svatební fotograf

Dvě svatby ve dvou dnech za sebou – jak být připravený

Pokud se svatební fotograf vrátí domů z jedné svatby pozdě v noci a druhý den má další celodenní svatební focení, může mít doma na přípravu jenom pár hodin. Proto je důležité, aby ten čas věnoval na spánek a vlastní regeneraci. Pohodlnou přípravu paměťových karet a baterií může vyřešit nákupem dodatečné techniky.

Svatební sezóna má zhruba 30 týdnů (počítáno od dubna do října). Zároveň platí, že v České republice se velké svatby ve většině případů konají buď v pátek nebo v sobotu, to nám dělá zhruba 60 svatebních termínů. Přitom ale platí, že květen a říjen jsou výrazně slabšími měsíci na počet poptávek svatebního fotografování. Celkově je tedy těch termínů poměrně málo a pokud fotíte svatby, dříve nebo později se vám stane, že se vám v některém týdnu obsadí dva dny za sebou, pátek i sobota. Pro hodně žádané svatební fotografy to není žádná výjimka, ale pravidelnost, tzn. že se jim povede postupně získat rezervace pro každý pátek i pro každou sobotu. Takoví fotografové pak třeba fotí i více než dva dny v řadě za sebou.

Osobně někdy fotím tři nebo i více svateb bezprostředně za sebou, ale obvykle to nejsou tři celodenní akce, to by bylo pro mě velice vysilující. Je pak potřeba věnovat alespoň jeden den na jednodušší úkoly, relaxaci, pořádně se vyspat a dát se do kupy. Člověk není robot a nemůže pracovat nepřetržitě. Dříve nebo později si stres a vyčerpání vyberou svoje účty, neskončete na kapačkách ;-)

Celodenní fotografování svatby dokáže být pro fotografa fyzicky i psychicky náročné. Když má pak fotograf sotva pět hodin na spánek, druhý den nemá volný čas na odpočinek a fotí místo toho další svatbu, je to složité o to víc. Jak takové situace zvládat co nejlépe?

Co je potřeba zajistit mezi focením dvou svateb

  • mít připravené informace, oblečení a jídlo
  • bezpečně uložit fotografie z první svatby a mít volnou kapacitu paměťové karty na druhý den
  • mít připravené baterie na druhý den
  • a důležitá věc: vyspat se co nejdelší čas!

Informace, oblečení, jídlo

Začnu s tím nejjednodušším. Všechno, co jde připravit na druhou svatbu dopředu (už před první svatbou), tak připravím dopředu. Takže nejpozději ve čtvrtek už znám všechny informace, kudy se kam ráno dostanu, v kolik musím vstávat, mám vytištěný seznam skupinek pro focení, mám už dopředu vyžehlené košile a kalhoty :-) Takže už v pátek nemusím s nikým komunikovat a nic mě na poslední chvíli nepřekvapí.

Stahování fotografií a formátování paměťových karet

Dříve než plně přesuneme svoji pozornost na druhou svatbu, je potřeba v pátek v noci, po návratu z první svatby, bezpečně uschovat nafocené fotografie. Ideální je mít více paměťových karet a jenom ve foťáku prohodit původní za novou. Nesmí se vám ale stát, že byste později fotky zapomněli stáhnout a omylem je smazali. Mohli byste si říct: no dobrá, nejsem blbej, tak je prostě stáhnu z obou svateb zároveň v neděli, po obou svatbách. Tenhle postup vám může nějaký čas vyhovovat, ale pak najednou přijde nějaké focení i v neděli nebo do toho přijde jiná nepravidelnost a pokud máte celkově přes sezónu práce až nad hlavu, lehce se může stát chyba – smažete kartu, o které si myslíte, že jste z ní fotky už stáhli, přitom ejhle. Musíte v tom mít systém. Je víceméně jedno jaký systém, hlavně musí být bezpečný, dělejte to stále stejně, ať je to „blbuvzdorné“.

Já osobně to dělám tak, že zahájím stahování přes Lightroom hned po příchodu z focení. Nečekám dlouhé minuty na dokončení procesu, místo toho se postarám o baterie a jdu hned spát. Fotografie přitom nemažu, druhý den jdu na svatbu a mám stále dost volné kapacity na některé paměťové kartě. Fotografie z druhé svatby zase stáhnu hned po návratu ze svatby. Paměťové karty z obou svateb zformátuji až za týden, před dalším dvoudenním focením. Ale hlavně – pokaždé než karty zformátuji, tak porovnávám, jestli sedí počet uložených fotografií na kartě a na disku počítače. Seřadím si fotky na disku podle datové velikosti a podle formátu a kouknu, jestli nevidím nějakou podivnost (např. soubor o velikosti nula bajtů nebo RAW nezkonvertovaný do DNG.) Případně zběžně kouknu na náhledy fotek ze začátku svatby a z konce svatby. Jestli je všechno v pořádku, pak teprve karty formátuji (používám formátování nízké úrovně, nikoli mazání). V ten okamžik mám už fotografie uložené na dvou pevných discích (pro případ poruchy jednoho z nich).

Příprava baterií na druhý den

Pokud fotíte celý den, je dost pravděpodobné, že vám jedna baterie ve foťáku nebude stačit. Mně obvykle nestačí ani dvě, spíš tři. Plus čtvrtá baterie se taky částečně vybije v mém druhém foťáku (proč na svatby nosit dva fotoaparáty?). Baterie na svatbě nevybíjím úplně „na dřeň“, protože jakmile jejich kapacita poklesne nebezpečně nízko, nechci samozřejmě riskovat, že přestanu fotit uprostřed rozjeté akce. Takže baterie vyměňuji během dne raději dříve nežli později. Během dne už baterie nikde nenabíjím. Když jsem začínal svatby fotit, tak jsem to tak párkrát dělal, ale občas byl problém najít zástrčku nebo jsem narazil na neochotnou obsluhu restaurace, nestojí to za to.

To pro mě znamená, že musím mít na druhý den připravené čtyři nabité baterie. Člověk může být buď bohatý a na druhý den vzít úplně jinou sadu baterií (jedna originální Canon baterie stojí cca 1.500 Kč), nebo je musí přes noc rychle nabít. Pryč jsou ty časy, kdy jsem uprostřed noci vstával k nabíječce, abych baterie prohodil a aby se postupně všechny nabily. Pak jsem rozšířil výbavu, nakoupil levně i z druhé ruky a moji nabíjecí elektrárnu vidíte níže na fotce. V noci strčím baterie do nabíječky, pak se jdu rychle na pět hodiny vyspat, ráno baterie nezapomenu vytáhnout :-)) a pádím na další svatbu.

Příprava baterií na další svatební den
Příprava baterií na další svatební den – taková malá domácí elektrárna. Samozřejmě přenosná – pro případ, že se po první svatbě nedostanete ani domů a musíte přespat někde jinde (Ty vpravo baterie AA používám do blesků.)

No a co když bude v noci přerušení dodávky elektrické energie, bude druhá svatba bez fotografa? :-)) To jen žertuji, ale ani v takové ultrakritické situaci by se nestalo nic hrozného. Ve skutečnosti mám totiž více než čtyři kusy baterií, navíc jak jsem psal výše, nejsou nikdy vybité na nulu. Takže ráno můžu začít každopádně fotit a během ranních příprav bych si přinejhorším baterie dobil, naštěstí netrvá nabíjení půl dne. Pravděpodobnější než přerušení dodávky elektřiny se mi ale zdá to, že vyjdu před dům, klopýtnu a zlomím si nohu…

Jak tyhle dvoudenní a vícedenní focení zvládáte fyzicky a psychicky vy? Stačí vám jedna nabíječka, nebo jste podobně rozmazlení jako já a používáte jich víc? Dejte vědět dole v komentáři ;-)

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments