svatební fotograf

Seznam webových galerií pro fotky – kde publikovat

Je několik důvodů, proč může chtít fotograf ukazovat své fotografie na internetu. Jedním z důvodů může být přirozená touha autora ukázat svoje dílo ostatním lidem a získat jejich obdiv. Dále to může být potřeba dozvědět se názory a kritiku od jiných fotografů, aby nás upozornili na chyby, které bychom si sami neuvědomili. Tím se mohou lidé ve fotografování zdokonalovat.

Někdo se rád dívá na fotografie, aby je se jimi nechal inspirovat. Dalším důvodem může být sociální potřeba najít lidi se stejným zájmem nebo kolegy pro spolupráci. Fotografové si někdy potřebují svoje snímky archivovat na internetu, buď pro sebe nebo jako prezentaci snímků pro přátele, účastníky nějaké akce atp. Pokročilí fotografové pečlivě sestavují svá portfolia, aby před klientem prezentovali to nejlepší ze své tvorby.

Je ale v pořádku nechávat ostatní uživatele hodnotit vlastní fotky? V začátcích vás může kritika od focení třeba i odradit. Na druhou stranu vás dokáže vyvést z deziluze, že jste fotograf-génius. Zkušený fotograf používá internet ke svojí propagaci. Co ale fotograf, který je někde uprostřed, ani ne začátečník, ani ne profesionál? Je pro něho vhodné, aby si nechal zkritizovat svoje fotografie někým jiným?

Je potřeba si uvědomit, že veřejně přístupné galerie jsou skutečně přístupné všem lidem včetně fotografů začátečníků. To znamená, že si necháváme zhodnotit fotografii širokou veřejností, nikoli jen odborníky. Široká veřejnost má jistě na fotografie jiný názor než odborník, viz článek Proč je většina fotek o ničem. Pokud fotograf ví, jaký je jeho cíl a umí kriticky zhodnotit své vlastní dílo, může být pro něj názor široké veřejnosti spíše na škodu, protože by ho mohl vyvést z jeho vytyčené cesty. Názory neodborné veřejnosti mohou člověka posouvat k neoriginální prostřednosti a k informativní fotografii, nikoli k umění.

Na internetu je spousta webových galerií, ať už placených nebo zdarma, spousta jich nabízí komentování, hodnocení fotografií a další možnosti. Protože každému může vyhovovat něco jiného, vytvořil jsem zde seznam některých nejvyhledávanějších domén, kde můžete vaše fotografie ukládat a sdílet. K většině galerií jsem si vytvořil vlastní portfolio, abyste viděli ukázku, jak galerie vypadá.

Osobní web a sociální sítě

Osobní web fotografa

K profesionálnějšímu vystupování patří investice do vaší vlastní domény a vytvoření osobních stránek. Osobní web je vaší vlastní vizitkou a virtuální kanceláři, fotografie zde můžete mít zcela pod kontrolou. Osobní web je vhodný k prezentaci vašich snímků.

Velmi jednoduchý web s portréty
Větší web svatebního fotografa

Facebook

Fotograf může využít vlastností sociální sítě Facebook a založit si tam vlastní profil jako fotograf. Získá tak základnu fanoušků, kteří nejsou jen fotografové, vytvoří si komunitu lidí, se kterou se dostane do těsnějšího kontaktu a jelikož mohou být novinky na této stránce rychle odebírány dalšími lidmi, je to rychlý způsob hromadné komunikace a prezentace.

www.facebook.com
Profil na Facebooku Petr Doležal

Instagram

Instagram patří firmě Facebook. Je více zaměřený na fotografie a krátká videa. Pro fotografy ideální, využívá ho obrovské množství lidí po celém světě. Vhodný jak pro okamžitou inspiraci, tak pro vlastní propagaci. Instagram je primárně zaměřený pro použití na mobilních zařízeních.

www.instagram.com
Profil na Instagramu Petr Doležal

Seznam českých fotogalerií

Rajče

Český. Jeden z nejznámějších způsobů prezentace fotografií v Česku. Zobrazení alba lze zamknout heslem. Silnou stránkou rajčete je jednoduchost. Nabízí komentáře, ale nenabízí volbu hodnocení fotografií. Uplatnění bych hledal především v oblasti prezentace fotek z dovolené, z různých akcí a fotek pro zábavu.

www.rajce.idnes.cz
Portfolio fotografií Rajče Petr Doležal

Fotopátračka

Český. Na Fotopátračce jsou registrovaní jednak fotografové, tak i modelky, vizážistky, atp. Jedním z hlavních cílů Fotopátračky je zprostředkovat kontakt mezi fotografy a modelkami, Fotopátračka má však i svoji vlastní galerii s komentáři a hodnocením. Na fotografiích musí být zobrazeni lidé. Fotopátračku považuji za velmi přínosnou v hledání modelek nejen pro začínající fotografy. Je podle mě nejlepší svého druhu v Česku. Alternativou může být Fotoparta nebo INSPIROVANIKRASOU.cz.

fotopatracka.cz
Profil na Fotopátračce Petr Doležal

Fotoparta.cz

Český. Alternativa k Fotopátračce. Zajímavé může být zobrazení všech uživatelů online a možnost chatování s nimi. Galerie se dělí na galerii fotografů a modelek. V historii se vám zobrazují všechny návštěvy vaší profilové karty i návštěvy cizích profilů. Největší škoda je podle mě chybějící funkcionalita pro podávání nabídek, jako to funguje např. na Fotopátračce. Místo toho zde existuje pouze fórum bez možnosti filtrace nabídek.

www.fotoparta.cz
Profil Fotoparta Petr Doležal

INSPIROVANIKRASOU.cz

Český. Do třetice alternativa Fotopátračky a Fotoparty, podle mě nejméně propracovaná, ale i tak může být užitečná. Velikost vkládaných fotografií je omezena.

www.inspirovanikrasou.cz
Profil na inspirovánikrásou.cz Petr Doležal

zeropixel.cz (náhrada za zrušený Photoserver.eu)

Český. Zrušený Photoserver byl klasika mezi hodnotícími galeriemi. Dala se zde ihned získat spousta reakcí, aniž byste na serveru někoho znali nebo sami hodnotili. Galerii jsem osobně nepoužíval, ale při uploadu jediné fotografie jsem získal ve stejný den hned 33 bodových ohodnocení, což je bezkonkurenční rekord ze všech galerií, které jsem dosud poznal. V roce 2016 vznikl jako náhrada nový zeropixel, který vypadá taky zajímavě. Počítejte ale s tím, že žádosti o registrace jsou posuzovány ručně (nejspíš kvůli zajištění kvality serveru), takže mě trval proces přijetí do zápisu 6 dní. Čekání se ale někdy vyplatí, sami vyzkoušejte.

www.zeropixel.cz
Profil na zeropixel Petr Doležal

Megapixel

Česká galerie provozovaná známým e-shopem s fototechnikou. Lze nahrávat max. 1 fotografii denně. Megapixel využívá EXIF informace k přiřazení snímků ke konkrétním fotoaparátům.

www.megapixel.cz/galerie
Profil s fotografiemi v galerii Megapixelu Petr Doležal

Humanart

Český. Zajímavé je propojení galerie fotografií s dalšími výtvarnými oblastmi (kresba, malba,…), dále je zde kategorie hudby a literatury. Takže příjemný koutek pro umělce srdcem i duší. Na fotografii se pak nahlíží skutečně jiným pohledem. Seriózní dojem mi bohužel osobně kazily komentářoví smajlíci – člověk pak neví, jestli cílová skupina uživatelů jsou spíš umělci nebo děti ze školky.

www.humanart.czProfil Humanart Petr Doležal

Photopost

Český fotografický server pro nenáročné (většinou) amatéry s možností komentářů a bodování. Max. rozlišení fotografií je 1200px, vložit je možné nejvýše 2 fotky denně. Registraci schvaluje administrátor (schválení mojí žádosti trvalo 4 dny). Moje první vložená fotografie dostala v předvánočním shonu asi 7 komentářů nebo bodování. Příjemně mě překvapil e-mail s výsledkem pravidelné měsíční soutěže – věřím, že tato forma soutěžení může být pro někoho hodně zajímavá.

www.photopost.cz
Profil Photopost Petr Doležal

Digimanie

Česká galerie.
www.digimanie.cz/galerie

Zonerama

Česká galerie.
www.zonerama.com

FotoAparát.cz

Česká galerie.
www.fotoaparat.cz/fotogalerie
Galerie fotografií FotoAparat – Petr Doležal

DIGIarena

Česká galerie.
galerie.digiarena.e15.czPortfolio DIGIarena Petr Doležal

Klub digitální fotografie dfklub

Česká galerie.
www.dfklub.cz/fotogalerie.html

Seznam zahraničních fotogalerií

500px

Anglický. Komunita kreativních fotografů pro sdílení a prodej fotografií. Působí na mě seriózním dojmem. Při založení profilu jsem vložil deset fotografií a přilákal 50 návštěvníků, kteří je komentovali a přidávali k oblíbeným, takže rozhodně nepůsobí mrtvě.

500px.com
Galerie fotografií 500px Petr Doležal

1x

Anglický. Skvělá studna inspirace! Fotografie tu můžete i prodávat. Galerie prošla změnou, po které už není možné uploadovat fotografie v rámci bezplatného účtu.
Kurátorem tady může být každý. Začínáte na levelu 1 a postupným plněním různých kritérií můžete svůj level zvyšovat a tím i váhu vašeho hodnocení fotografií: 1x.com/curate

1x.com
Profil 1x Petr Doležal

Flickr

Anglický. Moje kdysi velmi oblíbená webová galerie. V současnosti (březen 2014) už nabízí neuvěřitelný 1 TB prostoru zdarma pro fotografie. Silnou stránkou je množství uživatelů z celého světa, možnost prezentovat fotografie v početných veřejných skupinách (každá skupina je zaměřená na jiné téma a každá fotografie může být v různých skupinách naráz).

Fotografové na Flickru se nekritizují, pouze si ukazují fotografie a vzájemně se podporují. Nevýhodou může být nemožnost řadit fotografie dle libosti (řadí se dle data vložení). Přestože na Flickru publikuje spousta výborných fotografů, stále je tam člověk zahlcen větším množstvím amatérských snímků. Existují zde tématické galerie, do některých dokonce snímky schvalují jejich (amatérští) kurátoři, ale přesto je všude plno fotek bez estetických kvalit a bez vkusu. Naštěstí existuje možnost sledovat jen vybrané fotografy.

www.flickr.com
Portfolio fotografií Flickr Petr Doležal

Automaticky vytvářené portfolio službou Flickriver – Flickriver je galerie zajímavá automatickou aktualizací, protože data čerpá z Flickru – takže pokud máte Flickr, máte zároveň fotky i na Flickriveru (pokud si nevypnete zobrazování vašich fotografií z Flickru na cizích webech). Flickriver umí řadit snímky od nejzajímavějších, podle počtu bodů atp., pokud si tedy zakládáte na prvním dojmu vašich fotografií a myslíte, že hodnocení vašich fotografií na Flickru je vyhovující, klidně se touto fotogalerií můžete prezentovat, nahoře se zobrazí vždy vaše nejlepší snímky.

Fotky Google

Český překlad. Časy galerie Picasa a sociální sítě Google+ jsou už pryč. Zbyly nám jen Google fotky, úložiště pro upload fotek (neomezený počet v omezených rozměrech) a pro osobní sdílení fotek.

Fotky Google

Sensual Photography

Anglický. Smyslné fotografie, hlavně portréty a ženské tělo. Mnoho profesionálních a inspirativních fotografií, doporučuji ke zhlédnutí. Vložené fotografie musí být před zveřejněním schváleny kurátory, čímž je zajištěná určitá úroveň.

www.sensual-photography.euProfil Sensual Photography Petr Doležal

Model Society

Anglický. Oslava krásy člověka. Pro fotografy i modelky. Vstup je podmíněn tím, že zašlete vzorek svých aspoň 10 fotografií a ty budou během pár dní schváleny. Skvělé fotografie profesionálních fotografů, rozhodně doporučuji navštívit.

modelsociety.com
Profil Model Society Petr Doležal

PurplePort

Anglický. Pro registraci se musí vložit 4 fotografie o max. rozměrech 900 px. Web je zahraniční obdobou české Fotopátračky, takže mj. slouží k nalezení správných lidí pro spolupráci. Registrovat se mohou tedy nejen fotografové, ale i modelové, vizážisti, retušéři, kadeřníci, umělci, módní návrháři, učitelé a ateliéry.

purpleport.com

MyWed

V českém jazyce! Zdařilá galerie pro svatební fotografy z celého světa.

MyWed.com
Profil svatebního fotografa

Zájemcům o svatební fotografii: Kde najít inspiraci na svatební fotky

Photobucket

Anglický. Sdílení fotografií a videa zdarma.

photobucket.comProfil Photobucket Petr Doležal

Shutterfly

Anglický. Další sdílení fotografií s přáteli, vytvoření vlastních webovek.

www.shutterfly.com
Web Shutterfly Petr Doležal

Další zahraniční galerie fotek

Zaniklé galerie

Seznam jsem původně vytvořil v roce 2013. Od té doby vznikla a zanikla řada úložišť a galerií. Můžete si pamatovat například tyto:

  • fotogalerie.cz
  • mujfotomodel.cz
  • fotoblur.com
  • photoextract.com
  • Picasa, Google+
  • photoserver.eu
  • spicephoto

Znáte nějakou další zajímavou webovou galerii, službu pro sdílení fotografií na internetu? Dejte vědět níže v komentáři.

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela Kentošová
3 let před

Viewbug,mezinarodni fotogalerie pro profiky i amatery.