svatební fotograf

Jak vypadat krásně na fotkách: Tipy pro plnoštíhlé nevěsty

Dvojitá brada, silnější ruce, výrazné boky. To všechno byste na svých svatebních fotografiích ráda zakryla, máte ale pocit, že to jednoduše není možné. Rád vás vyvedu z omylu. Úkolem svatebního fotografa je, aby každá nevěsta vypadala na svých fotografiích krásně, a to i ta, které příroda nenadělila postavu štíhlou jako proutek. O tom, že i oblé křivky mohou být půvabné, vás přesvědčím na následujících řádcích.

Zatímco některým mužům se líbí hubené ženy, jiní dávají přednost hezkým kyprým tvarům. Problém však přichází, když člověk není se svým vzhledem úplně spokojený. Na druhou stranu vím, že i sebevíc štíhlé dámy chtějí běžně vypadat ještě štíhleji. Pro svatební fotografování platí, že vždy existuje snaha potlačovat nedostatky a naopak zvýrazňovat přednosti.

Jaké svatební šaty pro plnoštíhlé

Návrháři prezentují většinu svých svatebních šatů na extrémně štíhlých modelkách. Vy byste ale měla mít na paměti, že ne všechny šaty, které se vám líbí, budou vypadat dobře na vaší plnoštíhlé postavě. Je potřeba umlčet hlas svých tužeb a postavit se k tomu čelem. Na zkoušku šatů s sebou raději vezměte kamarádku, o které víte, že k vám dokáže být upřímná a umí objektivně posoudit, jestli vám zvolené svatební šaty sluší nebo ne.

Svatební šaty plus size

Svatební šaty vybírejte v salónech, kde mají speciální nabídku pro plus size nevěsty. Podstatně tak zvýšíte pravděpodobnost, že naleznete ty správné šaty právě pro vás. V kvalitních salónech se nemusíte bát zeptat na názor zkušeného personálu, ten už viděl nespočet nevěst s XXL rozměry, a jistě vám dokáže odborně poradit.

Styl svatebních šatů pro plnoštíhlé nevěsty

Svatební šaty jsou samozřejmě jednou z věcí, které dokážou váš vzhled výrazně ovlivnit. Mohou vám hodně pomoci, při špatném výběru zase naopak značně uškodit. Proto se důkladně zamýšlejte nejen nad stylem, délkou a střihem svatebních šatů, ale i nad barvou.

Široké paže nevěst a problematická záda

Plnoštíhlé nevěsty mají typicky širší paže. Hledejte proto svatební šaty, které dokážou zakrýt ramena a paže krátkými nebo dlouhými rukávy (půvabné a zároveň populární jsou krajkové rukávy). Díky tomu si nebudete muset dělat hlavu ani se špíčky, které by vám jinak vystupovaly na zádech v oblasti lopatek.

Svatební závoj je přítelem kyprých nevěst

Nezamítněte zbrkle svatební závoj! I závoj může být nedocenitelným přítelem plnoštíhlých nevěst, když dokáže skrýt jejich široká ramena. Při focení se dá šikovným svatebním fotografem využít k tomu, aby zakryl nejproblematičtější části těla, třeba i dvojitou bradu a širší pas.

Přívěsek jako poutač pozornosti

Pamatujete, jak jsem psal, že snahou je skrývat nedostatky a ukazovat přednosti? Ano, každý člověk má své přednosti: pěkné oči, smyslné rty… A asi se shodneme, že plnoštíhlé nevěsty se často můžou pochlubit i bujným poprsím. Proč tedy neodlákat pozornost od silnějšího pasu, se kterým nejste spokojená? Cíleně přilákejte pozornost hlubším výstřihem a řetízkem s výrazným přívěskem. Jen pozor na to, abyste to nepřehnaly s vyzývavostí, módní svatební etiketa zná svoje hranice ;-)

Styl účesu pro plnoštíhlou nevěstu

S účesem vám jistě dokáže poradit vaše svatební vizážistka. Upřímně se jí se vším svěřte a domluvte si s ní před svatbou zkoušku make-upu i účesu. Pak budete mít zaručené, že vaše přání pochopila a dokázala se vám přizpůsobit.

Dlouhé splývavé vlasy dokážou zakrýt krk a v určitých úhlech focení i druhou bradu. Můžete si je rozprostřít přes silnější ramena, která tím efektivně skryjete. Naproti tomu vlasy vyčesané nahoru do drdolu opticky prodlužují výšku tváře, zužují hlavu a elegantně prodlužují krk. Obraťte se na vaši kadeřnici, které plně důvěřujete a proberte s ní, co vám bude slušet nejvíce.

Manikúra pro plnoštíhlé nevěsty

Říká se, že čert vězí v detailech. Proto by se neměla podceňovat ani manikúra. Dlouhé nehty opticky prodlužují buclaté prstíky, takže vypadají elegantněji. Pak už se nemusíte bát ani detailnějších svatebních fotografií: záběru ruky, kterou se budete podepisovat novým příjmením, fotografie rukou, jak drží svatební kytici, záběry vašeho nového snubního prstenu na prsteníčku.

Velikost svatební květiny pro plnoštíhlé nevěsty

Pokud máte široké boky, volte velký pugét. Dokážete si představit, jak nehezky vypadá, když se malá svatební kytička ztrácí před širokým pasem nevěsty?

Všechny věci, které se nacházejí blízko sebe, máme zvyk porovnávat. Pokud drží nevěsta malou kytičku, budou vedle kytičky vypadat plné boky nevěsty ještě širší než ve skutečnosti. Na druhou stranu, velká svatební květina dokáže nejen zakrýt oblé křivky, ale až budou svatební hosté podvědomě posuzovat vzájemné velikosti, budou rozměry nevěsty vedle bohaté kytice působit lichotivěji.

Obklopujte se plnoštíhlými lidmi

Předchozí odstavec jsem psal o tom, jak se věci těsně vedle sebe ve vnímání lidí vzájemně ovlivňují. Velikost věcí je relativní, záleží vždy na tom, jaký „metr“ k nim postavíme. Pojďme zajít ještě do jednoho extrému, jehož znalost nejspíš nevyužijete, ale i ten ovlivňuje nepřímo váš vzhled na fotografiích.

Představte si fotku, kde je plnoštíhlá žena obklopená samými štíhlejšími lidmi. Člověk se podívá na fotografii a v první řadě ho zaujme ta osoba, která se liší od všech ostatních, ta, která nejvíce vyčnívá. Silnější žena na fotce ztrácí body jen kvůli tomu, že se její velikost porovnává s dalšími vyfocenými osobami. Efekt se dá ale i obrátit: postavte vedle té samé ženy osoby, které jsou silnější než ona – pak ta žena naopak zaboduje.

Dá se tato znalost skutečně nějak využít? Možná trochu. Asi kvůli tomu nebudete měnit seznam svatebních hostů nebo vaši svědkyni. Můžete se ale častěji fotit sama. Na skupinových fotografiích můžete k sobě nejblíž postavit svatební hosty se silnějšími postavami, do větší vzdálenosti postavíte hubenější lidi. To už je ale úkol spíš pro svatebního fotografa, takže se dostáváme k následující kapitole, která bude mít na vzhled vašich svatebních fotografií dramaticky velký dopad…

Svatební fotograf pro plnoštíhlé nevěsty

Fotografování je důležitější než úprava fotek

Lidé mívají mylnou představu, že největší vliv na výslednou fotografii má Photoshop, úprava fotografie v počítači. Ve skutečnosti je ale nejdůležitější její vznik, jak je dopředu připravená a vyfocená. Následné photoshopování už tolik nesvede, fotku jen doladí. Photoshop jen těžko dokáže zachránit špatně vyfocenou fotografii. Proto nepodceňujte průběh fotografování a dejte na něj fotografovi dostatek času.

Vybírejte jen mezi zkušenějšími fotografy

Pro snoubence s nestandardní postavou platí dvojnásob, že by si měli vybrat jen opravdu zkušeného svatebního fotografa, který už pracoval s mnoha lidmi. Zkušený fotograf ví, čeho se lidé nejčastěji obávají, jaké jsou jejich slabé stránky a samozřejmě jim dokáže efektivně čelit. Za zkušeného fotografa si klienti obvykle připlatí, ale tato investice se jim určitě vrátí v podobě povedených fotek.

Triky svatebních fotografů pro práci s plnoštíhlými

Pro fotografii je vždy nejdůležitější světlo. Zejména směr světla dokáže kouzlit s objemem těla. Člověk vypadá širší, když je nasvícený zepředu, než když je osvětlený zboku a část jeho těla zakrývá stín. Spousta lidí ví, že důležitý je i úhel, odkud fotograf fotí. Při focení zespodu se zvýrazňuje dvojitá brada, shora se naopak potlačí. Oblé křivky se dají zakrýt i různými objekty, když se nevěsta částečně postaví za strom, když se částečně skryje za závojem, když ji částečně zakryje ženich svým tělem, atp.

Pózování plnoštíhlých při fotografování

Samotná póza dokáže mnohé vylepšit i zkazit. Nechte se vést svým svatebním fotografem, protože vidí, jak vypadáte, vy samy sebe při focení nevidíte. Zejména se nezaklánějte, místo toho mírně vystrčte bradu dopředu, aby se vám napnula kůže na krku (potlačí se dvojitá brada). Když budete paže tisknout k trupu, zbytečně se vám zvětší problematické partie nadloktí. Proto nenechávejte paže volně viset vedle těla, místo toho je pokrčte v loktech. Aby póza působila přirozeně, můžete si pomoct držením svatební kytice nebo chytit svatební šaty.

Mají se boubelky bránit detailním záběrům?

Ano, ano, vím, že blízkým záběrům fotografa se bude chtít kdejaká žena s nižším sebevědomím zuby nehty bránit. „Na všech fotkách zblízka vypadám blbě, tak mě zblízka nefoťte.“ Možná vás ale profesionální fotograf dokáže překvapit s něčím, co jste dosud za celý svůj život neviděly. Detailní záběr umí rozzářit vaše oči na fotografii v plné kráse. Dejte tomu šanci.

Retuše pro svatební fotografie

Ne každý svatební fotograf je zároveň schopný retušér a ne každý je ochotný věnovat čas nadstandardní úpravě vašich fotografií. Spousta svatebních fotografů dodává fotky bez úprav. Pokud nejste úplně spokojená se svým vzhledem a chcete vypadat na fotkách jinak, pak se nebojte obrátit na profesionálního specialistu v retuši fotografií.

Může vaše svatební fotografie upravit profesionální retušér?

Zamýšlené úpravy fotografií byste měla už před svatbou konzultovat se svým svatebním fotografem. Některý fotograf dokáže vyhovět vašim požadavkům sám, jiný může spolupracovat s retušérem. Pozor ale na to, že každý fotograf automaticky získává k vašim svatebním fotografiím autorské právo a ne každý autor dovoluje svým klientům pozměňovat výsledné fotografie třetí osobou. Takže pokud zamýšlíte nechat si fotky upravit někým jiným než vaším fotografem, nejprve se zeptejte fotografa, jestli vám to dovolí.

Jak se retušují fotografie plnoštíhlých osob

Nejrychlejší úprava fotky pro zeštíhlení osob je mírné vertikální protažení fotky (např. o 2 %). Touto úpravou se ale deformují úplně všechny objekty na fotce, takže to nebývá nejvhodnější úprava. Retušování plnoštíhlých osob na fotografiích zahrnuje zejména mírné zúžení pasu, paží, krku a dalších partií těla. Ve Photoshopu nese tato úprava název Zkapalnění (popř. transformace). Ne ale všechno se dá měnit tímto rychlým zužovacím filtrem, dále se vyhlazují různé záhyby látky šatů a pokožky, což je už časově náročnější. Kvalitní retuš fotografií u odborníka se může proto výrazně prodražit.

Retuš by na fotkách neměla být poznat

U profesionálních retuší platí jednoduché pravidlo: míra retuší by měla být ideálně taková, aby člověk prohlížející fotografii nepoznal, že fotka byla retušovaná. A to je právě velmi častá chyba amatérských retušérů: všechny úpravy přehánějí, svatební fotky pak nevypadají realisticky. Na co by vám byla fotka osoby, která by sice mohla konkurovat Miss World, ale nikdo nepozná, že jste na ní vy sama?

Všechny tipy dohromady vytvoří skvělý výsledek

Když sečtete dohromady efekt všech tipů z článku, získáte skvělý výsledek, se kterým budete určitě spokojení. Máte nějaké další tipy, jak vypadat úžasně na svatebních fotografiích, i když máte nějaké to kilo navíc? Poraďte v komentářích.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments