Chystáte se jít fotit první svatbu? Hezky fotíte, a tak vás právě požádali kamarádi, abyste jim nafotili první svatbu. Je skvělé, že máte konečně příležitost a že kamarádi nebudou nároční. Je to ale velká zodpovědnost! Nejspíš vás bude zajímat, jaké jsou nejčastější chyby svatebních zelenáčů, abyste se jich dokázali vyvarovat. Zeptal jsem se svatebních fotografů na to, co by udělali jinak, kdyby se vrátili v čase a fotili by znovu svoji první svatbu. Na odpovědi jsem přikyvoval s úsměvem a vědomím, že tohle jsou všechno věci, které se v minulosti nevyhnuly ani mně a narazí na ně spousta začínajících fotografů. Přečtěte si vybraná doporučení přímo od svatebních fotografů.
Nefoťte svatbu, dokud neumíte fotit
Hned na začátku nemůžu nezmínit základní radu, kterou připomíná i svatební fotografka Monika Macurová: Dokud neumíte pořádně ovládat váš fotoaparát, svatbu nefoťte. Jinak dost riskujete, že pokazíte fotografie z významné a neopakovatelné události a novomanželé vás za to pak asi nebudou mít v lásce. Mít velký nebo drahý foťák ještě neznamená, že člověk zvládne náročnou svatební disciplínu. Svatba není akce, na které byste se měli učit základy fotografování. Pokud stále nevíte, k čemu slouží tohle tlačítko a tenhle otočný volič, pokud si nejste jistí, jak a kdy měnit expozici, nebo pokud nevíte, jak s foťákem správně ostřit – pak svatbu raději odmítněte. A nebo to přijměte jako výzvu a začněte s velmi intenzivní přípravou!
Jste připravení? Zkontrolujte raději dvakrát
Foťák a další svoji techniku si připravte už den před svatbou. Pečlivě zkontrolujte, že vám něco nechybí, že máte ve fotoaparátu kartu s volnou kapacitou a nabitou baterii. Možná budete fotit už před obřadem, nebo přijedete na obřad přímo z domova. Každopádně až dorazíte na svatební obřad, před jeho začátkem znovu důkladně zkontrolujte, že máte nastavený správný expoziční režim, že máte dostatek místa na kartě a plně nabitou baterii. V průběhu obřadu nebude čas na výměnu.
Nedostatek místa na kartě, vložte jinou paměťovou kartu
Fotograf Petr Eisenhammer říká: „Já do smrti nezapomenu na to, jak mi při první svatbě v kostele došlo místo na kartě zrovna v okamžiku, kdy svědek přál ženichovi. Zachoval jsem klid, kartu vyměnil, a když všichni popřáli, poprosil jsem svědka a ženicha, ať si podají ruce ještě jednou.“ První svatbu asi nikdo nenafotí bez chybičky. Stává se spousta nepříjemných věcí, na některé se jen těžko připravíte. Vždy je ale důležité zachovat chladnou hlavu, řešení pak přijde snadno.
Fotka byla smazána. Ups!
Ještě bych dodal: Nezkoušejte uvolňovat místo mazáním starých snímků během svatby. Ve spěchu akorát tak smažete část důležitých svatebních fotografií. K dobrým zásadám patří nemazat ani jednu fotku v průběhu svatebního dne, raději mějte k ruce další paměťové karty. A nepodceňte celkovou kapacitu paměti. Na svatbě možná vyfotíte i tisíce fotek, tolik jste asi na žádné menší akci zatím nevyfotili – možná budete potřebovat pořídit si na svatbu další paměťovou kartu, případně i další baterii.
Buffer zaplněný, vraťte se za hodinu!
A ještě jednou zopakuji to nejdůležitější: Nezmatkujte. Začínajícím fotografům se stává, že jakmile přijde předání snubních prstenů, první polibek, podpisy a gratulace, najednou zpanikaří a cvakají překotně fotky jednu za druhou. Pro jistotu, aby něco nepromeškali. Pokud vlastníte dostatečně rychlou kartu a fotoaparát, který umí dostatečně rychlý zápis fotografií, není to problém. Co se ale stane, když fotoaparát přestane stíhat ukládat fotografie? Vyfotíte např. 15 fotek rychle za sebou, pak se ukládání fotografií buď zpomalí, nebo se vám zcela znemožní další focení, dokud všechny předchozí fotografie nejsou postupně uložené. A to může trvat i několik (hodně) vteřin. Pokud má přijít zrovna první polibek a vy nejste schopní fotit, je to… nepříjemné.
Proto pokud si nejste jistí, jak je na tom váš fotoaparát a vaše karta, zkuste si doma přepnout fotoaparát do rychlého režimu (pro Canon: režim řízení, pro Nikon: snímací režim, atp.), pak podržte prst na spoušti a uvidíte, kolik fotografií jste schopní vyfotit, než se ukládání snímků zasekne. Pokud se zasekne až po dlouhé době, gratuluji, máte dobrou výbavu. V opačném případě zkuste zvážit nákup rychlejší paměťové karty, nebo budete muset fotit obezřetně pomalu.
Strašák jménem První polibek
Nezapomeňte, že první polibek přichází hned po výměně prstenů. Tak, jako jsem to zapomněl já na první svatbě. Zbytečně jsem sklonil fotoaparát a pak jsem ho musel urychleně zvednout zpátky k oku. Ano, první polibek mojí první svatby skončil trochu rozostřený mým zbytečným pohybem rukou. Chyby ale člověka nejlépe proškolí, takže na žádné z mých dalších 250 svateb se mi to už víckrát nestalo.
První polibek je někdy pořádná rychlovka! Svatební fotografka Veronika J. ale přichází s užitečným tipem: Nebojte se požádat o zopakování nejdůležitějších momentů, jako je např. první polibek. Za 10 let si už nikdo nebude pamatovat, že to byla „druhá pusa“, důležité je, že fotka nechybí. Lidé se na vás sice můžou v dané chvíli divně dívat, ale rozhodně je to lepší, než fotku nemít vůbec. Koneckonců, pokud to má být vaše první svatba, snoubenci to budou určitě vědět. Budou se na vás zlobit, když trošičku narušíte obřad? Určitě ne, nejspíš se tomu ještě zasmějí.
Fotografování skupinek svatebčanů
Fotografování skupinek je pro fotografa podle mého názoru jedna z největších výzev svatebního dne. Fotografka Monika Hlaváčová vzpomíná na svůj zážitek, kdy na první svatbě organizovala focení skupiny svatebních hostů, která byla dost početná. Když všichni už stáli na správném místě a mělo se začít fotit, najednou slunce vystoupilo z mraků. Rázem stála polovina lidí na sluníčku a druhá ve stínu. Jak by to pak vypadalo na fotografii? Špatně. Všichni svatebčané by měli stát nasvícení podobnou intenzitou světla: buď všichni ve stínu, nebo všichni na sluníčku. Pokud fotíte za oblačného dne, pamatujte si pravidlo, že slunce vychází ve svatební den z mraků v ty nejméně vhodné okamžiky :-) Sám bych mohl vyprávět…
Nenároční klienti pro náročného fotografa
Pokud si vás vybrali kamarádi s vědomím, že to bude vaše první svatba, pravděpodobně nebudou od výsledku očekávat mnoho. Na jednu stranu je to pro vás úleva, na druhou stranu to může znamenat i méně možností využít vaši kreativitu naplno. Jak mi správně připomněla jedna fotografka, nenároční „klienti“ se obvykle nechtějí fotit delší čas než pár minut. Motivace dodržet cokoliv z harmonogramu fotografování může být nulová. Brzy po obřadu se možná rozdovádí alkoholem a z plánovaného večerního focení už nic nebude. Před svatbou můžete mít spoustu očekávání, vidiny krásného nového portfolia, přijdete s nabiflovanými pózami, ale nakonec se spousta z velkých plánů rozplyne. Nebuďte smutní, berte tu příležitost takovou, jaká byla a těšte se na další svatbu.
Fotit svatbu už nikdy víc
Pokud se stane, že focení svatby nesplní vaše očekávání a naopak vás z nějakého důvodu naplní nechutí, nenechte se odradit hned první svatbou. Zkuste další. Začátky bývají nejtěžší. U svateb to platí dvojnásob, protože první svatba obvykle přichází v podobě malé nízkorozpočtové akce, která se vám může zdát trochu chaotická, může vám vadit chybějící make-up nevěsty, neformální oblečení svatebčanů, chybějící dekorace. Někdy mohou být malé svatby ty nejkrásnější, zároveň ale bývají pro fotografy těžší k nafocení. Každopádně všechny svatby přinášejí zkušenosti a bez první svatby se nikdy nedostanete ke svatbě druhé!
Dejte vědět, jak jste si vedli
Až budete mít první svatbu za sebou, dejte vědět do komentáře, jak jste si vedli. Spolu s dalšími čtenáři se těším na vaše zážitky ;-)
Blog svatebního fotografa
»
Svatební fotografování
29. 3. 2022, aktualizace 14. 10. 2022
Autor:
Svatební fotograf Petr Doležal