svatební fotograf

Typologie lidí při svatebním fotografování

Vytvořil jsem skupiny osmi typů lidí, rozřazené podle podobných vzorců chování v situaci, kdy se ocitají před svatebním fotografem v roli modelů. Zamýšlel jsem se nad tím, na co si u jednotlivých typů lidí dát největší pozor a jak se k nim jako fotograf chovat.

Lidé jsou různí a co člověk, to originál. Na světě tak existují miliardy různých povah lidí. Přesto se dá říct, že některé osoby mají podobné lidské povahy a chovají se podle podobných vzorců, proto je lze roztřídit do určitých skupin. Všichni například známe dělení na introverty a extroverty, podrobněji melancholiky, flegmatiky, sangviniky a choleriky. Samozřejmě nejsem psycholog, ten by tenhle celý článek dokázal napsat nesrovnatelně lépe, ale o dokonalou charakteristiku lidí se tady vůbec nesnažím. Jsem svatební fotograf, takže to beru (a vy to tak prosím taky berte) s humornou nadsázkou, není to vědecký článek.

Po pár letech práce v roli svatebního fotografa jsem si uvědomil, že chování některých lidí mi připomíná chování jiných lidí z minulosti. Není na tom samozřejmě nic překvapivého, asi každý, kdo žije mezi lidmi, tohle vnímá. Já bych tady chtěl ale konkrétně upozornit na chování lidí při fotografování, když se mají postavit před fotoaparát svatebního fotografa.

Charakterizoval jsem celkem osm typů lidí. Popsal jsem jakého pohlaví se daný typ chování obvykle týká a co je možná nejdůležitější – na co si u jednotlivých typů dát největší pozor a taky jak se k nim chovat.

Typologie lidí podle chování při svatebním fotografování

Seřazeno podle odhadu rizika pro svatebního fotografa – od nejméně rizikového po nejvíce rizikového. Znáte to – s některými lidmi je práce více než s jinými.

  1. Hvězdy
  2. Komici
  3. Pohodáři
  4. Stydlíni
  5. Trpitelé
  6. Mráčci
  7. Blesci
  8. Vizionáři

1. Hvězdy

Obvyklé pohlaví

Dámy

Charakteristika typu osobnosti

Dokážou se chovat přirozeně už od začátku focení, nejsou nervózní. Chovají se přátelsky a uvolněně. Nemají problém ani s případným pózováním, vypadají vždy nenuceně a elegantně. Jsou obětaví a pro dobré fotografie rádi přispějí svým úsilím.

Na co si u nich dát největší pozor

Není potřeba se ničeho zvlášť obávat. Pracuje se s nimi snadno.

Jak se k nim chovat

Běžně. Je možné na ně přitlačit v tom ohledu, že zvládnou pro fotografie víc než ostatní lidé, proto je možné víc experimentovat a volit obtížnější cesty. Není potřeba se držet při bezpečném kraji.

2. Komici

Obvyklé pohlaví

Pánové

Charakteristika typu osobnosti

Jsou to obvykle chlapi, kteří se vrhají do focení po hlavě hned od začátku. Jsou to buď rozjaření extroverti, nebo zakrývají svoji nervozitu tím, že „přehrávají“ a chovají se až teatrálně.

Na co si u nich dát největší pozor

Fotograf by si měl dát pozor, aby všechny výsledné fotky nebyly s „falešným výrazem“. Při focení se sice může na první pohled zdát, že všechno probíhá ve veselé náladě a jednoduše, ve fotografiích se ale neobjevuje přirozené „já“. Je to přetvářka.

Jak se k nim chovat

Rozhodně by se neměli brzdit hned ze začátku, přestože dokážou všechny plány fotografa obrátit vzhůru nohama. Fotograf by měl začít improvizovat a ponechat jim volnost, aby v nich neuhasil jejich energii. Je lepší je usměrňovat pouze opatrně a čekat, až jim samotným dojde energie a iniciativa. Pak konečně dojde na realizaci klidnějších fotek. A to v dobré náladě, protože mají pocit, že odvedli dobrý výkon, nebo se alespoň skvěle pobavili.

3. Pohodáři

Obvyklé pohlaví

Dámy i pánové

Charakteristika typu osobnosti

Jsou to snaživí lidé, kteří nemají zkušenosti s focením a je to pro ně nová a zvláštní situace. Neumějí se chovat zcela přirozeně, mají pocit, že se od nich očekávají velké věci.

Na co si u nich dát největší pozor

Je potřeba je jako fotograf pozorně sledovat, zvýraznit jejich silné stránky a potlačit nedostatky. Je potřeba vnímat všechny ty drobné detaily, které značí, že člověk není před fotoaparátem uvolněný.

Jak se k nim chovat

Fotograf by měl mít v první řadě dost zkušeností, aby dokázal pohodářům vytvořit pěkné fotky. Neměl by je stavět do umělých složitých póz, místo toho jim vysvětlit, že se mají chovat co nejvíc přirozeně. Fotograf by měl Pohodářům věnovat více času, aby se dokázali otřepat z počátečního „šoku“. V průběhu fotografování a hlavně na začátku by je měl fotograf hodně povzbuzovat.

4. Stydlíni

Obvyklé pohlaví

Dámy i pánové

Charakteristika typu osobnosti

Stydí se, jsou nesví, dávají si „maminkovské pusinky“, otáčejí se neustále čelem k fotoaparátu. Postaví se pouze a přesně tak, jak se jim řekne, zatínají přitom nervózně pěsti. Jakmile je fotografie hotová, okamžitě se přestávají objímat a utíkají do větší vzdálenosti od sebe navzájem. Mají nízké sebevědomí.

Na co si u nich dát největší pozor

Fotograf by si měl dávat pozor na řeč jejich těla, na strnulé výrazy, zaťaté pěsti, pevně sevřené čelisti.

Jak se k nim chovat

Fotograf by měl jít příkladem a chovat se uvolněně, hodně je povzbuzovat, používat humor, věnovat jim více času, nestavět je do póz ale dávat jim jednoduché a přirozené pokyny.

5. Trpitelé

Obvyklé pohlaví

Dámy i pánové

Charakteristika typu osobnosti

Trpitelé jsou znudění nebo unavení už před začátkem focení. Jejich častými frázemi jsou: „Budete to mít s námi těžké, neumíme se fotit, na každé fotce vypadáme vždycky hloupě, nejsme fotogeničtí“. Při fotografování hodně zvedají obočí, připadají si trapně, koukají do foťáku, dělají jen přesně to, co se jim řekne. Dělají jen to, co se jim nezdá až „příliš trapné“, takže některé akce třeba i odmítnou provést. Velice brzy každou „pózu“ vzdají, protože nevydrží stát dlouho u sebe navzájem, rychle se od sebe odtrhávají. Na výsledných fotkách jim příliš nezáleží, spíš se fotí z povinnosti.

Na co si u nich dát největší pozor

Přestože nejsou Trpitelé nároční na výsledné fotografie (a nejspíš by nepotřebovali vůbec žádnou fotku), tak jejich přátelé a rodiny budou fotky vidět. Jejich blízcí budou fotky hodnotit a maminky si budou chtít fotky třeba i vytisknout. Proto je potřeba focení nezanedbat.

Jak se k nim chovat

Fotograf by je měl upozorňovat na jejich nepřirozená gesta, zvednuté obočí, svraštělé čelo, žvýkačku v ústech, rty posunuté v úšklebku do strany. Fotograf by měl umět trpitele ujistit o tom, že nejsou žádná výjimka, že lidé nikdy nejsou zvyklí na focení. Fotograf by se měl snažit, aby akci nebrali jako protivné focení z donucení, ale jako příjemnou zábavu za odměnu.

6. Mráčci

Obvyklé pohlaví

Pánové

Charakteristika typu osobnosti

Fotografování sice tiše podstoupí, za celou dobu se ale neusmějí. Nejsou ochotní se stavět do složitějších póz, staví se jen staticky do „klasického stoje“. Na výsledných fotografiích jim vůbec nezáleží, tiše to trpí pro partnerky.

Na co si u nich dát největší pozor

U Mráčků je velice těžké vyvolat jakékoliv emoce. Jelikož jim samotným jsou fotografie lhostejné, je potřeba si dát pouze pozor na to, aby pak partnerky nebyly zklamané. Že se jejich muž všude mračí a že se nikde společně neusmívají.

Jak se k nim chovat

Fotograf by si měl získat Mráčkovu důvěru. Vysvětlit mu, že focení neprobíhá kvůli fotografovi, ale kvůli partnerce a že je společným úkolem obou, aby se partnerka cítila šťastně. Přesměrovat takto jeho pozornost ze sebe samého na pozornost k partnerce.

7. Blesci

Obvyklé pohlaví

Dámy i pánové

Charakteristika typu osobnosti

Blesci se nechtějí fotit dlouho. Mají představu třeba jen o 2 až 10 minutách focení. Fotografování pro ně rozhodně není zábava, je to povinnost, kterou musejí přetrpět, aby získali dokonalé fotografie.

Na co si u nich dát největší pozor

Je potřeba počítat s tím, že bude velice málo času na focení! Bohužel zároveň očekávají, že každá fotografie bude perfektní, že profesionální fotograf zvládne vyfotit všechno napoprvé v nejlepší kvalitě.

Jak se k nim chovat

Je nutné vynechat všechny experimenty a fotit pouze „na jistotu“. Začít fotit skutečně až skutečně v okamžiku, kdy je všechno připravené, stoprocentní, protože nebude žádná druhá možnost. U těchto lidí je dvojnásob důležité nastavit očekávání už před samotným focením. Aby věděli, že méně času nesouvisí pouze s kvantitou fotografií, ale i s kvalitou.

8. Vizionáři

Obvyklé pohlaví

Dámy

Charakteristika typu osobnosti

Vizionáři se chtějí nechat fotit, jsou aktivní, ale zároveň velice nároční. Mají svoje vlastní přesné představy výsledku – podle něčeho, co viděli někde na internetu, Pinterestu, atp.

Na co si u nich dát největší pozor

Představa Vizionářů se může výrazně lišit od představy svatebního fotografa. Přestože mohou být výsledné fotografie zdařilé, mohou vést ke zklamání klientů, protože původní představa klientů je jiná než výsledný vzhled fotek.

Jak se k nim chovat

V případě Vizionářů platí víc než kde jinde potřeba nastavit jejich správná očekávání. Pokud je vidět, že cíle fotografa a klientů jsou neslučitelné, pak je potřeba se těchto potenciálních klientů vzdát a například jim doporučit fotografa, který se jejich představám blíží více.

Využití typologie lidí při získávání zakázek

Pro úspěch byznysu je dobré si uvědomit, že lidi se chovají podle opakovaných vzorců chování i při schůzkách, kdy se teprve rozhodují, komu jako fotografovi zaplatí. Věřím, že většina fotografů takové situace řeší spíš intuitivně (stejně jako já). Možná by ale nebylo na škodu se nad tím zamyslet a zjistit, proč se někteří lidé tváří na schůzce hodně ustaraně (možná nedostávají dostatečný prostor na otázky? Jak jim co nejlépe pomoci?), proč se někteří lidé chovají nervózně (možná fotograf příliš mluví a oni spěchají na koncert…). Každopádně pokud máte pocit, že v komunikaci s potenciálními klienty stále bojujete, pro váš vlastní osobní růst vám doporučuji přečíst nějakou seriózní literaturu o psychologii lidského chování (v byznysu). Moji oblíbenou knihu napsal Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidi.

Závěr

Pro svatebního fotografa je důležité mít zkušenosti s chováním různých lidí a umět je správně odhadnout. Nejen že to může zvýšit prodeje jeho služeb, ale především tím dosáhne lepších fotografií a spokojenějších zákazníků. Ne nadarmo se říká, že každý fotograf, co fotí lidi, by měl být především dobrý psycholog a pak až fotograf.

Každopádně ať je zákazník jakýkoli, je to člověk, který svatebnímu fotografovi umožňuje vykonávat jeho práci. Fotograf by si měl všech svých zákazníků vážit.

Vaše zkušenosti s chováním zákazníků

Snažíte se být ke svým zákazníkům empatičtí, pomáhá vám to při focení? Chováte se ke všem zákazníkům stejně nebo se jim snažíte nějak přizpůsobit? Podělte se o svoji zkušenost s ostatními fotografy a dejte vědět do komentářů.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments