svatební fotograf

Na co si dávat pozor při nákupu foto techniky z bazaru?

Nákup starší fotografické výbavy z bazaru může značně pomoci vaší peněžence. Na druhou stranu kupující musí být obezřetný, aby nenaletěl podvodníkům a aby správně odhadl, jestli zbytková životnost produktu odpovídá nabídkové ceně. Přečtěte si, co všechno byste měli brát v úvahu, pokud nakupujete foto techniku z druhé ruky. 

Na co všechno si dát pozor při nákupu použité fotografické výbavy?

Není použitá foto výbava kradená?

Seznam některých ukradených věcí včetně sériových čísel produktů můžete najít v online bazaru Paladix.

Získám záruku na nakoupené použité zboží?

Pokud kupujete věc od soukromé osoby (přes inzerát), záruku automaticky nedostanete, musela by vám ji poskytnout dobrovolně. Reklamovat můžete pouze vady, o kterých jste před nákupem nevěděli. Prodávající je povinný informovat vás o všech vadách, o kterých ví. Vady odpovídající míře běžného opotřebení se neberou v úvahu.

Při nákupu použitého zboží v obchodu platí doba pro reklamaci 12 až 24 měsíců.

V inzerátech se často setkávám s popisem typu „předmět stále v záruce“. Je to částečně zavádějící informace, jelikož na záruku má právo pouze člověk, který původně koupil zboží z obchodu. Převod záruky na další majitele není možný, protože ti už žádnou novou smlouvu s původním obchodem neuzavírají. Prakticky se vám ale i přesto může podařit zboží vyreklamovat, když obchod nebude zkoumat vaši totožnost nebo budete reklamovat pouze s účtenkou bez uvedeného jména kupujícího.

Více k problematice reklamací při nákupu přes inzerát.

Osobní předání, zaslání na dobírku, platba předem

Platba předem je celkem zbytečná a dává výhodu snad leda podvodníkům. Proto doporučuji neposílat žádné peníze předem, ani zálohy.

Dobírka je bezpečnější a spousta lidí, kteří nakupují použité zboží přes internet, ji využívá. Abyste se vyhnuli řešení pozdějších problémů, prověřte si co nejvíc stav zboží a prodávajícího (viz níže).

Osobní předání je nejbezpečnější způsob obchodu, protože platíte až po tom, co si věc prohlédnete a vyzkoušíte. Předání věci a peněz probíhá z ruky do ruky. Zároveň nemusíte platit žádné poštovné. Osobní předání snadno využijí obyvatelé velkých měst, protože tam je samozřejmě velká nabídka. Lidé žijící mimo města si musejí k předávce buď dojet nebo využít způsob dobírky.

Více o způsobu platby při nakupování přes inzerát.

Prověřte si prodávajícího

Portfolio prodávajícího fotografa

Prověření prodávajícího je téměř detektivní činnost. Konkrétně u nákupu fotografické výhody ale existuje výhoda: Spousta prodávajících jsou fotografové (profi i hobby), kteří mají na internetu zveřejněné galerie svých fotek. Často tak máte před sebou prodejce, který není úplně anonymní jako v případě nákupu jiných bazarových předmětů. Existuje tak šance, že si nebude chtít zkazit svoje jméno a bude jednat čestně.

Kontaktní údaje prodejce

U inzerátu většinou naleznete nějaký kontaktní údaj, e-mail nebo telefon. Pokud máte nějaké pochybnosti o prodejci, můžete si zkusit vygooglit i tento kontaktní údaj. V nejhorším případě můžete narazit na negativní recenze, když si lidé někde na internetu stěžují na podvodné jednání tohoto člověka.

Stáří profilu, aktuální a historické inzeráty

Pokud profil prodejce existuje na bazarovém portálu delší dobu, i to může být trochu úlevným zjištěním, protože podvodníci nemůžou prodávat v době internetu a recenzí donekonečna. Prohlédněte si aktuální a historické inzeráty prodávajícího, pokud je to možné. Já osobně nechávám v online bazaru Paladix všechny historické inzeráty (píšu k nim zřetelně „už prodáno“), aby další prodejci jednak viděli, za jakou částku jsem věc prodal a aby moji nakupující viděli, že v bazaru prodávám už několik let.

Aktuální fotky produktu

V neposlední řadě si u kupujícího vyžádejte aktuální fotky fotografického vybavení, které prodává. Pokud vám fotky nepošle nebo pošle pouze cizí katalogové fotografie, které stáhl někde z internetu (což správně ověřuje např. Sbazar), existuje velká pravděpodobnost, že prodejce danou věc ani nemá nebo se u ní snaží zatajit nějakou skutečnost. Fotografii od prodejce můžete zkusit vyhledat pomocí Google vyhledávače obrázků. Pokud stejnou fotografii, která se tváří jako autentická bazarová fotka, najdete i u jiných prodejců nebo na zahraničních webech, máte téměř jistotu, že jste narazili na podvodníka.

Na co se ptát prodávajícího

Ptejte se na vzhled, funkčnost a kompletnost produktu. Viz kategorizaci bazarových věcí níže v textu. Určitě se zeptejte, zda je věc zcela funkční nebo jestli má nějaké vady. Prodávající je povinen nezamlčet žádnou vadu, o které ví. Zeptejte se, které příslušenství je součástí prodeje a jestli něco nechybí z originálního balení. Fotograf může někdy ve spěchu vyfotit objektiv spolu s nasazeným filtrem, filtr ale prodávat nechce. Stejně tak můžete být nemile překvapení, když k fotoaparátu nedostanete baterii, nabíječku, kabel nebo k objektivu přední a zadní krytku, sluneční clonu. Někdy to ani nemusí být zlá vůle prodávajícího, příslušenství může prostě jen zapomenout přibalit. Pokud vás zajímá příručka k výrobku, zjistěte si, jestli ji dostanete a v jakém jazyce (manuály už dnes ale bývají zdarma dostupné na webových stránkách výrobců).

Jaký je důvod prodeje? Na to vám už člověk nemusí odpovídat, ale slušný člověk obvykle odpoví. Byl prodejce s danou věcí nespokojený, došlo k omezení funkčnosti dané věci nebo zkrátka vyřazuje věc kvůli nákupu novější výbavy?

Jak dlouho prodejce věc vlastnil a jak často ji používal? Ležela roky ve vitríně nebo ji používal každý den?

Je prodejce prvním majitelem věci? Čím více lidí věc vlastnilo, tím méně informací máme o její historii. A možná je i pravděpodobnější, že je věc nějakým způsobem nevyhovující, když si ji nikdo neponechal.

Byla věc někdy v servisu? Co se u ní porouchalo, vracela se porucha opakovaně?

Má prodejce k produktu doklad o nákupu? Byla věc koupená v České republice, má české jazykové rozhraní?

Kde prodejce věc používal? V ateliéru nebo venku? V prašném prostředí nebo jen doma? Lezl s ní po skalách nebo s ní fotil na expedicích za polárním kruhem? :-)

Jakým způsobem prodejce věc používal? Pořizoval s fotoaparátem jenom fotky nebo i natáčel video? Používal na objektivu nějaký ochranný filtr? Je to hobby fotograf nebo profesionál? Tady bych rád napsal, že profesionál technice lépe rozumí, proto se o ni umí lépe starat. Ve skutečnosti je to však jinak, hobby fotografové se často o svoji techniku starají lépe, protože je pro ně luxusním zbožím a modlou, nepoužívají ji ani tak často jako profíci. Pro profesionály bývá fotografická technika spíše nutným nástrojem k práci a můžou si dovolit obětovat její dobrý stav pro dosažení lepší fotografických výsledků (protože výsledek jim přináší příjmy). Na druhou stranu si myslím, že tohle tvrzení je potřeba brát trochu s rezervou, žádný profesionál schválně neničí svoji výbavu, to by byl samozřejmě sám proti sobě.

Co si na produktu prohlédnout

Pro osobní setkání vyberte klidné místo, domluvte se na setkání třeba v kavárně, abyste měli dostatek času všechno si pečlivě vyzkoušet. Pokud prodávající spěchá, nevěřte mu. Nenechte se natlačit do rychlého nákupu. Vyzkoušejte všechno, co můžete, už při osobním setkání. Po zaplacení už s vámi nemusí být ochotný nikdo komunikovat, třebaže by vám původně prodejce nasliboval hory doly a že můžete věc „vyzkoušet doma a v případě nezájmu ji vrátit“.

Objektivy

U objektivů zkoumejte především stav optiky, jestli vidíte nějaké škrábance, hlavně hluboké rýhy nebo prach v těle objektivu. Z objektivu odstraňte obě krytky a podívejte se skrz něj i proti světlu, obloze nebo ho prosviťte světlem z mobilu. Pokud vám prodejce ukazuje umaštěný objektiv, nejdříve si ho v klidu vyčistěte, abyste případné vady lépe viděli.

Zkontrolujte, jestli u objektivu nechybí zadní a přední krytka, případně sluneční clona a držák na stativ, pokud byly součástí originálního balení.

Objektiv si vyzkoušejte na těle svého vlastního fotoaparátu! Zkuste s ním pořídit pár fotek při různých ohniscích. Zkontrolujte také elektroniku, funkčnost stabilizátoru a přenos informací do fotoaparátu (jestli se vám zobrazí typ objektivu a správná ohnisková vzdálenost při zoomování). Samozřejmě vyzkoušejte plynulost otáčení všech kroužků, zoomování, ostření a dalších.

Fotoaparáty

Na fotoaparátech si prohlédněte jejich vnější vzhled, jestli odpovídá způsobu používání, který vám prodejce popsal. Především ale zkontrolujte funkčnost všech tlačítek, otočných ovladačů, joysticků, spouště a dotykového ovládání displeje. Zkontrolujte stav bajonetu (místo, kam se připevňuje objektiv a kde s ním fotoaparát komunikuje).

K tělu fotoaparátu připevněte svůj vlastní objektiv a vyfoťte s ním pár snímků, které si pak prohlédněte.

Zkontrolujte nečistoty na senzoru. Pouhý pohled přes hledáček je zavádějící, protože u zrcadlovek koukáte jen na nečistoty hledáčku a zrcátka. Ideálně byste měli mít možnost vyfotit si testovací snímek oblohy nebo bílé zdi na velké zaclonění objektivu, tak se totiž nečistoty projeví nejvíce. Fotografii si pak pečlivě prohlédněte.

Pokud je součástí prodeje i baterie, podívejte se na její stav (některé pokročilé fotoaparáty indikují nejen stav nabití ale i kondici baterie).

Je u starších fotoaparátů důležitý počet expozic?

Počet expozic (vyfocených snímků) může být nápovědou k tomu, jak hodně byl fotoaparát používaný. Pozor ale na to, že fotoaparát mohl sloužit k natáčení videa, pak může být počet záběrů logicky menší. Informace o počtu expozic není pro nakupujícího všeříkající. 

Informaci o životnosti závěrky uvádí výrobce fotoaparátu. Levnější přístroje mají očekávanou životnost závěrky zhruba 50 až 100 tisíc expozic, profesionálnější fotoaparáty 150 až 400 tisíc. Výměna závěrky stojí v servisu zhruba tři až osm tisíc Kč, čím dražší přístroj, tím obvykle dražší výměna. Je to velká cena za výměnu? To záleží na konkrétní situaci, „ojetá“ závěrka každopádně neznamená, že celý foťák patří do šrotu. Vyměníte závěrku a fotoaparát vám může vydržet několik dalších let.

Informace výrobce o životnosti závěrky je pouze očekávaná hodnota. V praxi se stává, že závěrka vydrží mnohem více, samozřejmě může odejít i dříve, než je očekávaná životnost. Můj model Canon 6D měl například očekávanou výdrž závěrky 100.000 snímků, uživatelům průměrně vydrží podle databáze 120.000 snímků. Když jsem byl u svého Canon 6D na 150.000 snímcích, kupoval jsem nový foťák, a tak jsem zkusil tento starší foťák prodat přes inzerát. Ozvalo se mi asi deset zájemců, ale nikomu se nelíbil počet snímků, který „překračoval životnost udávanou výrobcem“, požadovali proto nižší cenu. Osobně jsem ale věděl, že fotoaparát je jinak v pořádku, a tak než abych ho prodal za pár kaček, nechal jsem si ho jako záložní stroj. Teď jsem už u čísla 200.000 a stále mi vzorně slouží. Za dlouhé roky jsem s ním řešil pouze výměnu gumové oční mušle (očnice).

Ono totiž záleží i na tom, jak fotoaparát používáte. Já kupříkladu fotím svatby, takže jsem schopný nacvakat čtyři tisíce snímků za den. Závěrka jede jak o život, ale na druhou stranu fotoaparát tolik necestuje, neotlouká se v kufru, z některých hledisek může trpět méně než fotoaparát, který má za sebou kratší historii. Všechno má svá pro a proti, situace není černobílá podobně jako v případě, kdy přemýšlíte o počtu najetých kilometrů ojetého vozidla.

Počet expozic nezjistíte z počítadla uvnitř přístroje, protože to se dá vynulovat. Místo toho využijte služeb jako je Camera Shutter Count nebo EOSCount. Uploadnete fotografii nebo fotoaparát připojíte kabelem k počítači, program vám zobrazí počet expozic (za použití EOSCount zaplatíte drobný poplatek).

Výstupní informace o počtu expozic z EOSCount
Výstupní informace o počtu expozic z EOSCount

Více informací, jak zjistit celkový počet záběrů fotoaparátu.

Paměťová média

Paměťová média bych si osobně nikdy netroufl kupovat z druhé ruky, protože člověk nikdy neví, kolikrát byla karta přepsána a jestli důvodem prodeje není porucha. I kdyby vám paměťová karta nějaký čas fungovala správně, osobně bych jí už nikdy po jednom selhání nevěřil. Jsem ale svatební fotograf a bezpečné ukládání fotografií je pro mě klíčové. Věřím, že někomu vyváží riziko nižší pořizovací cena.

Batohy, stativy, nabíječky a další příslušenství

Takové věci se kupují nejsnáze, protože se u nich obvykle neprojevují skryté vady, stav věci vidíte hned podle vzhledu. I přesto ale pečlivě věc prohlížejte a ověřujte. Někdy se vám může zdát, že je všechno v pořádku a funkční, neměli byste ale zapomenout i na věci, které přímo nevidíte – protože zkrátka chybí. Např. batohy mohou mít drhnoucí zipy, potrhané kapsy nebo právě chybějící vložkové výstelky. 

Kategorie bazarových produktů

Kategorie slouží k snadnějšímu a rychlejšímu označování bazarových produktů. Běžně se tak můžeme setkávat nejen se slovním popisem, ale např. i se štítkem 1/B (tj. zcela funkční produkt, který na pohled vypadá jako nový), 1/C (tj. zcela funkční produkt, na kterém vidíme stopy po používání) atd.

Značení stavu zboží v bazarech:

Kategorie funkčnosti bazarových předmětů
Označení kategorie Slovní popis kategorie
1 zcela funkční
2 funkční s vadami majícími vliv pouze na komfort používání
3 s vadami majícími vliv na funkci či částečně nefunkční
4 nefunkční
Kategorie označující vzhled bazarových předmětů
Označení kategorie Slovní popis kategorie
A zcela nové
B jako nové
C jevící známky používání
D jevící zřetelné známky používání
E velmi opotřebované, stopy od nárazu nebo hrubého zacházení
F velmi opotřebované, chybějící části

Kde nakupovat použitou fototechniku?

Přehled fotografických bazarů v Česku.

Jaké jsou vaše vlastní zkušenosti při nákupu věcí přes inzerát nebo z bazaru?

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments