svatební fotograf

Co by měl nosit každý svatební fotograf ve větším počtu

Záložní technika a zálohování v oblasti svatebního fotografování. Proč s sebou mít minimálně dva fotoaparáty a co všechno dalšího je dobré mít jako svatební fotograf ve větším počtu.

Svatební den se neopakuje. Technické vybavení fotografa není nerozbitné. To jsou dvě věci, kterých by si měl být každý svatební fotograf dobře vědomý. Znáte tu noční můru? Přijdete fotit svatební obřad jako jediný fotograf a najednou vám přestane reagovat fotoaparát. Jak to vyřešíte? Pokud je to jenom sen, tak se nejspíš jenom probudíte propocený. Pokud by to byla ale skutečnost, tak jste v pořádném průšvihu. A to nemluvím o tom, jaká by to byla škoda pro vaše klienty, novomanžele.

Naštěstí to nemusí být noční můra, pokud jste zodpovědní a dobře se na takové situace připravíte. Jako profesionál byste měli vždy počítat i s horším scénářem a na svatbu prostě nechodit pouze s jedním přístrojem. Všechno důležité byste měli mít u sebe alespoň dvakrát. Co všechno je potřeba znásobit, pokud jste svatební fotograf?

Rezervní vybavení svatebního fotografa pro svatební den

Náhradní fotoaparát pro svatbu

Nenoste na svatby jen jedno tělo fotoaparátu. Opravdu ne. Vy jste profesionál, ve kterého klienti vložili plnou důvěru. Když vám fotoaparát náhle přestane sám od sebe fungovat, když vám spadne na zem, když se s ním stane cokoliv – budete vědět, jak pokračovat v práci? Pokud se svatebním focením zatím začínáte a nemáte peníze na nákup záložního fotoaparátu, zkuste si ho od někoho vypůjčit. Sám jsem si na první svatby taky půjčoval fotoaparát. A potom jsem si koupil alespoň jeden z nejlevnějších modelů jako záložní tělo fotoaparátu. Protože jsem ho moc neopotřeboval, prodal jsem ho později za dobrou cenu. Za tu jistotu při svatbách to stálo. Výhoda dvou fotoaparátů je i v tom, že nemusíte tak často měnit objektivy. Pokud nemůžete investovat žádné peníze do další techniky, ani nemáte možnost si fotoaparát od někoho půjčit, zkuste se domluvit s dalším člověkem a choďte fotit svatby ve dvou lidech. Oba budete mít svoje vybavení a třebaže bude bez záložního řešení, budete se s druhým fotografem jistit navzájem.

Ne vždy musí nastat ta nejhorší situace, kdy fotoaparát přestane fotit. Mohou nastat i jiné situace, kdy se např. uvolní patice fotoaparátu pro uchycení blesku. Takhle jsem jednou zjistil, že připevněný blesk se mi při některých snímcích vůbec neodpaluje. Nevěděl jsem hned, čím to je, jestli bleskem nebo fotoaparátem. Nezpozoroval jsem, že patice na fotoaparátu se začíná trošku viklat a tím se v určitých polohách ztrácel kontakt mezi foťákem a bleskem. Pokud zrovna fotíte obřad nebo první tanec nebo jinou neopakovatelnou akci, nemáte zkrátka čas zjišťovat, co je špatně. Nejlepší je popadnout druhý fotoaparát i s druhým bleskem a plynule pokračovat v práci, aniž byste ztratili důležité snímky. A pokud s sebou nenosíte šroubovák (já už nosím) nebo nevíte jak závadu opravit, tak vám nezbývá než prostě používat náhradní techniku po celý zbytek svatebního dne.

Nelze se ani spoléhat na myšlenku, že když je fotoaparát nový, tak se přece nemůže hned rozbít. Zbrusu nové fotoaparáty jsou trochu rizikové v tom, že jejich bezchybnost nemáte ověřenou. Nový fotoaparát sice můžete poslat do záručního servisu, ale promeškané svatební snímky vám to už nevynahradí. Na druhou stranu pokud je fotoaparát starší, zaběhlý a používáte ho často, tak se mohou časem uvolňovat šroubky, praskat a odpadávat jednotlivé části… A do třetice, ať je fotoaparát nový nebo starý, vždycky vám může spadnout z výšky na zem, může do něj kopnout dítě, některý z veselejších svatebních hostů ho převrhne i se stativem, nějaký zapálený fotílek vám ho odcizí, vykoupete ho při focení u rybníka,… To že se vám to ještě nikdy nestalo, neznamená, že se to stát nikdy nemůže.

Více objektivů pro svatbu

Už se vám na svatbě někdy stalo, že by vám přestal komunikovat objektiv s tělem fotoaparátu? Nebo že by automatické ostření odmítlo poslušnost? Ne? Tak to jste šťastní lidé. Pravda, mně se to stalo zatím jen s objektivy výrobců třetích stran, ale i tak stál ten zážitek za to. Koneckonců vždycky může dojít na nejhorší, kdy vám objektiv v rychlosti vyklouzne z ruky a už si s ním pak bez servisu nezafotíte. Proto byste měli přemýšlet i nad tím, jestli máte ve výbavě objektiv, který by dokázal v případě nouze uspokojivě nahradit alespoň ten váš nejpoužívanější objektiv. Fotit svatbu s jediným fotoaparátem nebo jediným objektivem je podle mě pošetilost. Jaké objektivy používám při svatebním focení já?

Více blesků pro svatbu

Moje blesky rády létají vzduchem. Mohou se převrhnout spolu se stativem, ať už vinou špatného nestabilního stativu, neúmyslným podkopnutím nohy tripodu, fouknutím větru do fotografického deštníku nebo softboxu… Kupodivu všechny nárazy na zem zatím moje blesky přežily bez větší újmy. Jednou ale může přijít tak tvrdý náraz, že se z toho blesk už nevzpamatuje. Proto doporučuji i ostatním svatebním fotografům nosit u sebe minimálně dva blesky. Samozřejmě čím více blesků, tím víc si s nimi můžete pohrát při vzájemném odpalování a tím víc se budete cítit jako bůh Zeus ;-) Ale teď vážně – při svatebním obřadu mám u sebe vždycky dva fotoaparáty a na každém z nich samostatný blesk. Pokud potřebuji blýskat (omlouvám se „only-natural-light“ fotografům za tento zbytečný odstavec) a zklamal by mě buď fotoaparát, objektiv nebo blesk, mám zkrátka ihned po ruce náhradní řešení. Netřeba dlouze prohazovat blesky z jednoho fotoaparátu na druhý. Civilní svatební obřady někdy trvají jen tři, pět minut, proto není čas ztrácet čas.

Více akumulátorů pro svatbu

Zdroj elektrické energie je potřeba jak pro fotoaparáty, tak pro blesky a další světla. Baterie navíc s sebou nenosíme kvůli „rozbití“ akumulátorů, ale samozřejmě kvůli tomu, že jejich kapacita je omezená. Není výjimkou, že během svatebního fotografování baterie vyměníme vícekrát než jednou. Záleží na tom, jak dlouhé je focení, jaká je spotřeba fotoaparátu, jakým způsobem svatební fotograf používá fotoaparát (jak hodně fotí, jestli zapíná displej,…), jaká je kapacita baterií, jaká je teplota prostředí (v chladném počasí se mohou baterie vybíjet rychleji). Na dodatečné akumulátory se myslím běžně myslí, protože jejich výměna je běžná, není to „jen pro případ nouze“. Neznám příběh o žádném svatebním fotografovi, kdo by přišel na svatbu pouze s jednou baterií a po jejím vybití by skončil s focením. Teoreticky se to stát může – ale riziko je spíš takové, že fotograf zapomene doma vytáhnout baterie z nabíječky, a tak je s sebou na svatbu nepřinese. Takovým zapomnětlivcům doporučuji před odchodem na každou svatbu zkontrolovat kompletnost fotografické výbavy podle seznamu.

Pokud fotograf nemá peníze na nákup náhradních baterií, alternativní možností je nosit s sebou na svatby nabíječku. Každý si ale sám spočítá, jak dlouho trvá jeho baterie nabít. Navíc ne všude se člověk setká s příjemnou obsluhou (v restauracích), kde by mu byli ochotní nabíječku zapojit do elektrické sítě. A ne všude je elektrická síť k dispozici…

Více paměťových karet pro svatbu

Podobná situace jako u akumulátorů. Spíš se jedná o to, že chcete mít dostatečnou kapacitu na data, i když se vám paměťová karta zaplní. Fotografie jsou to nejdůležitější, co si ze svatby jako svatební fotograf odnášíte. Proto doporučuji nekupovat levné pochybné karty a nakupovat paměťová média kvalitních osvědčených značek.

Hodně diskutované téma jsou také dva sloty pro paměťové karty v jednom fotoaparátu. Pokud vlastníte fotoaparát se dvěma sloty, můžete focené fotografie ukládat na obě karty zároveň a pojistit se tak proti situaci, že se vám data na jedné z karet nějakým způsobem ztratí/nepodaří zpětně přečíst.

Myslím si, že dobrá zásada nejen pro svatební fotografy je: fotografie na kartě v průběhu focení nikdy nemazat! Kartu můžete v klidu zformátovat až potom, co se dostanete zpátky domů a fotografie bezpečně uložíte minimálně na dvě místa. Promazávání fotek během akce může snadno vést k nešťastným omylům.

Náhradní oblečení pro svatbu

Oblečení je taky kapitola sama o sobě. Proč mít s sebou náhradní oblečení?

  • zmoknete v dešti nebo se vám promočí boty v mokré trávě
  • zašpiníte si oblečení – nemám na mysli zrovna svíčkovou ani svatební dort, ale spíš focení v terénu – pokud jste akčnější typ svatebního fotografa a leháte si na zem, opíráte se o stěny – pak se vám může oblečení jednoduše zašpinit. U mě to nejčastěji odnášejí kolena, protože si při focení často klekám.
  • propotíte oblečení – sezónní svatební dny probíhají často v horkém žáru poledního slunce, a tak se potí nejen ženich, ale i ti, co se obvykle pohybují nejvíce – svatební fotografové

A proto jeden pár ponožek navíc a jedna náhradní košile nikdy neuškodí.

Rezervní vybavení v pracovně svatebního fotografa

Svatební fotografování v sezóně má tu nepříjemnou vlastnost, že svatby následují ve dnech bezprostředně za sebou. Znáte to, svatby jdou většinou pátky a soboty. Pokud svatební fotograf fotí celodenní svatbu v pátek a dostane se domů pozdě v noci, musí vědět, že následující ráno bude mít připravenou techniku pro druhý svatební den.

Paměťové karty, baterie a nabíječky

Velká výhoda je, když má svatební fotograf více paměťových karet s dostatečnou kapacitou pro více než jednu svatbu. Nemusí tak stahovat hned v noci nové fotky a uvolňovat jejich kapacitu na druhý den. Co se týká baterií, může mít taky jejich počet dostatečný pro dvě svatby – nebo více nabíječek, ve kterých si nechá přes noc nabít všechny baterie zároveň.

Počítač a monitor svatebního fotografa

Jste připravení na případ, kdy vám ve špičce svatební sezóny odejde počítač nebo monitor? Jak známo, nepříjemné události se stávají v těch nejméně vhodných chvílích :-) Co budete pak dělat? Opravíte si hardware sami, pošlete počítač k opravě? Jak dlouho bude trvat servisní oprava? Můžete si dovolit čekat?

Mít dva výkonné počítače samozřejmě není úplně běžné řešení. Měli byste ale zvážit i tato rizika. Pokud vás má porucha počítače zcela pracovně paralyzovat na několik týdnů, asi z toho nebudou všichni čekající klienti nadšení. Počítač je zkrátka jen další věc v článku vašeho technického vybavení a asi se shodneme na tom, že žádný počítač nefunguje bez problémů věčně.

Zálohování svatebních fotografií

Zálohování fotografií během svatebního focení na dvě paměťové karty zároveň jsem už výše zmiňoval. Zálohování fotografování by mělo ale pokračovat i po svatbě. Svatební fotograf by měl mít vždycky na paměti, že paměťový disk jeho počítače se může bez varování porouchat. Platí tady pravidlo jako u všech ostatních důležitých dat – mějte je vždy uložená minimálně na dvou místech. Tím myslím dvě co nejvíce nezávislá úložiště, dva různé disky, případně disk a vzdálené cloudové úložiště.

Nevýhody vícenásobného vybavení

Výhoda rezervní techniky je podle mě nesporná a výčet žádných nevýhod ji nepřeváží. Přesto je dobré vzpomenout na pár nevýhod s nákupem a používáním záložní techniky:

  • vyšší pořizovací náklady
  • potřeba většího batohu (nebo jiného úložného prostoru) pro více kusů techniky
  • větší celková hmotnost
  • vhodné je synchronizovat čas a další nastavení mezi fotoaparáty (uživatelské režimy,…)
  • pokud fotoaparáty nejsou stejné modely, může to narušovat intuitivní plynulost ovládání – když v ruce neustále přehazujete jeden fotoaparát za druhý
  • potřeba kontrolovat více kusů vybavení
  • větší riziko pro omyly: že některou sadu baterií zapomenete nabít, že fotky z některé paměťové karty nestáhnete,…

Jak to dělají svatební fotografové ve skutečnosti?

Na svatbách se opakovaně setkávám s lidmi, kteří všechny potenciální hrozby slepě ignorují a přicházejí na svatbu jen s jedním fotoaparátem/kamerou, bez náhradního technického řešení. Zajímalo by mě, jak by se zachovali v případě, že by jejich přístroj přestal fungovat. Nechci malovat čerty na zeď, ale když vím, že existuje nezanedbatelná pravděpodobnost, že se něco pokazí, chci být na to připravený. Myslím, že se spolehlivost od svatebního fotografa očekává, patří to k jeho práci. V minulosti se mi už párkrát jistící technika vyplatila, a tak ji doporučuji každému. Jak to děláte vy, nosíte s sebou redundantní/rezervní techniku? Stalo se vám někdy, že by vám na svatbě přestalo fungovat něco důležitého? Nebo na to vůbec nemyslíte? Jsem zvědavý na vaše komentáře.

Zajímavé reference

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments