svatební fotograf

Otestujte se: Jak dobře znáte ovládání vašeho fotoaparátu?

Vyfotit správný okamžik vyžaduje hbitost a pohotovost fotografa. V reportážní svatební fotografii se bez těchto vlastností příliš neobejdeme, ale zdaleka nejde jenom o svatby. Každý fotograf, který nechce promeškat vzácné neopakovatelné okamžiky, by měl perfektně znát svůj nástroj, fotoaparát. Jak dobře znáte ovládání vašeho fotoaparátu vy? Troufnete si otestovat vaše znalosti?

1. Zoomování

Chyťte do ruky váš zoomovací objektiv (objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností). A teď bez koukání a bez zkoušení řekněte:

  • Na jakou stranu musíte zatočit kroužkem, abyste si obraz v hledáčku zvětšili (abyste si „přiblížili scénu“)?

2. Režim řízení (snímací režim)

Režim řízení (nebo snímací režim, chcete-li) je nastavení, které vám umožňuje měnit možnost vyfocení jednoho snímku nebo sekvence více snímků na jedno stisknutí spouště (a také může zapínat samospoušť).

  • Jak rychle dokážete změnit režim řízení vašeho fotoaparátu?

3. Expoziční ovladače v režimu priority clony

Přepněte váš fotoaparát do expozičního režimu priority clony. A teď tři otázky (a před odpovědí nesmíte na nic sahat, nic zkoušet, odpovězte z hlavy!):

  • Kterým ovladačem změníte hodnotu clony?
  • Na kterou stranu musíte otáčet/hýbat vaším ovladačem, abyste hodnotu clonového čísla zvýšili?
  • Kterým ovladačem změníte korekci expozice?
  • Na kterou stranu musíte otáčet/tisknout váš ovladač, abyste korekci expozice posunuli do vyšších hodnot (abyste „zesvětlili fotku“)?

4. Závěrka v manuálním expozičním režimu

Tentokrát přepněte váš fotoaparát do manuálního expozičního režimu.

  • Kterým ovladačem měníte čas expozice?
  • Na jakou stranu musíte točit nebo tisknout váš ovladač, abyste prodloužili čas závěrky?
  • Otázka navíc: když potřebujete prodloužit čas expozice („zesvětlit fotku“), pohybujete ovladačem závěrky na stejnou stranu, jako když v expozičním režimu priority clony prodlužujete čas pomocí korekce expozice?

Vyhodnocení

Odpovědi tady nehledejte :-) Každá značka a typ fotoaparátu má trochu odlišné nastavení a toto nastavení lze někdy i uživatelsky měnit. Pokud neznáte odpovědi, zkuste se potrápit hledáním v manuálu vašeho přístroje nebo si to zkoušejte tak dlouho, až na to přijdete. Alespoň si to pak všechno lépe zapamatujete a budete schopní fotit hned i poslepu, i kdyby vás o půlnoci probudili :-)

Každopádně dejte vědět do komentáře, jak jste si vedli ;-)

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments