K čemu je dobrý Instagram pro svatebního fotografa? Jaké cíle na něm může sledovat? Proč je důležité plánovat publikaci fotografií? Jaké jsou možnosti propagace na IG? Co to je strategie hashtagů a jaké hashtagy má svatební fotograf používat?
Na Facebook jsem se zaregistroval v únoru 2008, v době, kdy ještě ani neexistoval překlad do češtiny a skoro nikdo nevěděl, co to Facebook je (FB vznikl v r. 2004). Navzdory tomu, že jsem byl v Čechách mezi prvními, tak jsem Facebook nikdy moc nepoužíval. Úplně mě minul ten obrovský rozmach sociálních sítí mezi mými vrstevníky, byl jsem zkrátka „jeden z těch divných“, co nepostoval a nelajkoval. Facebook jsem neměl nikdy příliš v lásce, navíc mi připadal pomalý, nepřehledný, zabugovaný. A tak když přišel Instagram, přistupoval jsem k němu taky s nedůvěrou.
Musím ale napsat, že Instagram mě příjemně překvapil a nadchl brzy po tom, co jsem ho začal používat. Líbí se mi jeho jednoduchost. Navíc tím, že je celý o fotografiích, je pro fotografy v podstatě ideální. Jaké je praktické využití Instagramu pro svatebního fotografa?
Využití Instagramu pro svatebního fotografa
Mnoho lidí z byznysu si založí Instagram, nemají tam žádný cíl, moc o tom nepřemýšlí a nevyužívají tak jeho potenciál naplno. Častou – a přitom slepou – snahou je získat co nejvíce sledujících uživatelů (followerů). Mít spoustu followerů nemusí být nic špatného, samo o sobě to ale nic nepřinese. Když to vysvětlím na extrémní situaci, fanoušky si můžete i nakoupit, ale pokud to budou „mrtvé duše“, které nebudou s vaším profilem nijak interagovat, tak tomu vašemu profilu více uškodí, než pomohou. Pokud fotograf nepoužívá Instagram jen pro zábavu, měl by si stanovit jiný cíl – a počet followerů pak může být přirozeným doprovodným jevem. Jaké mohou být cíle používání Instagramu?
Získávání inspirace
Instagram je plný fotografií, a tak může posloužit jako skvělý zdroj inspirace. Nemyslím tím, že by fotografové měli kopírovat fotografie jeden od druhého, ale pouze se inspirovat. Na Instagramu se dá rychle vyhledávat pomocí hashtagů nebo si můžeme zobrazit konkrétní lokality nebo konkrétního autora. Zajímavé fotografie si můžeme označit, takže se nám uloží do naší soukromé kolekce k pozdějšímu zobrazení.
Prezentace aktuálního portfolia
Instagram je ideální médium pro prezentaci aktuální tvorby svatebních fotografů. Jak nejspíš bude většina fotografů souhlasit, udržovat aktuální portfolio fotografií na vlastním webu je časově náročné a ne stále se daří udržovat ho čerstvé. Zatímco osobní web může nabídnout prezentaci základního portfolia z dlouhodobého výběru fotografií, Instagram může zobrazovat i nejnovější příspěvky, aktualizované na denní bázi.
Zpětná vazba od široké veřejnosti
Instagram je sociální síť, a proto nabízí i poskytnutí zpětné vazby od vašich sledujících uživatelů. Ta první zpětná vazba je samozřejmá – komentáře od uživatelů. Můžete se jich i aktivně ptát na jejich názory. Počet lajků bych neoznačoval jako věrohodný znak zpětné vazby, tam je to spíše diskutabilní, protože hraje roli spousta parametrů – zadané hashtagy, čas zveřejnění, aktivita followerů,…
Co ale nemusí být na první pohled tolik zřejmé je i to, jaké fanoušky se vám podaří získat a udržet. Ve statistikách pak vidíte, do jaké kategorie pohlaví, věku a lokality patří. Můžete si tak vytvořit představu o tom, na jaké lidi umíte cílit a působit.
Jednoduchá cesta k získávání kontaktů na lidi z oboru
Jedna z věcí, která se mi na Instagramu hodně zalíbila, je jednoduchá a nenásilná cesta, jak poznat lidi z vašeho oboru. Ať už to jsou kolegové svatební fotografové, kameramani, svatební koordinátorky, vizážistky nebo kdokoli jiný, je velice rychlé najít člověka, vidět jeho práci, poslat mu zprávu. Když jsem se v minulosti pokoušel navázat kontakty prostřednictím e-mailů nebo osobní na svatebních veletrzích, často jsem u svatebních fotografů viděl zdrženlivé, až odmítavé reakce (bylo vidět, že mě vnímají jako konkurenci nebo jsem prostě nebyl jejich potenciální zákazník, tak neměli žádný zájem bavit se se mnou). Instagram ale nabízí nenásilnou formu lajkování a komentování, která umožňuje navázat mezi rozumnými lidmi přátelské vztahy bez zbytečné nevraživosti. Stále si myslím, že svatební fotografové si mohou vzájemně pomáhat a povzbuzovat se v práci. Nikdo jiný neohodnotí vaši práci s takovou znalostí jako právě váš kolega, který se taky živí svatebním focením. Není nutné mít pocit, že vám chce každý nějakým způsobem uškodit.
Seznamování s klienty před svatbou
Další užitečný přínos Instagramu je lepší poznávání vašich klientů před svatbou. Vezměte si situaci, kdy se rok před svatbou domluvíte na jejím fotografování a pak už se za celý rok nevidíte. Bez dalšího kontaktu částečně zapomenete, s kým jste vlastně před rokem mluvili. Navíc nemáte možnost poznat klienty osobně blíž, jaké fotky se jim líbí, jaký druh humoru atp. Pokud ale navážete kontakt pomocí Instagramu, můžete se tam potkávat klidně i denně. Není to jen o jednostranném poznání klientů, ale samozřejmě i o lepší poznání osobnosti nebo práce fotografa. Je to o vzájemném navázání vztahu, který se pak při příchodu na svatbu projeví v mnohem přátelštější a uvolněnější atmosféře – v důsledku k lepším fotografiím!
Udržování vztahů s klienty po svatbě
Úspěšný vztah s klienty nekončí odfocením svatby, ale pokračuje dál. Jednak klienti mohou být skuteční přátelé, jednak vás mohou v budoucnu doporučit svým známým. Nebo si budou přát další fotografování, těhotenské, rodinné, atd. Instagram je opět skvělý nástroj k tomu, jak udržovat vztah s klienty i po svatbě, aniž by se jim v dnešní době museli posílat dopisy do schránky.
Jak vkládat příspěvky na Instagram
Příspěvky je možné vkládat primárně přes mobilní zařízení. Pro účely byznysu se ale doporučuje jednodušší postup – přes prohlížeč počítače, protože postovat příspěvky potřebujete v byznysu často a pravděpodobně i se složitějším textem nebo se širší skladbou hashtagů, což je na mobilu nepohodlné. Ke vkládání příspěvků přes počítač slouží např. jednoduchý workaround, kdy v internetovém prohlížeči zapnete funkci simulace mobilního zařízení. Abych zbytečně neopisoval to, co už napsali jiní, můžete si o tom více přečíst třeba tady.
Proč je důležité plánovat publikaci fotografií
Fotografie můžete vkládat v řadě za sebou, jak vám zrovna přijdou pod ruku. Když ale přijde návštěvník a podívá se na přehled vašeho instagramového portfolia, nejspíš ho tou nerozmyšlenou rozmanitostí neoslníte. Nejlepší instagramová portfolia mají předem plánovaný koncept zveřejňování. To znamená, že fotografie v řadě za sebou k sobě nějakým způsobem patří. Obvykle to jsou trojice fotografií, které tvoří jednu řadu a tvoří spolu tématicky nebo barevně harmonickou sérii. Takových fotografií může být více, mohou spolu tvořit mozaiku třeba 3×3 nebo každý druhý příspěvek tvoří pouhý text atp. Je dobré dávat si pozor třeba i na střídání barevných a černobílých fotografií. Čím větší promyšlenost je vidět, tím více můžete zaujmout. Osobně si v tomto sypu popel na hlavu, protože pořadí mých instagramových snímků rozhodně promyšlené není, podle toho to pak vypadá…
Dříve než začnete se svým vlastním profilem na Instagramu, doporučuji nějaký čas prohlížet portfolia těch nejlepších a inspirovat se jimi. Jelikož je Instagram pověstně nepříjemný ve vkládání svislých fotografií (často je nutné je ořezat), někteří fotografové toto často řeší černými, bílými nebo rozostřenými okraji fotek, aby zabránili ořezům – nebo aby zkátka dodali svému portfoliu jiný vzhled. Fotografie můžete vkládat vzhůru nohama, můžete vedle sebe vkládat fotografie v komplementárních barvách, můžete je vkládat do kruhových rámečků, fantazii a kýčům se meze nekladou. Jen je dobré si to všechno předem dobře rozmyslet a pak už v průběhu svůj plán neměnit (aspoň ne příliš často).
Jak se propagovat na Instagramu
Fotograf začínající na Instagramu by si mohl naivně myslet, že si založí profil, vloží pár příspěvků a že tím bez další práce přiláká nekonečné davy příznivců. Bohužel situace není tak ideální. Instagram však poskytuje skvělé možnosti, jak levně (třeba i zadarmo) oslovit velký počet lidí. Pokud pominu placenou inzerci, uživatel Instagramu má následující základní možnosti, jak o sobě dát vědět:
Lajkování
Lajkování (osrdíčkování fotografie) je nejméně násilná cesta, jak nejen udělat někomu radost, ale jak taky přilákat cizí oči ke svému profilu. Lajkování nepatří ke spammovacím taktikám (jako jsou třeba automatizované komentáře) a je vnímáno nejvíc pozitivně. Nikomu přece nevadí, když mu dáte like na jeho fotografii, naopak – může být pouze a jen rád. Obzvlášť uživatelé, kteří získávají méně než 50 lajků na příspěvek, jsou často citliví k tomu, kdo jiný je olajkoval – a určitě se přijdou zvědavě podívat ne jeho profil.
Follow/Unfollow
Follow (začít sledovat uživatele) je trochu těžší kalibr než lajk a už může být pociťován negativně. Nezkušeným uživatelům nejspíš polichotí, když zjistí, že je začal sledovat tucet cizích účtů. A možná jim to sledování také oplatí. Pár hodin nebo dnů nato ale zjistí, že je všechny tyto cizí účty opustily. Místo nich je začaly sledovat jiné účty. A ty je během krátké doby opět opustí! A stále dokola! Pak už nezkušení uživatelé nejsou tak nezkušení a říkají si „na co si sakra ty cizí účty hrají?!“ A záleží, jakou máte povahu, po čase na to buď rezignujete nebo vás tohle chování začne hodně iritovat.
Každopádně „follow“ nemusíte vůbec vnímat jako „follow“. To slovo můžete zaměnit na „Koukni na můj profil“. Je to zkrátka další možnost, jak na sebe upozornit, akorát je trochu složitější v tom, že za čas musí přijít i „unfollow“. Jinak by počet sledovaných osob narostl do astronomických výšin.
Komentování
Komentování považuji za nejsilnější nástroj, jak lidi vytrhnout z lhostejnosti a zaujmout je. Na druhou stranu vyžaduje taky nejvíce času. Řada účtů využívá automatizaci komentování, což přispívá k masivnímu spammování všech účtů. Nezkušený uživatel zprvu ani nepozná, jestli se jedná o spamovací komentář vložený robotem nebo o jedinečný komentář člověka. Může být pak trochu úsměvné, když někteří lidé na tyto obecně pochvalné komentáře odpovídají, jako by měli pocit, že jejich příspěvek skutečně někdo viděl (přitom ho navštívil pouze robot).
Falešné účty a soutěže
Na Instagramu bohužel existuje i řada falešných účtů. Některé mají ikonku polosvlečené ženské a budou vám posílat pozdravy. Jiné od vás budou chtít zjistit telefonní číslo, aby vám poslali kód, který jim pak v důsledku umožní ukrást váš propojený facebookový účet. A některé účty se vydávají za fiktivní komunity. Hodně letí falešné soutěže, kdy účet (obvykle bez konkrétního jména nebo firmy) vyhlásí soutěž o skvělé ceny, cenu pak nezíská samozřejmě nikdo (resp. nějaký další falešný účet). Jednou jsem se v komentáři slušně optal, kdo pak cenu poskytne. Vzápětí mi byl komentář smazán a daný účet mi hodil unfollow :-))
Hashtagy na Instagramu
K čemu jsou dobré hashtagy
Hashtagy jsou slova označená mřížkou (hashem) na začátku. Slouží ke kategorizaci příspěvků. Konkrétní kategorie můžete vyhledávat nebo je i přímo sledovat (dát follow stejně jako k běžným účtům).
Ke každému vlastnímu příspěvku můžete přidat max. 30 hashtagů. Pokud vložíte více než 30 haghtagů, Instagram vás na to při vkládání neupozorní, příspěvek se zveřejní a nebude doplněný žádným textem. Hashtagy můžete používat k lepší propagace sebe sama. Hashtagy vnímejte jako klíčová slova v SEO. Čím více používaný hashtag použijete, tím musíte mít silnější účet, jinak hrozí, že váš hashtag zcela propadne do dolních pozic bez povšimnutí. Proto je obvykle lepší používat hashtagy, které sice jsou používané, ale ne příliš masivně. Myslím, že tohle si skoro nikdo neuvědomuje a přitom je to k pochopení hashtagů klíčové. Doporučuji si přečíst více o strategii hashtagů tady.
Jaké volit tvary hashtagů?
V České republice je hlavní otázka, jestli volit české hashtagy nebo anglické. Anglické hashtagy používá po celém světě více lidí a přivedou vám možná více návštěvníků a followerů. Na druhou stranu pokud cílíte na české klienty, pak jsou pro vás důležitější české hashtagy, protože ty míří na relevantní publikum.
České hashtagy se dají psát s diakritikou i bez diakritiky. Ze zkušenosti jsem zjistil, že většina lidí dává přednost hashtagům bez diakritiky, používají se ale oba typy.
Dále se dají hashtagy různě tvarovat a pozměňovat podle dalších možností, shrnu v bodech:
- české/anglické/(jiný jazyk) – #praha/#prague/#praga
- s diakritikou/bez diakritiky – #svatbavpřírodě/#svatbavprirode
- s podtržítkem mezi slovy/bez podtržítka (v hashtazích nejsou povolené pomlčky!) – #pre_wedding/#prewedding
- jednotné číslo/množné – #svatba/#svatby
- různé přidané symboly – #praha❤️/#zasnuby???? /#reklaano‼️????
- různé tvary slov – #foto/#fotka/#fotografie
- zkratky – #wedding/#wed/#wedd
- předložky – #weddingprague/#weddinginprague
- připojené roky – #svatba2019/#svatba2020
Když tyhle všechny možnosti nakombinujete mezi sebou, zjistíte, že hashtagů může být nekonečná řada.
Nezapomeňte, že ke svatbám patří také předsvatební (prewedding) hashtagy, zásnubní (engagement), párové (couplephotos) a další.
Místní hashtagy
Při používání svých vlastních hashtagů i cílení na cizí hashtagy doporučuji zaměřit se mimojiné na hashtagy místního významu. Může to být název státu, obce, části obce. Pamatujte na to, že rozdíl je v použití s diakritikou a bez diakritiky. Nezapomeňte ani na použití podtržítka mezi jednotlivými slovy.
Příklady místních hashtagů:
#praha_life #prahagram #prahacastle #praha1 #praha❤️ #praha???????? #praha #praga #prazskasvatba #svatbapraha #fotografpraha #photographerprague #weddingphotographerprague #pragueweddingphotographer #czechwedding #praguewedding #svatebnifotografpraha #weddingphotographerczechia #photographerpraguewedding #praguephotographers #czechweddingphotographer #czechweddings #pragueweddings #praguephotography #praguephotographer #czechweddingphotography #prague_art #instaprague #praguetrip #pragueoldtown #praguecity #pragueworld #prague #loveprague #charlesbridge #weddingprague #weddinginprague #praguephoto #svatebnífotografpraha #svatebniucesypraha
Upozornění na potenciální klienty
Pokud chcete sledovat hashtagy, kde by se vám mohli objevit vaši potenciální zákazníci, můžete se jako svatební fotograf inspirovat těmito:
#holkanavdavani #svatbabude #planujemesvatbu #planovanisvatby #budemsebrat #budesvatba #žádostoruku #budemesebrát #budemesebrat #reklaano‼️???? #řeklaano #reklaano #zasnoubení #zasnoubeni #zasnubyumore #zasnubyvpraze #zasnuby2019 #zásnuby #zasnuby???? #zasnuby #budusevdavat???? #budusevdávat #budusevdavat #budunevěsta #budunevěstou #budoucinevesta #budunevesta #reklajsemano #zadostoruku #budunevestou
Příklady hashtagů s rokem svatby
#2021weddings #2021wedding #2020weddings #2020wedding #2019wedding #2019weddings #wedding2021 #wedding2020 #wedding2019???? #wedding2019 #svatba2024 #svatba2023 #svatba2022 #svatba2021 #svatba2020 #svatba2019
Příklady českých hashtagů z oboru svateb
#svatebniblog #svatebniobrad #svatební #svatebcane #ceskasvatba #manzele #ženich #nasesvatba #svatbujeme #beremese #satynasvatbu #nevesta #svatebnioznameni #svatebnimisto #svatebníšaty #svatebnipripravy #svatebnistudio #svatebnimakeup #svatby #svatebcani #svatebnikvetiny #svatbicka #svatbička #fotografnasvatbu #fotografsvatby #svatebnidenvevile #svatebníden #svatebnífoto #svatbanazamku #svatbaroku #svatbavprirode #svatbavpraze #svatbanastatku #svatbavestodole #svatbavlese #svatbasnu #svatebniveletrh #svatebnikoordinatorka #svatebnidj #svatebnidoplnky #svatebnivyzdoba #svatebnitabule #svatebniagentura #svatebniliceni #svatebnisalon #svatebnifoto #svatebniden #svatebniuces #svatebnidort #svatebniinspirace #svatebnikytice #svatebnidekorace #svatebnisaty #svatebni #svatebnífotografie #svatebnífotograf #svatebnifotografie #svatba #svatebnifotograf #svatebnikoordinace
Příklady anglických hashtagů z oboru svateb
#couplesphotography #bridesmaids #bridesmaid #bridebook #bridalfashion #weddingstyle #weddingseason #weddingrings #weddingplanning #weddinginspo #weddingideas #weddinghair #weddingflowers #weddingfashion #weddingdecor #weddingceremony #weddingblogger #weddingblog #theknot #loveauthentic #elopementlove #destinationweddingphotographers #ig_weddings #ig_wedding #bwwedding #wellwedmagazine #ido #prewedidea #bridetrends #brideandgroom #weddingdecoration #engagementshoot #weddingportrait #weddingphotoinspiration #wedphotoinspiration #fineartwedding #weddingmoments #weddingphotoideas #fineartweddingphotography #luxuryweddingphotographer #fineartweddingphotographer #weddingphotographersociety #weddingdocumentary #engagementphotographers #engagementphotosession #engagementphotoideas #engagementphotographer #engagementphoto #engagementphotoshoot #engagementphotography #engagementphotos #preweddingconcept #preweddingphotoshoot #preweddingsession #preweddinginspiration #pre_wedding #couplephotographer #couplephotos #couplephotoshoot #couplephotography #couplephoto #weddinglegends #creativewedding #justmarried #instaweddings #weddingtrends #weddingtips #weddinginspiration #weddinginspirations #destinationwedding #weddingdetails #realweddings #destinationweddingphotographer #engagmentphotography #bridalphotographer #weddingphotoshoot #weddingstories #weddingcandid #candidwedding #weddingjournalism #preweddingphotographer #preweddings #preweddingphoto #preweddingshoot #preweddingphotography #preweddingday #preweddingideas #prewedding #pragueweddingphotos #weddingphotos #bridal #engagementsession #weddingphotographers #weddings #wedding #weddingday #weddingphoto #weddingphotographer #weddingphotography #eloped #elope #elopementweddingphotographer #elopementphotography #elopementphotographer #elopementwedding #elopement
Vaše jméno nebo název firmy
Nezapomeňte na všechny tvary jména: příjmení, celé jméno (první křestní jméno nebo první příjmení), s/bez diakritiky, podtržítko mezi křestním jménem a příjmením, atd.
Příklady tvarů jmen:
#petrdoležal #petrdolezal #dolezalpetr #petr_dolezal
Vlastní hashtag
Vytvořte si svůj vlastní hashtag, který bude odpovídat vaší osobě/firmě. Nové hashtagy taky můžete používat pro různé soutěže. Příkladem může být #petrdolezalphoto
Zkušenosti s Instagramem
Jaké máte zkušenosti s Instagramem vy? Myslíte, že je to dobrý nástroj pro svatební fotografy? Jestli ho používáte, tak k jakému účelu? Pokud si to nechcete nechat pro sebe, dejte vědět ostatním v komentáři.
Zajímavé reference
Blog svatebního fotografa
»
Úvahy svatebním fotografům
30. 4. 2019, aktualizace 13. 7. 2020
Autor:
Svatební fotograf Petr Doležal