svatební fotograf

Snoubencům: Jak poznat skvělé fotky, abyste si našli ideálního fotografa na svatbu

Při výběru fotografa pro vaši svatbu je jednou z klíčových otázek, jak se vám líbí jeho fotky. Běžní lidé v tom ale někdy tápou. Nevědí přesně, podle čeho by měli fotografie různých svatebních fotografů hodnotit. Všechny fotky se jim zdají víceméně stejné, nevidí v nich významné rozdíly. Těch rozdílů je ale ve skutečnosti celá řada, a tak vás na ně upozorním.

Záměrně používám zjednodušená vysvětlení a neodborné výrazy, aby všichni pochopili, o čem píšu.

1. V jaké podobě fotky zachycují lidi?

Je vám blízký způsob, jakým fotograf zobrazuje lidi? Lidé na fotkách mohou vypadat:

  • Reprezentativně, podobně jako modelky a modelové v módních časopisech.
  • Přirozeně, rozesmátě.
  • Romanticky, spousta objetí a polibků.
  • Humorně: ve výskoku, nevěsta tahá ženicha za kravatu, schovávají se za stromem…
  • Umělecky – nemusí být důležitá osobnost člověka jako spíš jeho originální kreativní zobrazení.
  • atd.

Který styl je vám nejbližší?

2. Výrazy lidí

Tváří se lidé na fotkách uvolněně? Myslíte, že se v době focení cítili před fotografem dobře?

3. Obsah fotografie

Líbí se vám, čeho si fotograf všímá, co fotí? Fotí detaily drobných předmětů i celky s mnoha lidmi? Všímá si emocí? Dokázaly se fotky dotknout vašeho citu nebo vám jsou lhostejné až nudné?

4. Nápady fotografa

Líbí se vám fotografovy nápady? Má těch nápadů dost? Zdají se vám originální? Nebo fotí jen to, co jste viděli u desítek jiných fotografů?

5. Barvy fotografie

Líbí se vám barevná úprava fotografií? Máte raději přirozené barvy nebo ladění do nějakého konkrétního barevného tónu? Máte rádi černobílé fotografie? Líbí se vám barva trávy? – Sytost listí stromů a trávy je v současnosti fotografy často snížená, vypadá někdy víc jako šedá než žlutá/zelená.

6. Okraje fotky

Líbí se vám, jak fotograf ukončuje obraz na okrajích fotografií? Pokud jste citliví na to, když na fotce chybí kus těla člověka nebo když na fotce není čelo hlavy, neobjevuje se to na fotkách konkrétního fotografa?

7. Rozmístění objektů na fotografii

Líbí se vám, jak jsou jednotlivé věci nebo osoby na fotce umístěné, působí to na vás přirozeně? Nejsou lidé vždy umístění jenom na středu fotky, není to až trochu nuda?

8. Rozmazané pozadí

Líbí se vám, jak svatební fotograf pracuje s pozadím fotek, jestli je „sametově rozostřené“, nebo jestli je na pozadí všechno stejně ostré? Větší rozostření pozadí umožňuje lépe oddělit hlavní objekt vepředu od pozadí, portréty lidí tak lépe vyniknou.

9. Nejčastější chyby svatebních fotografů, které pozná i neznalec

Sepsal jsem pro vás seznam nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí svatební fotografové. Jedná se o věci, které pozná i neodborník a kterých byste si měli začít určitě všímat. Je docela pravděpodobné, že teď si jich nejste vědomi, ale po vaší svatbě, až si budete více prohlížet vaše vlastní fotografie, si těch chyb určitě začnete všímat. Pak už bude ale pozdě.

Diskuze

Záměrně jsem vynechal nejdůležitější vlastnost, kterou je práce se světlem. Udělal jsem tak záměrně, protože se domnívám, že běžný člověk nemá schopnost postřehnout a zhodnotit kvalitu práce fotografa se světlem. Světlo je ale samozřejmě také zahrnuté, a to tím, že výrazně ovlivňuje, jestli se fotografie divákovi líbí nebo ne. Divák podle mě světlo spíš vytuší než přímo přečte.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments