Co je dokonalejší? Pohyblivý obraz nebo statický? Video nebo fotografie? Je film dokonalejší, protože dokáže sdělit více informací? Nebo je dokonalejší fotografie, protože ta dokáže sdělit informace zhuštěné v jednom jediném obraze?
Máme fotografii a máme film, což je jakýsi soubor fotografií. Pokud dokážeme jednou fotografií sdělit stejnou informaci jako souborem více fotografií, umíme vyprávět ve zkratce.
Zkratka si žádá nutnost výběru nejdůležitějších slov nebo obrazů. Zatímco malíř tvoří tak, že na plátno přidává jednotlivé důležité prvky, postup fotografa je opačný: vhodnou kompozicí odebírá nedůležité prvky. Fotograf má k dispozici řadu nástrojů, kterými může ovlivňovat obsah i formu fotografie.
Viděli jste Vinnetoua? Náčelník Apačů Vinnetou, moudrý Indián, šetřil slovem. Říkal jen to, co považoval za důležité. Ve filmu se ale ukázal i Sam Hawkens, užvaněný zálesák. Užvaněnost je vlastnost moderního světa. Kdykoli vyjdeme ven, křičí na nás reklamní plakáty, nápisy na autech, slogany ve výlohách obchodů. Jdeme domů, zapneme televizi, rádio, připojíme se k internetu. Odevšad se na nás valí ohromné množství informací, slova i digitální fotografie, které všechny nedokážeme vnímat. Marketéři se proto předhánějí v tom, kdo z nich lépe dokáže zaujmout mysl člověka. Všichni křičí, žvaní a blikají výstražnými světly.
Utišme se alespoň na chvíli a zeptejme se, která z těch informací je pro nás opravdu důležitá. Filmový záběr nemusí být lepší než fotografie. Mnoho fotografií nemusí být lepší než pár fotek. Mnoho svatebních fotek zahltí vnímání novomanželů. Stačí jen jedna, která dokáže nejlépe vystihnout emoce svatebního dne. Tu vybranou fotografii si dejme k srdci a pojďme s ní do války. Do ukřičeného boje, kde náš milý Sam Hawkens je naším úhlavním nepřítelem. Když tu fotku budeme mít na očích, bude nás motivovat k tomu, abychom přežili.
Ke svému užvaněnému textu přikládám překvapivě i jednu praktickou informaci pro svatební fotografy: V dnešním digitálním světě nejsme omezení v produkci velkého počtu fotografií, jako tomu bývalo v analogové éře. Cvaknutí spouště je lákavé a návykové. Musíme si ale znovu a znovu uvědomovat, že když něco můžeme, neznamená to, že je to lepší.
K většímu ztišení mi pomohla tvorba fotoknih. Dokud jsem zákazníkům odesílal jen jednotlivé fotografie, nic mě nebránilo v tom, aby jich byla přemíra. Teprve při přípravě fotoknihy, která má omezený počet stran, jsem se musel zamýšlet nad tím, které nejdůležitější fotografie vytisknu a se kterými se naopak rozloučím. Čím méně stránek fotoknihy, tím je to větší výzva, tím musíte být lepším vypravěčem, abyste dokázali říct ve zkratce to nejdůležitější. Mistři fotografie dokážou říct jednou fotografií tolik, co jiní nedokážou sdělit ani celým filmem.
Co je dokonalejší, film nebo fotografie?
Blog svatebního fotografa
»
Úvahy svatebním fotografům
4. 4. 2020, aktualizace 13. 7. 2020
Autor:Svatební fotograf Petr Doležal