svatební fotograf

Proč mám raději fotografy bez fotoaparátu

Nebojte, vím, že fotograf bez fotoaparátu toho moc nenafotí. Ale zároveň vím, že fotoaparát není to nejdůležitější, co fotograf ke své tvorbě potřebuje.

Rozhovory fotografů

Když se fotograf s fotografem baví jen o fototechnice, něco není v pořádku. Cílem je přece výsledná fotografie, ne technika. Měli bychom se bavit o fotografiích, o výsledcích, porovnávat je, případně kritizovat, vyprávět jejich příběhy. Technika je jen nutný prostředek k dosažení cíle, je to malířův štětec, který umožňuje namalovat mistrovská díla. Pokud se ale budeme soustředit pouze na štětce, nikdy z toho nic dobrého nevzejde. Proto bavit se pouze o fotografické technice považuji za amatérství.

Někdy se lidé ptají, čím fotíte. Jako by byl fotoaparát tím jediným důležitým. K čemu se bavit o fotoaparátech nebo proč soupeřit ve značkách Canon vs. Nikon vs. Sony? Když se podíváme do daleké historie fotek, kdy technika k fotografování byla na mnohem nižší úrovni, tak zjistíme, že i tenkrát vznikaly krásné snímky, často mnohem lepší než vyfotí většina lidí s dnešní moderní technikou. Samozřejmě záleží na autorovi, ne na technice!

Ikonky fotografů

Jistě, moderní technické vybavení fotografů stojí mnohem více peněz než štětce. Pro fotografy se i proto stává výbava předmětem zbožné úcty. Nemám nic proti tomu, když se člověk s fotoaparátem nebo s objektivy mazlí, bere si je s sebou do postele a dostává abstinenční příznaky, když nemůže alespoň jednou za den zmáčknout tlačítko spouště nebo se podívat přes hledáček – sám nejsem jiný :-)

Spousta fotografů svoji techniku dává i na obdiv veřejnosti. Jen se podívejte, kolik „fotografů“ má dnes na Facebooku, v internetových galeriích nebo různě jinde ikonky svojí hlavy, kterou částečně nebo zcela zakrývá fotoaparát. Existují ještě mezi námi opravdoví lidé-fotografové nebo už za nás fotí jen automatická technika? Proč jsou ikonky fotografů všechny vesměs stejné, neměl by se fotograf naopak vyznačovat kreativitou a originalitou? Místo jednotlivých lidí vidím jen foťák Canon, foťák Nikon…

Mně osobně se víc líbí ikonky fotografů, kde jsou vidět buď samotní lidé nebo cokoliv jiného než jejich fotoaparát. Myslím si, že umělec by měl být skromný. Pokud se vyfotí s pěkným fotoaparátem, někdy mi to připomíná focení nadšeného majitele nové nablýskané motorky. Pozor ale na to, aby s tím fotoaparátem něco i dokázal, aby ho neměl jen za vitrínkou, aby se na něj neprášilo :-)

Mám rád lidi, fotograf nemusí být nutně ten, kdo se jen schovává za drahým foťákem. Mám rád fotografy s citem, se zkušenostmi, s očima a s mozkem. Ty, kteří dokážou oslnivě fotit i mobilem nebo se starým foťáčkem z bazaru.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments