Proč svatební fotografie tisknout a nenechávat je jen uložené na disku počítače? Teprve vytištěné fotografie jsou finálním produktem svatebního fotografování.
Ke každému důležitému fotografování přikládám návrh designu fotoalba, protože finálním produktem jsou teprve vytištěné fotografie. Nevím, jak to máte vy, ale osobně se ke starým fotkám uloženým v hlubinách počítače raději nevracím, nebaví mě procházet labyrintem disků a adresářů. Digitální média jsou bohužel poruchová a navíc v proudu technologického vývoje rychle zastarávají (stále ještě používáte diskety nebo CD/DVD mechaniku?). Na druhou stranu knihy s námi zůstávají už stovky let v nezměněné podobě. Nikdo se dnes nemusí učit, jak otevřít a listovat knihou starou několik století, protože to všichni víme. Princip knihy je jednoduchý a nadčasový. Proto doporučuji fotografie tisknout. Třeba právě ve formě fotoknihy.
Fotografové říkají: Fotografie není fotografií, dokud se nevytiskne.
V dnešní moderní době jsme různými fotkami zahrnuti ze všech stran, proto jsme si na tisk fotografií odvykli. Nemají pro nás ale svatební fotografie výjimečnou hodnotu? Co se týká vytištění fotografií, tak tisk jednotlivých svatebních fotografií v malém formátu ani nenabízím, protože tam ode mě není žádná přidaná hodnota. Každý si může vybrat samostatné fotky k vytištění podle sebe a vytisknout si je za nejlevnější možnou cenu ve svém nejbližším oblíbeném fotolabu. Na fotografie ze svatby vytvářím svatební alba (svatební fotoknihy). Pro vytvoření svatební fotoknihy je potřeba nějaký čas, úsilí a schopnosti, takže v tom vidím svoji přidanou hodnotu.
Proč tisknout svatební fotografie
- Vytištěné fotografie nám přináší větší spokojenost.
- Nemáme jen vzduch, ale hmatatelný výsledek.
- Vytištěné fotografie vypadají lépe než fotky na běžných monitorech.
- K vytištěným fotografiím se můžeme stále pohodlně vracet. Do počítače se k fotkám po pěti letech už nevrátíme.
S tištěnými fotografiemi jsme spokojenější
Ze zkušenosti vím, že velká část klientů o svatebním albu zprvu vůbec nepřemýšlí. Ze začátku neuvažuje ani o žádném jiném vytištění svatebních fotografií. Představuje si pouze digitální fotografie, protože je vidí všude kolem sebe. Klient často neví, jaké jsou možnosti výstupu. Jakmile však před sebou uvidí ukázkové fotoknihy, zatouží po nich.
Fotky jsou ve fotoknize správně seřazené, nezpřehází se, nepoztrácí se. Profesionální svatební fotoknihy totiž představují kvalitní formu prezentace, lepší než digitální „vzduch“. Dostat knihu nám přináší větší radost.
Na svatební fotoknihy si můžeme sáhnout
Svatební fotoknihy jsou hmatatelné. Můžeme si na ně sáhnout, můžeme si v rukou potěžkat jejich tíhu (a ty kvalitní fotoknihy s větší gramáží stran jsou opravdu těžké!). Novomanželům nezůstává po svatbě moc hmatatelných věcí. Po svatbě nám zůstávají pouze vzpomínky. A právě fotografie, které dokážou vzpomínky uchovat.
Svatební fotografie jako součást domácí knihovny
Ke svatební fotoknize se můžeme rychle a pohodlně vracet, protože kniha se stane hrdou a nedílnou součástí naší domácí knihovničky. Je to fyzický produkt svatebního focení, který přináší trvalou radost i po letech. Ve svatební fotoknize si jednou můžou zalistovat i naše děti – představa, že děti po dvou dekádách vyštrachají CD nebo jiné zastaralé médium, se mi nezdá úplně pravděpodobná. Pokud si svatební fotografie nevytiskneme, nezůstanou nám na očích. Místo toho se nám ztratí kdesi v hlubinách spletitých adresářů a časem možná i zapomeneme, kam že jsme je vlastně nahráli.
Vytištěné fotografie vypadají lépe než fotky na běžných monitorech
Vytištěné fotografie vypadají jinak než fotky zobrazené na displeji mobilu nebo na monitoru počítače. Pokud nemáte speciální fotografický monitor, s přesně zkalibrovanými barvami, těžko někdy uvidíte fotografie takové, jak je pro vás připravil svatební fotograf. Na každém obyčejném monitoru vypadají barvy jinak, hůře, rozdíly mohou být obrovské. Stačí jen trochu ubrat nebo přidat jas a hned se vám na displeji budou zdát fotky přesvětlené nebo příliš tmavé. Svatební fotograf používá pečlivou tiskovou přípravu pomocí drahého monitoru, kalibrace barev, barevných tiskových profilů. Jakmile si fotografie necháte od fotografa vytisknout a podíváte se na ně v denním světle, teprve potom uvidíte barvy a jas fotek v jejich skutečné, největší kráse.
Najmout si profesionálního svatebního fotografa a pak nevyužít jeho tiskových služeb – to je plýtvání vašimi penězi. Nevyužijete tak polovinu získaného potenciálu. Bez tisku nikdy neuvidíte správnou podobu fotografií.
Omezená životnost záznamových médií
Lidé zapomínají, že záznamová média (disk počítače, DVD) mají pouze omezenou životnost. Uložit si fotografie jen na jedno místo, jeden disk, například do notebooku, je nebezpečné. Existuje nemalé riziko, že se notebook po čase rozbije (nemluvě o tom, že ho může někdo ukrást). Fotografie ukládejte vždy minimálně na dvě místa, nejlépe do cloudového úložiště. Kombinace cloudu a tištěných fotografií je největší jistota. Tištěné fotografie se totiž jen tak jednoduše nerozbijí (maximálně se při nějaké děsivé události utopí nebo shoří).
Vytištěné svatební fotografie jsou tím jediným, co nám po svatbě zůstává
Všechny ty měsíce plánování svatby, všechny ty peníze, co svatba stála, všechno to úsilí, které bylo potřeba před svatbou vynaložit – všechno se to po svatbě přemění v jediný, kompaktní balík vzpomínek, ve svatební fotoknihu. Nevytisknout si svatební fotografie podle mě znamená nevážit si svatebního dne, je to téměř jako „snaha zapomenout na tu děsivou událost zvanou svatba“. Ten, pro koho byla svatba opravdu významnou událostí a ne jen fraškou nebo oficialitou, ten si svoje fotografie tiskne = ten na svatbu rád vzpomíná.
Tisknete fotografie i vy?
A co vy? Tisknete fotografie? Proč je tisknete a jakým způsobem? Dejte vědět ostatním čtenářům dole do komentáře.
Blog svatebního fotografa
»
Inspirace pro snoubence
22. 1. 2020, aktualizace 14. 6. 2022
Autor:
Svatební fotograf Petr Doležal