svatební fotograf

Svatební hra Královský kočár: Originální text

Královský kočár je jedna z nejčastějších českých svatebních her. Hodně se při ní pije alkohol, takže je to takříkajíc cesta do pekel. Proto by se měla hrát až v pozdějších hodinách svatebního večera, kdy už tolik nevadí, že někdo spadne pod stůl. No vlastně v případě královského kočáru může spadnout spíš pod židli, protože tuto svatební hru hraje jedenáct dospělých svatebčanů, kteří jsou usazení na židlích podle pravidel.

Židle znázorňují královský kočár (svatební vůz, povoz). Kočár má čtyři kola, kočího, dva koně, v kočáru se veze král s královnou a dvě zbývající židle zastupují kameny (nebo výmoly).

Role hráčů v Královském kočáru

Ve svatební hře královský kočár vystupují tyto role:

 1. Král
 2. Královna
 3. Kočí královského kočáru
 4. Pravé zadní kolo královského kočáru
 5. Levé zadní kolo královského kočáru
 6. Pravé přední kolo královského kočáru
 7. Levé přední kolo královského kočáru
 8. Pravý kůň
 9. Levý kůň
 10. První kámen
 11. Druhý kámen

Krále a královnu nehraje nikdo jiný než ženich a nevěsta. Ostatní role se obsadí libovolně. Pro hru je důležitý moderátor, který čte příběh o královském kočáru. Všichni ostatní lidé se hry taky zúčastní, protože musejí bedlivě sledovat a hlásit chyby hráčů. Kdykoli udělá někdo z hráčů chybu, musí se napít alkoholu. A těch chyb se děje opravdu hodně, proto je vhodné pověřit ještě dva další lidi, kteří budou bez meškání nalévat a podávat alkohol. Jediný, kdo do hry nezasahuje, je svatební fotograf, protože ten musí být připravený fotit výbuchy smíchu :-)

Rozestavení židlí pro svatební hru Královský kočár

Na hru Královský kočár je potřeba 11 židlí.  Židle rozestavte podle následujícího plánku. Všimněte si, že pravá a levá strana je zdánlivě otočená, protože strany se určují z pohledu hráčů. Ti jsou otočení čelem k ostatním svatebním hostům (k publiku).

Kameny se nerozlišují na pravý a levý, jsou oba stejné.

Rozestavení židlí pro svatební hru královský kočár
Rozestavení židlí pro svatební hru královský kočár. Nepopleťte pravou a levou stranu, musíte je vnímat z pohledu kočáru.

Pravidla svatební hry Královský kočár

Moderátor čte příběh o královském kočáru. Hráči mají za úkol postavit se pokaždé, když v příběhu zazní jejich přidělené slovo (v jakémkoli tvaru slova, čísle a pádu). Z tabulky například vidíte, že král se musí postavit kdykoliv, když moderátor přečte slova král nebo královský nebo království nebo zámek. Taky vidíte, že nejjednodušší to má kočí, který musí reagovat pouze na jedno slovo, všichni ostatní vstávají na dvě a více slov.

Svatební hra Královský kočár
Role hráče Při kterých slovech se musí hráč postavit
Král král, královský, království, zámek
Královna královna, královský, království, zámek
Kočí kočí
Pravé zadní kolo pravé zadní kolo, pravé kolo, zadní kolo, kočár
Levé zadní kolo levé zadní kolo, levé kolo, zadní kolo, kočár
Pravé přední kolo pravé přední kolo, pravé kolo, přední kolo, kočár
Levé přední kolo levé přední kolo, levé kolo, přední kolo, kočár
Pravý kůň pravý kůň, koně, povoz
Levý kůň levý kůň, koně, povoz
Kameny kameny, výmoly, díry

A teď přichází klíčové pravidlo hry:

Pokud se hráč nepostaví ve správnou chvíli, pokud chvíli zaváhá nebo pokud se postaví ve špatný okamžik, pak se musí napít alkoholu. Dodržování pravidel hlídají moderátor, hráči i všichni ostatní přihlížející hosté. Kdykoli si někdo všimne chybky, neváhá se hlasitě ozvat a napráskat proviněného hráče.

Originální text svatební hry Královský kočár

Pro hru Královský kočár existují různé varianty textů, některé se na svatbách omílají už roky stále dokola. Někteří lidé, kteří se účastní více svateb ročně, už mohou texty znát téměř nazpaměť. Proto jsem pro vás vymyslel zcela nový příběh o jízdě královského kočáru, o svatební cestě krále a královny, abyste byli na svatbě více originální. Z původních textů jsem použil některé osvědčené zábavné věty, celkově jsem ale příběh změnil, přidal hodně chytáků a taky jsem začlenil pár novinek (výměna dvou rolí během hry a přisednutí nevěsty na klín ženicha – je vysvětleno přímo v textu příběhu). Nový text svatební hry Královský kočár spolu s návodem rozestavení židlí si stáhněte tady.

text kralovsky kocar ke stazeni
Svatební hra Královský kočár – PDF zdarma ke stažení: Návod na rozestavení židlí, pravidla a originální text příběhu.

Příběh o svatební cestě královským kočárem

Za dávných časů za devatero řekami a devatero horami žil jeden statečný král… a moudrá královna. Tento královský pár měl právě po svatbě. Královna se naklonila ke králi a zeptala se ho: „Můj sladký králi, můj líbezný králi, můj nejstatečnější králi! Kampak mě vezmeš kočárem na svatební cestu?“

Král na nic nečekal a hned zavolal kočího. „Haló, kočíkočí! Kde jenom může být ten náš kočí? Á, tady jsi! Kočí, přichystej kočár na projížďku! Kočí, hej, kočí, slyšíš mě?!“ Jakmile to uslyšel, kočí seskočil z kamene a rychle běžel do stájí. Vyvedl ven oba koně a zapřáhl je do KRÁLOVSKÉHO kočáru.

Jakmile měl hotovo, začal volat: „Králi, haló, králi! Tak slyšíte mě, králi? Kde jen ta královna s králem můžou být?“ Zatímco na ně kočí čekal, zkontroloval pravé zadní kolo, levé zadní kolo, levé přední kolo a pravézadní kolo podruhé. Neuvědomil si, že zapomněl zkontrolovat pravé přední kolo, takže pravé přední kolo zůstalo bez povšimnutí. Na pravém zadním kole se mu totiž stále něco nezdálo, a tak ho vyměnil za levé zadní kolo. (Hráči hrající zadní kola si vzájemně přesednou a prohodí si tak i role.)

Zakrátko královský pár přišel, obešel díry na cestě a naskočil do kočáru. Kočí práskl bičem a koně vyjeli po kamenech vpřed. Cesta ubíhala zpočátku klidně, snad jen pravé přední kolo trochu drncalo, protože se otáčelo mírně nakřivo a nikdo ho před jízdou neprohlížel. Sluníčko krásně svítilo, koně se vyhýbali všem dírám a výmolům. Královna si pomyslela: „Ach, jak tomu levému koni krásně vlaje hříva! A jak se oběma koním nádherně leskne srst!“

Pravý kůň byl jako vždy lenivější než levý kůň, takže se loudal a jízdu zpomaloval. Pravý kůň byl ale naopak o trochu mazanější než levý kůň, proto ho v povozu nikdy nevyměnili. Celkově ale nebyl kočí vůbec spokojený s jízdou ani jednoho z koní, proto je často mrskal bičem, aby za každým výmolem srovnali krok. Pak se ale najednou zvedl vítr a přišla bouře.

„Můj králi!“ vykřikla královna. „Můj milovaný králi, já se tak hrozně bojím, měli bychom se hned vrátit zpátky do našeho zámku!“ Kočí práskl bičem a koně se rozjeli tryskem zpět do království. Kočár svištěl velkou rychlostí a narážel do cesty plné kamenů, výmolů a děr.

Znenadání začalo vydávat divné zvuky pravé přední kolo. Kočár se začal naklánět přes obě pravá kola. Král řekl: „Neboj se, má úžasná královno. Přesedni si ke mně na klín, tím ulehčíme pravé straně kočáru a i přes všechny výmoly světa dojedeme spolu šťastně a bezpečně do zámku!“

Kočí zvolal: „Nebojte se, náš kočár má zaručeně tu nejlepší výbavu! Naše koně jsou ti nejlepší v celém království! Zadní kola jsou úplně nová, pečlivě jsem je před jízdou kontroloval! A přední kola…“ V tu ránu si kočí uvědomil, že před jízdou zapomněl zkontrolovat pravé přední kolo. Jak jen mohl zapomenout na pravé přední kolo?! V ten okamžik pravé přední kolo najelo na kámen, pak na druhý kámen a hned na třetí kámen! To už kolo nevydrželo, utrhlo se, zároveň nadskočilo i levé přední kolo a pak už celý kočár letěl vzduchem. Koně zařehtali, královna zasténala…

Kočí byl však zkušený. Dokázal uřídit KRÁLOVSKÝ kočár i bez kola, a tak dovezl všechny živé a zdravé zpátky k zámku. Král s královnou poděkovali kočímu za divokou jízdu, všichni zapózovali pro fotografa… a pak se už běželi schovat domů. KONEC

Tipy pro vylepšení svatební hry

Hru si můžete samozřejmě volně pozměňovat. Existují varianty, kdy hráči musí při zvednutí udělat ještě něco navíc. Koně musí zařehtat, královna s králem si dají polibek pokaždé, když oba stojí zároveň, kočí může prásknout bičem nebo zakřičet „hyjé!“, kameny řeknou „bum, bác“, kola kočáru zatočí pažemi nebo se otočí o 360 stupňů celým tělem.

Hru můžete vylepšit různými rekvizitami. Koním dáte třeba chomouty, kočímu bič, královskému páru koruny na hlavy, kamenům kameny do rukou (můžou jimi vzájemně o sebe tlouct, když se zvedají), kolům dejte kulaté klobouky, které musejí při jízdě roztáčet, atp., určitě vymyslíte svoje vlastní rekvizity.

Hru mohou v ne úplně ideálním případě hrát i větší děti, ale pak se jim musí nalévat nealkoholické pití :-)

Znáte nějaké další vychytávky, které by se dali využít pro svatební hru královský kočár? Pochlubte se dalším čtenářům dole v diskuzi ;-)

Na svatbě si můžete zahrát i jiné hry, třeba svatební tombolu, novomanželský kvíz  nebo rok s novomanželi. Podívejte se na přehled všech svatebních her.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments