svatební fotograf

Jaká rizika podstupuje levný svatební fotograf

Dneska chci s vámi, svatební fotografové, probrat trochu kontroverzní téma, na které můžete mít různé názory. Jaká jsou rizika toho, když budete jako svatební fotografové fotit za málo peněz nízkorozpočtové svatby? Abyste se mohli živit svatebním fotografováním, jedním z klíčů k úspěchu je určit správné ceny svých fotografických služeb. Když jsem začínal fotit, sbíral jsem teprve zkušenosti. Za celodenní focení jsem si řekl 1.000 Kč. Zájemců se našlo dost, protože pro některé snoubence je cena důležitější než kvalita. Během let jsem se jako svatební fotograf zlepšoval, sbíral zkušenosti a ceny jsem způsobem odpovídajícím k poptávce na trhu zvyšoval. S rostoucí cenou jsem pozoroval, jak se mění typ mých zákazníků. Jaké poznatky jsem tím získal?

Skupiny lidí charakteristické pro svatby s nízkým rozpočtem

Nebudu tvrdit, že levné svatby jsou takové a drahé svatby makové. Všude existuje určitá různost lidí a nemůžeme všechno škatulkovat. I v nejnižších cenových hladinách se nachází poptávka velice rozmanitých zákazníků. Jsou tam lidé jak s nejnižším základním vzděláním, tak i vysokoškoláci. Snad všichni se ale řadí do dvou skupin:

  • zákazníci, kterým na kvalitě fotografií moc nezáleží (proto nepotřebují drahého fotografa)
  • zákazníci, kterým na kvalitě fotografií záleží, ale nemohou si dovolit najmout dražšího fotografa

Nároky obou kategorií klientů jsou tedy protichůdné. Pro svatebního fotografa jsou bohužel problémové obě skupiny. Druhá skupina je ale podle mého mínění pro fotografa horší, protože u té jsem se často setkával s nereálně vysokými nároky. Požadavky na extrémně levná fotografování (celodenní pod 5.000 Kč) bývaly paradoxně větší než požadavky klientů v cenových hladinách přes 15.000 Kč. Ne snad co se týče kvality, ale co se týče pracnosti, počtu přání a požadavků.

Na levného svatebního fotografa se kladou větší nároky

Vysvětluji si to tím, že pro člověka s nízkými finančními příjmy je luxusem i levný fotograf. Když se rozhodne zaplatit si fotografa, očekává od něj příliš mnoho. Chce retušovat kdejakou drobnost, měnit barvu nebo styl oblečení, zeštíhlovat, prodlužovat nohy, atd. Fotografie si chce většinou vybírat sám, protože se úzkostlivě bojí, aby jeho peníze nepřišly vniveč chybným rozhodnutím někoho druhého.

Pro nízkorozpočtové svatby je cena za svatebního fotografa znatelně velká položka. Jinými slovy fotograf ukusuje z rozpočtu menších svateb procentuálně větší kus než z velkých svateb. Cena za fotografa se v nákladech větších svateb více „ztrácí“.

Fotograf malé svatby je její hlavní atrakcí

Tím pádem se fotograf zdá relativně dražší účastníkům malých svateb, je tak trochu hlavní atrakcí dne. Na velkých svatbách jsou ale i další dodavatelé služeb: koordinátorky, kameramani, vizážistky, dýdžejové, hudebníci, floristky, atd. Na fotografa velké svatby se tedy nesoustředí tolik pozornosti.

Čím více pozornosti se na fotografa soustředí, tím hůře se stává neviditelným při reportážním focení. Svatební fotograf má pak těžší situaci, když chce nerušeně vytvořit sérii přirozených „momentek“.

Levný svatební fotograf dostává na focení méně prostoru

Pokud získáte zákazníka, který kvalitu fotek moc neřeší, nečekejte, že vám jeho přístup pomůže k vytvoření lepších fotografií. Takový typ zákazníka nemá velký zájem s vámi spolupracovat, neřídí se vašimi radami a dostanete od něj jen minimální prostor pro to, abyste vytvořili něco kvalitního. Focení proběhne v rychlosti během nejkratší možné chvíle. Lokalita a denní doba pro focení se nevolí podle toho, kde a kdy vzniknou nejlepší fotky, ale podle toho, které místo je nejblíže a co je pro klienty nejrychlejší a nejpohodlnější.

Jaké jsou bolesti menších svateb

Malé svatby se dají plánovat na poslední chvíli. K plánování a organizaci se nezve žádná koordinátorka, protože všechno si řeší snoubenci sami. I tak jsou ale svatby celkem velký oříšek, a tak se vymykají z kontroly. Menší svatby bývají více chaotické, málo organizované, bez pevného harmonogramu. To může vést i k těžší situaci pro fotografa. Fotograf neví, co ve kterou chvíli přijde, musí pak kvůli zmatečným okolnostem fotit lidi na místech, kde je zbytečně špatné světlo, atp., není připravený seznam skupinek svatebčanů k focení, atd. Na druhou stranu chaos menšího počtu lidí je lépe zvládnutelný než chaos sto padesáti lidí, takže to není až tak kritické.

Nízkorozpočtové svatby jsou méně fotogenické

Levný se nerovná ošklivý, to samozřejmě nechci tvrdit. Svatba se dá hezky zařídit i s nižším rozpočtem. Moje zkušenosti však hovoří o tom, že menší svatby obvykle doprovázejí méně fotogenické nebo zcela chybějící dekorace. Prostředí pro obřad (třeba obřadní síň) nebývá tak dechberoucí jako u luxusních vil, zámků, ale i stylových stodol atp. I na oblečení svatebčanů se klade mnohem menší důraz a šetří se, kde se dá. Novomanželé i hosté mají desítky let staré obleky, které jim už ani nepadnou, obnošené boty, krátké kalhoty, zkrátka ledabylou vizáž. Celkově je tedy svatba „méně fotogenická“ a opět to klade větší nároky na svatebního fotografa, aby svým důvtipem a kreativitou dosáhl toho, aby na fotkách vypadalo všechno lépe než ve skutečnosti. Trochu s nadsázkou mohu napsat, že fotograf luxusních svateb nemá tolik práce, protože všechno, co vyfotí, je pečlivě připravené a upravené.

Důsledky pro levné svatební fotografy

  • Levný svatební fotograf si za svoji práci vydělá méně peněz. Tím pádem musí více hodin pracovat, aby si vydělal stejnou částku jako dražší fotografové. Čím více pracuje, tím méně má volného času (a tím dochází k většímu opotřebení jeho techniky).
  • Delší pracovní doba může vést ke ztrátě chuti fotografovat (což bývá u kreativní profese zásadní problém), k syndromu vyhoření.
  • Zákazníci, kteří jsou lhostejní k výsledné kvalitě fotografií, nebývají ochotní spolupracovat. Svatební fotograf není robot a dělá svoji práci proto, že z ní má radost buď on sám, nebo tu radost chce vidět právě u svých klientů. Pokud ale fotograf týden pilně pracuje na zpracování fotografií, pak je odešle a zákazník se ani nenamáhá s odpovědí, svatební fotograf ztrácí motivaci.
  • Zákazníci, kterým jsou výsledné fotografie lhostejné, nenapíšou fotografovi žádnou veřejnou recenzi. V horším případě se objevují zákazníci s nereálně vysokými požadavky, kteří dokážou být až nevděčně zlí.
  • Levný svatební fotograf sice hodně pracuje, ale jeho výsledky jsou pro portfolio méně využitelné. Fotografie lidí s horší vizáží v méně fotogenickém prostředí svateb jsou totiž pro budoucí snoubence méně líbivé než portfolio fotografií z „hezkých“ svateb, přestože jsou fotografie stejných kvalit.

V tržní ekonomice funguje zákon nabídky a poptávky. Nechci tedy nikoho nabádat k tomu, aby si za své služby účtoval peníze, za které by si je nikdo nechtěl objednat. Článek je pouze mým zamyšlením nad tím, že levnější práce neznamená pro fotografa snadnější práci, někdy to platí právě naopak. Pokud se chcete orientovat na větší svatby a vyšší ceny svatebního fotografování, měli byste mít na paměti, že tomu musíte vytrvale přizpůsobovat i své portfolio. Pokud budete lidem ukazovat na svých fotkách jen nízkorozpočtové svatby, není velká pravděpodobnost, že si vás budou lidi objednávat na luxusnější svatby. Dokud se budete držet s cenami dole, budete zváni spíš na malé svatby a těm budou odpovídat i vaše fotografie a portfolio.

Fotit nebo nefotit malé svatby?

Jak se dostat ven ze začarovaného kruhu, pokud fotíte pouze malé svatby a chtěli byste něco víc?  V první řadě: nepohrdejte nízkorozpočtovými svatbami. Na těch se naučíte nejlépe fotit (a možná vám zatím bude prominutá i nějaká ta chybka). Berte je jako výzvu a přípravu na větší svatby. Snažte se, aby výsledek vypadal co nejlépe. Dříve nebo později se vám naskytne příležitost nafotit něco honosnějšího, tak pokud je to cesta, na kterou se chcete dát, chopte se té příležitosti a zkuste z ní získat maximum prospěchu. Z výsledných fotografií pak hlavně obnovte svoje veřejné portfolio. Na skvělé zakázky se nedá pouze čekat. Pokud bychom stále jenom čekali, pak by nás ona vysněná zakázka zastihla nepřipravené, pokazili bychom ji a byla by nám k ničemu.

Pokud jste někdy fotili svatbu, jak vnímáte vy rozdíl focení za nižší a vyšší finanční odměnu? Které focení bylo pro vás jednodušší? Které bylo přátelštější? Které bylo pro vás přínosnější?

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments