svatební fotograf

20+ nejlepších zdrojů nápadů pro svatební focení: Kde najít inspiraci?

Kde hledat originální nápady pro naše svatební fotografie? Ať už jste svatebním fotografem nebo budoucí nevěstou/ženichem, všem se může někdy hodit nová inspirace pro svatební focení. Zdrojů inspirace existuje spousta: internet, knihy a časopisy, rodinná fotoalba, výstavy v galeriích, přednášky a filmy. Přináším vám přehled těch nejlepších zdrojů.

Každý člověk si může najít zdroj inspirace, který je pro něho nejbližší. Někdo rád chodí do galerií, jiný raději brouzdá na internetu. Nejlepší je neomezovat se na jeden jediný zdroj, ale kombinovat je. Obzvlášť pro svatební fotografy je důležité pěstovat v sobě vizuální dovednosti, estetickou kultivovanost. Věřím, že nám k tomu pomáhá, když se co nejvíce obklopujeme kvalitním uměním a vyřadíme ze svého života kýč. Naše oči se neustále učí, přivykají si harmonii barev, světelným schématům, kompozici v obrazech, tříbíme si i vkus ohledně obsahu fotografií.

Nechat se inspirovat neznamená kopírovat cizí práci. Když opominu etickou stránku krádeže nápadů, kopírování zabíjí především naši vlastní kreativitu. Inspirovat se – ano. Ale bezmyšlenkovitě něco kopírovat, aniž bychom tomu dodali svůj vlastní přínos, to nás nikam neposouvá a obvykle to netěší ani naše diváky.

Online inspirace pro svatební fotografie

Níže najdete seznam zdrojů na internetu, ze kterých můžete čerpat inspiraci a nápady na svatební focení.

Instagram

Nemusíte být členem sociální sítě, abyste si mohli prohlížet fotky jejich uživatelů. Vyhledávat můžete nejen podle jednotlivých uživatelů, ale především podle hashtagů. Například hashtag #weddingphotography má už přes 30 miliónů příspěvků, tj. 30 miliónů fotek pro vaši inspiraci. Pár tipů pro další hashtagy (používám anglické, protože obsahují nesrovnatelně více výsledků než české hashtagy):

Pinterest

Pinterest je jedním z nejznámějších zdrojů, odkud už roky čerpají inspiraci nevěsty pro svoje svatební šaty, výzdobu sálu pro svatební den, atd. Najdete tam ale samozřejmě i řadu tipů pro svatební fotografie, které potěší nejen svatební fotografy:

YouTube

Pokud jste raději příznivci slideshow, vlogů, zkrátka videí, určitě máte rádi YouTube. Najdete tam nejen spoustu naučných videí typu „Jak fotit svatby“, ale i videa, která zobrazují pouze sled fotografií, třeba nějaké výběry nejlepších fotek fotografů za určitý rok. Pro inspiraci zkuste kouknout třeba sem: Výběry svatebních fotografů za jednotlivé roky

Google vyhledávání

Když potřebujete něco najít, proč nepoužít internetový vyhledávač, který je na světě nejznámější. Google vyhledávání už dávno není jen o metadatech fotek, Google rozumí obsahu fotografií čím dál lépe a myslím, že se v dalších letech máme skutečně na co těšit. Tipy na svatební fotky můžete zkusit vyhledat třeba pomocí těchto klíčových slov:

MyWed

Kromě toho, že je MyWed obřím katalogem svatebních fotografů z celého světa, je také online galerií nepřeberného množství skvělých svatebních fotek. Nechte se inspirovat třeba výběrem nejlepších svatebních fotografií roku: https://mywed.com/cs/photo/day/

ISPWP

ISPWP je mezinárodní asociace profesionálních svatebních fotografů (International Society of Professional Wedding Photographers). Už od roku 2008 pořádá každé čtvrtletí soutěž o nejlepší svatební fotografie v několika kategoriích, vítězné fotky jsou skvělým zdrojem inspirace a můžete si je prohlédnout tady: www.ispwp.com/contests/gallery

Rangefinder Wedding Photography

Další vítězné svatební fotografie rozřazené do několika kategorií: www.rangefinderweddingcontest.com/…

IWPOTY

IWPOTY – The International Wedding Photographer Of The Year. Jak už název napovídá, opět se jedná o mezinárodní soutěže svatebních fotografů a další studnice originálních nápadů pro svatební foto: https://iwpoty.com/

WPJA

WPJA – Wedding Photojournalist Association. Údajně nejlepší svatební fotografie od nejlepších svatebních fotografů. Přinesou inspiraci i vám? www.wpja.com/contests/past-contests

Fearless Photographers

Titulek webu zní: The best wedding photographers in the world are Fearless! Takže pokud se nebojíte, vstupte do světa odvážných svatebních fotografů: www.fearlessphotographers.com/best…

500px

Na 500px můžete vyhledávat podle klíčových slov týkajících se svateb. Já jsem například zadal anglickou zkratku „wed“ a inspirace pro svatební foto je na světě: https://500px.com/search…

Flickr

Online galerie Flickr má pro svatební fotografie založených několik skupin, zkuste si najít tu vaši nejoblíbenější: www.flickr.com/search…

Weby svatebních fotografů

Weby jednotlivých svatebních fotografů vám určitě také poskytnou zajímavé zdroje inspirace. Každý fotograf má svůj styl focení a nikdo se nejspíš nevyhne ani svým vlastním stereotypům ve focení. Pro tipy na svatební fotky nemusíte chodit daleko, protože i právě teď se nacházíte na webu jednoho z českých svatebních fotografů.

Dále není nic jednoduššího, než použít vyhledávače:

Výstavy a přednášky

Jak často chodíte do kamenných galerií nebo na přednášky? Jednou za týden, jednou za měsíc? Pokud bydlíte ve městě, máte výhodu, tak ji využívejte co nejvíc. Myslím, že české výstavy by zasloužily mnohem vyšší návštěvnost. Je to právě fyzický kontakt s přednášejícím nebo s vytištěným médiem, co dokáže divákovi otevřít dveře do širšího světa. A nemusejí to být nutně jen výstavy fotek, ale i malby, plastiky a další výtvarná díla. Nejde totiž jen o to, vzdělávat se ve fotografii, ale obecně si tříbit estetický cit.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Svatební fotograf, Praha ❤️ (@petrdolezalphoto),

Knihy a časopisy

Knihy o fotografiích se mimo jiné dělí na ty naučné (jak fotit) a na sbírky fotografií. V prvním případě jde spíše o text a o to, aby čtenáři zvládli technickou stránku fotografování. V druhém případě nás zajímají samotné fotografie, text je pouze doprovodný, jedná se např. o sbírku fotek jednoho fotografa nebo o výběr tématicky stejných fotografií atp.

Když jsem začínal fotit, logicky mě zajímaly hlavně naučné fotografické knihy. V současnosti se zaměřuji na knihy sbírek fotografií. Tištěná fotografie je přece jen něco jiného, než neuchopitelný monitor. Stránky knihy sice nemají stejnou kvalitu a velikost jako vytištěná fotografie, ale na druhou stranu cítíme jejich vůni, dá se jimi listovat a dají se potěžkat v rukou. Knihomilové by o tom mohli dlouze vyprávět…

Doporučuji knihy o fotografování

Časopisy o focení v České republice:

Pokročilejším fotografům osobně doporučuji zejména časopis FOTO, který se od běžných časopisů liší kvalitou tisku, velkou gramáží stránek a celkově se u něj dbá na estetický dojem.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Svatební fotograf, Praha ❤️ (@petrdolezalphoto),

Filmy

Pokud patříte k filmovým fanouškům, vlastně i jimi se můžete efektivně vědomě nebo i podvědomě zlepšovat ve vizuální komunikaci. Vybírejte si filmy, za kterými stojí skvělí kameramani. Všímejte si práce se světlem, úhlem kamery, pózování herců. Jestli máte některý oblíbený film, podívejte se na něj znovu, ať vás nerozptyluje děj, zaměřte se na obrazové kvality. Film si kupte domů, abyste na něj mohli koukat v nejlepší kvalitě, v maximálním rozlišení, abyste si mohli zastavit jakékoliv filmové políčko a pořádně si ho prohlédnout a zanalyzovat. Jen vás dopředu varuji, že takové sledování filmů ve vás vypěstuje zvyk zahledět se do vizuálních detailů a děj pro vás přestane být zajímavým :-) Inspiraci nemusíte hledat jen u slavných klasických snímků, můžete ji hledat i tam, kde byste to možná ani nečekali: svatební tématika si říká o romantické filmy, i docela průměrné hollywoodské snímky mají dobře promyšlené technické provedení. Všímejte si i pózování hlavních herců, v některých filmech jsou vidět hezká a zajímavá objetí herce a herečky, která se dají dobře uplatnit i ve svatební fotografii.

Fotoalba rodičů a přátel

Myslíte si, že svatební alba rodičů a prarodičů jsou už přežitým historismem, který nás už nemá čím obohatit? Třeba i v nich najdete nějakou inspiraci, kvalitní řemeslné zpracování, které byste u mnohých moderních fotek jen stěží hledali. Všimněte si, co vás na starých fotkách zaujme a co se vám naopak zdá podivné. To, co se vám líbí, jsou nadčasové vlastnosti fotografie, na které bychom se měli možná i sami v současnosti zaměřit. Podivnosti jsou módní trendy a výstřelky, nic co by nás mohlo inspirovat (pokud netíhneme k retro stylům).

Najděte inspiraci v sobě

Pokud jste fotograf, inspiraci hledejte také v sobě sama. Co pro vás znamená svatba? Co chcete svými fotografiemi sdělit světu? Nemusíte to být poselství zrovna pro celý svět, stačí začít u vašich dvou zákazníků, u ženicha a nevěsty.

Další dobré zdroje inspirace pro svatební fotky

Dále můžete hledat na Facebooku a v dalších online galeriích, myslím ale, že nejlepší zdroje inspirace pro svatební fotografie jsem už vyjmenoval. Máte další tipy na zdroje inspirace ke svatebnímu focení? Dejte vědět čtenářům v komentáři.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments