svatební fotograf

Využijte přístupy lifestyle a fashion ve svatebním focení

Lifestyle svatební fotografování a fashion svatební fotografování. Prvky fashion a lifestyle ve svatební fotografii, jejich vzájemné rozdíly.

K svatebnímu fotografování patří i párové portrétní fotografování. Je to čas, kdy nevěsta se ženichem odcházejí sami s fotografem vytvořit pěkné snímky. Svatební fotograf má pod lepší kontrolou vlastnosti světla, pozadí fotografií a scénář, protože si může vybrat místo a může novomanžele režírovat podle svých potřeb.

Svatební fotograf může novomanželské focení uchopit různými způsoby. V tomto článku porovnávám fashion přístup, který je hodně o pózování, stylizaci a aranžování – oproti druhému přístupu: lifestyle fotografování, který se svým charakterem blíží více k reportáži a momentkám. Záměrně tyto dva přístupy popíšu jako dva protipóly, aby byl rozdíl dobře pochopitelný. Samozřejmě je možné jít určitou střední cestou, kde se projeví zároveň část vlastností z fashion stylu i část vlastností z lifestyle přístupu. Dávám tady do protikladů reprezentativnost vs. emoce, odosobněnost vs. individualitu páru, řemeslnou pečlivost proti částečné nahodilosti.

Co se týče fashion a lifestyle přístupu v žánru svatební fotografie, neznám žádnou obecně přijímanou definici. Toto jednoduché rozdělení na dva přístupy jsem si vytvořil v průběhu praxe svatebního fotografování jen ve svojí hlavě. A to ryze z praktických důvodů, abych o tom mohl snadno diskutovat s klienty. Samozřejmě fashion a lifestyle existují mimo svatební obor jako dva samostatné žánry, které znamenají trochu něco jiného – to je ale mimo zaměření tohoto článku. Pokud vás to zajímá více, zařadil jsem odkazy do referencí na konci článku.

Fashion svatební fotografování

Jak v mém pojetí vypadá svatební fotografie ve fashion stylu? Otevřete si nějaký módní magazín. Uvidíte spoustu fotografií, kde jsou modelové a modelky oblečení v krásných šatech, postavení v dokonalých pózách.

Vlastnosti svatebního fashion focení:

  • Reprezentativní – Ženich a nevěsta vypadají na fotografiích velmi reprezentativně. Svatební fotografie nejsou příliš intimní. Novomanželé se nemusejí stydět zveřejnit své fotografie před širším publikem, ředitel může ukázat fotky v práci před kolegy, celebrity je mohou zveřejnit v médiích atd. Tyto svatební fotografie mohou působit někdy až snobským dojmem – focené v luxusních hotelech, s luxusními automobily, s extrémně drahými svatebními šaty a s dalšími módními doplňky.
  • Odosobněné – Ve fotografiích se neprojevují emoce. Není vidět vztah lidí: ženicha a nevěsty. Divák na výsledné fotografii nepozná rozdíl, jestli vidí dva zamilované lidi nebo dva modely, kteří se vidí poprvé v životě. Lidé se obvykle nesmějí (nebo jen decentní úsměvy), neobjímají. Svatební fotograf v podstatě stylizuje lidi před fotoaparátem do role dokonalých pohledných manekýnů s chybějící individualitou.
  • Pečlivé provedení – Fashion fotografie jsou velmi pečlivě řemeslně zvládnuté. Jelikož hlavním tématem není emoce lidí, musí fotografie zaujmout jiným způsobem – dokonalou kompozicí, perfektními pózami, promyšleným osvětlením, celkově výborným naplánováním. S tím souvisí i delší doba na vyladění výsledku. Pro nezkušené novomanžele může být někdy takové focení více zdlouhavé, nudné, obtížné.

Příklady svatebních fashion fotografií

svatebni fotograf Praha
svatebni fotograf Praha

svatebni fotograf Praha

Lifestyle svatební fotografování

Lifestyle focení je způsob, jak nepřirozenou cestou dosáhnout něčeho přirozeného. Klienti by měli úplně zapomenout, že je někdo fotí (řečeno s nadsázkou). Měli by si užít okamžiku, kdy jsou na pár minut sami spolu, stranou od skupiny svatebních hostů. Když si budou užívat sebe navzájem, na fotografiích se to projeví. Při tomto přístupu je pro svatebního fotograf nejtěžší dosáhnout toho, aby před ním klienti ztratili bariéry, aby se cítili dobře, přirozeně, aby byli sami sebou. Svatební fotograf tak musí být empatický, více psycholog a přítel než řemeslník a umělec. Já tomuto focení říkám někdy „zážitkové“, protože kromě samotných fotografií jde o určitý příjemný zážitek, který spolu novomanželé prožijí a na který pak mohou rádi vzpomínat. Nevzpomínají pak na focení jako na čas, kdy jim fotograf lámal klouby, kdy ho museli poslouchat jako malé děti a podřizovat se. Při lifestyle fotografování není nikdo podřízený ani nadřízený. Je to setkání přátel na stejné úrovni. Lifestyle focení by mělo pocitově rychle uplynout, nebýt nudou, měl by to být nevšední zážitek, kteří by si lidé rádi zopakovali.

Vlastnosti svatebního lifestyle focení:

  • Emoce – lidé na fotografiích jsou rozesmátí, s výbuchy smíchu, vřele se objímají, líbají se, jsou spontánní, přirození, projevují ryzí emoce. Fotografie často vypadá jako momentka, zdánlivě bez plánu a většího promyšlení, zachycená jakoby mimochodem náhodným kolemjdoucím. Divák hned vidí, že lidé na fotografii jsou si blízcí, že to nejsou najatí vzájemně cizí modelové, fotografující za peníze. Lidé se nedívají do objektivu, vnímají jeden druhého, v očích mají jiný výraz než kdyby se dívali na fotografa.
  • Individualita – Svatební fotograf nedává nevěstě a ženichovi přesné instrukce, jak se mají postavit, na jaké konkrétní místo položit ruce. Svatební fotograf pouze vybírá vhodné světelné podmínky, pěkné pozadí fotografií – a pak řekne, co má svatební pár provést za akci (záměrně bez příliš detailních instrukcí). Je to trochu přístup kameramanů. Každý pár si akci provede částečně podle sebe, ženich a nevěsta obtisknou do fotografie stopy svých vlastních osobností. Fotograf může dávat na každé svatbě pokyn ke stejné akci, přesto si akci provede každý pár po svém, a tak je vzniklá fotografie pokaždé originál.
  • Nahodilost –  Obsah fotografie je částečně pod kontrolou svatebního fotografa, ale ne stoprocentně. Fotografování je o něco těžší v tom, že fotograf přesně neví, co přijde v následujícím okamžiku. Je to krůček směrem k reportáži – fotograf sice připraví příznivé podmínky, ale po zahájení akce už nezasahuje nebo zasahuje minimálně. Nikdo dopředu neví, co se přesně stane. Svatební fotograf musí být připravený zachytit ten nejlepší okamžik a někdy při tom i trochu improvizovat.

Příklady svatebních lifestyle fotografií

svatebni fotograf Praha
svatebni fotograf Praha

svatebni fotograf Praha

Různým nevěstám se líbí různé přístupy focení

Každý člověk je jiný a každému se líbí něco jiného. Nedá se říct, že jeden přístup (fashion nebo lifestyle) by byl lepší nebo horší než ten druhý. Volbu přístupu může hodně ovlivnit:

  • vztah nevěsty a ženicha (jak vnímají sebe navzájem, jak dlouho spolu žijí)
  • jakou mají nevěsta a ženich povahu – vážnější a uzavření lidé upřednostňují fashion, kde se nemusí tolik projevovat. Extroverti a lidé milující humor nebo akci jsou spíše pro lifestyle.
  • v jaké sociální skupině se pohybují (čím se živí, jaké jsou jejich rodiny, jaké mají přátele)
  • kulturní zvyklosti různých národů

Z osobní zkušenosti mohu napsat, že česká nevěsta více tíhne k uvolněné lifestyle fotografii. Nevěsty z východu (Rusko, Ukrajina) dávají často přednost reprezentativní fashion fotografii. Určitě se to ale nedá zobecnit, protože záleží vždy na konkrétních lidech. Svatební fotograf by se měl umět přizpůsobit konkrétním klientům, umět je odhadnout nebo si o tom s nimi dopředu promluvit. Pokud se svatební fotograf zaměřuje pouze na jeden svůj přístup focení, pak by tomu mělo odpovídat jeho portfolio fotografií a měl by u zákazníků nastavit přesné očekávání, aby dopředu věděli, do čeho jdou.

Jaký máte vy přístup k portrétnímu svatebnímu fotografování? S jakým přístupem focení byli vaši klienti nejvíce spokojení? Podělte se o vaše zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři.

Zajímavé reference k lifestyle a fashion fotografii

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments