Zkritizujte si fotky! Budou z vás lepší fotografové

Sebekritika. To je možnost, jak se ve fotografování neustále zlepšovat. Fotograf, který své fotky považuje za dokonalé, ten skončil. Fotky nejsou nikdy dokonalé. Učit se fotografovat je neustálý nikdy nekončící životní proces. Ten, kdo na svých fotkách nevidí žádné vady ani prostor, kudy se dál rozvíjet, ten ve své činnosti ustrnul a jeho fotografická osobnost přestala růst.

Kritika ostatních lidí vs. sebekritika

Před pár lety jsem psal o tom, že kritika ostatních lidí, především laiků, nás může nevědomky dovést k šedé průměrnosti. Každý člověk má svoji vlastní osobnost, svůj jedinečný pohled na svět, a tak i jeho sdělení ve fotografii by mělo být osobité a jedinečné. Ostatní lidé nám mohou pomoci s technickými aspekty fotografie, nikdo nám ale přesně nepoví, jak být originální a tvůrčí. Můžeme hledat inspiraci kolem sebe, ale stejně to nakonec musíme najít sami v sobě. Jen my sami víme, co chceme světu říct a tudíž co musíme vložit do našich fotografií.

Kdy kritizovat své fotografie?

Nejlépe po každém focení! Nebo si naplánujte sezení v pravidelných intervalech, třeba každý měsíc. Podívejte se na všechny fotky, které jste za předchozí dobu vytvořili a zeptejte se sami sebe, co na nich chybí, čím jste se provinili, co byste mohli vylepšit.

Ze začátku to může být pro někoho nepříjemné a bolestivé. Vidíme pouze to, co chceme vidět. Věřím ale, že pokud budete sebekritiku trénovat, stane se pro vás běžnou rutinou.

Jak kritizovat fotografie?

Po letech focení jsem dospěl k názoru, že nejjednodušší kritika je zároveň ta nejefektivnější. Ne každý to může mít stejně jako já, takže je potřeba najít si svůj vlastní systém sebekritiky, který vám bude vyhovovat. Nicméně já se s vámi podělím o to, jak hodnocení probíhá u mě.

Po každém fotografování, po zhlédnutí fotek, se zamyslím nad tím, co se mi povedlo nejméně. Jedna až tři věci. Ty si zapíšu. K tomuto účelu mám vytvořený seznam. Důležité je seznam udržovat dlouhodobě, abyste se k němu mohli po čase vracet a vyhodnocovat ho.

Položky na seznamu můžou vypadat jakkoliv, může se jednat o obsah fotografií, o jejich formu, nebo o jakýkoli technický nedostatek, který víte, že musíte zlepšit. Může to být i věc, která se netýká přímo vás, ale chcete jí příště při focení předejít. Např. že byste měli příště říct tatínkovi nevěsty, aby po příchodu předal její ruku ženichovi, protože víte, že pro focení je tento námět vděčný. Body si zapisuji takto:

  • Při focení příprav ženicha jsem měl využít linie na stěně srubu
  • Více si všímat odrazu světla v očích lidí.
  • Více si dávat pozor na náklon fotoaparátu.
  • Před obřadem se vždy domluvit s oddávajícím na průběhu obřadu.
  • Nos by neměl vyčnívat z obrysu tváře.

Jak využít seznam sebekritiky?

Jestli zapomínáte tak, jako já, některé ze zapsaných bodů časem zapomenete. Proto je dobré se k seznamu vracet a vždy, když zapisujete nové položky, můžete se přesvědčit, jestli jste splnili svá předsevzetí z dřívějších focení, nebo jestli děláte stejné chyby stále znovu. Věci, které jste si po čase už přivlastnili, můžete v seznamu zabarvit zeleně. Chyby, které stále opakujete, zvýrazněte červeně a příště se více soustřeďte na jejich nápravu. Největší radost budete mít z toho, když se pak zpětně podíváte na přehled a zjistíte, co všechno jste se za rok naučili. Sami nebudete věřit tomu, kde jste byli předtím a kde jste teď.

Nepřehánějte to se sebetrýzní!

Nikdo učený z nebe nespadl. Vrozený talent je pouze malá část našich schopností, většinu věcí se musíme naučit – k tomu ať nám dopomáhá trpělivost, píle a silná vůle. Nemůžete chtít všechno hned. Kreativní osobnosti někdy snadno upadnou do tvůrčí krize, pochybují o kvalitě své práce, jsou znechucení sami sebou. Je to normální. Není ale potřeba kvůli tomu propadat depresím. Pokud si to můžete dovolit, dejte si pár týdnů pauzu a vraťte se k focení až v okamžiku, kdy na něj opět získáte chuť.

Pokud máte k článku jakékoliv nápady, těším se na vaše komentáře.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments