Kvalitní práce fotografa vyžaduje, aby byl vybavený nejen příslušnou fotografickou technikou, ale i kvalitním pracovním zázemím, backendem. Za backend vybavení fotografa zde označuji to, co je očím klientů běžně schované, přesto je pro práci fotografa důležité. Není to fotoaparát, objektivy, blesky ani další technika používaná při samotném fotografování, ani ateliérová foto technika. Backendová výbava slouží zejména k postprocesu (úpravě) fotografií.
Jako fotograf ke své práci v backendu používám:
- počítač
- dva monitory
- kalibrační sondu na monitor
- grafický tablet
- tiskárnu
- ergonomické křeslo + ergonomický stůl (domácí kancelář)
- externí pevné disky
- nabíječky na baterie
- čtečku paměťových karet
Jaký počítač pro fotografa
Já v současnosti (r. 2020) používám PC sestavu, kterou jsem si složil z následujících komponent:
- Základní deska MSI MPG Z390M GAMING EDGE AC – Intel Z390
- Procesor Intel Core i7-9700K
- RAM HyperX Predator 32GB
- Grafická karta NVIDIA Quadro P400 2GB GDDR5
- SSD M.2 500GB + HDD 2TB
- Počítačová skříň Fractal Design Define Mini
- zdroj, chladiče a další příslušenství…
Procesor je ohledně výkonu to nejdůležitější, zejm. pro Lightroom. Minimum 32 GB RAM je takřka nutnost pro současnou práci Lightroom + Photoshop. Grafickou kartu jsem přikoupil hlavně kvůli 4K monitoru, pouze s integrovanou kartou byl zpomalený. SSD pro běh systému je už dlouho standardem, 2 TB na HDD mi nestačí ani na fotografie celého roku, musím paměť průběžně uvolňovat na externí disky.
Jaký monitor pro fotografa
V současnosti (r. 2020) používám:
- Monitor pro fotografy BenQ SW271, 27″, Adobe RGB, 4K UHD
- Starý Dell monitor jako doplňkový menší monitor
Doplňkový monitor se hodí např. pro zobrazení katalogu náhledových fotografií v Lightroomu, přičemž na hlavním monitoru si můžete nechat zobrazovat jen jednu fotografii ve velkém. Taky si můžete okamžitě vyzkoušet, jak vaše fotografie vypadají na starém monitoru s nižším rozlišením :-)
Adobe RGB není pro svatební fotografy nutnost, spíš nadstandard. Prakticky se hodí, jen pokud fotografie tisknete. V Česku se ale bohužel dneska moc netiskne (alespoň fotoknihy ne).
Na 4K rozlišení se velice snadno zvyká a nevypadá to jako revoluční změna. Jeho výhodu objevíte hlavně poté, až se někdy po čase používání 4K zkusíte znovu podívat, jak vypadalo nižší Full HD rozlišení. Pokud jste jako já, řeknete si: „Jak jsem na tomhle tenkrát mohl existovat?“
Jakou kalibrační sondu na monitor
Sondy na kalibraci barev monitoru najdete od různých výrobců, asi nejčastěji X-Rite a Datacolor. Pokud pro vaši práci není kriticky důležité velice přesné zobrazení barev (což pro svatební fotografy není prioritou), myslím si, že stačí obyčejná sonda, nemusíte pořizovat nic přehnaně drahého. Já už řadu let používám kalibrační sondu Spyder 4 od Datacolor a nemám důvod nijak upgradovat novějším produktem.
Jaký grafický tablet pro fotografa
Na retuše fotografií ve Photoshopu používám řadu let grafický tablet Bamboo CTH-470 proslulé značky Wacom. Je to poměrně malý tablet o velikosti jen o trochu větší než formát A5, takže se nikde na stole neplete, přesto plní svůj účel skvěle. Takže dokud mi tento tablet funguje, nemám důvod měnit.
Grafický tablet je něco, na co si asi všichni fotografové/retušéři musí při prvním seznámení nejprve pár dní zvykat. Sám jsem kdysi tablet koupil, po prvních pokusech jsem ho na nějakou dobu odložil do police, pak se k němu vrátil, překonal nepříjemné období, kdy jsem se s ním učil, a nyní si už nedokážu práci bez tabletu představit. Myš je oproti tabletu neuvěřitelně pomalá a těžkopádná a nepříjemná na používání. Pero tabletu je přesné na polohu, citlivé na přítlak, v důsledku je práce rychlá, přesná a efektivní. Pro Lightroom používám myš, pro Photoshop tablet. Pokud používáte Photoshop a často retušujete (používáte štětec, retušovací štětec, razítko, výběry lasem…) a grafický tablet ještě nemáte, určitě doporučuji si ho koupit. Nemůžu víc vynachválit.
Jakou tiskárnu pro fotografa
Doby, kdy jsem tiskl své fotografie na vlastní inkoustové tiskárně, jsou pryč, a tak používám jen černobílou laserovou tiskárnu na tisk různých dokumentů, které k práci fotografa také patří.
Jak si jako fotograf zařídit domácí kancelář
O ergonomickém pracovišti pro fotografa jsem podrobně psal už v jednom z předchozích článků. Ve zkratce doporučuji kvalitní křeslo i stůl, zdraví máte jen jedno, tak si ho zbytečně neničte při úpravě fotografií.
Jaké externí disky pro fotografa
Práce fotografa je typická tím, že produkuje obrovské množství dat (fotografií), přitom jsou data málo přepisovaná, obvykle se jen archivují bez dalších četných přístupů. Na kvanta dat nejsou ideální SSD disky (příliš malá kapacita), ani externí cloudová řešení (příliš drahá kapacita). Osobně využívám cloudová úložiště jen pro moji nejdůležitější část práce, pro běžnou archivaci volím ale externí HDD disky. Oblíbil jsem si především 2,5“ disky Maxtor M3 s kapacitou 4 TB. Fotografie na ně zálohuji hned po jejich zkopírování z paměťové karty fotoaparátu na disk počítače.
Jaké nabíječky pro fotografa
Ve článku věnovaném přípravě na svatební focení jsem psal i o nabíječkách. Pro fotografování nabíjím různé fotografie, zejména ale baterie do fotoaparátů a baterie do blesků.
Pro tužkové AA baterie používám už desetiletí vyráběné inteligentní nabíječky Voltcraft IPC-1L, které umí nabíjet, vybíjet i oživovat (vhodné pro NiMH akumulátory). Vybrat si můžu ze tří velikostí nabíjecích proudů, samozřejmostí je, že se baterie v každé šachtě nabíjejí a kontrolují zvlášť.
Jakou čtečku karet pro fotografa
Přes tři roky používám k plné spokojenosti čtečku paměťových karet Kingston s rozhraním USB 3.0. Umí číst SDHC/SDXC karty a CF karty (i další, které nepoužívám).
Co používáte ke svojí práci vy?
A co používáte ve „fotografickém backendu“ vy? Máte nějakou věc, kterou jsem ve článku nezmínil a nedáte na ni dopustit? Jestli nejste tajnůstkáři, necháte dole komentář pro ostatní čtenáře ;-)
Blog svatebního fotografa
»
Fotografická technika pro svatební fotografy
6. 11. 2020, aktualizace 10. 11. 2020
Autor:
Svatební fotograf Petr Doležal