sňatku (zkuste být vtipní a originální)
  • Pár informací o ženichovi a nevěstě pro ty hosty, kteří je tolik neznají (třeba pozvaní partneři kamarádů). Informace nemusejí být důležité.
    • profese a hobby
    • velikost bot
    • kolik času ráno doma strávíte všemi aktivitami než vyjdete ven do práce
    • jaká je vaše oblíbená barva, herečka/herec, zpěvák, kniha, sport, film…
  • Jeden nebo více vtipů o svatbách a manželích (zkuste zapátrat na internetu)
  • Vtipné hlášky snoubenců a rodinných příslušníků z příprav svatby nebo ze vzdálenější minulosti
  • Pár zábavných fotek z dětství nebo i nedávné minulosti (pozor, jestli budete tisknout v horší černobílé kvalitě)
  • Geografické informace o svatebním místě (nadmořská výška, turistické informace z okolí…)
  • Statistika pozvaných hostů, minimální, maximální, průměrné hodnoty a medián: výška, věk, vzdálenost bydliště…
  • Text oblíbené písničky
  • Vlastnoruční ilustrace
  • Miluji tě – jak se to řekne ve všech jazycích
  • Harmonogram svatebního dne. Pozor ale na to, pokud ho nebudete do poslední chvíle znát. Lepší bývá program vytisknout zvlášť, protože svatební noviny tisknete kvůli jejich náročnosti s větším předstihem a nechcete v nich mít zastaralé informace.
  • Omalovánka nebo bludiště pro děti.
  • Osmisměrka nebo doplňovačka s tajenkou.
  • Nějaká více těžká hádanka nebo slovní úloha, nad kterou si budou zvídavější svatební hosté dlouho lámat hlavu a budou o nich spolu živě diskutovat.

Svatební noviny nemusejí být obsáhlou četbou. Stačí i jedna stránka. Myslete na to, že svatební hosty chcete především pobavit. Takže volte stručné a vtipné informace. Nejoblíbenější obsah je s krátkými texty, velkým písmem a více obrázky. Myslete na to, že noviny budou číst i děti a osoby se zhoršeným zrakem.

Svatební hry pro děti

Tipy pro svatební hry s dětmi:

  • stolečky a židličky s omalovánkami, papíry, pastelky a fixy
  • dětský koutek s hračkami
  • skákací trampolína
  • nafukovací skákací hrad
  • heliová láhev pro napouštění balónků
  • tvarovací balónky pro modelování balónkových zvířátek
  • facepainting pro děti – malování zvířátek na obličeje dětí

Znáte nějakou další zajímavou hru na svatbu, která není uvedená na této stránce? Připište ji prosím do komentáře :-)

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments