svatební fotograf

Čím lidé nevědomě ztěžují fotografování v průběhu svatebního dne

Svatební fotograf se na svatbách setkává s vizážistkami, dýdžeji, kameramany, koordinátorkami, personálem restaurací a s amatérskými fotografy. Čím tito lidé nevědomky ztěžují práci svatebnímu fotografovi?

Svatební fotograf se na svatbě setkává s mnoha lidmi různých profesí a povahových vlastností. Mám na mysli vizážistky, dýdžeje, matrikářky, kameramany, koordinátorky a další. Většina lidí si samozřejmě neuvědomuje, jak může sama přispět k lepším výsledným fotografiím pro svatebčany. Někdy mohou lidé svatebnímu fotografovi výrazně ulehčit práci, někdy naopak velmi ztížit práci, proto by měl s nimi fotograf umět komunikovat. Zkušený svatební fotograf si musí umět poradit v každé situaci a nesmí všechnu vinu shazovat na lidi kolem sebe. Každý ze zúčastněných se soustředí na svoji vlastní práci a pouze svatební fotograf má ten úkol a zodpovědnost pořídit co nejlepší snímky.

Milí kolegové, já vás mám rád. Pojďme se na tu naši spolupráci podívat s nadhledem. Cílem tohoto článku rozhodně není šířit nějakou nenávist. Důvodem k sepsání článku mi bylo trochu rozšířit povědomí o tom, co se může vylepšit, aby svatební fotografové dostali lepší podmínky pro fotografování, resp. aby novomanželé byli spokojenější s výslednými fotografiemi (protože jde samozřejmě o spokojenost klientů, ne o spokojenost fotografa). Určitě i ostatní lidé mají z druhé strany spoustu podnětů, jak by se svatební fotografové mohli chovat lépe, aby neztěžovali práci naopak ostatním lidem kolem sebe. Však vím, že svatební fotograf není žádný nevinný andílek. Můžete mi pak dolů do komentářů napsat, jak se na to díváte z té vaší druhé strany, rád si vaše názory přečtu. Každý, kdo pracuje s lidmi, ať už v týmu nebo jako s klienty, mi jistě potvrdí, že na světě existuje bezpočet různých lidí. Profesionál by měl umět vycházet s nimi se všemi. Jednou z možností je rezignovat, postavit se do koutu a fňukat – to umí každý, ale tudy cesta nevede. Nebo alespoň nevede k tomu nejlepšímu cíli. Stejně jako v dalších oborech, kde se spolu setkává více lidí, i u profese svatebního fotografa je důležité umět komunikovat, být empatický, předvídat různé situace a reagovat na ně pokud možno s předstihem.

Za dobu, co fotím jako svatební fotograf, jsem se setkal s mnoha lidmi, kteří na pohled „nebyli vůbec nadšení“ ze svatebního dění. Jako svatební fotograf často vidím a slyším do zákulisí, ale někdy bych byl snad raději, kdybych neviděl a neslyšel. Někteří penězochtiví správci svatebních lokalit bez skutečného zájmu o klienty, netrpělivě čekající pořadatelky svatebních obřadů, kameramani „přesycení všudypřítomnou láskou“, fotografové po letech unavení rutinou, dýdžejové s kyselým výrazem, kteří se s nikým nebaví a ohrnují nad vším nos,… Někdy lidé zkrátka nemají skutečný niterný zájem přinášet klientům radost. Se sebestřednou dávkou ignorace dělají pouze to, co jim přinese peníze. Věřím, že je to tak v každém pracovním oboru, vůbec to není jen o svatbách. Nebudu jmenovat nikoho konkrétního a chci zdůraznit, že nepříjemné chování není vůbec pravidlem. Existuje totiž spousta nadšených lidí do práce a to je určitě dobře.

Svatební fotograf se na svatbě potkává s těmito lidmi:

Svatební vizážistky

Se zkušenými svatebními vizážistkami obvykle nebývá žádný problém. Přijdou včas, všechno stihnou v dohodnutém čase, jsou vkusně oblečené, s perfektní vizáží sebe sama. Problém ale bývá s různými kamarádkami, co přišly čerstvě z kurzu líčení nebo vyloženě tu svatbu mají jako svůj první kurz. Vlasy nevěsty vypadají pak hůř než po jejím probuzení, make-up se rozteče ještě před obřadem, zkrátka horor pro nevěsty. Pak už jen zbývá schovat všechna zrcadla, tvrdit, že náhled ve fotoaparátu se před nevěstou nedá víc zvětšit a jásat nad tím, jak to nevěstě krásně sluší :-) Může být totiž něco horší než naprosto pokažená vizáž nevěsty? Ano, její pokažená nálada :-)

Oblečení svatebních vizážistek

Svatební vizážistka si někdy neuvědomí, že může být vidět na svatebních fotografiích. Ať už to jsou její ruce s rukávy oblečení při detailních záběrech na líčení nevěsty nebo i celá postava vizážistky. Proto není úplně vhodné, aby měla vizážistka na sobě křiklavě červené oblečení, které přitahuje na sebe všechnu pozornost. Nebo aby měla na tričku obrázek kostlivce. Nebo i jinak extravagantní oblečení. Její oblečení by mělo být vkusné pro příležitost svatby, spíš nenápadné.

Nepořádek z líčení kolem vizážistky

Znáte to, svatební vizážistky ke svojí práci potřebují spoustu věcí kolem sebe, všechny ty pudry, líčidla a štětce, které neumím jako chlap pojmenovat. Bohužel ne každá vizážistka umí věci elegantně rozmístit kolem sebe a někdy je to skutečný nepořádek. Tohle ještě nebývá takový problém, ale když se pak začínají všude okolo válet špinavé vatičky, plastové sáčky a podobné hrůzy, přináší to výzvu k fotografování.

Nevěsta ve špatném světle

Někdy dorazím na svatbu, kdy už jsou vizážistka s nevěstou v plném pracovním procesu. Bohužel vidím, že vizážistka si nevěstu posadila daleko od okna, zády ke světlu nebo pod nějaké ošklivé žluté světlo lustru nebo k lampě. Nechápu, jak některé vizážistky nemohou vnímat světlo, vždyť přece potřebují ke svojí práci rovnoměrné kvalitní světlo, v tomhle by měly být ve shodě s fotografem. Některé vizážistky zkrátka tvrdí, že jsou na mizerné světlo zvyklé a že jim v práci nevadí (podezřívám je k nedostatku zkušeností, když tak mi to prosím v komentáři vyvraťte). Když je ta možnost, požádám vizážistku o to, aby nevěstu otočila správně ke světlu. Pokud se jedná o míšení barev světla (modré světlo zvenku, žluté světlo z lustrů a lamp), často požádám o dočasné zhasnutí umělých osvětlení, abych mohl bez problémů udělat pár fotek. Fotografie z ranních příprav jsou kvůli barevným komplikacím často převáděné do černobílé podoby.

Otázka vizážistky na názor fotografa

Občas se mě některá vizážistka na konci líčení zeptá, jaký mám názor na hotový make-up. Ačkoli to vypadá jako chvályhodné gesto, obvykle nemám moc možností, jak odpovědět. Většinou se totiž ptají jenom ty vizážistky, které si očividně nejsou ve svojí práci zcela sebejisté. Já pak jen odpovídám: „Nejkrásnější nevěsta!“ A v duchu si přitom představuji jednotlivé tahy retušovacím štětcem ve Photoshopu. Přece nemohu říct „celé předělat, znovu a lépe“. Už na to jednak nezbývá žádný čas a jednak nechci nabourat náladu a sebedůvěru nevěsty. Bohužel to pak znamená pro svatebního fotografa mnohem víc práce při retušování fotografií.

Focení výsledku mobilem

Každý nadšenec do sociálních sítí si chce vyfotit výsledek svojí práce a dát si ho na Instagram nebo Facebook, to je jasné. Vizážistky nejsou výjimkou. Bohužel se občas setkávám s vizážistkami, které si fotí nevěstu za každou cenu i v časově nejvíce vypjaté situaci. Obchází nevěstu ze všech stran, fotí si ji s mobilem v ruce a někdy i překážejí ve focení svatebnímu fotografovi. Některé vizážistky proto patří do kategorie amatérských fotografů, kteří svým chováním zahubili už nejednoho svatebního fotografa :-) Milé vizážistky, prosím dokončete svoji práci a pokud už nezbývá mnoho času do svatebního obřadu, zkuste pak co nejrychleji opustit prostor pro další události, pro focení nevěsty ve svatebních šatech. Pokud je čas, tak se samozřejmě nic neděje, ale pokud jste s líčením nebo česáním přetáhly časový limit, neukusujte čas ještě zbytečným focením. Udělat si jednu fotku je samozřejmě v pořádku, ale fotit nevěstu ze všech stran a hnát ji kolem pokoje, to už je úkol pro svatebního fotografa :-) Nevěsta vám později určitě pošle fotografie od svatebního fotografa.

Matrikářky na svatebních obřadech

Zbytečné omezení místa pro fotografování

Chápu, že matrikářky a oddávající na svatebních obřadech mají někdy problém s nedůstojným chováním (neprofesionálních) svatebních fotografů. A tak je potřeba pro jistotu všem fotografům vymezit prostor, kde se mohou volně pohybovat a kam naopak nesmějí vstupovat (typicky za oddávající osobu). Někdy jsou ale tyto limity až příliš omezující, například když mi při venkovním obřadu striktně zakázali vstupovat za pomyslnou linii oddávajícího. Matrikářka mi tehdy před obřadem slíbila, že na důležité okamžiky pokyne ženichovi a nevěstě, aby se ke mně otočili – protože jinak bych je fotil stále z boku nebo zezadu. Bohužel nedodržela ani tento slib, resp. vzpomněla si na to skoro pozdě, takže dodatečný pokyn způsobil větší zmatky než kdybych se mohl pohybovat s volností a udělat pár kroků dozadu. Zrovna ve venkovním prostředí, kde je všude dost místa, tenhle zákaz pro fotografa nebyl podle mě úplně smysluplný.

Příchod všech svatebčanů naráz

Pro fotografování příchodu svatebčanů do obřadní síně (nebo na jakékoliv jiné obřadní místo) je lepší, když jednotlivé páry vstupují jednak klidným, pomalejším krokem, jednak s delšími rozestupy mezi sebou. Pokud přijdou svatebčané k obřadu všichni naráz, těžko je lze fotit. Dobře vyfocený by byl pouze první vstupující pár, všechny páry za ním jsou schované za předními lidmi, takže je lze pak fotit tak maximálně z boku.

Když postaví snoubence do nevhodného místa

Někdy jsou nevěsta se ženichem vyzváni, aby se postavili zbytečně příliš blízko k oddacímu stolu (pultíku). Některé obřadní síně jsou velice malé a čím stojí snoubenci blíže k oddávajícímu, resp. k přední stěně, tím menší vzdálenost je dělí i od fotografa. Tím je svatební fotograf více limitovaný pro velikost a úhel záběru, často musí nevěstu se ženichem fotit víc z boku než zepředu (kde stojí oddávající). Situace se ještě zhoršuje tím, když na místě stojí slavobrána. Pokud snoubenci stojí přímo pod ní nebo malý kousek za ní, často je slavobrána zacloní vůči fotografovi. Někdy to může být natolik kritické, že bych se v takové situaci ozval, důležité je ale uvědomit si to hned na začátku obřadu nebo nejlépe se pro jistotu domluvit s pořadateli/snoubenci ještě před začátkem obřadu. Narušovat obřad v dalším průběhu není profesionální.

Čas pro fotografa

Na některých mých oblíbených místech (např. Staroměstská radnice v Praze) se mi stává, že mi jako svatebnímu fotografovi dají chvilku na vyfotografování snoubenců hned po jich příchodu. Čekají ode mě na pokyn, kdy mám vyfoceno a oni mohou zahájit svatební obřad – když se mi toto stalo poprvé, velmi mě to dojalo a celý obřad jsem pak probrečel spolu s maminkami :-) Ne, vážně, když někdo vyjde svatebnímu fotografovi jakkoli vstříc, je to hezké. Vždyť se tvoří památka pro manžele na celý život, není to jen o těch pěti minutách, kdy probíhá obřad. Navíc pokud fotograf dostane na začátku obřadu šanci vyfotit snoubence přímo zepředu, nemusí se tam už tolik tlačit v průběhu obřadu. A je pak větší pravděpodobnost, že už nebude vztekle narušovat následující průběh obřadu :-)

Nepořádek za oddacím pultíkem

Obřadní místnosti jsou dobře připravené pro publikum, svatební hosty. Z jejich strany je všechno upravené. Když se ale postavím z druhé strany, vedle oddávající osoby, bohužel není výjimkou, že co je očím svatebních hostů skryto, to může krásně vyniknout na fotkách. Mám na mysli různé igelitové tašky, kapesníky a nepořádek, který je „schovaný“ za obřadním pultíkem. Někdy to skutečně rozhodujícím způsobem ovlivní velikost záběru, který pro focení použiji.

Nevhodná pera k podpisům

Nevím, jestli je úplně vhodné dát novomanželům k podepisování propisovací tužku s nápisem politické strany „ANO“. Zrovna pro svatební obřad může být takové slovo vtipné, ale… Osobně se často snažím o detailní záběr ruky nevěsty, když se podepisuje svým novým příjmením – aby šlo na fotografii vidět její rozepsané nové příjmení – a zároveň její úprava nehtů (i s manikúrou si dávají nevěsty záležet). Proto dávám přednost spíše tomu, aby v těchto situacích novomanželé a svědci drželi nějaké elegantnější pero. Říkal jsem si, že pokud tam příště uvidím ležet nějakou levnou plastovou propisku, vyměním ji za tu svoji s logem, aspoň mi to pak na fotkách zobrazí reklamu :-) Svatební fotografové, nechte si pro tyto příležitosti vyrobit i svoje vlastní pera s vaším logotypem :-)

Matrikářka nezahájí gratulace nebo je zahájí se zmatkem

Zahájení gratulací je asi nejčastější příčinou mých tichých výčitek vůči pořadatelkám svatebních obřadů. Gratulace po svatebním obřadu jsou totiž mojí oblíbenou částí svatebního dne, protože vím, že při nich často přicházejí ty nejkrásnější emoce, slzy a objetí. Proto se na ně hodně soustředím a chci, abych je zachytil co nejlépe, i když to bývá v rychlosti akce náročné.

Gratulace bohužel často provází zmatek a nejasná organizace. Je to zejména na začátku, než se všichni lidé seřadí a určí se jasný směr a pořadí gratulujících. Bohužel začátek je ten nejkritičtější, protože na začátku přicházejí nejdůležitější gratulanti, jako jsou rodiče a svědci. Přitom stačí tak málo: aby pořadatelka otočila novomanžele čelem ke svatebčanům a řekla tu jednoduchou kouzelnou větu: „A nyní prosím svatební hosty, aby pogratulovali novomanželům, směrem od nevěsty„. Pořadatelky někdy nezahájí gratulace vůbec a prostě odejdou, všechny nechají rozpačitě stát na místě. Dobře, v takové chvíli gratulace zahájím já, protože není pro fotografa nic složitějšího, než nechat gratulacím volný průběh. Gratulanti jinak mají tendenci chodit z obou stran, k ženichovi i k nevěstě, gratulují jim zároveň, různě se tam kolem sebe proplétají a narážejí do sebe v takřka náhodném „Brownově pohybu“ :-) Taková situace nastává právě v takovém případě, kdy pořadatelka sice zahájí gratulace, ale neurčí směr, ze kterého mají gratulanti chodit.

Samostatnou kapitolou jsou gratulace, které jsem viděl třeba u sňatků Izraelců. Když jsem se takové svatby zúčastnil poprvé, musím přiznat, že jsem byl překvapený. Všichni se k sobě najednou vrhli, začali se spontánně objímat každý s každým, se široce rozpřaženými pažemi a silnými emocemi. Zachytit všechna objetí zkrátka nebylo možné, protože k nim docházelo mezi všemi lidmi rozmístěnými po celém oddacím sálu. Všechny snímky, které se mi podařilo v rychlosti zachytit, mají myslím velkou osobní hodnotu a mě jen mrzelo, že jsem nemohl být na všech místech zároveň, abych těch momentů zaznamenal ještě víc.

Svatební kameramani

O spolupráci svatebních fotografů a kameramanů chystám samostatný článek, takže tady jen ve zkratce. Spolupráce kameramana a fotografa vede sice občas ke kompromisům, ale může taky přinést výhody oběma z nich. Nesmí být ale ani jeden z nich sólista, který by „kopal pouze za sebe“.

Když stojí až příliš blízko u novomanželů

Styl některých svatebních kameramanů je natáčet nevěstu a ženicha celý den hodně zblízka. Samozřejmě se nedá říct, že by to byl špatný nebo dobrý styl, je to zkrátka jejich způsob práce. Bohužel tím znepříjemňují práci svatebnímu fotografovi. Pochopitelně může být situace i přesně naopak, fotograf může zaclánět kameramanovi. Ten kdo je blíž, obvykle vyhrává. Ne každý ale neustále vytváří detailní záběry.

Stojí naproti fotoaparátu

Někteří méně zkušení a svědomití kameramani/fotografové ignorují, že přímo proti nim stojí druhý kameraman/fotograf a vůbec je nenapadne odejít ze záběru.

Sólisté

Sólisté chtějí být ti „nejlepší“, jejich cílem je odevzdat naprosto skvělou práci klientům a pokud možno co nejvíce pokazit dílo druhému fotografovi/kameramanovi. Všechny záběry chtějí jen pro sebe. Je to naprosto neprofesionální a nemorální chování. Buď se bojí, že jejich práce bude horší než práce toho druhého fotografa/kameramana, takže mu to chtějí co nejvíce pokazit, aby se mu kvalitou výstupu přiblížili. Nebo jsou to sebestřední ignoranti, kteří uznávají pouze svoji práci a pohrdají prací jiných lidí.

Dvě a více kamer

Když na svatbu dorazí hlavní kameraman, jeho asistent s druhou kamerou a třetí kameru postaví při svatebním obřadu na stativ, je to pro svatebního fotografa trochu složitější situace :-)

Svatební koordinátorky

Když svatební koordinátorky a svatební fotograf společně nekonzultují harmonogram

Různí svatební fotografové mají odlišné styly focení a různé potřeby pro denní dobu focení a délku focení. Svatební fotografy zajímá obvykle aspoň vymezená délka pro párové fotografování a pro focení skupinek. A samozřejmě kdy se co bude fotit. Jiná kvalita světla je v poledne, jiná je večer. Pokud časový harmonogram sestavují koordinátorky, měly by tyhle věci určitě konzultovat s fotografem (a fotograf s nimi).

Když stojí svatební koordinátorky v těsné blízkosti ženicha a nevěsty

Svatební koordinátorky někdy opticky jaksi vyčnívají z řad svatebních hostů. Často zahajují různé události svatebního dne, domlouvají se s nevěstou a ženichem na dalším postupu, dávají pozor, aby všechno probíhalo hladce. Proto často stojí v těsné blízkosti novomanželů, nebo stojí vzadu v obřadní síni, stojí u krájení dortu atp. V některých situacích může být pro fotografa těžké vytvořit záběr, který vizuálně nenarušuje koordinátorka. Záleží samozřejmě na člověku, někteří lidé se dokážou skrýt, když nejsou zrovna potřeba v popředí. Nejspíš ale znáte ten typ lidí, co všechny okolo sebe ignorují a stojí si prostě neoblomně na svém místě, kde vypadají jako nejdůležitější osoby celého svatebního dne. Samozřejmě nejhorší je, když si na sebe oblečou nějakou výraznou (červenou) barvu a začnou si ještě k tomu „svoji“ svatbu fotit mobilem. Tenhle odstavec není jen o koordinátorkách, je to i o moderátorech a všech dalších lidech. Bohužel koordinátorky a moderátoři jsou obvykle najatí cizí lidé, kteří mají pro ženicha a nevěstu menší význam než jejich babička v pozadí, kterou cizí člověk zakrývá svým vlastním tělem.

Personál restaurací na svatebních hostinách

Zvědavé sledování akcí

Jako svatební fotograf obvykle nepotřebuji na fotografiích zachytit personál restaurace, který zvědavě (nebo otráveně) pozoruje nějaké svatební akce. Když ale pronikne mezi svatební hosty, nebo zvědavě stojí přímo za nimi, pak může být skutečný oříšek vypořádat se s tím pro fotografii.

Jídlo k vyfocení

Číšník by měl vědět, že svatební fotograf nebude jídlo fotit ostatním lidem nedůstojně přes rameno, ale pokud ho musí vyfotit, tak vyfotí svoji vlastní porci na talíři. Proto by měl dostat to nejlépe vypadající a nejlépe chutnající jídlo ze všech :-)) No dobře, to měl být vtip. Obvykle jídlo na talířích nefotím, pouze rauty nebo něco hodně zajímavého.

Dýdžejové a moderátoři svateb

Dýdžejové staví do cesty svatebním fotografům různé výzvy a svatební fotograf na ně musí umět reagovat. Dýdžejové svoji práci z hlediska svatebních fotografií samozřejmě neřeší, to je práce pro fotografa. Obvykle nepřinášejí žádné problémy, pokud se s nimi svatební fotograf na všem předem domluví. Není možné, aby svatební fotograf shazoval vinu za nepovedené fotky na dýdžeje. Dýdžej je na svatbě kvůli hudbě a zábavě, to fotograf má přinášet co nejlepší svatební fotografie.

Barevná světélka, lasery

Dýdžejové na svatbách často osvětlují taneční parket různými barevnými světly a lasery. Je na svatebním fotografovi, aby se s konkrétním dýdžejem domluvil na světelném řešení alespoň pro první tanec. Nebývá pak hezké, když mají novomanželé na fotce zelené obličeje od světel, vzory od různých laserů na svatebních šatech i na obličeji.

Přítmí pro tancování

Dýdžejové občas chtějí přivodit příjemnou intimní atmosféru v přítmí pro první novomanželský tanec. Je na svatebním fotografovi, jestli si s tím citlivost senzoru jeho fotoaparátu a světelnost objektivů poradí. Pokud neporadí a fotograf musí používat blesk, někdy to může příjemnou atmosféru strhat víc, než kdyby se nevytvářelo žádné přítmí. Opět je dobré toto domluvit s dýdžejem. Svatební dýdžej ale obvykle není člověk, který by si s tím lámal sám od sebe hlavu a jako první za svatebním fotografem většinou nepřichází. Je to úkol pro svatebního fotografa.

Když svatební hosté vytvoří kroužek pro novomanželský tanec

Vzpomínám na ten pocit, kdy fotím svatbu ve stísněných prostorách, na řadu přichází novomanželský tanec a já přemýšlím, jak udělat na tom maličkém kousku místa co nejlepší záběry. A pak se najednou rozehraje hudba a ozve se dýdžej, který vyzve všechny svatební hosty, aby vytvořili kolem novomanželů kroužek a chytili se za ruce. V tu chvíli vím, že se do kroužku prostě nevejdu. I v této situaci by si měl svatební fotograf umět pomoct. Buď si vytvořit místo mezi svatebními hosty přímo v obvodu kroužku nebo být mimo kroužek a fotit přes nějaké malé dítě nebo se postavit na vyvýšené místo a celou událost fotit třeba zvrchu. Svatební fotograf se ale může s dýdžejem samozřejmě předem dohodnout i na úplném opuštění myšlenky kroužku, kroužek se neudělá.

Výběr nevhodného místa pro tanec

Když jsou prostory velké (např. venku) a je tam více možností, na kterém místě provést novomanželský tanec, dýdžej samozřejmě nerozhoduje o místě podle toho, kde mohou vzniknout lepší svatební fotografie. Může z nějakého důvodu vyzvat svatební hosty k tanci na místě, kde je nerovnoměrná kvalita světla, přitom o kus dál je krásný prostor, odkud je vidět i západ slunce. Je opět na svatebním fotografovi, aby tohle s DJ předem prodiskutoval.

Diskžokej nebo moderátor stojí za tancujícím párem v pozadí

Dýdžejové někdy nemají oblečení, které se úplně hodí k formálnímu prvnímu tanci ženicha a nevěsty. Není divu, vždyť dýdžej zůstává většinou přes noc, a tak je jeho oblečení laděné spíš do párty stylu. Bohužel někdy prostory velí k tomu, aby byl vidět dýdžej v pozadí na fotografiích. To je pro intimnější první tanec podle mého názoru nežádoucí. Když tohle předem už odhadnu, snažím se domluvit s dýdžejem na tom, aby se v pozadí pokud možno schoval, aby nestál na nejhorším možném místě pro fotografie (tam kde bude výrazně vidět na každé fotce), ale aby např. poodstoupil nebo aby se alespoň posadil.

Amatérští fotografové na svatbách

Hobby fotografové z řad rodin a přátel – fotografové s mobily, s drony, (bez)zrcadlovkami i kamerami. Tato „profese“ má za úkol zničit nejdůležitější svatební fotografie a také dobrou náladu profesionálních svatebních fotografů. Podle mého názoru je jednou z nejhorších hrozeb svatebních fotografů a proto si zaslouží svoji vlastní kapitolu. Každý svatební host je svým způsobem na svatbě významnější než svatební fotograf a nemůžete si dovolit zakázat hostovi zábavu ve focení. Co se týká amatérských rodinných fotografů, nejlepší je domluvit se o rizicích se snoubenci už před svatbou. Pro svatbu už je pak dobré, jenom se povznést nad problém, smířit se s moderní dobou a dopřát svatebním hostům tu trochu jejich radosti.

Zajímavé reference

Odebírat
Upozornit na
2 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martina Kadlečková
3 let před

Moc se mi líbí článek, jak můžeme Vám svatebním fotografům pomoci :-) Tak si jako vizážistka beru inspiraci a pro všechny nastávající svatby se polepším :-) Především tedy v tom neorganizovaném pořádku :-D