svatební fotograf

Proč snoubenci chtějí předsvatební fotografování?

Někteří fotografové nabízejí předsvatební focení přímo v obsahu jejich balíčku služeb, protože dobře vědí, že focení před svatbou má pro snoubence pozitivní přínos. V některých zahraničních zemích je předsvatební focení běžný standard (a naštěstí proniká už i do Česka). Pro lidi, kteří berou svatební fotografování vážně, je předsvatební fotografování samozřejmost.

Co je předsvatební fotografování

Předsvatební fotografování je focení snoubenců několik týdnů nebo měsíců před jejich svatbou. Snoubence fotí fotograf, který se zúčastní i jejich svatby. Pokud si snoubenci naplánují focení na den zkoušky svatebního účesu a make-upu, můžou pak výsledek vizáže vidět na fotkách ještě před svatbou, takže jim to přinese výhodu navíc.

Dva způsoby, jak může vypadat předsvatební fotografování

Předsvatební focení se dá pojmout třeba těmito dvěma způsoby:

 • Jako zkouška nanečisto ke svatebnímu fotografování – Průběh fotografování se podobá průběhu focení na svatbě a je to příprava na svatbu. Místo pro focení může být stejné jako to, kde bude probíhat svatba.
 • Jako protiklad svatebního focení – Neklade se důraz na přípravu ke svatbě, důležitým je vzájemné seznámení mezi snoubenci a fotografem, seznámení se způsobem práce fotografa. Oblečení se záměrně volí třeba i neformální – v protikladu ke svatebnímu formálnímu. Místo se může zvolit v protikladu ke svatebnímu (svatba v hotelu => předsvatební focení v přírodě; svatba v přírodě => předsvatební focení v průmyslové části města; venkovské vs. městské, moderní vs. historické). Vybere se roční období (svatba v létě, předsvatební focení na sněhu nebo s podzimním listím). Předsvatební focení může proběhnout i doma nebo v ateliéru. Fotografie ze svatby a předsvatební fotografie mohou zkrátka vypadat zcela odlišně!
předsvatební fotografování
Předsvatební fotografování je zábava pro všechny

19 přínosů předsvatebního fotografování

 1. Předsvatební focení se dá naplánovat s vizážistkou na den zkoušky svatebního účesu a make-upu. Výhoda je taková, že budoucí nevěsta pak vidí, jak vypadá její vizáž přímo na fotkách. Pokud zjistí, že něco není v pořádku, může účes a make-up konzultovat se svojí vizážistkou a na svatbě už bude dokonale vyladěný.
 2. Předsvatební fotografování je příležitost pro snoubence a svatebního fotografa, jak se vzájemně více poznat. Klienti se pak na svatbě před fotografem cítí lépe a v podstatě i svatební fotograf. Které spolupráci dáváte přednost? S lidmi, které jsou pro vás úplně cizí nebo s lidmi, které znáte lépe?
 3. Snoubenci mají možnost seznámit se s průběhem profesionálního fotografování. Na svatbě pak už vědí co a jak, vysvětlování už není potřeba. Focení na svatbě efektivně využije celý vymezený čas, protože snoubenci už víceméně přesně vědí, co po nich svatební fotograf chce. Na svatbě se šetří čas a focení je příjemnější.
 4. Předsvatební fotografování je nácvikem pro důležitější svatební focení. Co vám jde lépe: činnost, kterou vykonáváte v životě poprvé nebo činnost, kterou provádíte opakovaně? První pokusy jsou samozřejmě vždy náročnější. Na výsledných fotkách pak uvidíte, jak jste se tvářili a jak jste si vedli. Možná zjistíte, že jste se chovali zbytečně upjatě nebo že jste zbytečně „přehrávali“ emoce a hráli si na někoho, kým ve skutečnosti ani nejste. Možná si na předsvatebních fotkách všimnete něčeho, čemu se při svatebním focení můžete snadno vyhnout, protože už budete poučení.
 5. Pokud se fotí na stejném místě, kde bude svatba, vytipují se zároveň zajímavá místa. Sice platí, že ve svatební den budou jiné světelné podmínky (slunce v jiné poloze, jiná oblačnost) a možná bude i pršet. I tak je ale lepší nějaká příprava než žádná příprava a vstoupit přímo do neznáma.
 6. Fotit můžete na místě, kam se v průběhu svatebního dne nedostanete. Místo může být naopak zcela jiné než to svatební. Může to být místo prvního seznámení snoubenců, jachta, doma u snoubenců, jiné jejich oblíbené místo… Některá místa mohou být v den svatby nedostupná, zavřená nebo příliš vzdálená. Občas se mi stává, že si klienti přejí, aby se na svatbě vyfotili na mnoha místech Prahy, která jsou pro ně důležitá. Ze svatby by se pak bohužel stal maratón, samotný průběh focení, energie i nálada novomanželů by tím jistě utrpěly. Na některých místech se můžete vyfotit už před svatbou a svatbu si pak užijete více v klidu!
 7. Předsvatební focení se může naplánovat na denní dobu, ve které nelze fotit v den svatby. Krásný čas pro focení bývá večer před západem slunce, v takzvané zlaté hodince. Některé svatby mají ale harmonogram takový, kdy večer není možné fotit nebo se už novomanželé nechtějí vzdalovat od svatebních hostů kvůli rozjeté zábavě.
 8. Na rozdíl od svatebního focení se můžete fotit i v neformálním oblečení, takže můžete dělat věci, které se na svatbě dělat nedají. Můžete se nechat vyfotit v dešti, skočit si do rybníka, vyválet se ve sněhu…
 9. Focení před svatbou můžete naplánovat na jiné roční období, než ve kterém bude svatba. Můžete tak využít podzimní listí nebo sníh, které na letní svatbě neuvidíte.
 10. Pro předsvatební focení je možné využít více času než pro svatební focení. Proto je více prostoru na experimentování a kreativitu. Bohužel to tak bývá, že nejvíce originální snímky mají větší šanci pro vznik jindy než na svatbách. To si lidé neuvědomují. Na svatbách bývá často hodně omezený čas a jelikož se jedná o neopakovatelnou životní situaci, někdy je lépe fotit „na jistotu“ a ne s bezhlavým experimentováním.
předsvatební fotografování
Předsvatební fotografování na vrcholcích skal
 1. Výsledné fotky z předsvatebního fotografování můžete vytisknout a použít pro svatební oznámení, pro svatební knihu, na svatební hry (např. puzzle, pexeso, karty, kostky…) nebo jako dekoraci pro svatbu (fotky třeba rozvěsíte v sále na provázky kolem zdí, na bar nebo na sloupy). S těmito fotografiemi si můžete nechat vytisknout i fotoknihu – buď vám ji vytvoří váš svatební fotograf, nebo vy sami. Vytiskněte ji tak, že kolem fotek necháte volný prostor nebo prázdné stránky naproti každé fotce. Do prázdných míst vám budou svatební hosté psát fixou přání, zároveň je zabavíte prohlížením vašich pěkných profesionálních fotografií. Nebo si můžete nechat vytisknout jen jednu fotografii, ale ve velkém formátu, nechat kolem ní bílý rám (prázdné místo), umístit ji pak na svatbě třeba na stojan a svatebčané se budou podepisovat do bílého prostoru kolem fotografie.
 2. I kdybyste předsvatební fotky nevytiskly, je dobré si občas v životě dopřát profesionální fotografování. Focení sice proběhne i na vaší svatbě, ale svatba je zvláštní událostí ve formálním oblečení. Je škoda, pokud nemáte žádné hezké fotky i ze všedního života. Váš život je výjimečný, nenechávejte ho bez vzpomínek.
 3. Předsvatební fotografování vám odbourá stres z něčeho neznámého. Někteří lidé to snášejí v pohodě, jiným ale cokoliv neznámého přináší nervové vypětí. Jako by toho všeho stresu z plánování svatby nebylo málo i bez focení! Seznamte se s průběhem fotografování v klidu už dříve, budete se před svatbou méně stresovat. Stres se projeví i na výrazu obličeje při svatebním fotografování a přece nechcete, aby výraz tváře na všech vašich fotkách byl vyděšený, že ne? :-)
 4. Předsvatební fotografování nabízejí někteří fotografové (třeba já) pro svoje klienty (kteří si je rezervují na focení svatby) s cenovým zvýhodněním. Za stejné focení byste v jiné situaci zaplatili více peněz.
 5. Přemýšlíte, co spolu podniknout příští týden? Zase výlet nebo kultura? Co takhle něco netradičního, co běžně nezažijete. Fotografování je zajímavá činnost pro pár, může přinést daleko lepší a aktivnější zážitek než návštěva kina a navíc posílí váš vztah :-)
 6. Po předsvatebním focení můžete vašemu fotografovi poskytnout zpětnou vazbu, aby lépe porozuměl, jaké jsou vaše představy ideálního výsledku. Sdělíte mu, co se vám líbilo a nelíbilo v průběhu focení a co se vám líbí a nelíbí na výsledných fotografiích. Svatební fotograf se tomu může přizpůsobit, až přijde den D, focení naostro.
 7. Předsvatební fotografie slouží i jako pojistka proti nepředvídatelným situacím. Nechci malovat čerty na zeď, ale ze zkušenosti už vím, že stát se může opravdu všechno. Svatbu může zastihnout krupobití, krátce před svatbou si můžete zlomit nohu, atp. Někdy jsou podmínky natolik nepříznivé, že se focení na svatbě musí omezit na minimum. Není to taková bolest, pokud už máte spoustu fotek předfocených dopředu ;-)
 8. Nevěsta se může nechat vyfotit už před svatbou, ženich u toho ani nemusí být. Tím se dá značně ušetřit čas na svatbě. Ano, focení je obvykle důležitější pro nevěsty než pro ženichy. Nechcete přece ženichovi otrávit svatbu tím, že ho budete nutit do focení, když chce trávit čas raději se svatebními hosty. Když se dáma nechá vyfotit už s předstihem, vyhoví se tak potřebám obou partnerů. Fotit se může dokonce i ve svatebních šatech, ženich se focení nezúčastní, takže šaty před svatbou neuvidí.
 9. Prověříte kvalitu svatebního fotografa, v nejhorším případě ho můžete na svatbu změnit. Toto se týká naštěstí jen (polo)amatérských fotografů z nízkých cenových kategorií, s profesionály by doufejme neměl být žádný problém. Pokud si ale nejste s výběrem vašeho svatebního fotografa úplně jistí a máte o něm pochybnosti: jak lépe ho prověřit, než samotným focením?

Proč by měli snoubenci o předsvatebním focení vědět

Když jsem v minulosti začínal kariéru svatebního fotografa, předsvatební focení jsem nijak aktivně klientům nenabízel. Sice jsem jim to vždy zmínil, ale nechtěl jsem, aby to vypadalo jako vnucování placené služby. Pak se mi ale stalo, že se mi jedna klientka po svatbě svěřila, že ji trochu mrzí, že předsvatebního focení nevyužila. A to z toho důvodu, že se na některých fotkách zbytečně snažila tvářit jinak, než je pro ni přirozené a uvědomila si to až při pohledu na hotové svatební fotky. Tehdy jsem si uvědomil, že předsvatební focení může být pro některé lidi natolik přínosné, že je vlastně velká chyba neseznámit klienty na předsvatební schůzce s důležitými výhodami předsvatebního fotografování.

Předsvatební focení fotografovi nepřináší velký zisk. I přesto se tomuto typu focení svatební fotografové věnují. A mají k tomu dobrý důvod. Věří totiž, že předsvatební focení vede k celkovému zlepšení kvality pro jejich klienty. Svědomitý fotograf, který chce za sebou nechávat maximálně spokojené klienty a chce pro ně vytvářet ty nejlepší fotografie, zorganizuje předsvatební focení klidně i za nízkou cenu. Hlavní je totiž motivovat snoubence k tomu, aby předsvatební focení sami chtěli, protože je to pro jejich dobro (přestože si to zpočátku nemusejí uvědomovat).

předsvatební fotografování
Předsvatební fotografování při večerním zapadajícím slunci

Tipy pro předsvatební fotografování

 • Foťte večer, kdy je pro focení nejměkčí světlo. Ideální čas pro focení začíná zhruba 1 až 2 hodiny před západem slunce.
 • Fotit se dá i ve všední den. Výhoda všedních dní je taková, že v parcích není tolik lidí jako o víkendu. Snoubenka si často bere den nebo půl dne dovolené, aby stihla s vizážistkou zkoušku svatebního líčení a účesu. Snoubenec může být klidně v práci (pokud ho příliš nevyčerpá) a na focení vyrazíte večer.
 • Nevyhýbejte se deštivým dnům. Kdy jindy v životě si udělat originální dešťové fotky než před svatbou.
 • Nefoťte venku v chladných měsících, pokud k tomu nemáte zvláštní důvod. Lidé venku nosí silné bundy nebo kabáty, zbytečně budete vypadat plnoštíhleji. Vysoké roláky vám schovají část obličeje. Nosy budete mít červené. Dlouho to venku v zimě nevydržíte.
 • Tipy, jak se na focení obléknout.
 • Foťte v dostatečném předstihu před svatbou, ať vám fotograf stihne dodat fotky a ať si je můžete prohlédnout ještě před svatbou. Jinak ztratíte velkou přidanou hodnotu předsvatebního focení.
 • Po focení nebo před focením si udělejte čas a dejte si s vaším fotografem pivko nebo kávu, ať se ještě lépe seznámíte.
 • Zkuste vymyslet zajímavý nápad pro focení. Zkuste využít něčeho, k čemu máte přístup jenom vy a ostatní lidé ne (například kvůli zaměstnání). Něco, co vás dva charakterizuje nebo spojuje. Na rozdíl od svatebního focení doporučuji více využívat rekvizity. Například pokud jako snoubenci máte rádi čtení, přineste si knihy. Pokud rádi jezdíte na koni, vyfoťte se s koňmi. Pokud dáváte přednost počítačům, vezměte do ruky notebooky.

Oblíbené lokality pro předsvatební focení v Praze

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments