svatební fotograf

Canon EOS R6 – nastavení fotoaparátu

Jak si upravit nastavení bezzrcadlového fotoaparátu Canon EOS R6 tak, aby se dal snadno používat? Nechte se inspirovat tím, jak mám já nastavený Canon R6 pro focení svateb a reportáží.

Letos Canon představil nový plnoformátový bezzrcadlový CSC fotoaparát Canon EOS R6. V předchozích letech jsem používal CSC Canon R a DSLR Canon 5D Mark IV, nový fotoaparát Canon R6 si vzal to nejlepší z obou a přidává něco navíc.

Canon R6 – ideální nástroj pro focení svateb

Podrobné recenze o R6 nechám na jiných, zmíním jen pár věcí, které mě opravdu potěšily:

  • dva sloty pro paměťové karty (pro focení svateb nutnost)
  • stabilizovaný senzor
  • ovládací joystick (u Canon R byl displej v dešti méně užitečný a 4 tlačítka šipek těžkopádná na ovládání)
  • výklopný displej (pro svatby velmi užitečný)
  • rozumné rozlišení 20,1 megapixelů (pro svatby dostačující velikost, aspoň se vejde více fotografií na paměťové karty a postproces je pak celkově rychlejší)
  • otočný volič režimů (horní displej à la Canon R mi nevyhovuje, je zbytečně těžkopádný)
  • svižnější zapínání obrazu v hledáčku
  • dokonalejší detekce očí
  • drážka na kolečku pro optickou korekci hledáčku (Zdá se to jako detail, ale to bych nebyl já, kdybych kolečkem tu a tam omylem neotočil. Bohužel u Canon R není na kolečku žádná značka výchozí polohy, takže u něj musím vždycky vracet korekci jen podle oka – při pohledu do hledáčku.)
  • rozšířená volba automatického přepínání obrazu hledáček/displej (automatika reaguje jinak, když je a když není vyklopený displej – u Canon R tato možnost bohužel chyběla)
  • další parametry Canon R6 a srovnání s modely R5 a R

Celkově mi tedy na Canon R6 nic nechybí, spíš překonává moje potřeby. Cenově je navíc levnější než můj někdejší model Canon EOS 5D Mark IV. Canon R6 je ideálním nástrojem pro fotografování svateb.

Nastavení tlačítek

Uživatelské nastavení tlačítek je pro mě docela zásadní věc, která usnadňuje ovládání fotoaparátu. Důležitá jsou pro mě zejména tato nastavení:

  • Tlačítko AF-ON: Nastavil jsem na Přímá volba metody AF. Přičemž metody AF jsem omezil na tři, abych necvakal zbytečně mezi 8 metodami AF, které stejně nepoužívám. V praxi využiju jen přepnutí detekce očí a jednobodového AF (viz následující obrázky).
  • Tlačítko blokování AE: Nastavil jsem na přepínání režimů ostření One-Shot AF / Servo AF. V praxi používám u bezzrcadlovky 99 procent času kontinuální ostření (Servo AF), ale občas se hodí i jednorázové zaostření (např. při vypuštění holubic na svatbě s použitím manuálního jednobodového AF – kde si nejdříve připravím vzdálenost na zaostření a při vzletu holubic už nechci, aby mi fotoaparát přeostřil na oblohu).
  • Tlačítko bodu AF: Nastavil jsem na přepínání obrazu mezi hledáčkem a velkým displejem. Občas se stane, když nefotím od oka, že si hledáček zakryju tělem (třeba při focení od břicha). Canon R6 má už sice vyřešené automatické chování v případě vyklopeného displeje, jak jsem psal výše, ale pokud není vyklopený, stačí zmáčknout tlačítko bodu AF a tím si kdykoli manuálně přepnu obraz, jak potřebuji.
Tlačítko bodu AF Canon R6
Tlačítko bodu AF-ON u Canon R6

 

Omezení metod AF Canon R6
Omezení metod AF pro Canon R6
  • Multifunkční tlačítko (M-Fn): Mám nastavené na změnu režimu řízení. Používám zejména při rychlých pohybech před fotoaparátem, např. při hodu svatební kyticí.
Nastavení tlačítek Canon R6
Nastavení tlačítek Canon R6

Nastavení ovládacího kroužku na objektivu mám vždy deaktivované. Výmysl třetího kroužku u Canon RF objektivů mi nevyhovuje, nenašel jsem pro něj uplatnění. Pokud by měl kroužek ovládat expozici, jsem dost velké nemehlo na to, abych do něj tu a tam strčil omylem a expoziční hodnoty si rozhodil. Navíc každý objektiv má kroužek v jiné vzdálenosti, starší EF objektivy třetí kroužky vůbec nemají – takže pokud člověk používá více než jeden objektiv, přichází o možnost konzistentního ovládání, o výhodu motorické paměti, která je při rychlé reportáži užitečná.

Aktualizace: Po čase používání jsem si oblíbil možnost, že kroužkem ovládám nastavení teploty v Kelvinech. Jelikož fotím do RAW, tak neúmyslným pootočením kroužku nemůžu pokazit výslednou fotografii. (Předchozí model Canon R ještě neuměl přiřadit ovládací kroužek k vyvážení bílé.)

Vlastní nastavení ovladačů Canon R6
Vlastní nastavení ovladačů Canon R6

Nastavení uživatelských funkcí

Při reportáži potřebuji být spíš rychlý než přesný, takže kroky úrovně expozice mám nastavené na 1/2, nikoli výchozí 1/3. Ze stejného důvodu i kroky ISO mám změněné z výchozí 1/3 na 1/1.

Nastavení fotoaparátu Canon R6
Nastavení fotoaparátu Canon R6

Směr otáčení kroužku v poloautomatických režimech mám vždy otočený oproti výchozímu nastavení. Dal jsem to tak proto, aby ovládání clony bylo stejné pro manuální i poloautomatický režim (mezi oběma režimy často přepínám). Nevím, proč bych měl clonit v jednom režimu pohybem na jednu stranu a v jiném režimu stejným kolečkem clonit na opačnou stranu. Pohybem doprava zkrátka vždy „světlo přidávám“ – stejně jako pohybem doprava u korekce expozice – a pohybem doleva vždy „světlo ubírám“. Takto se chová fotoaparát pro mě vždy stejně a nemůžu při focení zpanikařit a poplést si to.

Nastavení fotoaparátu Canon R6
Nastavení fotoaparátu Canon R6

Nastavení dotykového způsobu ostření přes displej

Po různém experimentování u předchozího modelu Canon EOS R mi bylo hned jasné, jak nastavím i nový Canon EOS R6. 

  • AF dotyk + tažení… Povolit
  • Metoda polohy… Relativní
  • Aktivní oblast dotyku… Celý panel
Nastavení AF Canon R6
Nastavení AF Canon R6

Přizpůsobení menu

Vytvořit si svoje vlastní záložky menu je pro mě další významná věc, která usnadňuje celkové ovládání foťáku. Na první záložce mám tradičně nastavené především datum a čas, abychom ho měl kdykoli po ruce i bez nošení hodinek.

Vlastní menu Canon R6
Vlastní menu Canon R6

Na druhé záložce mám především Formátovat kartu. Umístil jsem ho záměrně na druhou záložku a ne první řádek, abych neformátoval někdy omylem (dotykový displej je k náhodným stiskům náchylný).  Dále mám nastavené položky, které ojediněle můžu potřebovat měnit:

  • Expozice dotykem (focení pouhým dotykem prstu na displeji)
  • Snímání bez mihotání (potřebuji vypnout, když chci fotit s plně elektronickým režimem závěrky, viz následující položka)
  • Režim závěrky (pro případ, že bych chtěl plně elektronický bezhlučný systém závěrky)
  • Jas displeje – pro rychlou změnu, když fotím venku za slunečného počasí
Vlastní menu Canon R6
Vlastní menu Canon R6

Na posledním nastavení MY MENU: Set up jsem si nastavil, že při zobrazení menu se mi spustí vždy záložka MY MENU. Do ostatních záložek v praxi vůbec nemusím chodit, nebo jen minimálně. Nejdůležitější položky mám hned po ruce, zobrazené ihned při spuštění menu.

Moje menu Canon R6
Moje menu Canon R6

Uživatelské režimy snímání

Uživatelské režimy snímání C1, C2 a C3 plně využívám a dokonce bych rád uvítal třeba i nějaký režim C4. Jelikož se jedná o obecné nastavení pro bezzrcadlovky, podrobně jsem ho popsal v kapitole článku věnovanému nastavení CSC fotoaparátů.

Jak máte váš Canon R6 nastavený vy?

Je jasné, že každý fotograf může mít jiné preference pro nastavení fotoaparátu, jak z osobních důvodů, tak i kvůli tomu, jakému fotografickému žánru se věnuje. Máte nějaké tipy, jak jste si „vylepšili“ váš Canon EOS R6 vy? Pochlubte se v komentáři.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments