svatební fotograf

Jaké oblečení pro fotografování

Často se mě lidé ptají, co si mají vzít na sebe, když jdeme fotit. Proto jsem tady sepsal pár tipů.

Pro párové, skupinové nebo rodinné focení je důležité sladit styl a barvu oblečení všech zúčastněných. Když dáma přijde ve večerních šatech a pán ve sportovních šortkách, asi to nebude to nejlepší. Pokud pánové neví, jaký styl a barvu zvolit, zeptají se ženy, ty na to většinou mají lepší cit. Odbornou pomoc může nabídnout stylistka.

Pro barevné fotografie je obvykle nevhodná zelená barva – zelený odstín se odráží i do tváře. Ženy, které mají starost se silnějšími pažemi, volí raději oblečení s rukávky než bez rukávů. Pokud nefotíme módu, ale portréty, tak platí, že čím jednodušší oblečení, tím lépe. Na portrétech je totiž důležitý samotný člověk a jeho výraz. Složité oblečení zbytečně odpoutává pozornost od tváře. Jednoduché oblečení bývá také více nadčasové, super módní oblečení vám může připadat na fotkách za pár let směšné. Je vhodné vyvarovat se všem obrázkům, nápisům, ozdůbkám, pestrobarevným doplňkům. Úplně stačí jednobarevné oblečení.

Lidé by měli být soudní a měli by umět odhadnout, v čem budou vypadat dobře a v čem ne. Když se vám líbí nějaké pěkné šaty, neznamená to, že musí slušet i vám. Pokud má někdo silnější ruce a nohy, ať zváží, jestli tílko bez rukávů a krátká sukně budou tím, v čem bude vypadat nejlépe. Vždy je snaha potlačovat nedostatky a naopak nechat vyniknout přednosti.

Pro focení portrétů jsou nevhodné sluneční brýle, zakrývají oči, které jsou pro portréty důležité. Pokud nosíte dioptrické brýle, vhodné jsou antireflexní, příp. použít kontaktní čočky. Límce, roláky atp. volíme tak, aby při focení nezakrývaly obličej (je lépe se jim vyhnout). Pozor na poloprůsvitné košile a halenky, blesk je při focení dokáže prosvítit víc, než by si leckdo přál.

Obecně byste si neměli vzít oblečení, ve kterém se nebudete cítit pohodlně. Například pokud nikdy nenosíte sukni, nepořizujte si ji ani kvůli focení, nebudete se v ní cítit dobře a z výrazu tváře to půjde poznat. Pro portréty je nejlepší vaše obvyklé oblečení (které vás zároveň charakterizuje) a běžná denní vizáž. Pozor na obuv, zejm. vysoké podpatky – při delší chůzi mohou znepříjemnit život.

Oblékněte se taky podle toho, co se bude fotit  – může se stát, že se budete opírat o zeď, sedat do trávy nebo na zídku. Dopředu zvažte, jestli můžete riskovat zašpinit si oblečení. Pokud ho nutně potřebujete zachovat zcela čisté, tak se musí fotit jen „bezpečné“ snímky a může to ochudit jejich rozmanitost. Obvykle bývá možnost vzít si s sebou více oblečení a v průběhu focení se převléknout.

Odebírat
Upozornit na
4 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michaela
3 let před

Proč zejména ženy by měly být soudné? Proč máte tipy pro plnoštíhlé nevěsty a ne pro ženichy? Asi jste to psal s dobrým úmyslem, nicméně ne každá „plnoštíhlá“ žena má nízké sebevědomí a chce se zakrývat. Ne každá žena je posedlá svým vzhledem. Ne každá žena má větší cit pro módu, krásu atd. než muž. Nezlobte se na mě, ale Vaše články vyznívají opravdu zvláštně. Předpokládám, že na svatebních fotkách chce každý vypadat dobře, nejen ženy. Tady mi připadá, že snad řešíte vzhled nevěsty více než ona sama, a nepřijde mi vhodné vypisovat, co všechno musí schovat, co si nesmí… Číst vice »

Karolína
3 let před
Reply to  Michaela

Souhlasím. Článek o plnoštíhlých nevěstách zní tak, že si má žena přes sebe raději přehodit prostěradlo a schovat se za strom, hlavně aby nebylo vidět, že má kila navíc. A místo kytice radši fíkus, protože vedle něj bude vypadat menší. A hlavně pozor na buclaté prstíky! To si přeci nemůžeme dovolit. U vás bych si tedy nenechala udělat ani fotku na průkazku.