Fotografování svateb je často víc o rychlosti než přesnosti. Proto používám takové nastavení fotoaparátu, které mi umožňuje být maximálně pohotový. Všude tam, kde je to možné a kde mě to v ničem neomezuje, používám automatiku (automatický čas, automatické ISO, automatická detekce očí, E-TTL blesku...). Používám také pečlivě přednastavené uživatelské režimy, které mi umožňují během akce jen otočit voličem režimů bez dlouhého přemýšlení a nastavování.
V minulosti jsem psal o tom, jak nastavit zrcadlovku pro fotografování svateb. Doba pokročila, přišly bezzrcadlovky a s nimi částečně i jiný způsob focení. Přečtěte si, jaké používám nastavení svých bezzrcadlových fotoaparátů pro fotografování svateb a reportáží.
Samozřejmě zdaleka ne každému může moje nastavení bezzrcadlovky vyhovovat. Jedná se jen o moje (praxí vypilované) preference, zejména pro focení svateb a při focení s bezzrcadlovkami Canon. Věřím, že se zde mnozí z vás nechají inspirovat.
Záznam snímků
K profesionálnímu fotoaparátu patří sloty pro 2 paměťové karty. Na 1 paměťovou kartu ukládám RAW, na 2. kartu ukládám záložní JPG.
Za sedm let praxe se mi nestalo, že bych z některé karty nepřečetl uložené fotografie, ale stát se to může. Osvědčilo se mi:
- používat jen kvalitní karty ověřených výrobců
- karty formátovat (nemazat)
- nemazat žádné jednotlivé fotky
- pozor na veškerou manipulaci s kartami, obzvlášť nespěchat v zimě
Uvolnit závěrku bez karty
Mám zakázané focení bez karty. Předcházím tak situaci, kdy bych omylem fotil a nic by se neukládalo, když bych zapomněl vložit paměťovou kartu do fotoaparátu :-)
Automatické ISO
V režimu snímání priority clony používám automatické nastavení ISO. Automatický rozsah citlivosti mám nastavený na hodnoty 100-12800, přičemž minimální rychlost závěrky mám u fotoaparátu bez stabilizovaného senzoru nastavenou na 1/180, u stabilizovaného senzoru na 1/125.
Délka závěrky by mohla být i delší, ale je potřeba myslet nejen na neostrost způsobenou rozhýbáním fotoaparátu, ale i na zmražení pohybu fotografovaných objektů.
Režimy ostření
S příchodem bezzrcadlovek jsem zcela změnil režim ostření. Zatímco u zrcadlovek jsem používal většinu času jednorázové ostření, u bezzrcadlovek už k tomu nemám důvod a používám neustále jen kontinuální ostření (Servo AF).
Proč jsem při přechodu na focení s bezzrcadlovkami změnil způsob ostření?
- U zrcadlovek pokrývaly ostřící body jen část prostřední plochy snímku, takže jsem často používal rekompozici po namáčknutí tlačítka pro zaostření. U bezzrcadlovky už můžu ostřící bod v ploše snímku posunout takřka kamkoliv, takže je ostření jednodušší, není potřeba používat rekompozice, takže můžu ostřit kontinuálně.
- při kontinuálním ostření nefungovalo pomocné ostřící světlo blesku (AF Assist Lamp). U bezzrcadlovky nefunguje pomocné světlo blesku tak jak tak, takže není důvod kvůli tomu upřednostnit jednorázové ostření.
Metoda automatického ostření
Při reportáži používám jednobodový systém ostření, kde mám bod zájmu plně pod kontrolou a nemusím se bát selhání automatiky. Při portrétním fotografování používám detekci obličeje/očí.
Režimy snímání
Prakticky používám pouze uživatelské režimy snímání C1, C2, C3. Jejich výhodou je to, že je mám nastavené dopředu. Třebaže jejich hodnoty v průběhu focení měním, kdykoliv režim snímání změním nebo fotoaparát vypnu, nastavení uživatelského režimu se vrátí do mého výchozí nastavení, což mi vyhovuje.
Uživatelský režim snímání 1
První uživatelský režim snímání mám odvozený od poloautomatického režimu priority clony. Režim snímání používám při focení bez blesku.
Výchozí nastavení expozičních hodnot je:
- nejmenší clona
- závěrka 1/180 s
- automatické ISO
Uživatelský režim snímání 2
Druhý uživatelský režim snímání mám odvozený od plně manuálního režimu. Používám ho při focení s bleskem v interiéru.
Výchozí nastavení expozičních hodnot je:
- nejmenší clona
- závěrka 1/180 s
- ISO 1600 (nevolí se automaticky)
Uživatelský režim snímání 3
Třetí uživatelský režim snímání mám také odvozený od manuálního režimu. Používám ho pouze při večerních tancích, kdy chci dosáhnout speciálního efektu kresby světlem při dlouhé závěrce (plus zmražení pohybu lidí bleskem).
Výchozí nastavení expozičních hodnot je:
- clona 6,7
- závěrka 1 sekunda
- ISO 100 (nevolí se automaticky)
Blesk v tomto režimu snímání nastavuji na manuální režim (v jiných situacích ho mám v automatickém E-TTL režimu).
Režim řízení
Režim řízení určuje, jak rychle fotoaparát fotí. V běžných situacích používám nejpomalejší kontinuální řízení (např. 3 snímky za sekundu).
Kontinuální řízení využívám totiž hlavně pro mrkání lidí (obvykle vyfotím zároveň vždy dvě až tři fotky lidí, abych měl jistotu, že alespoň na jedné fotce nebudu mít člověka se zavřenýma očima, kdyby mrknul). Příliš rychlé kontinuální řízení by mi bylo k ničemu, protože snímání by bylo rychlejší než mrknutí člověka (takže je možné, že všechny tři fotky by byly se zavřenýma očima).
Režim závěrky
Na Canon R6 používám EFCS, na starším Canon R ještě režim EFCS nebyl, takže tam jsem používal plně mechanickou závěrku.
U elektronické závěrky jsem měl zkušenost s občasnou deformací vyfocených objektů. S elektronickou závěrkou jsem také nemohl povolit funkci snímání bez mihotání světla, což může být v interiérech s rozsvíceným umělým světlem problém.
Kroky nastavení expozice
- Kroky úrovně expozice: 1/2 EV (nikoli výchozí 1/3) – je to rychlejší
- Kroky nastavení citlivosti ISO: 1/1 EV (nikoli výchozí 1/3) – je to rychlejší
Vyvážení bílé
V manuálním režimu používám manuální vyvážení bílé: nastavuji si teplotu v Kelvinech pomocí ovládacího kroužku na objektivu. Jinak používám automatické vyvážení bílé. Finální vyvážení bílé nastavuji ve formátu RAW až v postprocesu.
Jaké je vaše nastavení pro bezzrcadlovku?
Jaké používáte nastavení vy pro vaši bezzrcadlovku? Sdělte v komentáři.
Blog svatebního fotografa
»
Fotografická technika pro svatební fotografy
8. 12. 2020, aktualizace 14. 4. 2023
Autor:
Svatební fotograf Petr Doležal