svatební fotograf

Jaké oblečení pro svatebního fotografa

Měl by mít svatební fotograf formální nebo sportovní oblečení? Co všechno rozhoduje o tom, jak se obléknout na svatbu? Tipy k oblékání svatebních fotografů.

Svatební fotograf: formální nebo sportovní oblečení?

Někteří svatební fotografové a kameramani fotí v obleku s motýlkem, jiní fotí ve sportovních softshellových kalhotách a ve funkčním golfovém tričku, další fotí v triku AC/DC a v kraťasech. Problém oblečení pro svatební fotografy je v tom, že by mělo vypadat reprezentativně, společensky a formálně, ale na druhou stranu by mělo mít vlastnosti pro pracovní, sportovní užití. Takže si to vzájemně odporuje. Někdy proto musíme volit určitý kompromis. Podle čeho se rozhodovat pro náš svatební outfit?

Je důležitost výsledné fotky nadřazená vašemu oblékání?

Někdy je podle mě důležitější chovat se ukázněně než vytvářet superkreativní fotografie. Představte si sami sebe v roli multimiliardáře (příjemná představa, že?). Pořádáte svoji svatbu v luxusní destinaci. Pozval jste na ni vysoce postavené přátele a velice vážené obchodní partnery, před kterými chcete zachovat svoji skvělou pověst a dopřát jim příjemný zážitek. Jste na hostině o sedmi chodech. Číšníci přicházejí synchronizovaně, v uniformách, všichni se vzorně chovají podle pravidel nejvyšší společenské etikety, všechno běží přesně podle pečlivého harmonogramu. Přáli byste si v takové situaci svatebního fotografa, který by pobíhal mezi stoly hostů v kraťasech, s chlupatýma nohama, v tričku s krátkým rukávem, skákal by do vzduchu a válel by se po zemi? Ne, vaše hosty by to přinejmenším pobavilo, spíše pohoršilo. V takové situaci dáte přednost klidnému ukázněnému fotografovi, který ví, co se sluší a patří, fotí třeba i celkově méně a více tradičně, ale důležitější je, že na sebe divoce nestrhává pozornost a nenarušuje událost.

Způsob oblékání rozhoduje o budoucích zakázkách

Na svatby multimiliardářů narazíme asi jen stěží, ale to samé platí i pro běžné luxusnější svatby, které se konají na zámcích, v lepších hotelech a ve vilách. Takové svatby mívají celkově vyšší rozpočet, takže je pravděpodobné, že i svatební fotograf je na takových místech lépe finančně hodnocený než při focení svatby v hospodě na růžku. A jako svatební fotografové si vyšší příjmy přejeme, že? Myslíte, že si nás někdo vybere jako fotografa, když nemá jistotu, že se za nás nebude na svatbě stydět před svými nejbližšími přáteli? Ne, takovou zakázku nejspíš nikdy nedostaneme.

Myslím si, že způsob oblékání může rozhodovat o získaných doporučeních v budoucnu, o typu klientů, které získáváme, o příjmech svatebního fotografa.

Jak ale zapůsobit?

Je to pravda odvěká: šaty dělají člověka

Stačí zapůsobit tím, jak nádherné máte fotografie? Pravděpodobně ne. Existuje přece jedno staré a pravdivé pravidlo, že šaty dělají člověka. Pokud se oblečete jako vandrák, stěží vám někdo uvěří, že jste bohatý intelektuál s vybraným chováním. Bude to pod úroveň některých lidí, aby se s vámi dali do řeči, natož aby vás snad v budoucnu doporučili někomu ze svých známých na focení svatby. A to je škoda, protože na svatbě je spousta lidí, potenciálních budoucích klientů nebo lidí, kteří vás mohou doporučit svým známým. Pokud na sebe zvolíte značkový oblek šitý na míru, budete na své okolí působit úplně jinak.

Když vedle fotografa v kraťasech a tričku postavíte druhého fotografa v kalhotech a saku, pro kterého se rozhodnete vy?

Pravda, někdy může naopak přílišná naškrobenost způsobit posměšky – na svatbě, na které byl vyhlášený volný dress-code, bez sak, bez formálního oblečení. Je tedy otázka, na jakou svatbu zrovna jdeme a na jaký typ klientů se snažíme cílit svoje služby. Ať se nám to líbí nebo ne, lidé často soudí právě podle vzhledu. Vzhled vysílá první signál, jak člověka vnímat.

Oblečením dáváme najevo, jak si vážíme klientů

Nejspíš to tak taky děláte. Když jdete na jubilejní oslavu někoho, koho si velmi vážíte, automaticky zvolíte formálnější oblečení, dáte si záležet na tom, abyste vypadali dobře. Nebo když si přebíráte cenu za nejlepší výkon ve své kategorii (to děláte často, že?). Pečlivě upraveným vzhledem dáváte najevo, že si toho oslavence vážíte nebo že si vážíte dané slavnostní příležitosti. Naproti tomu přijít v sepraném tričku a ve špinavých džínách značí vaši lhostejnost k lidem, je vám jedno, co si o vás pomyslí, že vás budou muset mít celý den na očích…

Já na fotkách nebudu, je jedno, jak vypadám

Možná si říkáte: je jedno, jak přijdu na svatbu oblečený, pro mě je to jen pracovní den, stejně nebudu vidět na žádných fotkách. To není tak úplně pravda, protože dneska už má každý mobil a často vyfotí i vás na pozadí nějaké fotky. Stejně tak bývá na svatbě přítomný kameraman, kterému se chtě nechtě občas dostanete do záběru. A i kdybyste opravdu na žádném snímku nebyli, stačí už jenom to, že na vás budou lidé celý den koukat. Na svatebním obřadu budete stát před všemi svatebčany, budete před nimi stát i na hostině, atd. Myslíte si, že to žádní klienti neřeší? Znám ze svého okolí případ, kdy nevěsta donutila svatebního fotografa, aby se převlékl do zapůjčeného oblečení, protože to původní oblečení se jí nelíbilo. Pro některé lidi je to zkrátka hodně důležité a pokud k nim nepatříte zrovna vy, neznamená to, že ani nikdo jiný.

Co ovlivňuje typ oblečení svatebního fotografa

Styl focení svatebního fotografa

Záleží na stylu focení svatebního fotografa, jak je při focení hodně akční, kolik toho naběhá, jestli leze po stromech, válí se po zemi, atp. Pak asi nebude volit značkové kalhoty a sako, které by si stejně hned ušpinil a prodřel.

Místo focení

  • Formální oblečení: kostely, hrady a zámky, luxusní hotely a vily…
  • Méně formální: farmy, statky, stodoly, louky, mlýny…

Roční období

  • Letní venkovní svatba: méně vrstev, fotograf se při vyšší fyzické aktivitě potí, košile bez saka
  • Zimní venkovní svatba: sako naopak zahřeje, může být i kabát

Způsob dopravy a objem zavazadel

Pokud přicházíte na svatby tak jako většinou já, s jedním velkým batohem a bez auta, těžko s sebou nabalíte sako, náhradní košili a kalhoty, boty na výměnu.

Tipy k oblečení svatebního fotografa

Pohodlná obuv svatebního fotografa

Formální obuv jsem na svatby dávno vzdal. Naběhám toho na svatbách tolik, že je pro mě společenská obuv zkrátka nemyslitelná. I kdybych vydržel ve společenských botách celý den, v pátek svatbu sice nějak dokulhám, ale druhý den v sobotu je další svatba, jak tam pak dojít?

Zkoušel jsem různé kompromisy, nejlepší byly pro mě lehké boty značky Rieker. Ani ty ale nebyly ideální, takže jsem nakonec přešel ke sportovní obuvi Adidas a Nike. Důležité je, aby byla obuv kompletně černá, bez bílých značek, bez bílých proužků, bílých podrážek, bez zelených běžeckých tkaniček, atp. Takový typ obuvi nevzbuzuje pozornost a pokud si toho někdo všimne, myslím si, že to musí u svatebního fotografa akceptovat (ale až budu fotit svatbu miliardáře, tak si vezmu ryze společenskou obuv).

K černým botám může být černý opasek, černý řemínek hodinek, černý fotoaparát značky Canon :-) Bohužel není možnost ladit styl dohněda, nebo aspoň já jsem kompletně hnědé sportovní boty ještě neviděl, pokud vy ano, tak dejte vědět v komentáři.

Kraťasy svatebního fotografa v kostele

Člověk v bermudách nemůže vstoupit do kostela. Znáte to, v kostelech v zahraničí někdy zakazují vstup lidem s holými rameny. Při vstupu do kostela byste neměli mít na hlavě čepici. I když jste sami ateisti – pokud chcete fotit v kostele, měli byste respektovat určité zvyklosti. Už i proto, že tyto pravidla budou rozhodně znát lidé, kteří si vás pro církevní sňatek najali – a nechcete se přece chovat tak, abyste si je znepřátelili.

Neviditelné triko pod košilí

Pokud se při focení hodně potíte jako já, propocené skvrny na košili a jejich bílé okraje nejsou asi úplně to, co chtějí vidět účastníci svatby. Pomoct může tzv. „neviditelné“ bavlněné triko pod košilí. Prodává se v tělové barvě a je k dostání i se zesílením v části podpaží.

Košile bez saka

Košile je spodní prádlo. Při formálních příležitostech by se sako vůbec nemělo sundávat. Pravda, na méně formálních českých svatbách se odhazuje sako hned po obědě. Nebo až ve tmě, na večerní tance. Já osobně mám největší problém se sakem kvůli batohu. Nosit batoh přes sako je zlo. A neumím si představit přenášet venku dvanáct kilo v něčem jiném než v batohu na záda.

Sako může působit nepříjemným skleníkovým efektem, zvlášť když fotíte venku v létě a pobíháte. Dejte si ale pozor na materiál saka. Většina obyčejných sak obsahuje umělý polyester, v tom se zaručeně zpotíte ještě před příchodem nevěsty. Za kvalitní materiál saka si něco připlatíte, je to 100 % vlna, pokud možno bez podšívky.

Zatím nejvíc jsem spokojený s mým sakem, které obsahuje 60 % lnu a 40 % panenské vlny. Je lehké a dá se snést na obřadu i v těch nejteplejších českých dnech. Obával jsem se, že bude hodně mačkavé, ale není to tak hrozné. Celou sezónu vydrželo bez úhony. Pravda, není to oblek, ale považuji to za rozumný a opodstatněný kompromis. Pořád lepší nějaké sako než žádné. Pamatujte, že i vy budete určitě vidět na některých fotkách z mobilů svatebních hostů. A pokud neberete žádné sako, zkuste vzít aspoň tmavší barvu košile, ať na sebe zbytečně neupozorňujete svítivou bílou košilí.

Na svatby už pár let nosím německou značku funkčních košil Pure. Jsou nemačkavé (nežehlivé), pružné, lehoučké a rychleschnoucí. V reklamě ji ukazují jako košili, ve které se dá běhat. Jednou to možná vyzkouším :-) Nevýhodou může být vyšší cena (v přepočtu 2.200 Kč r. 2023) a rychlejší opotřebování oproti klasické bavlněné košili (v místech, kde dochází ke tření).

Pak jsou zde klasické bavlněné košile, například Anthony’s (T.M.Lewin). Košil od této značky mám spoustu, ale většinou je nenosím na svatební fotografování, protože nemají vlastnosti sportovních materiálů. Rád je ale využívám na všechny jiné formální příležitosti. Tady je možné si vytisknout slevu do obchodu.

Ponožky na výměnu

Při deštivé předpovědi počasí beru do batohu náhradní ponožky. Někdy se boty smáčí už ráno při pobíhání v trávě s ranní rosou. Ideální by byly náhradní boty, ale na to nemám v batohu prostor. Nechcete pak celý den trávit v mokrých ponožkách.

Kravata svatebního fotografa

Kravata se při focení často plete. Obzvlášť pokud používáte řemeny k foťákům. Různě se to do sebe všechno zamotává atp. Během focení se předkláníte, kravata padá nevědomky do polévky nebo do svatebního dortu atp. :-)) Alternativou může být motýlek.

Oblečení pro asistentku svatebního fotografa

Nezapomeňte si ověřit, jaké oblečení bude mít na svatbě váš asistent/asistentka. I když si můžete dát záležet na vašem vlastním vzhledu, pokud asistent/ka přijde v casual stylu, celkový dojem, kterým působíte, máte pokažený.

A jak to děláte s oblékáním vy?

Jak je to s vámi? Je pro vás příjemnější dívat se raději na upravené lidi nebo na rozcuchané lidi bez vkusu? Řešili jste někdy dlouho, co si na sebe vzít na svatbu? Nebo v tom máte zcela jasno? Dejte vědět ostatním čtenářům dole v komentáři ;-)

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
2 let před

Chodím v šedé barvě, neformálně, šedé spíš upnuté kalhoty, nemám rád volné a šedá, spíše trochu modernější košile, ale stále vypadá velmi slušně a na svatbu pro fotografa se hodí, na nohách mám kožené kotníčkové boty hnědé barvy, které se hodí k upnutějším kalhotám a jsou do Bati, byly docela drahé, takže vypadají fakt hodně dobře.