svatební fotograf

12 nejčastějších chyb nevěsty & ženicha při svatebním focení

Jaké jsou podle mě nejčastější chyby nevěsty a ženicha při svatebním fotografování? Nemusí to být jenom na svatbě, stejné tipy je možné uplatnit i při kterémkoli jiném focení lidí.

1. Nenuťte se do falešných úsměvů

Nucené úsměvy jsou na fotkách poznat. I v případě, že máte naučený pěkný profesionální úsměv, nemusíte ho používat za každou cenu. Buďte svoji, přirození. Myslím si, že je lepší vážný, ale opravdový výraz obličeje než falešný úsměv. Obzvlášť mužům někdy sluší vážný, někdy až podmračený výraz než umělé nuceně romantické úsměvy.

2. Nedívejte se do fotoaparátu

Svatební fotografování zachycuje příběh vás dvou, nevěsty a ženicha, není to příběh o vás a fotografovi. Když se budete dívat na fotografa, nejspíš vám bude vidět v očích úplně jiná emoce, než když se budete dívat jako nevěsta a ženich na sebe navzájem. V sobě najdete vzájemnou podporu, možná bude z vašeho pohledu čitelná i láska :-) Vezměte si herce ve filmu – taky se nedívají do kamery, buďte jako oni.

Neotáčejte se ani tělem směrem k fotografovi, to mají v oblibě zejména muži. Přestože jsou otočení ke svojí partnerce, špičkami svých bot stále míří směrem ke svatebnímu fotografovi a prozrazují tak svoje umělé jednání. Nepůsobí to přirozeně, dva lidi na procházce se taky neotáčejí svými těly ke kolemjdoucím, místo toho se při objímání obracejí celými těly k sobě navzájem. 

3. Nenechávejte paže volně viset

Určitě jste už někdy slyšeli o řeči těla. Pozná se z ní, v jakém vztahu jste k protější osobě, jestli ji máte rádi, jestli je pro vás cizí, jestli vás nudí nebo přitahuje, atp. Při svatebním fotografování proto nenechávejte ruce jen tak volně viset. Jednak to nepůsobí esteticky pěkně a jednak to vzbuzuje dojem, že nechcete objímat partnera/partnerku. Zapojte svoje ruce do řeči těla, řekněte rukama, že vám na vašem blízkém opravdu záleží a že nejste jen dva vzájemně cizí modelové najatí za účelem fotografování.

Ženich může ruce položit na nevěstu, chytit ji za loket, kolem pasu, pohladit ji po tváři. Nevěsta může ženicha taky chytit kolem pasu, chytit ho za ruku, položit mu dlaň na hrudník… Pokud jako muž nesnášíte romantické pózy, dejte ruku aspoň do kapsy, bude to působit elegantněji než „bezvládně“ visící ruka.

4. Nešpulte rty při polibcích

Při fotografování z boku, kdy jsou vidět vaše hlavy ze stran, vypadá poměrně komicky, když při polibku našpulíte rty. Vypadá to tak trochu jako „zobáčky od kačerů“. Stává se to zejména ve chvílích, kdy ženich s nevěstou dostanou od fotografa pokyn přiblížit se jako by k polibku, ale nelíbat se.

Při svatebním fotografování to nepřehánějte ani s francouzským typem polibků, který může sice vypovídat o vaší vášnivosti, avšak dva propojené jazyky v detailním záběru fotografa nepůsobí zcela reprezentativně.

5. Nestůjte strnule v jedné póze

Při focení na svatbě se nezastavujte v jedné pozici bez pohybu. Nepůsobilo by to přirozeně. Snažte se místo toho neustále pohybovat, stačí malé pohyby a nepatrné změny v náklonu hlavy, pozici rukou, atp. I ta změna, která vám bude připadat malá, může na fotografii výrazně ovlivnit celkový dojem. 

Jako nevěsta a ženich spolu můžete kráčet jedním směrem, zatančit si, pohladit toho druhého po tváři, šeptat něco do ucha, dávat polibky nejen na rty, ale i do vlasů, na čelo, na tvář, na špičku nosu, na bradu, na ramena…. Provádějte svoje vlastní aktivity, které jsou pro vás přirozené, i když se nefotíte. 

6. Nevěsty, neotáčejte se přední částí trupu ke svatebnímu fotografovi

Nepříjemná vlastnost fotografie je její redukce trojrozměrného prostoru do dvourozměrné plochy. Když vyfotíte nejširší část břicha člověka při čelním pohledu k fotografovi, nemůžete si to břicho pak na fotografii otočit nebo se projít kolem něj, abyste zjistili, že z boku je už mnohem užší. Takto můžete získat mylnou představu o rozměrech vyfoceného těla. Proto ženám často doporučuji, aby se obracely bokem k objektivu. Ukážou tak svoji nejužší část svého trupu a to ženy jistě potěší. Asi neznám sebevíc štíhlou ženu, která by na fotkách nechtěla vypadat ještě štíhleji, než vypadá ve skutečnosti…

Na druhou stranu u mužů se často cení jejich široká mužná ramena. Proto jim naopak sluší otáčet se hrudníkem, nejširší částí ramen, přímo k fotografovi.

7. Nevěsty, netiskněte paže k tělu

Svatební šaty bývají bez rukávů a často tak u nevěst vyniká problematická horní část paže, na kterou bývají ženy citlivé. Dámy, měly byste vědět, že pokud budete paže nechávat u těla, budou se vám pak rozšiřovat a na fotkách se vám to pochopitelně nebude líbit. Místo toho je lepší, když paže trochu odtáhnete od trupu. Obvykle problém vyřeší to, že paže prostě pokrčíte v loktech, tím vznikne mezi rukama a tělem dostatečná mezera. Můžete si opřít ruce v boky, položit ruce na ženicha, držet v pokrčených rukou svatební kytici atp. Na druhou stranu to nepřehánějte, loket by  neměl trčet nepřirozeně do stran, buďte hlavně přirozené.

8. Nevěsty, nestůjte na obou nohách

Jednoduchý trik, jak docílit elegantního postoje ženy, je přenést všechnu váhu jejího těla na jednu nohu. Obvykle je to ta zadní noha, která je dál od svatebního fotografa (protože boky nevěsty se tím vykloní do pozadí a opticky se zmenší). Póza začíná u nohou, správné postavení je základ. Jakmile člověk přenese svoji váhu na jednu nohu, nakloní se kyčle, automaticky se nakloní ramena a celý postoj je pak mnohem zajímavější. Zobrazí ženy v dynamičtějších a ženštějších křivkách, póza pak není tolik strnulá a nudná.

9. Nekrčte čelo, nezvedejte obočí

Lidově řečeno: nedělejte do foťáku ksichty. Často to přichází s nedůvěrou ve svoji vlastní osobu nebo v osobu fotografa, s pocitem, že děláte něco, co vám připadá hodně nepřirozené a zvláštní. Důvěřujte vašemu svatebnímu fotografovi a důvěřujte sami sobě.

Někdy se lidé snaží dělat „opičky“ i na okolostojící přátele, aby tak zlehčovali nezvyklou situaci a ubránili se posměškům diváků. Na vašich svatebních fotografiích pak zákonitě nemůžete vypadat přirozeně a dobře. Zabraňte tomu, aby se na vás při focení díval kdokoli jiný kromě fotografa. Čím více očí, tím více se budete ostýchat, budete nervózní a nesví.

10. Při objímání nespojujte ruce za zády partnera/partnerky

Jakmile se obejmete tváří v tvář, svoje ruce položte na boky partnera nebo partnerky. Pokud se budete snažit dávat ruce za jeho/její záda, tak to bude vypadat, jako byste byli opilí a opírali se o něj/ni, abyste neupadli. Paže jsou pak nevzhledně rovně natažené, lepší je elegantně je pokrčit v loktech. Tento tip je obzvlášť užitečný pro silnější páry, protože u nich vypadá široké objetí nejhůře.

11. Nezapomínejte dbát na detaily

Důležitý není jenom celek, ale i detaily. Když ženich vloží ruku do kapsy, doporučuji nechat vytažený palec. Celá ruka utopená v hluboké kapse nevypadá dobře. Dámy by se měly vyvarovat ohnutí zápěstí ve stylu bezvládné ruky („leklé ryby“) – místo toho je lepší opačný směr ohnutí ruky, jako když máváme. Dámy se elegantně dotýkají objektů kolem sebe svými konečky prstů, nikoli stylem medvědích tlap :-)

12. Nepózujte, buďte přirození

A nakonec na všechna „pravidla“ zapomeňte. Ze zkušenosti vím, že jakmile se na začátku svatebního focení novomanželé postaví před fotoaparát, mají hned pocit, že se od nich očekávají nějaké závratné psí kusy. Že se musí speciálně tvářit, že musí dát paže jinak, než je běžné (a pak si je např. muži odtahují od těla, takže jim strnule trčí ve vzduchu). Lidé se při focení snaží dělat věci, které v běžném životě nikdy nedělají. Ale proč?

Možná je to dáno zvyklostí z minulosti, protože fotit na starý analogový film vyžadovalo znehybnění těla – počet snímků kinofilmu končil na čísle 36, vyvolávání bylo složitější, takže se při tradičním rodinném focení muselo udělat všechno pro to, aby se snímek s co největší jistotou podařil. V dnešní digitální době si už můžeme dovolit spoustu pokažených snímků, takže se není potřeba nutit do sošných póz.

Nepózujte, buďte přirození. Pokud máte před sebou zkušeného svatebního fotografa, povede vás tak, abyste vypadali dobře, aniž byste museli znát jakoukoli poučku.

Otázky a další tipy

Máte nějaké otázky nebo jste si všimli dalších věcí, kterých by se měli lidé při svatebním fotografování vyvarovat? Napište mi dole komentář ;-)

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments