Potřebujete vybrat svatebního fotografa? Ať už v životě vybíráte cokoliv, vždy je nejlepší zeptat se na názor odborníka. Já se mezi svatebními fotografy pohybuji už léta, a tak vím, čím se od sebe fotografové vzájemně liší a které jsou jejich slabé stránky. Proto vám dokážu šikovně poradit, podle čeho byste měli vybírat fotografa, než ho pozvete na svou vlastní svatbu.
Pro přehlednost jsem podrobnější informace ke každému bodu skryl – zobrazte je kliknutím na vybraný řádek.
Se svatebním fotografem strávíte jeden z vašich nejdůležitějších dní. Fotografa budete mít celý den na očích, stejně jako vaše rodina a nejlepší přátelé. Nechcete si ten den zkazit výběrem osoby, se kterou si nerozumíte. Proto se svatebním fotografem ještě před jeho rezervací zajděte na nezávaznou schůzku, abyste ho viděli naživo a trochu více ho poznali. Pokud fotograf odmítne schůzku, hledejte raději někoho jiného. Pokud fotograf bydlí jinde než vy, využijte alespoň videokonferenci. Mělo by být i v zájmu fotografa, aby vás poznal.
Pokud svatební fotograf fotí jen pro peníze nebo cítíte, že pro něj nejste důležití, vyberte si raději někoho jiného. Fotograf, kterého focení baví, pro vás udělá třikrát víc práce a ta práce bude lepší.
Dobře si prohlédněte portfolio fotek svatebního fotografa. Nestačí, že je hezké, musí se líbit přímo vám, fotky by vás měly něčím zaujmout, něco ve vás vzbuzovat, být pro vás něčím příjemným. Vaše hodnocení si rozdělte na dvě části: jak se vám líbí obsah fotek a jak se vám líbí jejich forma, styl a úprava. Pokud se vám líbí obsah, ale styl úpravy si představujete úplně jiný, zvolte si jiného fotografa. Není možné žádat po fotografovi zcela jiný způsob úpravy fotografií, každý má svůj rukopis a není vždy možné, aby pro vás „napodobil úpravy fotek jiného fotografa“.
Jak poznat skvělé fotky, abyste si našli ideálního fotografa na svatbu?
Pokud nemáte příliš velký estetický cit nebo si myslíte, že fotografiím nerozumíte, vyberte si několik svatebních fotografů a požádejte někoho, kdo rád fotí nebo jehož názoru si vážíte, aby vám na vybrané fotografy řekl svůj názor.
Hodně důležité! Čím více má fotograf blíže k focení svateb, tím lépe. Nejrizikovější je oslovit fotografa, který je sice dobrý, ale vůbec nefotí lidi (fotí třeba krajinky, pejsky, jídlo, nábytek, atp.). U svatebního fotografa jsou klíčové schopnosti jednání s lidmi, jeho empatie a znalosti, jak fotit portréty. Každý fotograf se zaměřuje na něco jiného a byla by velká chyba tohle ignorovat. Vyberte si fotografa, který fotí lidi pravidelně. Nejlépe fotografa, který se specializuje na svatby, protože ten už pro ně má přizpůsobený celý pracovní proces včetně foto vybavení. Fotky nejspíš dostanete v lepší kvalitě a v kratším čase po svatbě.
Každý pár je jiný a je lepší, když svatební fotograf přistupuje ke svým zákazníkům „na míru“ podle jejich představ. Fotograf, který nechce splnit vaše přání si asi nezaslouží být vaším svatebním fotografem.
Svatební fotograf by měl být vybavený do všech možných situací. V průběhu svatebního dne se může rozbít fotoaparát, ani profesionální technika nefunguje věčně. Jak je fotograf připravený řešit takovou situaci? A co když přijde déšť, bude moct fotit? Jak fotí ve tmě? Je schopný fotit po západu slunce venku a uvnitř budov?
Zapomněl fotograf na vaši schůzku? Pak je možné, že zapomene i na vaši svatbu. Schůzka se dá opakovat, svatba ale ne. Zvolte si proto svatebního fotografa, který je maximálně spolehlivý. Který se na vaši svatbu důkladně připraví. Napovědět vám mohou recenze na jeho Facebooku, na Googlu, na Seznamu a všude jinde na internetu. Výhodou je samozřejmě osobní doporučení.
Po letech, co se živím svatebním fotografováním, můžu říct, že každý rok u mě znamenal opravdu výrazný pokrok v kvalitě práce (obzvlášť první tři roky je křivka učení hodně strmá). Není důležité, jakou svatební fotograf používá techniku, nejdůležitější věcí bývají právě jeho zkušenosti. Za zkušeného fotografa si obvykle připlatíte, ale vyplatí se to. Musíte přemýšlet tak, že platíte nejen za svatební den, ale platíte částečně i všechny roky, které fotografa formovaly v současnou tvůrčí osobnost a díky kterým může pro vás nyní využít zkušenosti, které u žádného začátečníka nenajdete.
Rychlost není pro většinu novomanželů prioritou a je to tak správně. Je lepší čekat na fotky o pár dní déle, než pak koukat po zbytek života na špatně zpracované svatební fotografie. I tak je ale dobré zeptat se, jak dlouho budete na dodání fotek čekat. Není výjimkou, že někteří svatební fotografové dodávají fotky až po několika měsících. Jiní jsou ale rychlejší a fotky dostanete už do jednoho nebo dvou týdnů. Hodně záleží i na tom, jestli fotograf fotí na plný úvazek (má tedy na přípravu fotek více času), nebo jestli je to jen jeho vedlejší přivýdělek. Pokud nechcete na fotky čekat půl roku, raději si čas dodání dopředu ověřte. A pokud budete muset čekat několik týdnů nebo měsíců, zeptejte se na možnost dostat krátce po svatbě nějakou malou ochutnávku, abyste měli nejen něco pro sebe, ale i pro netrpělivou rodinu a přátele. Taky možná budete chtít něco zveřejnit na sociálních sítích a nebudete na to chtít čekat půl roku.
Informujte se u fotografa, co všechno bude na vašich fotografiích upravovat. Svatební fotograf může fotky dodávat zcela bez úprav, se základními korekcemi barev, světla a stínu, ořezu a náklonu, někdo retušuje i pleť, žluté zuby, smetí na zemi, zachází do větší detailů. Někdo má retuše rád, jiný ne, záleží na vás. Každopádně se na to dopředu zeptejte, abyste nedostali fotografie upravené více, než byste si přáli nebo naopak neupravené.
Zeptejte se svatebního fotografa, v jaké formě dostanete svoje svatební fotky. Mohou být digitální nebo tištěné. Pokud si přejete fotoknihu (určitě doporučuji), zjistěte si, jestli ji pro vás fotograf zhotoví. Vím, že příprava fotoknih pro tisk bývá časově velice náročná a pokud se bavíme o skutečně kvalitním výstupu, nabídnout vám ji dokáže jen hrstka profesionálů. K přípravě fotoknih potřebuje člověk designerské dovednosti, mít drahý kvalitní monitor se zkalibrovanými barvami, mít znalosti o správě barev a zkušenosti s tiskem.
Portfolia svatebních fotografů často ukazují jen jejich nejlepší fotky, měli byste mít ale představu, jak bude výsledek z vaší svatby vypadat celkově. Proto i když fotograf na webu neprezentuje celodenní práci, požádejte ho, aby celodenní výstupy přinesl na vaši předsvatební schůzku. Pokud vám fotograf odmítne ukázat víc, než jen jeho vybrané fotografie, nejspíš se vám snaží něco zatajit a raději běžte od něj pryč.
Můžete dostat několik desítek fotek i několik stovek. Nedá se říct, co je lepší, každému zákazníkovi vyhovuje něco jiného. Nezapomeňte si to ale předem zjistit, abyste nebyli nepříjemně překvapení. Stejně tak se svatebního fotografa zeptejte, kolik z vašich fotek bude upravených.
Délka focení je jedna z nejdůležitějších věcí, které si musíte s vaším svatebním fotografem dopředu domluvit. Fotografové obvykle nabízejí několik různých balíčků odlišených právě podle počtu hodin na svatbě.
Někteří svatební fotografové pracují sami, jiní ve dvou a ve více lidech. Další člověk bývá asistent, fotograf nebo kameraman. Je pro vás důležité, kolik lidí přijde? Potřebujete na svatbě i kameramana?
Fotograf se vám pravděpodobně bude hodit i v budoucnu. Na těhotenské focení, portréty dítěte, rodinné focení. Zabývá se váš vyhlédnutý svatební fotograf i tímto druhem focení? Nachází se od vás v rozumné vzdálenosti, abyste mu nemuseli pokaždé platit drahou dopravu?
Někoho by mohlo napadnout, že je důležité, aby fotograf znal konkrétní místo, kde bude vaše svatba. Ze zkušenosti vím, že znalost místa může být určitým přínosem, ale rozhodně to není jedna z nejdůležitějších věcí. Zkušený svatební fotograf umí pracovat na každém místě a umí se mu rychle přizpůsobovat. Ono je taky situace pokaždé trochu jiná, v závislosti, jestli svítí sluníčko nebo je pod mrakem, jaká je denní doba atp. Fotograf také může dorazit na místo o něco dříve, aby si ho prohlédnul, znalost místa proto nebývá zásadní.
Cenu uvádím skoro na posledním místě, ale určitě bude často rozhodující. Je rozdíl zaplatit za svatebního fotografa pět tisíc a třicet tisíc. Cenu nevnímejte jen za svatební focení, ale vezměte v úvahu i čas, který fotograf věnuje přípravě vašich fotografií po svatbě (a ten je u každého fotografa jiný).
Měli byste mít na paměti, že svatební fotografie jsou téměř to jediné, co vám po svatbě zůstane. Proto je investice do vašeho svatebního fotografa tou nejrozumnější. Občas slýchám: „Z těch peněz, co jsme za svatbu utratili, je svatební fotograf tou jedinou položkou, na které nelitujeme ani jediné koruny. Všechno totiž uplynulo, všechno se snědlo a vypilo – ale jenom fotografie zůstaly jako trvalá vzpomínka na to všechno.“ Snaha ušetřit pár tisíc se nevyplácí. Nikdo přece nechce pokažené fotky ze svatby.
Ohledně ceny se nezapomeňte zeptat na celkovou sumu, včetně dopravy na svatbu, tisku, případně dalších doplňkových služeb.
Pokud si stále nejste jistí, domluvte si se svatebním fotografem focení na zkoušku, a to dříve, než si ho rezervujete. Sice je to nejdražší možnost, jak prověřit fotografy schopnosti, ale co jiného vám přesněji ukáže, jaký výsledek můžete od něj po svatbě očekávat?
Co je pro vás nejdůležitější při výběru svatebního fotografa? Dejte vědět v diskuzi.
Blog svatebního fotografa
»
Inspirace pro snoubence
13. 4. 2020, aktualizace 6. 11. 2020
Autor:
Svatební fotograf Petr Doležal