Seznam doporučených knih o focení (a videa)

Knihy o focení nám sice poskytnou znalosti, ale samy o sobě nás fotografovat nenaučí. Myslím si, že je užitečné načerpat nějaké teoretické informace, ale pokud se chce člověk naučit fotit, nesmí v knihách zcela zabřednout. Musí hlavně fotit a fotit.

Většina naučné literatury o focení je zaměřená na začátečníky, vidím v ní duplicitu informací napříč všemi knihami. Mám pocit, že tento typ knih je mezi lidmi nejvíc žádaný, a tak existuje stále více autorů, kteří je vydávají, aniž by ve skutečnosti vytvářeli nějaký nový přínos. Ve většině knih najdeme stále opakované poučky o nastavení expozice, o fototechnice a stále přemílaná kompoziční pravidla.

Dříve nebo později se každý fotograf přesytí „zaručených pouček“ a obávám se, že někdy to může být spíš na škodu než ve prospěch kreativity čtenáře. V současnosti bych dal rozhodně přednost knize o historii fotografie, o slavných fotografech nebo fotografiích. Vesměs jsem svoje studium slov o fotografii nahradil přímým studiem fotografií a obrazů, protože se domnívám, že z nich se člověk naučí nejvíc. Je to pro mě čerpání inspirace, poznání cizích technik, podvědomé posilování kompozičního citu a nenásilné utváření uměleckého názoru, v neposlední řadě pak zábava a umělecký prožitek. Je ale důležité studovat díla skutečně výborných autorů.

Jelikož mi už pár knih o fotografii také prošlo rukama, mohu se s vámi podělit o moje osobní zkušenosti. V následujícím přehledu uvádím i elektronické knihy a webové články.

Pro úplné začátečníky

Nejdříve bych rád vzdal hold Romanu Pihanovi, u jehož webových článků jistě odstartovalo mnoho začátečníků nejen se zrcadlovkami. Jeho web jsem dlouho bral za bibli digitální fotografie, v současnosti (2013) dokonce vychází 8. vydání knihy Mistrovství práce s DSLR, která tyto články sjednocuje. Romana Pihana bych doporučil všem úplným začátečníkům.

Další knihy pro začátečníky

Nejvíce čtivým autorem pro začátečníky je podle mě Bryan Peterson. Je vtipný, šílenec do focení v dobrém slova smyslu. Do focení vás vtáhne až po uši, i když žádné hluboké poznatky nečekejte. Jestli chcete fotit hlavně pro zábavu, myslím, že lepší četbu nenajdete. Přečtěte si například:

  • Bryan Peterson: Portrét – naučte se fotografovat kreativně (Zoner Press, 2006)
  • Bryan Peterson: Naučte se používat expoziční čas kreativně (Zoner Press, 2008)
  • Bryan Peterson: Naučte se vidět kreativně (Zoner Press, 2006)

Pokročilejší četba

Michal Freeman: pro úplné začátečníky hůře stravitelná četba, ale o to cennější pro mírně pokročilejší fotografy. Zaujaly mě hlavně kompoziční rozbory a kapitoly o tom, jakým způsobem se fotografie čte.

  • Michal Freeman: Myslete jako fotograf (Zoner Press, 2010)
  • Michal Freeman: Očima fotografa (Zoner Press, 2010)

Knihy od Jána Šmoka mě příjemně překvapily. Dostal jsem se k nim až později a přistupoval jsem k nim nedůvěřivě, protože v době čtení už byly značně staré a oproti současným trendům nevypadaly tak „hezky“. Nakonec ale musím říct, že je to možná nejlepší četba o tom, jak fotografovat. A to, že jsou knihy staré, moc neubírá na jejich aktuálnosti. Knihy mě oslovily hlavně poukázáním na to, co je skutečná umělecká fotografie. Ačkoli první uvedená kniha nese název Začněte fotografovat, úplným začátečníkům bych ji nedoporučoval. Její přínos není v učení zacházení s fotoaparátem, ale hlavně ve filosofii fotografie, o tom, že dělat fotky neznamená vždy dělat umění. Skvělá teorie.

  • Ján Šmok: Začněte fotografovat (SNTL, 1984)
  • Ján Šmok: Akt vo fotografii (Osveta, 1986)

Co vám otevře oči do světa barev

Hodně zajímavé čtení a v druhé části také hodně obtížné. Kniha je pro jistotu rozdělená na jednodušší část a obtížnější. Skutečně to má své opodstatnění.

  • Dan Margulis: Photoshop – barevný režim LAB (Zoner Press, 2008)

Co vám otevře oči do černobílého světa

  • Andrew S. Gibson: The Magic of Black & White (trilogy I Vision, II Craft, III Nine photos; 2010)
  • Piet Van den Eynde: The Power of Black & White (2011)

Začátky focení s externím bleskem

Další můj obdiv patří Tomáši Dolejšímu za jeho desetidílné webové články o focení s bleskem. Po tomto čtení doporučuji rozšíření vědomostí ve velice zdařilých anglických článcích zkušeného fotografa Neila van Niekerka. Také doporučuji kraťoučké video od Tonyho Northrupa.

  • Joe McNally: Hot Shoe – Žhavé výstřely z malých blesků (Zoner Press, 2009) – obecně oblíbená kniha s mnoha kladnými recenzemi. Mě osobně tolik nezaujala, ale dovedu si představit, že pro spoustu lidí bude znamenat víc než pro mě.

Vstup do světa pózování a fotomodelingu

Přiznám se, že k výuce pózování mi byla přínosnější videa na YouTube, např. velice dobré Frank Dispensa nebo Bambi Cantrell nebo krátké video Joe Edelman. Ale následující kniha má pro začátečníky (v komerčním) pózování taky svůj smysl:

  • Billy Pegram: Fotomodeling (Computer Press, 2008)

Nečtěte, fotografujte

Něco ve smyslu „nečti a raději foť“ jsem si odnesl z následující literatury:

  • David duChemin: Ten Ways to Improve Your Craft (2009)
  • Pavel Kristián & Jiří Heller: Naučte se komponovat kreativně (Zoner Press, 2005)

Historie slavných fotografií

  • Hans-Michael Koetzle: 50 slavných fotografií (Slovart, 2012) – Seznámení se slavnými fotografiemi a autory od prvních fotografií na světě až do roku 2001. Příběh vzniku fotografie je opravdu zajímavý a čtenář si uvědomí, jak se fotografie postupně oprošťovala od malířství a jakými mezníky v historii procházela. Podobných knih o slavných fotografiích existuje hodně, stačí si jen vybrat.

Znáte lepší zdroje fotografické teorie? Děkuji, že sdělíte svůj názor níže v komentáři!

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments