svatební fotograf

Důležitost konzistentního přístupu pro svatební fotografy

Jaké jsou výhody konzistentního přístupu pro svatební fotografy a jejich klienty? Snižuje konzistentní přístup kreativitu profesionálních svatebních fotografů?

Co je konzistentní přístup ve svatebním fotografování?

Konzistentní přístup je takový, když svatební fotograf používá opakovaně stejné nástroje, metody a techniky k fotografování. Fotograf používá podobné vzorce chování a vychází ze svých předchozích znalostí a zkušeností. Konzistentní přístup není bezhlavé a přehnané experimentování. Konzistentní přístup nám pomáhá dosahovat ve fotografiích opakovatelných výsledků profesionální kvality.

Příklady konzistentního chování fotografů

Jedním z příkladů konzistentního chování svatebního fotografa může být jeho preferované řešení práce se světlem (Může například používat vždy jen přirozené světlo bez blesku. Nebo může upřednostňovat k nasvícení portrétů ženicha boční světlo, atp.). Dalším příkladem konzistentního chování svatebních fotografů je jejich znalost krajinných schémat. Nebo postupy, jak naaranžovat svatební detaily tak, aby vždy vypadaly dobře. Nebo používání stále stejného technického vybavení, stejných fotoaparátů, objektivů a světel. A tak dále, příkladů by se dala najít celá řada.

Snižuje konzistentní přístup kreativitu tvůrců?

Fotografovat s konzistentním přístupem neznamená fotit na úkor kreativity. Originalita se tím nemusí vytrácet. Neplatí zde absolutní zákaz experimentování. Profesionální zkušený fotograf už ale ví, co a jak. Míra zkoušení něčeho nového není tolik riziková. Profesionál se už může opřít o svoje znalosti, takže má pevnou základnu jistého výsledku a teprve o ni opírá svoje nové kreativní „experimenty“. Znalý svatební fotograf už nikdy nejde do takové krajnosti, že by celou svatbu jenom něco zkoušel a pak by v důsledku nemohl dodat žádnou dobrou fotografii, protože by se žádná nepovedla.

Různá úroveň kvality fotek amatérských svatebních fotografů

Amatérské výstupy jsou často specifické tím, že jejich výstupní kvalita hodně kolísá: jednou může být skvělá, jindy ale velice špatná. Je to dáno tím, že začínající fotograf zatím nemá svoje ustálené vzorce chování a zkušenosti, takže když se dostane do nové situace, nemusí si s ní uspokojivě poradit. Amatérský fotograf stále příliš experimentuje, protože se snaží teprve zjistit, co bude fungovat a co ne. Nemůže se opřít o svoje dřívější znalosti, takže často jen zkouší a hledá.

Výhody konzistentního přístupu pro svatební fotografy

  • Konzistentní přístup ušetří čas a energii, svatební fotograf nemusí „znovu vynalézat kolo“, už ví, jak na to. Na svatbách je toto obzvláště důležité, protože svatby bývají fyzicky náročné a času na nich taky není nazbyt.
  • Ve věcech, které děláme stále dokola, se stále vylepšujeme. Takže i kvalita našeho výstupu se zlepšuje.
  • Svatební fotograf získá větší jistotu výsledku, větší sebevědomí (např. při focení skupinek má sám v sebe větší důvěru ve výsledek, takže si v důsledku dokáže získat i větší respekt svatebčanů).
  • Svatební fotograf neudělá nějakou kritickou chybu. Tím, že se drží osvědčených praktik a postupů, se vyhne velkým omylům.

Výhody konzistentního přístupu pro klienty fotografů

  • Klientům zaručí konzistentní přístup svatebního fotografa jistou úroveň kvality.
  • Klienti vědí, že mohou očekávat styl výsledku, který vidí v portfoliu fotografa. Nedostanou úplně něco jiného (třebaže by to bylo ve srovnatelné kvalitě).
  • Výstup série fotografií vypadá sourodě. Fotky ve svatební fotoknize tak vypadají mnohem lépe, než kdyby jedna fotka byla taková a druhá maková.

A jak jste na tom vy?

A co vy? Máte pocit, že při focení jdete vždycky do neznámé situace a zkoušíte věci naslepo? Nebo se vám naopak už nějaká technika/metoda osvědčila a využíváte toho stále znovu a znovu? Komentujte ;-)

Příbuzné články

Is Consistency Actually Important? What Even Is It?

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments